Strani: 1

trocki sporočil: 1.224
[#2996496] 09.05.22 11:00
Odgovori   +    6
Ne imejte me, prosim, za balkanomrzneža.
Pa ste. Sicer se ne bi skozi celoten članek tako trudili poskušati razložiti, da Slovenci niso Balkanci. Čeprav so po vseh kriterijih in cel svet to priznava.
ico sporočil: 9
[#2996499] 09.05.22 11:16
Odgovori   +    4
Sem imel nekoč podobno izkušnjo pri nas - zanimivo, tudi v banki, tudi ta je (bila) v tuji lasti in tudi ta zgodba je s področja razvoja/vzdrževanja programske opreme. V mislih imam tisti del, ko skuša nekdo iz uprave narediti zgodbo na temo domnevnega nezadovoljstva, neodzivnosti, slabe kakovosti. S tem, da tam je bilo jasno, kaj je bil namen, kdo stoji za tem ipd.

Drugače pa se pri nas - kolikor mi je znano - "vzporedne" zgodbe odvijajo na malo manj invaziven in bolj sofisticiran način. Saj se ve, kje je največ lovk. In, ja, žalostno, a realno. Se pa načeloma strinajm z avtorjem, da je na Balkanu težko delati. Vso srečo želim... :)
ico sporočil: 9
[#2996501] 09.05.22 11:21 · odgovor na: trocki (#2996496)
Odgovori   +    7
Lahko se strinjam z vami, da pri nas "balkanske" zgodbe izvajamo na bolj urejen način, kar nas oz. tiste, ki so vpleteni, ne dela nič manj umazane, prej obratno. Ampak avtorja obdolžiti, da je "balkanomrznež" je pa kar nekaj. Pač je opisal svojo izkušnjo, kakšne domače pa najbrž res ni.
trocki sporočil: 1.224
[#2996504] 09.05.22 11:39 · odgovor na: ico (#2996501)
Odgovori   +    2
Besedo "balkanomrznež" je avtor sam uporabil na začetku, nato se skozi cel članek trudi razložiti, da to ni. Torej je ta beseda zanj očitno "legitimna".
ico sporočil: 9
[#2996518] 09.05.22 13:48 · odgovor na: trocki (#2996504)
Odgovori   +    4
Beseda "balkanomrznež" je že ok in marsikomu se lahko to oznako prilepi. A vi ste jo prilepili avtorju. Še ekjrat: avtor je svoje mnenje lepo pojasnil, govori pa svojih izkušnjah in dogodkih, oznak pa ne lepi na podlagi nacionalne osnove, kar pritiče "balkanomrznežem".
dz1975 sporočil: 2.264
[#2996539] 10.05.22 02:58 · odgovor na: trocki (#2996496)
Odgovori   +    10
Slovenci so zanimiva mešanica balkancev in Germanov; na eni strani katastrofalna plačilna kultura, na drugi pa vztrajanje na vsaki piki pogodbe, brez ozira na globlne spremembe...
Izkušnje iz ZDA: nihče niti s prstom ne migne, doker avanso plačilo (vsaj 50%) ne sede na banko. Tudi če je končna stranka AT&T ali JP Morgan Chase. In ko se stranki pove, da je cena za kos opreme sedaj 20% višja kot pred pol leta (ko se je pripravilo ponudbo), tudi vsi mirno požrejo povišanje cene. V Slo. pa 100% plačilo 180 dni po zaključku projekta, grožnje s penali in podobno.
Endimion sporočil: 10.318
[#2996541] 10.05.22 06:38 · odgovor na: ico (#2996499)
Odgovori   +    8
Mi imamo 3 sestrske firme (lastnika teh sta lastnike firme v LJ).. Zagreb, Sarajevo, Beograd.

Po 5 letih dela z njimi sem opazil da pregovor "Što južnije, to tužnije" še kako velja.

Daš rok 1m. Po 14 dneh vprašaš kako jim gre, pa je "Evo samo što nismo završili". Po enemu mesecu in pol (vmes si pozabil mal na njih) ni narejenega nič. :)

Rečeš da mora it levo, ker se bo na desno zaletel, pa bo res šel... desno. Neverjetni so. Ko ovce. Moraš met svojega človeka da je čoban.

Na srečo ta stara dva to štekata. In pol ko kateri od nas popizdi nad njimi pa kakega Momčila sočno v tri pizde pošlje, niti ne trzneta. Pred tednom sem se skašljal nad direktorja BIH filiale, dal v CC še našega (in njegovega) oberšefa, pa mi je naš samo palec dvignil.
crt sporočil: 27.199
[#2996545] 10.05.22 07:27
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: crt 10.05.2022 07:36
osebno mi je zgodba zanimiva zato, ker sem sodeloval v ekipi (nima zveze s financami), ki je zelo podobno izkusnjo pridobila v sloveniji,sicer ne z banko, a tudi z velikim sistemom.

po raziskovanju in tipanju smo dobili sliko, ki bi znala biti tudi v zgodbi iz clanka podobnas: nekdo primerno povezan s kupcem je dobil idejo, da cemu bi vendar dajali denar nekomu tretjemu, ce ga lahko njemu, dajmo probat - ako prodje.

