Strani: 1

primvla sporočil: 703
[#3005372] 03.09.22 10:26
Odgovori   +    22
no, nepredvidljivost se je dalo zlahka predvideti....
ogo sporočil: 3.087
[#3005374] 03.09.22 10:34
Odgovori   +    31
Zadnja sprememba: ogo 03.09.2022 10:39
Pocenitev nekaterih industrijskih surovin, ki smo ji priča v zadnjih tednih, v resnici ni dobra novica.
V resnici je to odlična novica. Balon bo počil, ene par jih bo eksplozija odnesla, predvsem nabijalce cen in pridemo na bolj umirjene dolgoročne trende cen surovin in na splošno vsega.

Pa končno bomo prišli do tega, da upravljanje z energetiko ne bo del opravil hišnika in čistilke emveč bo to strateška funkcija v upravah podjetij, na državnem nivoju pa vlad.
In da se končno odlepi o tega, da se ne da, ne more ipd. Od postavljanja novega bloka nuklearke za zanesljivo dolgoročno dobavo energije, pa do postavitve sončnih elektrarn na vsako proizvodno halo in stanovanjsko hišo za lokalno oskrbo. Pa tudi kako veternico bi lahko še kje postavili, da ne omenim nadgradenj prenosnega elektro sistema.
mmeznar sporočil: 137
[#3005462] 05.09.22 08:36
Odgovori   +    18
"Zaradi slabega upravljanja EU pri energentih izgubljamo konkurenčnost v primerjavi z ameriškimi in kitajskimi družbami" hahahahahahahahahahahaha pa to že cel čas pravim. To ni vojna Ukrajine z Rusijo, temveč Amerike z Rusijo. Samo Evropi ni jasno, da smo lutka Američanov. "Ja ja Nato, ja ja Zda" ovce smo vsi. Bravo Američani, kako dobro igrate vlogo "svobode"
Rokc5 sporočil: 2.857
[#3005464] 05.09.22 08:49
Odgovori   +    3
Ta intervju z Mastenom je zelo zanimiv:
siol.net/posel-danes...vju-587184

Ne napoveduje ravno crasha ampak bolj dolgoletno ohladitev (v stilu kriz v osemdesetih). Problem je, ker so centralni bankirji očitno res overshootali z proti-koronskimi podporami + teza, da smo imeli veliko sreče, da dejansko po letu 2014 inflacija dolgo ni zrasla.
XDONA1 sporočil: 1.167
[#3005465] 05.09.22 08:59 · odgovor na: Rokc5 (#3005464)
Odgovori   +    3
[Rokc5]
Ta intervju z Mastenom je zelo zanimiv:
siol.net/posel-danes...vju-587184

Ne napoveduje ravno crasha ampak bolj dolgoletno ohladitev (v stilu kriz v osemdesetih). Problem je, ker so centralni bankirji očitno res overshootali z proti-koronskimi podporami + teza, da smo imeli veliko sreče, da dejansko po letu 2014 inflacija dolgo ni zrasla.
Ja, zelo verjetno. Če se spomniš nazaj, se ob vsaki napovedi krize pojavi zbor napovedovalcev, ki prerokuje konec sveta, propad kapitalizma, mrzle zime, itd.... no, ne preseneča me, da se nič od tega ni uresničilo.
Sam mislim, da nam tudi sedaj ne bo hudega, zelo verjetno bo vsem skupaj treba zategniti pas (no razen v JS), greli se bomo ravno tako, ali morda malenkost manj kot prejšnje zime, tudi inflacija se bo s padanjem ek. aktivnosti umirila. Seveda ob predpostavki nekih izrednih dogodkov....
Agnesa.stemberger sporočil: 1
[#3005467] 05.09.22 09:02
Odgovori   +    0
Kitajska nima tezav z energenti? Preberite zadnji stavek.
Kazalo bi raziskati, kaj se tam dogaja.

"Zinc futures were trading below $3,200 a tonne, the lowest since July 28th, in line with other metals such as Aluminum, on renewed worries about weak demand as fresh COVID-19 lockdowns in top metals consumer China added to concerns over a global recession. Still, concerns persist about further supply disruptions as energy prices remain high. Smelters in Europe have been curbing production as high energy prices exuberated by the war in Ukraine are making it unprofitable. Beijing recently imposed stringent power restrictions across the country, which already shuttered at least 500,000 tonnes per year of zinc smelting capacity."


tradingeconomics.com...odity/zinc
1127DXSXU sporočil: 833
[#3005469] 05.09.22 09:21 · odgovor na: Agnesa.stemberger (#3005467)
Odgovori   +    8
[Agnesa.stemberger]
Kitajska nima tezav z energenti? Preberite zadnji stavek.
Kazalo bi raziskati, kaj se tam dogaja.

