11 min
Kje je Golobova svoboda spregledala posel?
2 uri
Država bo dala 3,5 milijona evrov za novi center krožnega gospodarstva. Kaj bo ta delal? 1
2 uri
Forbes: kako je direktorica agencije za energijo pojasnila ‘kljubovanje’ ministrstvu glede omrežnine
2 uri
HDZ: imamo dovolj podpisov za sestavo vlade
3 ure
Klemen Boštjančič: Pošta in Zavarovalnica Triglav ostajata strateški naložbi 2
4 ure
Brezžične tehnologije prinašajo različne možnosti uporabe
4 ure
Vlada začela s postopki za priznanje Palestine
4 ure
Blaž Brodnjak: NLB bo čez pet let delala milijardo evrov čistega dobička na leto 10
4 ure
Kako v hrvaški Istri skušajo rešiti pomanjkanje zdravstvenih delavcev: 20.000 evrov za nakup prvega stanovanja
5 ur
Koliko Never je prodal Rimac? In zakaj več ne bo delal električnih hiper avtov
5 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
5 ur
Večer: Vlada bi sebi in drugim funkcionarjem plače zvišala prek 40 odstotkov 8
6 ur
Varnostna tveganja pri uporabi digitalne identitete
6 ur
Izzivi in prelomnice
9 ur
Vino tedna: Lapor belo 2020, Krapež
9 ur
Povezovanje slovenskih podjetij s poslovnimi priložnostmi v Nemčiji (Oglas)
12 ur
Reportaža iz skladišča visokoradioaktivnih odpadkov: zabojniki prenesejo padec letala
12 ur
FTX Has Billions More Than Needed to Pay Bankruptcy Victims 1
14 ur
Kaj ovira slovenska proizvodna podjetja pri uvedbi umetne inteligence
14 ur
Pred SMK: "Tiktokfikacija sveta naj bo lekcija vsakemu, ki bo zdaj postavljal digitalno strategijo"

