Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Nateg pri ALTI

Strani: 1

anon-108285 sporočil: 62
[#2365570] 05.04.14 20:56
Odgovori   +    3
Ker opazam vse vec vsiljivih oglasov glede upravljanja premozenja s strani ALTE, kjer bi oni poskrbeli za donos, ki bi presegal donos bancnih depozitov, moram opozoriti na nateg, ki sem ga bil delezen pri ALTI zaradi sklenitve pogodbe o upravljanju premozenja, v kateri so bile stevilne skrite pasti. Najbolj sleparsko dolocilo pa je bilo dolocilo o nagradi, ki so jo bili delezni, tudi, ce so ustvarili obcutno manj dobicka kot primerjalni indeks in celo, ce so ustvarili izgubo, kot je bilo v mojem primeru. V letu 2010, ko je primerjalni indeks dosegel fantasticnih 17,58 % donosa, so oni dosegli zgolj 9,21 %, kar je bilo sicer se vedno vec od obresti na banki, vendar so si pogodbeno kljub krepko podpovprecnemu rezultatu pogodbeno odtegnili poleg vsakomesecne upravljalske provizije se nagrado v visini 15 % dosezenega dobicka, 20 % je vzela se drzava, tako, da je ostalo na koncu manj kot 6 %. Naslednje leto so bile razmere na trgih slabse in je primerjalni indeks dosegel izgubo v visini 5,97 %, njihovo upravljanje pa vrtoglavih 21,54 % izgube. Torej po dveh letih upravljanja niso dosegli nobenega dobicka, ampak izgubo preko 12 %, jaz pa sem jih moral za to se nagraditi, saj niso hoteli slisati, da bi zaradi poraznega upravljanja v letu 2011 vrnili zasezeno nagrado. Zato vsem, ki bi jim hoteli zaupati premozenje v tako ali drugacno upravljanje, toplo priporocam, da poskrbijo, da ne bo takih sleparskih dolocil v pogodbi, npr. da se dobicek ugotavlja in poracuna tudi ob prekinitvi pogodbe in tudi vrne vsa izplacana nagrada, ce je porfelj nizji od vlozenih sredstev, oz. da se nagrada ob koncu leta obracuna kot akontacija, dokoncna nagrada pa se ugotavlja ob prekinitvi pogodbe.
bojan30 sporočil: 249
[#2365667] 06.04.14 08:38 · odgovor na: anon-108285 (#2365570)
Odgovori   +    5
Že od nekdaj se mi je zdelo da so pri ALTI sami šalabajzarji. Tudi jaz sem pred leti mislil vložiti v kakšen njihov sklad, a ko sem gledal donosnost skladov drugih upravljalcev sem ugotovil, da so pri ALTI najslabši. Zato sem raje vložil v KD sklade, ker se mi zdijo najboljši. Samo v letošnjem letu ima eden od skladov 4% donos, drugi pa 7%. Tako, da tisti ki imate pri ALTI vam toplo priporočam, da razmislite o zamenjavi upravljalcev skladov.
BOY008 sporočil: 596
[#2365726] 06.04.14 12:17 · odgovor na: bojan30 (#2365667)
Odgovori   +    2
Zakaj pa vlagate v vzajemce, ker imajo velike upravljalske provizijo in so katastrofa kar se tiče upravljanje premoženja. Naj se poskuša kupit kak dober tuj ETF sklad od Van Guarda.

Jaz imam odprt trgovalni račun, za katerega plačujem okoli 20 evrov na leto neglede nato ali je donos ali ni. Poskušam sam čim več vlagati, zaenkrat lahko rečem, da imam zanimive donose, ki so me zelo presenetili.
bojan30 sporočil: 249
[#2365860] 06.04.14 20:14 · odgovor na: BOY008 (#2365726)
Odgovori   +    1
Ja zato, ker nismo dovolj podučeni za takšna vlaganja.
Gustl sporočil: 13.628
[#2365869] 06.04.14 20:46 · odgovor na: bojan30 (#2365667)
Odgovori   +    4
[bojan30]
Že od nekdaj se mi je zdelo da so pri ALTI sami šalabajzarji. Tudi jaz sem pred leti mislil vložiti v kakšen njihov sklad, a ko sem gledal donosnost skladov drugih upravljalcev sem ugotovil, da so pri ALTI najslabši. Zato sem raje vložil v KD sklade, ker se mi zdijo najboljši. Samo v letošnjem letu ima eden od skladov 4% donos, drugi pa 7%. Tako, da tisti ki imate pri ALTI vam toplo priporočam, da razmislite o zamenjavi upravljalcev skladov.
Bojan30, nemelk, a se ne naveličaš pogovarjati sam s sabo?

