Strani: 1

Rokc5 sporočil: 2.857
[#3002283] 20.07.22 14:51 · odgovor na: (#3002280)
Odgovori   +    14
Jaz tudi ne razumem logike, mi lahko pojasnite, zakaj v tej situaciji sončna elektrarna in toplotne črpalke?
Najugodnejša verzija za velik del ljudi so drva.
Ok jaz če bi imel hišo bi nabavil sončno, pa recimo postavil še kolektorje za ogrevanje vode, ampak pozimi bi pa koristil drva. Seveda pa je predpogoj izolacija fasade in nova okna.
murje sporočil: 5.120
[#3002284] 20.07.22 14:59
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: murje 20.07.2022 15:17
UPRAVLJALCI & Co.

Zelo zanimivo področje, a v tem trenutku v stanovanjskih blokih na veliko delajo izolacije oziroma fasade, saj vedo, da bo v bodočnosti potrebno za izdelavo fasade gradbeno dovoljenje in statični izračun zgradbe. Posebej so pri tem pomembni upravljalci blokov, ki imajo svoje obveznosti ter dolžnosti, pa sedaj na veliko prepričujejo stanovalce, da se zakreditirajo za veliko let, vse dokler se ne izplača kredit. Te investicije pa za stanovanjski blok dosegajo cene od 80.000 € do 120.000 €, saj je potrebno poleg fasade tudi premakniti vsa okna ter morebitne instalacije. Ob tem pa nekateri stanovanjski bloki menjavajo tudi strehe, kar še dodatno podraži investicijo ter seveda najete kredite za nekaj 10 tisoč € na posamezno stanovanje. Veliko vprašanje pa je tudi, ali bomo sploh uspeli stanovanje prodati za toliko višjo ceno, kot bodo zneski najetih kreditov, saj se sedaj pričakujejo tudi povišanje Euribora.
Ko bi sedaj načeli še vprašanje smotrnosti ali nujnosti izgradnje sončnih elektrarn, kako bi na novo postavili vrstni red potrebnih gradbenih del, stroški pa bi tako narasli že na ceno enega stanovanja v stanovanjskem bloku, kar se upravnikom ne zdi nič posebnega ali nenormalnega. Nedvomno pa bi si s sončno elektrarno v stanovanjskih blokih zmanjšali stroške električne energije in bi jo potrošili za samooskrbo...

STANOVANJSKI ZAKON - 29.člen:

Z 19. 6. 2021 je stopil v veljavo spremenjeni Stanovanjski zakon (Uradni list RS, št. 90/21), ki v spremenjenem 29. členu določa, da je za vsa dela, za katera je potrebno gradbeno dovoljenje za gradbena dela na skupnih delih večstanovanjske stavbe, potrebno soglasje več kot tri četrtine solastniških deležev. To glede na v vprašanju navedeno dejansko stanje pomeni, da je treba za novo odprtino v skupni steni ali na fasadi imeti soglasje etažnih lastnikov, ki imajo skupaj več kot tri četrtine solastniških deležev. Prej je bilo treba pridobiti stoodstotno soglasje. Na ta način se skuša omogočiti gradbena dela na skupnih delih večstanovanjske hiše na lažji način, predvsem za vgradnjo dvigal, novih stopnišč ipd.

Za spremembo namembnosti iz stanovanja v poslovni prostor v večstanovanjskih ali stanovanjsko poslovnih stavbah pa je treba pridobiti soglasje vseh etažnih lastnikov. Za obratno spremembo namembnosti zadostuje soglasje etažnih lastnikov, ki imajo več kot tri četrtine lastniških deležev. Enako je treba pridobiti soglasje vseh etažnih lastnikov, če se omeji rabo posameznih delov in skupnih delov ali če se spreminja rabo skupnih delov.

