Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Ciprski scenarij pri nas - skladi

Strani: 1

anon-46284 sporočil: 22
[#2061747] 25.03.13 21:10
Odgovori   +    0
Pozdravljeni!

Glede na to, da je zadnje časa precej prahu okoli reševanja Cipra, me zanima, kako bi podoben scenarij vplival na vzajemne sklade pri nas, če bi se tak scenarij ponovil tudi v naši deželici.

Če izhajamo iz izhodišča, da država "obdavči" bančne depozite nad 100.000€ z 10%. Najbrž imajo tudi naši vzajemni skladi nekaj denarja v depozitih pri bankah. Ali bi v tem primeru tudi oni "izgubili" 10% od teh depozitov? Že res, da to najbrž ne predstavlja večjega vpliva na vrednost točke VS pa vseeno. Če ima sklad recimo 5% svojih sredstev v depozitih je to vsega skupaj zgolj 0.5%

Lp,
Anže
anon-191393 sporočil: 1.021
[#2061815] 25.03.13 23:06 · odgovor na: anon-46284 (#2061747)
Odgovori   +    0
[wrho]
Pozdravljeni!

Glede na to, da je zadnje časa precej prahu okoli reševanja Cipra, me zanima, kako bi podoben scenarij vplival na vzajemne sklade pri nas, če bi se tak scenarij ponovil tudi v naši deželici.

Če izhajamo iz izhodišča, da država "obdavči" bančne depozite nad 100.000€ z 10%. Najbrž imajo tudi naši vzajemni skladi nekaj denarja v depozitih pri bankah. Ali bi v tem primeru tudi oni "izgubili" 10% od teh depozitov? Že res, da to najbrž ne predstavlja večjega vpliva na vrednost točke VS pa vseeno. Če ima sklad recimo 5% svojih sredstev v depozitih je to vsega skupaj zgolj 0.5%

Lp,
Anže
Zadnja rešitev se zelo razlikuje od tvojega opisa in tudi posledice za slovenske sklade bi bile različne. Če bi bila obdavčitev depozitov nad 100.000 se večini skladom to ne bi poznalo, saj so tako majhni, da nimajo depozitov nad tem zneskom. V kolikor bi poslali neustrezne banke v stečaj (kot je zadnji predlog za Ciper) bi verjetno večina premožanja skladov v depozitih bilo izgubljenega. Glede na to, da druga varjanta ni najbolj ugodna za vlagatelje, bo treba dvakrat premislit kam se vlaga. Denarni skladi lahko namreč čez noč izgubijo 100%, če bi se zgodil ciperski scenarij.
anon-191393 sporočil: 1.021
[#2062032] 26.03.13 08:35 · odgovor na: anon-191393 (#2061815)
Odgovori   +    0
[flumas]
> [wrho]
> Pozdravljeni!
>
> Glede na to, da je zadnje časa precej prahu okoli reševanja Cipra, me zanima, kako bi podoben scenarij vplival na vzajemne sklade pri nas, če bi se tak scenarij ponovil tudi v naši deželici.
>
> Če izhajamo iz izhodišča, da država "obdavči" bančne depozite nad 100.000€ z 10%. Najbrž imajo tudi naši vzajemni skladi nekaj denarja v depozitih pri bankah. Ali bi v tem primeru tudi oni "izgubili" 10% od teh depozitov? Že res, da to najbrž ne predstavlja večjega vpliva na vrednost točke VS pa vseeno. Če ima sklad recimo 5% svojih sredstev v depozitih je to vsega skupaj zgolj 0.5%
>
> Lp,
> Anže

Zadnja rešitev se zelo razlikuje od tvojega opisa in tudi posledice za slovenske sklade bi bile različne. Če bi bila obdavčitev depozitov nad 100.000 se večini skladom to ne bi poznalo, saj so tako majhni, da nimajo depozitov nad tem zneskom. V kolikor bi poslali neustrezne banke v stečaj (kot je zadnji predlog za Ciper) bi verjetno večina premožanja skladov v depozitih bilo izgubljenega. Glede na to, da druga varjanta ni najbolj ugodna za vlagatelje, bo treba dvakrat premislit kam se vlaga. Denarni skladi lahko namreč čez noč izgubijo 100%, če bi se zgodil ciperski scenarij.
Tudi jaz sem malo na hitro pogledal cipersko rešitev. V bistvu se depoziti do 100.000 eur ne izgubijo, zato tudi v tem primeru ne bi bilo težav, razen pri redkih skladih, ki imajo depozite večje od 100.000 eur.
anon-42649 sporočil: 55
[#2062127] 26.03.13 09:36 · odgovor na: anon-191393 (#2062032)
Odgovori   +    0
Ob morebitnem ciperskem scenariju po moje izguba depozitov (ki jih imajo skladi) za vlagatelje ne bo edini problem.
Večji poroblem bo kolaps delniškega trga.
Koliko je izgubil Ciprski indeks glede na svoj vrh? 97% ali nekaj takega...

Strani: 1