Moj nasvet tebi - čim prej ven iz vzajemnih skladov. Vseh. Alta, KD, katerikoli drugi. Ven.

Ker sicer boš prej kot slej spet tu z nekaj usernami nas dolgočasil s svojim 10% minusom.
FIN-330867 sporočil: 661
[#2365896] 06.04.14 21:55 · odgovor na: anon-108285 (#2365570)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: FIN-330867 06.04.2014 21:55
moram opozoriti na nateg, ki sem ga bil delezen pri ALTI zaradi sklenitve pogodbe o upravljanju premozenja, v kateri so bile stevilne skrite pasti. Najbolj sleparsko dolocilo pa je bilo dolocilo o nagradi, ki so jo bili delezni, tudi, ce so ustvarili obcutno manj dobicka kot primerjalni indeks in celo, ce so ustvarili izgubo, kot je bilo v mojem primeru.
In ti si kljub temu, da si videl številne skrite pasti in celo sleparsko določilo podpisal pogodbo?
bojan30 sporočil: 249
[#2365942] 07.04.14 05:43 · odgovor na: Gustl (#2365869)
Odgovori   +    0
V treh letih imam z skladom 35% donos, tako da tudi če pade za 10% se ne bom nekaj sekiral ker bom še v plusu.
Gustl sporočil: 13.628
[#2365945] 07.04.14 06:20 · odgovor na: bojan30 (#2365942)
Odgovori   +    3
[bojan30]
V treh letih imam z skladom 35% donos, tako da tudi če pade za 10% se ne bom nekaj sekiral ker bom še v plusu.
Verjemi, sekiral se bos. In vsi drugi bodo krivi, da nisi prodal tocno na vrhu.
bojan30 sporočil: 249
[#2365997] 07.04.14 08:58 · odgovor na: Gustl (#2365945)
Odgovori   +    0
Zakaj pa sklepaš da je zdaj na vrhu? Skos predvidevajo vsako leto večjo gospodarsko rast. Tako da bi tudi skladi še morali pridobivat na vrednosti.
Gustl sporočil: 13.628
[#2366003] 07.04.14 09:10 · odgovor na: bojan30 (#2365997)
Odgovori   +    4
[bojan30]
Zakaj pa sklepaš da je zdaj na vrhu? Skos predvidevajo vsako leto večjo gospodarsko rast. Tako da bi tudi skladi še morali pridobivat na vrednosti.
Saj bodo. Vse do trenutka, ko ne bodo vec.

Potem se bos spet sam s sabo z vec uporabniskimi imeni pogovarjal o tem in onem upravljavcu, ki ti je kriv za osebne nalozbene odlocitve.

Ni to zate. Prodaj.
bojan30 sporočil: 249
[#2366009] 07.04.14 09:22 · odgovor na: Gustl (#2366003)
Odgovori   +    0
Za enkrat se mi še ni zmešalo, da bi se sam s sabo pogovarjal. Uporabljam eno uporabniško ime in pač napišem, kar si mislim o določeni stvari. v primeru izgube vrednosti se ne bom na nobenega jezil saj je vsak odgovoren za svoja dejanja. tudi v času krize se mi je premoženje fajn skrčilo a je danes že nad vrednostjo pred krizo.
BOY008 sporočil: 596
[#2366083] 07.04.14 10:55 · odgovor na: bojan30 (#2366009)
Odgovori   +    0
Poslušaj Gustla. Ti dobro svetuje, glede prodaje. Sam sem tudi nekoč vlagal v vzajemne, pa je bla katastrofa imel sem vzajemne pri KD, še večji nateg pa je naložbeno življensko zavarovanje. Mogoče boš presenečen čez nekaj časa, kako malo boš imel denarja v vzajemncih. Če bi opica izbirala košarico delnic v vzajemnih bi po mojem imela večje donose. V vzajemnih ti donos deloma pokrivajo oz skrijejo upravljavsko provizijo z dividendami, ki so jih deležni. Med tem ko ti delniški skladi izplačujejo dividende na osebni račun. Res pa je, da trenutno v Sloveniji ni prisotne pisarne od Van Guarda ali Ishares, kjer bi lahko dobil dober nasvet glede ETF.

