Strani: 1

anon-84313 sporočil: 633
[#84577] 31.05.07 09:12
Odgovori   +    0
Tisti tam gor iz CeKa in ZeKa, so njega dni, tam med leti 1975 do 1981 zelo dobro vedeli kaj in kdo so obrtniki in jih niso imeli za sovražnike ljudstva, kar seveda piše tudi v cajtengah, celo v Obrtniku, ki takrat še ni bil revija. Vlado Klemenčič (nazadnje sem o njem bral v zvezi s SIB banko), tovariš Gerič (tedaj izvršni sekretar Cekazekaes)in še mnogi drugi so bili stalni spremljevalci in podporniki obrtništva. Tudi tovariša Viktor Avbelj in Sergej Kreigher. tam leta 1950 je pa celo Lidija Šentjurc pisala o pomenu obrtništva za uresničevanje petletke...
Obvezno članstvo v OZS in posledično članarina pa je koristno kvečjemu za manjšino in zbornične funkcionarje, povprečen obrtnik pa od tega nima kaj dosti.
Kar se pa kreditiranja tiče: dokler bom potreboval tri tedne in cel kup papirjev, da mi v banki odobrijo za en povprečen avto kredita in bodo obrsti več kot desetkrat višje kot mi jih banka daje na moj vloženi in privarčevani denar, mi ne govorite o ugodnostih, ki jih ni izborila zbornica, pač pa mi jih ponuja banka, kot njihov tržni produkt.
Je pa lepo, da ste romali v sveto mesto k papežu, kardinalu in (bivšemu?) veleposlaniku. Ob vseh teh priprošnjah se nas bo morda Bog le usmilil in nas odrešil plačevanja članarin zbornicam ter nam poslal tako organizacijo, ki bo bistveno bolj povezana s svojo bazo in bo zanjo tudi več naredila kot sedanja, čeprav ne smem reči, da se ni trudila in prizadevala. Ampak učinkov ni videti in danes je obrtnik bistveno bolj obremenjen z davki, prispevki in dajatvami kot je bil recimo leta 1990, ko smo imeli še pavšal ali pa leta 1977 ko so tedanji obrtniški funkcionarji javkali, kako da oblast pritiska na obrtnike z davki in prispevki, da komaj dihajo. O, da bi se tisti časi (glede davkov in prispevkov) vrnili! Življenje bi bilo precej lepše in mošnjiček bolj rejen. Ne verjamete? Poglejte v Svetovalca Obrtnika recimo iz leta 1977 ter primerjajte obremenitve tedaj in danes 2007. Samo tedaj so funkcionarji hodili v najboljšem primeru na Obrtni sejem v Muenchen in ne v Vatikan. Pobožnost je večina pod Alpami odkrila šele po letu 1991.

Strani: 1