"Zinc futures were trading below $3,200 a tonne, the lowest since July 28th, in line with other metals such as Aluminum, on renewed worries about weak demand as fresh COVID-19 lockdowns in top metals consumer China added to concerns over a global recession. Still, concerns persist about further supply disruptions as energy prices remain high. Smelters in Europe have been curbing production as high energy prices exuberated by the war in Ukraine are making it unprofitable. Beijing recently imposed stringent power restrictions across the country, which already shuttered at least 500,000 tonnes per year of zinc smelting capacity."


tradingeconomics.com...odity/zinc
to je Kitajski način trgovinske vojne.
Najprej njihovi proizvajalci končnih proizvodov naredijo velike zaloge bazičnih materialov po nizkih cenah, po, pa Kitajci z odloki na državnem nivoju zaprejo precej kapacitet bazične industrije in cene materiala odletijo v nebo. In tuja konkurenca mora potem nabavljati material po visoki ceni.
Že videno pri jeklo, aluminiju, ...
Rokc5 sporočil: 2.857
[#3005473] 05.09.22 09:31 · odgovor na: XDONA1 (#3005465)
Odgovori   +    15
Slovenci imamo res hudo težavo, ker veliko verjamemo 'doomsday' prerokom. Zato tudi slabo finančno vlagamo. Folk prebere novičko na MMC Rtvso in 24ur s tisto slikco tistega enega in istega paničnega brokerja na Wall Streetu (glavni novičarski portali itak KATASTROFALNO slabo spremljajo globalne tržno-finančne trende - slabše je kot v devetdesetih ali po letu 2000 ko je še dnevnik dnevno pokazal stanje na borzi) in zaključi, da je "kapitalizem scam" "da bo vse propadlo" "da je potrebno nabavit konzerve, patrone in kalašnikovo" in "da moramo vsi masovno nabativi zlato, s katerimo bomo sedaj trgovali za hlecbe kruha, ker čez pol leta bo ves denar navaden papir".

Zaradi tega sem jaz po letu 2008 imel ogromne oportunitetne izgube, ker sem kot ostali Slovenci mislil, da je res konec sveta, čeprav sta moja osebna izkušnja in stanje v okolici, če bi le bolj pozorno opazoval, kazala, da bomo nekako že izplavali (s Trojko ali pa z padcem standarda, ampak obrat bo in je na koncu bil). In isto sem nato zamudil ogromne investicijske priložnosti, ker sem slovenski "konec-sveta-je-zdej-prešaltamo-na-konzerve" vlekel vse tam do leta 2018 in spregledal, da je bilo dno že 2012 in da smo od takrat gor po vseh metrikah rasli.

Spominjam se panike ob izbruhu korone, ampak jaz sem si mirno rekel, okej lepo počasi, čekirati stanje na trgih na 3 mesece. Poleti 2020 sem že dopolnil portfelj z dodatnimi sredstvi :) Folk je pa spomladi paničaril, "Zdaj boste pa videli, to bo največja kriza v zgodovini kapitalizma, nabavite konzerve, folk ne bo preživel, vsi bomo prešaltali na blagovno menjavo, to je konec Amerike, Amerika bo propadla, boste videli.".

Po mojem mnenju bo recesija, ne bo preprosto, ampak ne moreš pa ob vsaki ohladitvi štartati z logiko "Ta kriza bo pa RES konec kapitalizma, to bo najhujša kriza ever". Tudi če bi imeli konkreten bear market in upade ni konec sveta. Tudi po poku dot-com balončka ni bil konec sveta in celo po krizi 2008 smo živeli naprej na nižjih obratih.

Ironično pa ko so dobri časi, Slovenci prešaltamo v totalen exuberance, kavice, izleti, počitnice, 'ima-se-može-se', novi avti, bajte itd.

Slovenci se nismo navadili, da morda finančnih nasvetov ni dobro sprejemati od sosedov in bakice iz vasi, ki trdi, da bo "itak vse propadlo" in prav tako ni dobro glede ekonomije vsega verjeti novicam na MMC-ju ter razbijajoči muziki oddaj Preverjeno! ampak v času interneta ter Amazona morda sam poiščeš informacije, pa se tudi pozanimaš pri ljudeh, za katere nekako veš, da imajo že kar nekaj kilometrine v teh zadevah. Ampak Slovenec misli, da je bolje za te nasvete poslušat soseda za šankom.

Po eni strani sedaj vidim nevarnost, zakaj večina Slovencev ni zmožna postati finančno pismena in se osredotoča samo na cegle, ki "vedno" gredo samo "gor". Slovenija je en tak Evergrande v obliki države :) Zato ker cegli nas odrešijo vseh nejasnosti, ki jih za Slovenca predstavljajo vzponi in padci trgov (ki jih za Slovenčka ne bi smelo biti, ker niso "pravični").