(med igralci na drugi strani sodec po priimkih sami pristni slovenci :)
crt sporočil: 27.199
[#2996546] 10.05.22 07:44 · odgovor na: trocki (#2996496)
Odgovori   +    5
[trocki]
Čeprav so po vseh kriterijih in cel svet to priznava.
ce se gremo tako posplosevanje, potem je mogoce bolj tocno reci, da nihce na svetu ne ve, kje in kaksni so slovenci :)
hostamox sporočil: 8.460
[#2996549] 10.05.22 08:15 · odgovor na: dz1975 (#2996539)
Odgovori   +    1
Kako je pa z morebitnimi stečaji oz neizvrsenimi posli v roku.

Pri nas so znane zgodbe, ko plačaš avans storitve pa ni, sicer ne pogosto.
Dogodi pa se.

Tudi obrtniki, ki so mi delali na hiši so skoraj vsi zahtevali avans, vsaj za material.

Tako da se ta praksa širi tudi tule.

So pa pri večjih še vedno placili roki.
Zadruga npr 30 dni, pa pravijo da je malo :)
dz1975 sporočil: 2.264
[#2996597] 10.05.22 15:45 · odgovor na: hostamox (#2996549)
Odgovori   +    3
Za razliko so Slovenije ima ZDA delujoč sodni sistem. :)
Velika večina sporov se sicer reši preko BBB (Better Business Bureau), ki tudi verificia podjetja. Nihče si ne želi priti na njihovo shit listo (to narediš enkrat, pa si zaključil s poslovno kariero). Drugi korak je povračilo preko Contractor Recovery Fund-a, potem pa postopki pri State Licensing Board (odvzem licence za izvajanje dejavnosti) ter prijava na Bureau of Consumer Protection. 99,9% takih primerov je rešenih brez sodišča. Sam sem imel težavo z enim gradbincem (urejanje dovoza), grožnja s prijavo na BBB je bila zadosti, da so v par dnevih zaključili z delom.
hostamox sporočil: 8.460
[#2996605] 10.05.22 16:28 · odgovor na: dz1975 (#2996597)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: hostamox 10.05.2022 16:31
Eto nekaj taksnega manjka pri nas.

Imaš sicer neke poskuse.
Npr stop neplacniki, boniteta odlicnosti bisnode.

Sam imam idejo, da bi šel do kake zavarovalnice ali bi prevzele take posle, za par tisocakov po pogodbi npr.
Nekak imam občutek, da se noben noče ukvarjat s temi malimi posli.
Na banki najraje vidijo, da imaš vsaj 200 do 300 k kredita.
Zadnjic sem nekaj spraševal za zavarovanje plačil pa so mi rekli vsaj miljon letnega prometa itn.

Kot bi bili sami orng podjetniki :).

Sam imam le izkusnjo z italjanom ki ni plačal cca 2 k dva meseca, ko sem mu na blef zagrozil z zavarovalnico je placal takoj.
FjodorKirilovic sporočil: 975
[#2996638] 10.05.22 23:18 · odgovor na: hostamox (#2996605)
Odgovori   +    3
[hostamox]
Eto nekaj taksnega manjka pri nas.

Imaš sicer neke poskuse.
Npr stop neplacniki, boniteta odlicnosti bisnode.

Sam imam idejo, da bi šel do kake zavarovalnice ali bi prevzele take posle, za par tisocakov po pogodbi npr.
Nekak imam občutek, da se noben noče ukvarjat s temi malimi posli.
Na banki najraje vidijo, da imaš vsaj 200 do 300 k kredita.
Zadnjic sem nekaj spraševal za zavarovanje plačil pa so mi rekli vsaj miljon letnega prometa itn.

Kot bi bili sami orng podjetniki :).

Sam imam le izkusnjo z italjanom ki ni plačal cca 2 k dva meseca, ko sem mu na blef zagrozil z zavarovalnico je placal takoj.
Ha ha. Bogve, kaj si je mislil Italijan! Sicer Rusi rečejo zavarovanju "strahovanje", Bolgari pa "zastrahovanje" :)

Drugače pa se zavarovalnice ne ukvarjajo s faktoringom.
Če naslednjič dolžniki ne bodo trzali na omembo zavarovalnice, reci, da boš prodal terjatev Črnogorcem.

Strani: 1