Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Elektrika, ekologija in pošasti

Strani: 1

info24 sporočil: 285
[#3005512] 05.09.22 12:57
Odgovori   +    0
Odličen članek, samo tisto o PT/ES rešitvi ni čisto res :)
ogo sporočil: 3.087
[#3005520] 05.09.22 13:19 · odgovor na: (#3005518)
Odgovori   +    3
[alek14]
Ena od manjših zadreg recimo z vetrno energijo je, da na dolgi rok ne deluje.

Na dolgi rok:

1. ne bo več pihalo (zaradi klimatskih sprememb)
2. vetrne elektrarne so pretežno iz premoga in nafte (sami izračunajte, kaj to pomeni na dolgi rok za stroške izdelave novih vetrnic, ki ne bi bile iz teh cenenih virov).

Točka 2. velja tudi za PV.

Poraba materialov pri JE je 20x manjša in je prehod na brezogljične materiale ne prizadane toliko.
Ni debate, NEK na EUR vložka in m2 prostora itak da prinese največ.

Problem je le, da nikoli ne gre:
- staviti samo na enega konja
- ne moreš nukleark posjat kjerkoli te prime

Vetra pa marsikje še dolgo ne bo zmanjkalo. En primer so hrvaške vukojebine med morjem in celino. Tam bo pihalo še milijone let ...
1011Arist sporočil: 1.046
[#3005524] 05.09.22 13:37 · odgovor na: info24 (#3005512)
Odgovori   +    5
[info24]
Odličen članek, samo tisto o PT/ES rešitvi ni čisto res :)
Se strinjam, najboljši odkar je prof Pahor kolumnist, 10/10.
Froc sporočil: 2.029
[#3005535] 05.09.22 15:10
Odgovori   +    7
Ravnotežje ni samo med potrebami za preživetje, so tudi potrebe po razvoju in napredku. Zato je potrebno uravnoteženo najprej jedrno omrežje, ki ga zagotavljajo premog, plin in jedrska energija, temu pa se nadgradi in dodaja vetrna in sončna energija z malimi in večjimi proizvajalci in odjemalci. Brez jedra tudi kasneje ne bo zelenih politik, pomembno je v kašnem odnosu so med seboj, da hkrati ne porušimo doseženih standardov in opcij razvoja. Zaenkrat se kaže, da je to ravnovesje hudo porušeno in grozi razpad ali vsaj hudo nazadovanje celotnega energetskega sistema. Nenazadnje tudi Musk zagovarja gradnjo in posodabljanje jedrske tehnologije za vmesni čas, da tehnologija kao zelenih opcij vendarle doseže kak razvojni napredek in potem postopno vnašanje v sistem.
Rakijan sporočil: 1.263
[#3005565] 05.09.22 20:51
Odgovori   +    0
#trgdeluje #vsejjekotmorabiti #potvpogubo
KornelijaToth sporočil: 115
[#3005582] 06.09.22 06:39
Odgovori   +    4
Ne pozabimo niti na drugo stran, kjer – v imenu »napredka« a v resnici izključno zaradi nekogaršnjih profitov – izmišljajo in VSILJUJEJO ljudem vse več izdelkov, ki potrebujejo elektriko, ki potrebjejo baterije, ki morajo biti narejene iz redkih metalov. Njihovo pridobivanje – stran od naših očeh – zastruplja in uničuje naravo, zemljo in dejansko ubija celotno človeštvo. Po tem pa ustvarja vse več in več strupenih odpadkov.
Ne pozabimo egzibicije in norosti super bogatih pri npr svemirskih poletov.
Ne pozabimo tudi na to, da so genetske mahinacije in umetni, npr. prehranski izdelki in kloniranja veliko večje vplitanje in uničevanje naravne in naravnega reda, kot so prej bila izsuševanja mokrišč in seča gozdov.
To, kar je avtor članka povedal, bom povedala z besedami nevromarketinka: smo ovce v čisto vsem. Ko se neki bogati spomne zaslužiti na nečem ali pa uničiti nekoga drugega, izmišlja vse mogoče. Ne gre mu za naravo! Vidi samo, da je to o »zaščiti planeta« postal »moderni slogan« in pod to parolo samo skriva svoje lastne (nore) interese a mi, ovce, pa sledimo. Samo da ta stihija ni »nenačrtna« (kot slovar definira to besedo). Še kako je načrtovana – z vsem nam znanim marketinškimi metodami, ki temeljijo na zlorabi psihologije. A te zelo »sodobne« marketinške metode so nič drugega tok ZAROTA proti nam, OVCAM
0126Bacis sporočil: 3.030
[#3005583] 06.09.22 07:07
Odgovori   +    1
Explained: Why Is Electricity So Expensive In Norway Right Now?
www.lifeinnorway.net...right-now/
VBMS sporočil: 512
[#3005590] 06.09.22 08:24
Odgovori   +    3
Zanima me komentar g. Pahorja in novinarjev Financ na tale prispevek, williamengdahl.com/e...st2022.php Ali navedbe glede namernega zapiranja cevovodov in druge držijo?

