Strani: 1

crt sporočil: 27.235
[#3014302] 12.01.23 20:45
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: crt 12.01.2023 20:53
veliko vecino 2022 (v bistvu pa ze od pomladi 2021) smo pri us delnicah lahko gledali, kako vedno sirsa mnozica crkuje res v 3 krasne, indeksi pa skromno dol, ker jih je gor drzala pescica starih carjev, prevladujocih po kapitalizaciji in s tem utezi v indeksu.

danes (prav danes) gledamo obratno - siroka rast prakticno povsem brez udelezbe tastarih (nekaj setajo bledo okoli nule, razen ex facebooka, ki je ze pred meseci izgubil krono in se zdaj ze lahko gre rebound skupaj z mnozico).

to je zelo konstruktivno... zelo zelo

ne pomeni sploh, da od tu dalje so pa same rozice in plusi, je pa za moje oci velika pomembna sprememba.

mogoce je samo january effect...

mogoce so v gozdu...

mogoce je nov bikec v stali, bo moral sicer se malo se najest, preden se res pride pokazat, ampak nekaj se ga slisi...

no further comment at this time :)
hostamox sporočil: 8.460
[#3014315] 13.01.23 08:42 · odgovor na: crt (#3014302)
Odgovori   +    3
Hvala.
crt sporočil: 27.235
[#3014428] 16.01.23 14:13 · odgovor na: hostamox (#3014315)
Odgovori   +    1
se enkrat, ne to vzet kot zdaj gre pa samo se gor... lahko gre vmes dol, lahko gre vmes celo ornk dol, ker praskanje po dnu se dogaja z dozorevanjem skozi cas, ne skozi cenovni nivo.

gre za to, da se je dosedanji psiho ciklus iztekel; med drugim tudi kvantitativno, recimo ondan je GS ugotovil, da so retail investorji prodali tako maso delnic, da so v bistvu neto na 0 v letih 2019-2022.
hostamox sporočil: 8.460
[#3014433] 16.01.23 16:35 · odgovor na: crt (#3014428)
Odgovori   +    0
Ne, saj to mi je čisto jasno.
Glede na dosežke na podrocju umetne inteligence v zadnjih letih, se sprašujem koliko so trenutno napredni algoritmi. Mogoče HFT ni več edino kar znajo:).
Malce me "bega" kako trgi, zaposlenost itn naenkrat prenesejo višje om, prej je bilo pa deset let sam jamr, tiskanje denarja in nizke om.
Mogoče bo sklep, da rabimo visje om, pa sistem funcionira :)
crt sporočil: 27.235
[#3014459] 17.01.23 07:01 · odgovor na: hostamox (#3014433)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 17.01.2023 07:09
[hostamox]
Malce me "bega" kako trgi, zaposlenost itn naenkrat prenesejo višje om, prej je bilo pa deset let sam jamr, tiskanje denarja in nizke om.
to je dobra pripomba. sam zaenkrat nimam stalisca do tega, ker mislim, da se ni signala. hocem reci, da se pritisk om kaze na razlicnih podrocjih razlicno hitro.

na primer:

- pritisk na fx nima v bistvu nobenega delaya in videli smo, da so se, ko je slo dovolj dalec, zaceli opazni problemi z japonsko in uk, fed je tudi odprl swap linije z drugimi cb, kar smo se ze pogovarjali, da je tipicno prvi indikator "zavedamo se, da je stala in raje ne bi, da je se naprej stala"

- gospodinjstva imajo neko zalogo in jih res akutno boli sele, ko se to porabi, ze prej pa se zlagoma zacne delanje prioritet in manjsanje povprasevanja pri vecjih non-essential izdatkih

- pri tem so nekolko specificne hise/stanovanja, ker po eni strani rekordno hiter in visok premik hipotekarnih om lahko hitro ubije povprasevanje, vendar se to mogoce manj pozna, kot bi se sicer, ce vemo, da je v zadnjih letih bila mocno povecana vloga institucionalcev kot kupcev (v usa, mislim pa, da tudi v zahodni eu)

- firme (v usa), se zlasti velike, so se v zadnjih letih bolj ukvarjale s kopicenjem viskov denarja kot pa s tem, kako vendar priti do njega

- cene energije (v usa) kot zelo pomemben gospodinjski in gospodarski vhodni strosek so izbruhnile in potem sle nazaj spat, nafta je bila ob koncu leta mislim da malo cenejsa kot na zacetku, destilati tam tam, plin tam tam, tako da to ni (vec) nekaj, kar bi povecevalo presing

- glede zaposlenosti se po mojem razumevanju splosno smatra, da je lag med impulzom om in stanjem zaposlenosti ranga 12 m

... tako da po moje je letosnje leto tisto, ki nam pove, koliko se zadeve poznajo. (pri tem je mogoce za imet v mislih se, da se v ciklusu ameriskih volitev letosnje leto lahko "zrtvuje", ce je treba, naslednje pa je spet zelo pomembno.)

res pa je, da (po kitajsko) zivimo v zanimivih casih in je tako precej pogumno reci "aha tole se je pa zgodilo zaradi tocno tega in ne cesa drugega".

lahko se tudi zgodi, da dokler se midva tokom leta odlociva, da zdaj se je pa nabralo dovolj data points in zdaj pa celo upamo reci, da nekaj vemo, je trg vmes ze diskontiral recesijo in ona ze prisla in tudi ze odsla :)

kar se tice nezaposlenosti, mogoce se tale drobtinica - zdaj ravno beremmo, kako da razne finanche hise na veliko odpuscajo. ob tem se spomnim, da sem ze doooolgo nazaj bral eno knjigo, verjetno od petra lyncha, ki omenja, da so investicijske banke in borzne hise eden glavnih kontra-indiktatorjev, ker da ko se oni spomnijo odpuscati, je luknja ze mimo. lepo bi bilo, ce to tudi tokrat prime.
hostamox sporočil: 8.460
[#3014551] 18.01.23 11:49 · odgovor na: crt (#3014459)
Odgovori   +    0
Zaposlenost je vsaj deloma lahko pozitivna, ker je manjko novih kadrov, baby boomerji pa so več ali manj v penziji.
Tudi penzionistom bojo višje om najbolj po godu.
Enkrat sem nekje bral, da česar se babyboomerji dotaknejo gre gor, že samo zaradi velikosti generacij.
Seljenje prihrankov teh generacij v obveznice trenutno in prodaja delnic verjetno ni neumno.

Strani: 1