Strani: 1

anon-278824 sporočil: 44
[#2611924] 16.08.16 00:37
Odgovori   +    31
a je mogoče tudi predvideno da večina v podjetju (delavci) vržejo na cesto direktorja, ker jim pač ni všeč? a ga lahko tudi zato ker imam pol plače (če jo sploh še imam) za isto delo kot par kilometrov čez Karavanke?
g. BATA-gel koliko si plačal natakarja in koliko je plača natakarja na Koroškem?
Spoštovana oblast ali kot delavec lahko zahtevam takoj odpravnino, da se mi jo izplača; ker šef ni konkurenčen in se z vami druži v VIP loži?
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2611928] 16.08.16 06:08
Odgovori   +    14
Mogoče bo še kaj iz tega (ali ne!), kajti odpoved pogodbe o zaposlitvi »zaradi pomanjkanja zaupanja oziroma medsebojnega neujemanja« bolj potrebuje javni (državni) sektor kot zasebno gospodarstvo, kjer bo teh odpovedi zelo malo. Državnih služb bo v prihodnosti vendar manj in razne politične opcije ki zmagajo na državnih ali občinskih volitvah, v že zdaj prepolnih pisarnah potrebujejo več prostora in bolj kompatibilno politično usmerjenih kadrov. Kaj bodo na te odpovedi iz razloga »kompatibilnosti« povedale še trume odvetnikov, ki danes kar lepo zapletajo delovne spore? Bomo ukinili tričetrt delovnih sodišč? Kaj bo s katedrami za delovno pravo? Kaj bo s sodno prakso? Zdi se da tako preprosto spet ne bo.
anon-207004 sporočil: 364
[#2611933] 16.08.16 07:49
Odgovori   +    19
Na prvo žogo se sliši dobra rešitev. Vendar že avtorji,katerih mnenja ste pripravili v prispevku, govorijo kontradiktorno. Če natakar dela slabo, je to kršenje njegovih temeljnih obveznosti iz dela, kar pomeni, da ne rabite posebne določbe, ampak ga disciplinsko obravnavate.
Meni se zdi težava ravno v primeru velikih družb, ki imajo pršeno lastništvo, torej majhne delničarje, državna podjetja, ministrstva in drugi upravni organi. Nekdo je sicer komentiral, da se mu zdi ravno to polje, kjer bi bilo fino odpuščati. Vendar moje mnenje je, da ta predlog spremembe delovne zakonodaje niti v najmanjši meri ne upošteva vse dosedajšnje argumente, kot so argumenti zagotavljanja strokovnosti, neodvisnosti strokovnjakov, karakterna posebnost in individualnost, problem lastnik (principal) - direktor (agent). Vse to našteto se bo porušilo. Direktorji dokazano velikokrat nimajo čustvene inteligence, imajo sicer dober nastop, kar pa ni sinonim za poštenost, odgovornost, delavnost, znanje. Ves gnev bodo potem sproščali ravno na najboljših ljudeh in strokovnjakih, zlasti v organizacijah, ki jih omenjam, kjer se bo zatirala neodvisnost, strokovnost, ta pametne bodo tlačili v drek in na koncu odpustili, ko bodo hoteli krasti, bodo imeli popoolno lojalnost, saj nihče ne bo upal nič. Zaposleni morajo namreč ščititi zlasti posle organizacije, kar pomeni, da če zaposleni s svojo strokovnostjo pripravi nekaj koristnega za organizacijo, direktor pa utaji ta dober izdelek, ker mu ne paše, mu ne gre v njegovo osebno agendo, potem imamo klasičen problem agenta - principala. Principal nedvomno si ne želi, da bi se strokoven kader odpuščal, ker ga direktor ne mara, ker je prepameten in mu soli pamet (beri: kali njegovo osebno agendo). Hkrat pa si ne predstavljam državnih uradnikov, ki bi jim predstojnik diktiral, kdaj je nekaj ne vem črna gradnja, če pa dober uradnik sam mora ugotoviti dejanski stan in znati prebrati zakon. NE rabi nobenega predstojnika, da bi mu ukazoval, da pa nekaj ni črna gradnja, če pa je, kar bi bilo seveda v primeru, da bi predstojnik ščitil svojo teto. No takšen neodvisen uradnik bi se takoj znašel na cesti. Prav tako nelojalni policisti, itd. Skratka ta določba je ekstremno nevarna za pravno državo. Katastrofa, da to predlaga ministrstvo. Kar krepko zaskrbljujoče.
crt sporočil: 27.230
[#2611934] 16.08.16 08:02
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: crt 16.08.2016 08:02
kdor je nad to moznostjo navdusen in hkrati zelo jezen, kadar je kdo zaposlen samo zato, ker "je nas", naj po moje se malo razmisli, da ne bo potem jojtegaseparesnidalopredvideti.
anon-148028 sporočil: 167
[#2611935] 16.08.16 08:07
Odgovori   +    24
Batagelj komentira: »Še od žene se lahko ločim. In denimo nekateri kandidati pridejo k nam, se predstavijo za povsem drugačne, kot se izkažejo potem, ko začnejo delati. In kaj naj človek naredi potem?!«

Za začetek bi predlagal pogovor, da direktor pojasni njegove razloge in tehtne argumente kaj se mu ne zdi OK in da se skuša delojemalec spremeniti, izboljšati. Najlažje je odpustiti delavca, veliko težje pa je delati na osebnostni rasti tako sebe kot celotnega kolektiva v podjetju.
anon-277506 sporočil: 22
[#2611937] 16.08.16 08:30
Odgovori   +    12
Ali res verjamete temu, kar ste zapisali?

Vsak, ki se je sam srečal z odpuščanjem zaposlenih (bil odpuščen) ve, da je pri nas sprega prava (pravosodja) in kapitala (yeah, prinesli so svoj gnar!) tako izdelana, da tudi če dosežeš sodno zmago, zaposlitve ne dobiš nazaj. Dobiš sicer odpravnino in iztožiš maksimalno 18-kratnik plače, vendar te ta svinjska država tako davčno udari (formalno in po zakonih sicer računsko pravilno; sic, kdo je napisal te zakone in kdo jih je sprejel?!), da si iz izkupička lahko bolj malo pomagaš. Ko ti še odvetnik na tvoje dokazovanje, da v Zakonu piše tako in tako reče, "kaj čmo, to je kapitalizem", enako nato stori sodnik, ti možgani zmrznejo.