Res je, da moraš biti poučen, vendar ni tako težko, če vlagaš minimalno za 10 let. Vendar je danes dostopne dosti literature, ki ti pomaga.
Gustl sporočil: 13.628
[#2366090] 07.04.14 11:10 · odgovor na: BOY008 (#2366083)
Odgovori   +    0
[BOY008]
Poslušaj Gustla. Ti dobro svetuje, glede prodaje. Sam sem tudi nekoč vlagal v vzajemne, pa je bla katastrofa imel sem vzajemne pri KD, še večji nateg pa je naložbeno življensko zavarovanje. Mogoče boš presenečen čez nekaj časa, kako malo boš imel denarja v vzajemncih. Če bi opica izbirala košarico delnic v vzajemnih bi po mojem imela večje donose. V vzajemnih ti donos deloma pokrivajo oz skrijejo upravljavsko provizijo z dividendami, ki so jih deležni. Med tem ko ti delniški skladi izplačujejo dividende na osebni račun. Res pa je, da trenutno v Sloveniji ni prisotne pisarne od Van Guarda ali Ishares, kjer bi lahko dobil dober nasvet glede ETF.

Res je, da moraš biti poučen, vendar ni tako težko, če vlagaš minimalno za 10 let. Vendar je danes dostopne dosti literature, ki ti pomaga.
No, jaz mu odsvetujem tudi ETF, je pravzaprav povsem enako, kot pri vzajemnih skladih.

Tu ni problem odstopanje od benchmarka +/- x%, ampak sploh možnost minusa, celo samo pri odstopanju pri siceršnjem plusu.
pcs sporočil: 5.462
[#2366096] 07.04.14 11:28 · odgovor na: Gustl (#2366090)
Odgovori   +    0
[Gustl]
No, jaz mu odsvetujem tudi ETF, je pravzaprav povsem enako, kot pri vzajemnih skladih.
In prav tako delnice, obveznice in vse kar je še te šare :)

lp,
m
bojan30 sporočil: 249
[#2366097] 07.04.14 11:28 · odgovor na: Gustl (#2366090)
Odgovori   +    0
Hvala za nasvet. Kaj bi mi pa predlagal za investirat če ni skrivnost?
Gustl sporočil: 13.628
[#2366101] 07.04.14 11:34 · odgovor na: bojan30 (#2366097)
Odgovori   +    1
[bojan30]
Hvala za nasvet. Kaj bi mi pa predlagal za investirat če ni skrivnost?
Nič. Nismo vsi za vse. Nekateri ljudje ne morejo prenesti izgube. Nič narobe. Temu primerno se morajo pač odločati pri naložbah.
BOY008 sporočil: 596
[#2366114] 07.04.14 11:46 · odgovor na: Gustl (#2366101)
Odgovori   +    0
Se strinjam da niso vsi za vse. Mogoče res ne ustrezajo ETF-ji marsikomu. Je pa lahko biti pameten, vendar realnost je lahko drugačna. Treba se je zavedati tveganja. Jaz ponavadi vlagam denar ki ga lahko pogrešim, če ga izgubim.

Je pa dejstvo, da so zgodovinsko imele delnice nekje okoli 6-7% procentno letno rast, tudi če se upošteva vse dosedanje krize.
anon-96103 sporočil: 353
[#2366401] 07.04.14 19:11 · odgovor na: bojan30 (#2366097)
Odgovori   +    0
[bojan30]
Hvala za nasvet. Kaj bi mi pa predlagal za investirat če ni skrivnost?
Pripelji še dva, pa se bomo dogovorili...:))
mimoidoci sporočil: 5.998
[#2366489] 07.04.14 21:41 · odgovor na: BOY008 (#2366114)
Odgovori   +    2
[BOY008]
Se strinjam da niso vsi za vse. Mogoče res ne ustrezajo ETF-ji marsikomu. Je pa lahko biti pameten, vendar realnost je lahko drugačna. Treba se je zavedati tveganja. Jaz ponavadi vlagam denar ki ga lahko pogrešim, če ga izgubim.

