Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: KBMR: Moja kapitulacija

Strani: 1

anon-15342 sporočil: 8.014
[#1693806] 18.05.12 16:31
Odgovori   +    20
Ker sem konec lanskega leta omenil, da sem nekaj vložil v KBMR, pa še v izogib vtisu, da se vedno delam pametnega, povem, da sem kar se te naložbe tiče kapituliral in v zadnjih treh tednih, z nekaj napora, svojo "zalogo" odprodal.

Še pred nekaj meseci sem povsem napačno ocenjeval:
(i) da tsunami odpisov in oslabitev, ki si jih je z razmetavanjem kreditov nakopala NKBM, postopoma pojenjuje;
(ii) da - tudi kot posledica (i) - v letošnjem letu, celo če bo potrebna, dokapitalizacija NKBM ne bo presegla 50 M€ in da jo bo mogoče izvesti po 30-40% KV.

Razvoj dogodkov zadnjih mesecev pa kaže, da (i) ne drži, saj se tudi letos insolvenčni postopki, v katerih je NKBM velika upnica, kar vrstijo (LG-Metal 3 M€, Pom-Invest 10 M€, Hoja-Mobiles 14 M€, Skupina Viator&Vektor 9 M€, Pinus 7 M€, Stavbar IGM 9 M€, ...). Posledično ne drži niti (ii), še dodatno pa razmere poslabšuje dejstvo, ki se je izkazalo skozi "tipanje terena" s strani uprave Abanke, ko je ta najprej iskala dokapitalizatorje za vsoto 120 M€, nato za 90 M€, na koncu pa je celo za 50 M€ uspela zbrati okvirna zagotovila le ob "bagatelni" dokapitalizacijski ceni delnice pri 20% KV. To bolj ali manj postavlja tudi novo orientacijsko vrednost (ali pa celo plafon) za podobne dokapitalizacije ostalih domačih bank, ki/če jih bodo potrebne v naslednjih nekaj mesecih (seveda v primeru, da bodo izvedene na trgu, brez nacionalnointeresnega razmetavanja davkoplačevalskega denarja, kot je bila zadnja dokapitalizacija NLB po 116 € za delnico).

To nadalje bolj ali manj pomeni, da bodo že skozi dokapitalizacijo delnice ABKN (zagotovo) in NKBM (zelo verjetno) izgubile nekje med tretjino in polovico svoje sedanje knjigovodske vrednosti. Za nameček pa je 50 M€ premalo, da bi v danih razmerah kaj bistveno izboljšalo "krvno sliko" teh dveh bank. Dodatnih odpisov in oslabitev sta si namreč že v tekočem letu nabrali vsaka za več kot teh 50 M€ in tempo tega nabiranja se zaenkrat nič ne upočasnjuje.

Seveda je mogoče, da bo v prihodnjih tednih kak odboj, a jaz sem svojo odločitev o kapitulaciji pretehtal, na osnovi zgoraj zapisanega sprejel in jo, kot rečeno, v treh tednih tudi nekako uspel izpeljati. Tistim, ki so mi omogočili, da sem to storil na sorazmerno dostojen način, se iskreno zahvaljujem, vsem forumašem pa seveda želim lep vikend,

Tadej

Strani: 1