Mislim, da je plin od jeseni 2020, ko je bil cca 20 eur za MWh, poskočil že poleti 2021 na cca 70 eur. Od takrat se je stalno dvigoval, še precej pred vojno v UA.
pcs sporočil: 5.462
[#3005598] 06.09.22 09:25 · odgovor na: (#3005526)
Odgovori   +    2
[alek14]
Ostala bo geotermika, PV (morda), malo HE (manj kot zdaj), biomasa se bo povečala in JE (JE ima veliko vej tako, da JE ni samo ena varianta).
Kaj meniš o obetajočih novih laserjih, ki bodo imeli optiko "narejeno" iz plazme? In potencialni uporabi le-teh pri fuziji? Meni se to zdi en tak potencialen game changer, ki morda niti ne bo zahteval 25 let.

M
pcs sporočil: 5.462
[#3005601] 06.09.22 09:42 · odgovor na: (#3005599)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: pcs 06.09.2022 09:43
[alek14]
> [pcs]
> > [alek14]
> > Ostala bo geotermika, PV (morda), malo HE (manj kot zdaj), biomasa se bo povečala in JE (JE ima veliko vej tako, da JE ni samo ena varianta).
>
> Kaj meniš o obetajočih novih laserjih, ki bodo imeli optiko "narejeno" iz plazme? In potencialni uporabi le-teh pri fuziji? Meni se to zdi en tak potencialen game changer, ki morda niti ne bo zahteval 25 let.
>
> M

Ne vidim kako bi laserska (inecrcialna) plazma lahko postala uporabna.

Si tale princip mislil?
www.thalesgroup.com/...ogy-future
Če poročiš tole:
phys.org/news/2022-0...ptics.html

in tole:
www.newscientist.com...irst-time/

NIF je ful kompliciran, 192 laserjev. Ti s plazmo naj bi bili občutno manjši in občutno močnejši.

Ko sem to bral sem že videl Mr Fusion tam nekje v prihodnosti :)

Lp,
M
pcs sporočil: 5.462
[#3005619] 06.09.22 10:55 · odgovor na: (#3005616)
Odgovori   +    2
[alek14]
> [pcs]
> > [alek14]
> > > [pcs]
> > > > [alek14]
> > > > Ostala bo geotermika, PV (morda), malo HE (manj kot zdaj), biomasa se bo povečala in JE (JE ima veliko vej tako, da JE ni samo ena varianta).
> > >
> > > Kaj meniš o obetajočih novih laserjih, ki bodo imeli optiko "narejeno" iz plazme? In potencialni uporabi le-teh pri fuziji? Meni se to zdi en tak potencialen game changer, ki morda niti ne bo zahteval 25 let.
> > >
> > > M
> >
> > Ne vidim kako bi laserska (inecrcialna) plazma lahko postala uporabna.
> >
> > Si tale princip mislil?
> > www.thalesgroup.com/...ogy-future
>
> Če poročiš tole:
> phys.org/news/2022-0...ptics.html
>
> in tole:
> www.newscientist.com...irst-time/
>
> NIF je ful kompliciran, 192 laserjev. Ti s plazmo naj bi bili občutno manjši in občutno močnejši.
>
> Ko sem to bral sem že videl Mr Fusion tam nekje v prihodnosti :)
>
> Lp,
> M

www.youtube.com/watc...J4W1g-6JiY

Še vedno je 100 let daleč.
Upam, da se motiš. Bojim se, da se ne.

Lp,
M
pcs sporočil: 5.462
[#3005656] 06.09.22 13:08 · odgovor na: (#3005616)
Odgovori   +    1
[alek14]
Še vedno je 100 let daleč.
Last 2 cents...

Če se izkaže, da so taki laserji uporabni za EUV litografijo (zdaj počnejo take exotične stvari kot je mid-air sežiganje padajočih kapljic kovine z laserji, da dobijo primerno svetlobo za osvetljevanje mask), se bodo v to zlile milijarde iz privat sektorja in potem zna bit 20-50 let namesto 100 let.

Proces je v bistvu malo podoben laserski fuziji in nekaj problemov so tu že rešili. Npr kapljice streljajo s frekvenco merjeno v KHz.

Mogoče mi seka Dunning-Kruger

Najbrž ne bova doživela, karkoli že bo :(

Lp,
Marko

Strani: 1