Etažni lastnik (etažni lastniki), ki se ne strinja(jo) z »nesoglasjem« etažnih lastnikov in ne doseže(jo) potrebnega deleža soglasja za gradbena dela, ki jih želi(jo) izvajati na skupnih delih, lahko poda(jo) predlog, da sodišče v nepravdnem postopku razveljavi sklep o odločitvi. Etažni lastnik mora o tem svojem predlogu obvestiti upravnika oziroma etažne lastnike. Sodišče pri svojem odločanju upošteva porazdelitev bremen za etažne lastnike, ki se z odločitvijo niso strinjali, upošteva pa tudi, ali bi se s posegom poslabšal posamezen del etažnega lastnika, ki izpodbija odločitev.

www.zurnal24.si/pod-...aja-369847
www.pisrs.si/Pis.web...d=ZAKO7108
izdelavafasade.si/sp...vo-fasade/
0126Bacis sporočil: 3.032
[#3002291] 20.07.22 15:59
Odgovori   +    2
Sončni paneli bodo (so že) odpadek, kot nekoč salonitke.
Ekonomsko jih je smiselno zakopat na smetišču ;=)))

V kombinaciji z bakreno napeljavo in aluminijastim okvirjem lahko predelovalci pričakujejo, da bodo za svoje delo dobili približno 3 dolarje za ploščo. To pa ni veliko v primerjavi s stroški postopka, ki lahko znašajo od 12 do 25 dolarjev na ploščo, če se prištejemo še stroške prevoza in predelave.

Od tukaj, tudi prikaz francoskega recikliranja:
hackaday.com/2022/07...cyclables/
Polo83 sporočil: 1.177
[#3002292] 20.07.22 16:07
Odgovori   +    3
ovce, sod nafte bo kmalu pod 40 usd, kar bo tudi dolgoročno vrh...
KaA sporočil: 528
[#3002306] 20.07.22 19:52 · odgovor na: Rokc5 (#3002283)
Odgovori   +    6
[Rokc5]
Jaz tudi ne razumem logike, mi lahko pojasnite, zakaj v tej situaciji sončna elektrarna in toplotne črpalke?
Najugodnejša verzija za velik del ljudi so drva.
Ok jaz če bi imel hišo bi nabavil sončno, pa recimo postavil še kolektorje za ogrevanje vode, ampak pozimi bi pa koristil drva. Seveda pa je predpogoj izolacija fasade in nova okna.
Zato, ker se bodo to zimo kurila drva, posekana pred dvema letoma. Ti lahko postaviš peč na drva, kuril pa boš kvečjemu parket iz dnevne sobe. Žena, ki se ukvarja s prodajo lesa, pravi, da dnevno zavrne cca 30 povpraševanj po drveh za kurjavo, pretežno iz Italije (BiH in Srbija sta prepovedali izvoz, iz Ukrajine pa ne pride nič več).
Rokc5 sporočil: 2.857
[#3002307] 20.07.22 19:53 · odgovor na: 0126Bacis (#3002291)
Odgovori   +    1
potem ni plusa iz procesa reciklaže, tudi če upoštevamo rastoče cene materialov (baker, silicij, aluminij)? LP
Rokc5 sporočil: 2.857
[#3002308] 20.07.22 19:54 · odgovor na: KaA (#3002306)
Odgovori   +    0
[KaA]
> [Rokc5]
> Jaz tudi ne razumem logike, mi lahko pojasnite, zakaj v tej situaciji sončna elektrarna in toplotne črpalke?
> Najugodnejša verzija za velik del ljudi so drva.
> Ok jaz če bi imel hišo bi nabavil sončno, pa recimo postavil še kolektorje za ogrevanje vode, ampak pozimi bi pa koristil drva. Seveda pa je predpogoj izolacija fasade in nova okna.