Je pa dejstvo, da so zgodovinsko imele delnice nekje okoli 6-7% procentno letno rast, tudi če se upošteva vse dosedanje krize.
delniški indeksi da, ne pa posamezne delnice.
anon-108285 sporočil: 62
[#2370256] 13.04.14 18:39 · odgovor na: FIN-330867 (#2365896)
Odgovori   +    0
[FIN-330867]
>moram opozoriti na nateg, ki sem ga bil delezen pri ALTI zaradi sklenitve pogodbe o upravljanju premozenja, v kateri so bile stevilne skrite pasti. Najbolj sleparsko dolocilo pa je bilo dolocilo o nagradi, ki so jo bili delezni, tudi, ce so ustvarili obcutno manj dobicka kot primerjalni indeks in celo, ce so ustvarili izgubo, kot je bilo v mojem primeru.

In ti si kljub temu, da si videl številne skrite pasti in celo sleparsko določilo podpisal pogodbo?
Po bitki so vsi generali pametni. Skrite pasti in sleparska dolocila pri ALTINI pogodbi sem jaz zaznal sele pred prekinitvijo pogodbe s pomocjo pravnika. Te pasti so bile tako spretno in dvoumno napisane, da si imel obcutek da imas neko zascito, pravnik pa je ugotovil, da pogodba ALTE ne zavezuje prakticno k nicemer in da jih celo v takih nazasluzenih in popolnoma nelogicnih primerih nagrajuje za slabo opravljeno delo. To bi sicer se nakako zneslo, ce bi bili kolikor toliko sposobni slediti nalozbenim ciljem, vendar se je izkazalo, da niso niti priblizno kos temu opravilu, zato so sleparska dolocila v pogodbi prisla se toliko bolj do izraza, kot ce bi sredstva upravljal kolikor toliko sposoben upravljalec.
anon-191393 sporočil: 1.021
[#2370319] 13.04.14 21:42 · odgovor na: anon-108285 (#2370256)
Odgovori   +    0
[nemelk]
> [FIN-330867]
> >moram opozoriti na nateg, ki sem ga bil delezen pri ALTI zaradi sklenitve pogodbe o upravljanju premozenja, v kateri so bile stevilne skrite pasti. Najbolj sleparsko dolocilo pa je bilo dolocilo o nagradi, ki so jo bili delezni, tudi, ce so ustvarili obcutno manj dobicka kot primerjalni indeks in celo, ce so ustvarili izgubo, kot je bilo v mojem primeru.
>
> In ti si kljub temu, da si videl številne skrite pasti in celo sleparsko določilo podpisal pogodbo?

Po bitki so vsi generali pametni. Skrite pasti in sleparska dolocila pri ALTINI pogodbi sem jaz zaznal sele pred prekinitvijo pogodbe s pomocjo pravnika. Te pasti so bile tako spretno in dvoumno napisane, da si imel obcutek da imas neko zascito, pravnik pa je ugotovil, da pogodba ALTE ne zavezuje prakticno k nicemer in da jih celo v takih nazasluzenih in popolnoma nelogicnih primerih nagrajuje za slabo opravljeno delo. To bi sicer se nakako zneslo, ce bi bili kolikor toliko sposobni slediti nalozbenim ciljem, vendar se je izkazalo, da niso niti priblizno kos temu opravilu, zato so sleparska dolocila v pogodbi prisla se toliko bolj do izraza, kot ce bi sredstva upravljal kolikor toliko sposoben upravljalec.
Če so tako pokvarjeni, zagotovo služijo lepe denarje. Mogoče je čas, da svoje prihranke naložiš v njihove delnice. Ravno sedaj se prodajajo in to v šopku družb, ki že dišijo...

www.durs.gov.si/si/s...ob_10_uri/

Potem jih lahko tudi na skupščinah take stvari povprašaš.
anon-108285 sporočil: 62
[#2389786] 13.05.14 21:01 · odgovor na: anon-191393 (#2370319)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-108285 13.05.2014 21:06
Če so tako pokvarjeni, zagotovo služijo lepe denarje. Mogoče je čas, da svoje prihranke naložiš v njihove delnice. Ravno sedaj se prodajajo in to v šopku družb, ki že dišijo...