Se opravičujem za (pre)dolg rant.
JaniL sporočil: 166
[#3005477] 05.09.22 09:53 · odgovor na: Rokc5 (#3005473)
Odgovori   +    2
Se cisto strinjam z vsem.
In dodajam mnenje, da je senzacionalisticno porocanje, brez vsakih kriticnih omejevanj ali recimo posledic, ce je bilo zgreseno (vsak lahko napise vse, s katerimkoli opisom kit npr. "leti v nebo", "katastrofa", "najstrasnejse", "se nikoli v zadnjih 50 letih" itd. itd., pa ce je res ali ne) tudi velik krivec za tako misljenje.

Btw, kako kaj vidis CICG? ;-)

Lp, J.
kzupanc sporočil: 10.519
[#3005478] 05.09.22 09:56 · odgovor na: 1127DXSXU (#3005469)
Odgovori   +    1
[1127DXSXU]
> [Agnesa.stemberger]
> Kitajska nima tezav z energenti? Preberite zadnji stavek.
> Kazalo bi raziskati, kaj se tam dogaja.
>
> "Zinc futures were trading below $3,200 a tonne, the lowest since July 28th, in line with other metals such as Aluminum, on renewed worries about weak demand as fresh COVID-19 lockdowns in top metals consumer China added to concerns over a global recession. Still, concerns persist about further supply disruptions as energy prices remain high. Smelters in Europe have been curbing production as high energy prices exuberated by the war in Ukraine are making it unprofitable. Beijing recently imposed stringent power restrictions across the country, which already shuttered at least 500,000 tonnes per year of zinc smelting capacity."
>
>
> tradingeconomics.com...odity/zinc

to je Kitajski način trgovinske vojne.
Najprej njihovi proizvajalci končnih proizvodov naredijo velike zaloge bazičnih materialov po nizkih cenah, po, pa Kitajci z odloki na državnem nivoju zaprejo precej kapacitet bazične industrije in cene materiala odletijo v nebo. In tuja konkurenca mora potem nabavljati material po visoki ceni.
Že videno pri jeklo, aluminiju, ...
To najbrž res. Ampak tudi nabavniki (pametni) delajo podobno. Vsaj to, da nabavljajo, ko je realtivno poceni.
Rokc5 sporočil: 2.857
[#3005483] 05.09.22 10:20 · odgovor na: JaniL (#3005477)
Odgovori   +    1
[JaniL]
Se cisto strinjam z vsem.
In dodajam mnenje, da je senzacionalisticno porocanje, brez vsakih kriticnih omejevanj ali recimo posledic, ce je bilo zgreseno (vsak lahko napise vse, s katerimkoli opisom kit npr. "leti v nebo", "katastrofa", "najstrasnejse", "se nikoli v zadnjih 50 letih" itd. itd., pa ce je res ali ne) tudi velik krivec za tako misljenje.

Btw, kako kaj vidis CICG? ;-)

Lp, J.
Uf CICG, ne vem, je moja najmanjša pozicija, jo imam za najbolj risky od vseh. Po mojem mnenju bo to težko leto za CICG, bo pa ob okrevanju nato v boljši poziciji, ker bo tudi Evropa sourcala materiale pri sebi. Pri CICG je riziko eko-pritisk glede lokacije in cleanup, čeprav mogoče nove razmere na srednji rok neko takšno nevarnost za CICG zmanjšujejo, ker bo v ospredju potreba po lokalno sourcanih CICG produktih.
Pri CICG mi ustreza cepitev delnice in bom ob padcu to izkoristil za dokupe. Bo pa to ostala v vsakem primeru najmanjša pozicija. Ob ohladitvi lahko pričakujemo padce na okoli stanja marca 2020 ob koroni. Če bi šlo pa nižje bi pa vse to bil še dodaten 'margin of safety' in takrat bi bil pripravljen nabaviti še več (z upoštevanjem da na srednji rok ne presežem % v portfelju dodeljenega za CICG - moj cilj je delež na 10% max, raje 5%).
0730ULtra3 sporočil: 1.466
[#3005488] 05.09.22 10:50 · odgovor na: Rokc5 (#3005464)
Odgovori   +    3
Nihče ne more napovedati, kakšna bo kriza. Kaj se skriva pod površjem pa ponavadi zvemo šele ko udari ven.
MojemnenjeXXL sporočil: 338
[#3005734] 07.09.22 07:41 · odgovor na: Rokc5 (#3005483)
Odgovori   +    0
Ja, koliko modrovanja.
Če ni skrivnost, o kakšenm portelju pa govoriš...1.000 €, 100k€ ali 1 mio €? :) :) :)
Po mojem si ti hud teoretik z malo denarja. :)

Strani: 1