Zato, ker se bodo to zimo kurila drva, posekana pred dvema letoma. Ti lahko postaviš peč na drva, kuril pa boš kvečjemu parket iz dnevne sobe. Žena, ki se ukvarja s prodajo lesa, pravi, da dnevno zavrne cca 30 povpraševanj po drveh za kurjavo, pretežno iz Italije (BiH in Srbija sta prepovedali izvoz, iz Ukrajine pa ne pride nič več).
Se ti zdi, da res ni dovolj poseka oz. zaloge? Je pa res, da se lahko odjemalci bolje pripravijo na naslednjo sezono, ko lahko pričakujemo večji posek in s tem večjo ponudbo drv na trgu?
anon-333107 sporočil: 8.271
[#3002310] 20.07.22 22:20 · odgovor na: Rokc5 (#3002283)
Odgovori   +    2
[Rokc5]
Jaz tudi ne razumem logike, mi lahko pojasnite, zakaj v tej situaciji sončna elektrarna in toplotne črpalke?
Najugodnejša verzija za velik del ljudi so drva.
Ok jaz če bi imel hišo bi nabavil sončno, pa recimo postavil še kolektorje za ogrevanje vode, ampak pozimi bi pa koristil drva. Seveda pa je predpogoj izolacija fasade in nova okna.
Če imaš hošo že popedenano, se pravi, ga imaš novo fasado in izolacijo, nova okna in toplotno črpalko, POTEM je naslednji korak lahko samo še dovolj sončnih panelov in če imaš še eno bazerijo Tesla, 13,5kW; kakor je pisalo v članku cca 2 dni nazaj, si praktično že (električno) samooskrben! Potreboval bi samo eno, da ne bom napisal 10, pa raje 20 A varovalko!

Dejansko pa imaš poleti, beri: sedaj še viške električne energije in jo lahko oddajaš še v omrežje!

Za kakšne resnične mrzle špice ali praznike pa lahko zakuriš še malo kaminček!! :))

Tako poteka energetska sanacija pri situiranih slovencih! :)

REVEŽI se bodo greli pa na drva! Tako kot do sedaj!
mirc01 sporočil: 31
[#3002313] 21.07.22 07:15 · odgovor na: anon-333107 (#3002310)
Odgovori   +    10

Če imaš hošo že popedenano, se pravi, ga imaš novo fasado in izolacijo, nova okna in toplotno črpalko, POTEM je naslednji korak lahko samo še dovolj sončnih panelov in če imaš še eno bazerijo Tesla, 13,5kW; kakor je pisalo v članku cca 2 dni nazaj, si praktično že (električno) samooskrben! Potreboval bi samo eno, da ne bom napisal 10, pa raje 20 A varovalko!
Brez veze, ne rabiš baterije, to ti država časti z omrežjem, plačujejo pa ostali sosedje, ki si tega ne morejo privoščiti.
rame sporočil: 959
[#3002327] 21.07.22 09:02 · odgovor na: anon-333107 (#3002310)
Odgovori   +    4
Najbolj neodvisni so tisti ki se grejejo na drva,če imaš svoja si pa zmagal v vseh pogledih.
Celo kuhaš lahko na drva čeprav ni veliko hiš s takim štedilnikom.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#3002332] 21.07.22 09:23 · odgovor na: rame (#3002327)
Odgovori   +    0
Ne govorimo o gretju, ampak električni energiji v prvi vrsti.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#3002334] 21.07.22 09:28 · odgovor na: mirc01 (#3002313)
Odgovori   +    0
[mirc01]
> Če imaš hošo že popedenano, se pravi, ga imaš novo fasado in izolacijo, nova okna in toplotno črpalko, POTEM je naslednji korak lahko samo še dovolj sončnih panelov in če imaš še eno bazerijo Tesla, 13,5kW; kakor je pisalo v članku cca 2 dni nazaj, si praktično že (električno) samooskrben! Potreboval bi samo eno, da ne bom napisal 10, pa raje 20 A varovalko!
Brez veze, ne rabiš baterije, to ti država časti z omrežjem, plačujejo pa ostali sosedje, ki si tega ne morejo privoščiti.
Seveda gre dobro tudi brez baterije!

Si pa praktično z baterijo skoraj samooskrben in če se greješ na toplotno črpalko si praktično blizu samooskrbe celo pozimi.

To pride v poštev tudi za hiše, ki so nekoliko bolj na samem, pa ob kakšnih zimskih težavah niso na vrhu prioritet elektrogospodarstev...

Strani: 1