To določilo zakona je zgolj priklanjanje kapitalizmu. Dajte raje pogledat, koliko produktivnih delovnih mest so delodajalci odprli, koliko so ljudi dejansko zaposlili, ne pa da s "kreativnim računovodstvom" izkazujejo dobro poslovanje. Sramota!

Upam, da se sindikati v Sloveniji zavedajo zgodovinskosti trenutka in da izkusimo večtedensko generalno stavko, ki bo odnesla "gnoj slovenskih monejžerjev in kwazi politikov".

V nasprotnem primeru pa si to zasližimo.

O Batagelju pa ne bom izgubljal besed. Spomnite se ga pred direktorovanjem v Postojnski jami ...
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2611939] 16.08.16 09:04
Odgovori   +    3
V Sloveniji je le »misija nemogoče« odpustiti dvakrat zaščitene starejše delavce – invalide, precej težav je pri starejših delavcih, tudi nosečnice so zaščitene...za vse ostale zakonsko predvidene odpovedi pogodb o zaposlitvi je le na postopke potrebno paziti in procesnih napak ne delati. Seveda, če delodajalec ne pripravi ustrezne pogodbe o zaposlitvi z natančno določenimi obveznostmi delavca in raje neodgovorno z delavcem sklene pogodbo o zaposlitvi na obrazcu iz knjigarne pa še tega ne izpolni, nastopijo težave...Če bi delovna reforma odpravila le zaščitene kategorije delavcev (starejši, invalidi) bi veliko koristnega za gospodarstvo (tudi za te delavce, ki večinoma ne želijo zaščite) naredila.
anon-90121 sporočil: 33
[#2611940] 16.08.16 09:05
Odgovori   +    13
"Če natakar dela slabo, je to kršenje njegovih temeljnih obveznosti iz dela, .."
Kaj pa če ta natakar dela že 7 (ali več) dni zaporedoma po 12 (in tudi več) ur na dan. Tega pri nas je veliko (kdor ne verjame naj malo prelista časopise). Zanima me kdo iz vodstva, Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije in ostalih dokaj udobnih služb bi tako delal in to za tak denar.
Glede izjava g.Batagelja: »Še od žene se lahko ločim." - Res je, ampak praviloma je to zelo drago.
Odpoved zaradi neujmenaja mi deluje kot odpoved iz nekrivdnih razlogov. Nekateri imajo za take primere predvideno odpravnino v višini 24 plač. To se mi zdi primerno in primerljivo z ločitvijo od žene (da ostanem v kontekstu).
Moje mnenje je, da se (spet) uvaja parcialne rešitve, ki niso uravnotežene in katerim ne sledjo primerni nadzorni mehanizmi.
Vsekakor je prav, da se odstrani slabe delavce, tudi zato da se zaščiti tiste dobre. Vprašanje pa je, zakaj nekdo postane slab? Kaj pa če je slab že šef ali pa delodajalec?
Prav bi bilo tudi, da se odstrani slabe zdravnike, sodnike, politike,..
Ampak to ni tako enostavno, zato je to že druga zgodba.
Veselo2012 sporočil: 474
[#2611946] 16.08.16 09:42
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: Veselo2012 16.08.2016 09:44
Kdaj bo to sprejeto? Ker potem upam, da bo moj šef imel j...., me skeširal in poslal skozi vrata. Ker se res ne prenašava...no on mene bolj ne, ker mislim s svojo glavo...pa še blond sem....
anon-401092 sporočil: 113
[#2611957] 16.08.16 10:32
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: anon-401092 16.08.2016 10:50
"Sicer pa glede tega, ali lahko odpustiš delavca zaradi kateregakoli razloga, ker te pač denimo razočara, Batagelj komentira: 'Še od žene se lahko ločim.' "

Že, že, ampak ne bi plačal tako nizke odpravnine. :)
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2612340] 18.08.16 15:09
Odgovori   +    4
Za moje pojme bi tole moralo biti kot v Ameriki.
Da mirne duše rečeš zaposlenemu: hvala lepa, jutri te ne rabim več. Brez razloga, če tako nanese.
In še bolj, da nekomu rečeš, jutri pridi k meni v službo.
Brez komplikacij, brez preveč birokracije, s kakšno odpravnino neki.
Kakšna je sploh objektivna ideja odpravnine?

Strani: 1