Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Je vesolje iluzija?

Strani: 1

anon-187668 sporočil: 5.835
[#1607751] 08.03.12 12:32
Odgovori   +    0
Na spletu je možno najti različne razprave o tem ali je vesolje iluzija ali ne. Prvič pa sem sedaj opazil video posnetek, ki govori o tej temi. Morda bo še koga zanimalo. Deset minutni film lahko vidimo na youtube.com.

Holographic Universe its all illusion: www.youtube.com/watc...nvM_YAwX4I

"The holographic universe proves that the physical world we believe is real is in fact illusion. Energy fields are decoded by our brains into a 3D picture, to give the illusion of a physical world."
anon-35163 sporočil: 30.643
[#1607878] 08.03.12 13:52 · odgovor na: anon-187668 (#1607751)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-35163 08.03.2012 14:02
Stari filozofski štosi ...

www.youtube.com/watc...9pPZQ77cmI
www.youtube.com/watc...9-Niv2Xh7w

... začinjeni z neko novo fizikalno teorijo ki pravi, da je vesolje hologram.

news.discovery.com/s...ogram.html

In ti štosi se prej ali slej končajo z: "Verjemi meni, ne pa svojim lažnivim očem!". Zelo uporabna reč za ljudi okoli prinašat.


Bom poskusil na kolikor toliko človeški način razložiti kako je s temi hologrami. Se še spomniš osnovnošolske in gimnazijske fizike? Smrkavec ustreli s fračo kamen s tako in tako hitrostjo, izračunaj kako daleč bo letel in koliko časa, pa te vaje. In potem si potihem predpostavil, da je tisti kamen matematična točka, ki se giblje po paraboli, vstavil vrednosti v neko napiflano formulo in dobil rezultat. Ampak kamen ni neskončno majhna matematična točka brez dimenzij. Kamen je kamen. In ne leti ravno po paraboli, ampak po eni taki malo pokvečeni krivulji, na katero vplivata zračni upor in veter.

Ko smo absolvirali kamne in frače, so nas nagnali računat orbito kakega satelita ali zemlje okoli sonca. In smo spet predpostavili, da je satelit oziroma zemlja točka, ki se giblje po krogu in v potu svojega obraza tam nekaj računali. Ampak ne satelit, ne zemlja nista točki. Satelit je naprava, zemlja pa en tak kroglast, ne ravno majhen kos skalovja, na in v katerem se dogaja vse mogoče. Ne gibljeta se po krogu, ampak po eni taki malo pokvečeni elipsi. Na oboje vpliva luna in ostali planeti, sončev veter, na satelit pa za nameček še nepravilnosti v zemljinem težnostnem polju.

Sem prejle rekel, da je zemlja krogla? To ni čisto res, na ekvatorju je rahlo sploščena. Elipsoid? Tudi ne. Če izračunamo parcialno diferencialno enačbo za tekočino, ki se vrti v breztežnem polju in jo drži skupaj gravitacija, dobimo tkzv "geoid". Izračun ni niti približno enostaven. Na centimeter natančno so to naredili šele leta 1990, vsem računalnikom navkljub. Ampak... a je zemlja geoid? Ni! Njena oblika je bistveno bolj komplicirana, imaš kontinente, gorovja, jarke na dnu oceanov, vse mogoče.

Vse te stvari, o katerih sem govoril- matematične točke, parabole, elipse, krogi, geoidi- to so samo bolj ali manj natančni modeli realnosti. Ni pa to realnost. Enako velja tudi za hologramsko teorijo. Naj bo še tako posrečena- reči "vesolje je hologram" je isto kot če bi rekel "zemlja je krogla", ali pa pokazal na globus in rekel "to je zemlja" in potem iz tega vlekel neke blazne filozofične zaključke.

upload.wikimedia.org...Globus.JPG
anon-187668 sporočil: 5.835
[#1608190] 08.03.12 16:51 · odgovor na: anon-35163 (#1607878)
Odgovori   +    0
[mataj]
www.youtube.com/watc...9pPZQ77cmI
www.youtube.com/watc...9-Niv2Xh7w
SF Film Dark Star iz leta 1974 je vredno videti, ima precej duhovitih domislic, recimo tale:

[Doolittle convinces the bomb not to explode]
Doolittle: Hello, Bomb? Are you with me?
Bomb #20: Of course.
Doolittle: Are you willing to entertain a few concepts?
Bomb #20: I am always receptive to suggestions.
Doolittle: Fine. Think about this then. How do you know you exist?
Bomb #20: Well, of course I exist.
Doolittle: But how do you know you exist?
Bomb #20: It is intuitively obvious.
Doolittle: Intuition is no proof. What concrete evidence do you have that you exist?
Bomb #20: Hmmmm... well... I think, therefore I am.
Doolittle: That's good. That's very good. But how do you know that anything else exists?
Bomb #20: My sensory apparatus reveals it to me. This is fun.
anon-187668 sporočil: 5.835
[#1608196] 08.03.12 16:58 · odgovor na: (#1608180)
Odgovori   +    0
[dorki22]
Iluzija v materialnem svetu ne obstaja.
Iluzij je več vrst. Za optično iluzijo bi rekel, da obstaja.

"Optična iluzija ali optična prevara je slika, ki jo možgani tolmačijo drugače kot dejansko izgleda. Razlika med resničnostjo in vtisom opazovalca nastane zaradi načina, kako možgani interpretirajo podatke, ki jih dobivajo od čutila za vid. Zato so optične iluzije v nevrobiologiji uporabna metoda za preučevanja delovanja možganov." Vir: Wikipedija

Strani: 1