www.durs.gov.si/si/s...ob_10_uri/

Potem jih lahko tudi na skupščinah take stvari povprašaš.
Ha, ha, dobra sala. V tako druzbo, kjer se izvrsni direktorji iz krivdnih in nekrivdnih razlogov menjavajo kot po tekocem traku, nimam niti najmanjsega zaupanja, da bi vlozil denar se v njihove delnice. Poleg tega so imeli pred kratkim kar tri izvrsne direktorje, se druge direktorje, kup takih in drugacnih vodij, kar krepko osiromasi prihodke podjetja in morebitni dobicek. Ta po mojem mnenju v veliki meri sloni na lupljenju novih strank z nadpovprecnimi provizijami.
anon-108285 sporočil: 62
[#2478944] 01.12.14 20:00 · odgovor na: BOY008 (#2366114)
Odgovori   +    0
Pred dobrim mesecem sem dobil vabilo GBD v Mons, kjer naj bi predstavili upravljanje premoženja z vlaganjem v ETF-e. Zanima me, če se je kdo udeležil, kakšne imajo kaj provizije. Kolikor sem seznanjen z rezultati uspešnosti njihovega upravljanja, so bili v preteklosti sicer skoraj tako slabi, kot pri ALTI INVEST. Zanima me, kakšne so kaj provizije in delitev nagrade, ideja je sicer dobra, tu verjetno tudi tako slab upravljalec, kot je bil moj pri ALTI, ne more verjetno toliko zafurati, sem pa sicer mnanja, da je verjetno bolj smiselno sam vlagati v košarico ETF-ov, kot to prepustiti upravljalcu.
Gustl sporočil: 13.628
[#2478948] 01.12.14 20:12 · odgovor na: anon-108285 (#2478944)
Odgovori   +    1
[nemelk]
Pred dobrim mesecem sem dobil vabilo GBD v Mons, kjer naj bi predstavili upravljanje premoženja z vlaganjem v ETF-e. Zanima me, če se je kdo udeležil, kakšne imajo kaj provizije. Kolikor sem seznanjen z rezultati uspešnosti njihovega upravljanja, so bili v preteklosti sicer skoraj tako slabi, kot pri ALTI INVEST. Zanima me, kakšne so kaj provizije in delitev nagrade, ideja je sicer dobra, tu verjetno tudi tako slab upravljalec, kot je bil moj pri ALTI, ne more verjetno toliko zafurati, sem pa sicer mnanja, da je verjetno bolj smiselno sam vlagati v košarico ETF-ov, kot to prepustiti upravljalcu.

Ne, zate je bolje prepustiti upravljavcu. Ko boš pušil, boš lahko krivil njega, v čemer si res dober in vztrajen. Pri ETF boš moral sebe.
anon-108285 sporočil: 62
[#2479462] 02.12.14 20:15 · odgovor na: Gustl (#2478948)
Odgovori   +    2
Gustl, žal si se krepko uštel. Ko sem sam upravljal premoženje, sem v obdobju, ko je Benchmark naredil 15 % donosa, sam kot amater ustvaril skromnih 6 % donosa. Ko sem prepustil "strokovnjakom" ALTE - profesionalcem, so ti so v enakih pogojih, torej, ko je Benchmark naredil 15 % plusa, naredili 15 % minusa. da rečem še drugače. Nisem kuhar, a kar skuham to pojem, vendar, če grem v gostilno, kjer drago plačam, pričakujem tudi malo boljšo hrano, kot jo znam pripraviti sam, ne pa da dobim prismojeno. ALTI sem jaz drago plačal, da so pri individualnem upravljanju premoženja naredili celo krepko slabše, kot znam sam, za nameček, pa sem jim moral plačati še napitnino - nagrado v višini 1000 €, za dobiček, ki ga sploh niso ustvarili, zgolj navideznega so oni prikazali, ko še niso "prismodili". Vendar Gustl, če poznaš upravljalca, ki je dorasel opravljanju tega posla in na dolgi rok premaguje Benchmark npr. MSCI WORLD, bom vesel informacije, upam pa da boš sedaj bolje razumel, zakaj je boljša izbira zame globalni ETF.

Strani: 1