Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bodo kavcije podražile pijačo?

Strani: 1

FIN-544124 sporočil: 2.749
[#3021979] 08.06.23 22:07
Odgovori   +    10
Spet Evropska komisija !!!

Počasi bo potrebno tem skrajnežem povedat DOVOLJ JE !!!

Tudi, če se cena pijače ne bi spremenila bi tak sistem vseeno pomenil bistveno več dela, časa, stroškov in še kaj za uporabnika !!!

In rezultat ?

Tepeni bodo tisti, ki že sedaj dajo vse odpadke lepo ločene za odvoz.

Siguren sem, da bodo tisti, ki danes smetijo, smetili še naprej.

A bodo položnice komunalne službe sedaj kaj nižje ?

Ne bodo.

Enako jim bom plačal, bom pa sam tovoril vrečo plastenk v trgovino.

Da ne načenjam teme okrog higiene.
XDONA1 sporočil: 1.133
[#3021981] 09.06.23 06:07 · odgovor na: FIN-544124 (#3021979)
Odgovori   +    7
[]
Spet Evropska komisija !!!

Počasi bo potrebno tem skrajnežem povedat DOVOLJ JE !!!

Tudi, če se cena pijače ne bi spremenila bi tak sistem vseeno pomenil bistveno več dela, časa, stroškov in še kaj za uporabnika !!!
Aja, kot sedaj za steklenke ali kako?
In rezultat ?

Tepeni bodo tisti, ki že sedaj dajo vse odpadke lepo ločene za odvoz.
Tepeni bodo tisti, ki pač ne bodo vračali.
Siguren sem, da bodo tisti, ki danes smetijo, smetili še naprej.
In, naj potem plačajo, tisti, ki bodo smetili. Iz tega naj se potem financira sam sistem.
A bodo položnice komunalne službe sedaj kaj nižje ?

Ne bodo.
Ko je plastika bila, so se med seboj kregali, kdo jo bo odvažal. Ko je ne bo, jim spet ne bo prav.
Podobno je bilo z zbiralniki papirja, živo se spomnim, kako so jamrali, da pa sedaj ko ločujemo, je fajn, ampak oni od tega nič nimajo, ker je cena starega papirja tako nizka.
Enako jim bom plačal, bom pa sam tovoril vrečo plastenk v trgovino.

Da ne načenjam teme okrog higiene.
Roko na srce, koliko plastenk porabiš na teden? Jaz oz mi doma prav dosti ne, pijemo vodo iz špine, ostelega je pa tudi zelo malo.

Pogoj tukaj je, da ne pride do podražitev, ampak se sistem financira iz zbrane kavcije. Saj v bistvu imaš isto danes s plastičnimi vrečkami, če je nimaš, pač daš 15c v trgovini in jo vzameš. Lahko pa imaš tisto iz blaga ali platna, pa je ne rabiš.
Zhe sporočil: 33
[#3022002] 09.06.23 12:51 · odgovor na: XDONA1 (#3021981)
Odgovori   +    2
XDONA1, se zelo strinjam z napisanim.

Dejstvo je, da plastenke so velik vir plastičnih odpadkov in jih porabimo ogromno, prav tako v ceno plastenke ni vkalkuliran strošek, ki nastane zaradi (ne)odstranjevanja plastike iz okolja (ne govorim o recikliranju, ampak o plastenkah, ki končajo npr. v morju oz. oceanih, ki razpadajo v mirkoplastiko in ustvarjajo nove, še dražje probleme, ki se pomikajo v prihodnost). Kavcijski sistem delno nagovarja ta problem in ustvarja motivacijski mehanizem, da se plastenke vrne -- podobno, kot imaš motivacijo, da pelješ nazaj voziček v trgovskem centru, saj si predhono not vtaknil evro.

V mojih očeh gre za nižanje cene/stroškov problema, ki ga sedaj v ceni embalaže ne vključujemo in tvegamo, da bomo vse te stroške v prihodnosti socializirali -- z davkoplačevalskim denarjem.

Pod črto je ključno, da imamo jasne kriterije uspeha (KPI) -- da bomo vedli, če bo kavcijski sistem izhodiščni problem izboljšal, ali bo zgolj podražil logistiko.
Nollem sporočil: 961
[#3022004] 09.06.23 13:31 · odgovor na: Zhe (#3022002)
Odgovori   +    1
ker?

ker jaz ponavadi plastenko, ki jo spijem v Mariboru pol v Kopru v morje vržem?

pa slamca, od mojega koktejla, se pa želvici na galapagosu v grlu zatakne, a ne?
najobj sporočil: 31.829
[#3022010] 09.06.23 15:54 · odgovor na: XDONA1 (#3021981)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 09.06.2023 16:01
> Enako jim bom plačal, bom pa sam tovoril vrečo plastenk v trgovino.
>
> Da ne načenjam teme okrog higiene.
Roko na srce, koliko plastenk porabiš na teden? Jaz oz mi doma prav dosti ne, pijemo vodo iz špine, ostelega je pa tudi zelo malo.

Pogoj tukaj je, da ne pride do podražitev, ampak se sistem financira iz zbrane kavcije. Saj v bistvu imaš isto danes s plastičnimi vrečkami, če je nimaš, pač daš 15c v trgovini in jo vzameš. Lahko pa imaš tisto iz blaga ali platna, pa je ne rabiš.
... OK, glede na dosedanje izkušnje še nobena podobna novotarija ni pocenila nič in tudi kavcije za plastenke ne bodo, sploh ker bodo imeli trgovci z zbiranjem dodatno delo, ki ga noben ne bo mogel izmeriti, kaj šele ovrednotiti in bodo zato imeli proste roke za dvig cene ... khmm, medtem pa za potrošnika to v praksi pomeni višjo cene pijače kot pa tistih nekaj centov vrnjenih za kavcijo in namesto kot do zdaj preprostega odlaganja plastenk v zbiralnikih na domačem dvorišču več kot nepotrebno prenašanje plastenk nazaj v trgovino ...

P.S.: če se prav spomnim, so zaradi onesnaževanja planeta brezplačne plastične vrečke hoteli ukinit, potem pa so za nakupovanje praktične brezplačne plastične vrečke postale plačljive, za planet pa se ni spremenilo nič ... khmm, in se tudi s kavcijami ne bo spremenilo nič, ker hvalabogu bolj redke svinje, ki svinjajo okolje z odmetavanjem plastenk na ceste in pločnike, se zaradi par centov vrnjene kavcije ne bodo sekirale in bodo z odmetavanjem plastenk vsenaokrog svinjale še naprej ...

Strani: 1