Strani: 1

Z1 sporočil: 674
[#2975336] 17.11.21 12:56
Odgovori   +    4
To sporočilo je izbrisal avtor (18.11.2021 08:48)
aimon sporočil: 1.924
[#2975373] 17.11.21 14:17
Odgovori   +    4
Naj se sprejme zakon, da država ne zahteva davka od stanovanjskih najemnin. Tako bo odpadel državni strošek pri zbiranju davka, najemnikom pa bodo lastniki zaračunali nižjo najemnino. Država namreč zbere zelo malo davka od stanovanjskih najemnin.

"Država davek od oddajanja premoženja, torej od stanovanjskih najemnin, pobere le od slabih dveh odstotkov zasedenih stanovanj." nepremicnine.finance...d-najemnin

Ko bodo nižje najemnine, bodo nižje tudi cene stanovanj.
anon-170467 sporočil: 170
[#2975384] 17.11.21 14:35
Odgovori   +    20
Nujno poiskati še kako državno firmo, ki še nima sedeža v Ljubljani in takoj premestit. Sramota, da kaj ni v Ljubljani.

Onesnaževanje, drage ceste, precenjena stanovanja,... Dosti bi se rešili z decentralizacijo.
anon-170467 sporočil: 170
[#2975385] 17.11.21 14:36 · odgovor na: aimon (#2975373)
Odgovori   +    6
Tudi brez davka bo strošek enak. Sploh če ga tako plačuje zelo malo ljudi. Tisti, ki ga bodo dvignili cene.
XDONA1 sporočil: 1.167
[#2975388] 17.11.21 14:48 · odgovor na: aimon (#2975373)
Odgovori   +    15
[aimon]
Naj se sprejme zakon, da država ne zahteva davka od stanovanjskih najemnin. Tako bo odpadel državni strošek pri zbiranju davka, najemnikom pa bodo lastniki zaračunali nižjo najemnino. Država namreč zbere zelo malo davka od stanovanjskih najemnin.

"Država davek od oddajanja premoženja, torej od stanovanjskih najemnin, pobere le od slabih dveh odstotkov zasedenih stanovanj." nepremicnine.finance...d-najemnin

Ko bodo nižje najemnine, bodo nižje tudi cene stanovanj.
Ti resno misliš, da bodo najemodajalci za ta davek znižali cene najemnin?. Jaz mislim, da bodo sami pospravili to razliko.
Bolj mi je zanimivo to, da se to dopušča. Država ima podatke o stalnem ali začasnem naslovu prebivalca, ima podatek o tem, kdo je lastnik katere nepremičnine. Iz tega se da enostavno izpeljat vse ostalo.
Pravilno je, da je dohodek od oddajanja obdavčen. Tako obdavčitev plač imamo predvsem zaradi tega, ker se pri vseh ostalih davkih ljudje izogibajo obveznosti na vse možne načine. Če ne bi živeli v slovenistanu, bi situacija bila hitro urejena, tako pa.....raje lovijo kurje tatove.
lp
aimon sporočil: 1.924
[#2975435] 17.11.21 16:13 · odgovor na: XDONA1 (#2975388)
Odgovori   +    4
[XDONA1]
Ti resno misliš, da bodo najemodajalci za ta davek znižali cene najemnin?
Da, ker bo na trgu več najemnih stanovanj. Sedaj mnogi ne oddajajo, ker je davek. V Ljubljani je veliko praznih stanovanj, kar se lahko sami prepričamo, zvečer je mnogo oken temnih. Imajo pa prazno stanovanje kot naložbo. Sedaj jo lahko prodajo po visoki ceni, verjetno mislijo, da jo bodo prihodnje leto po še višji. Ukinitev davka na najemnine, bi prenesel spremembe na nepremičninskem trgu.
XDONA1 sporočil: 1.167
[#2975473] 17.11.21 17:40 · odgovor na: aimon (#2975435)
Odgovori   +    26
Nisem gotov, da je to razlog za neoddajanje. Mislim, da je razlog v tem, da se taki bojijo najemnikov, ker nikoli ne veš, koga notri dobiš. In težko se ga potem znebiš.
lp
aimon sporočil: 1.924
[#2975482] 17.11.21 19:12 · odgovor na: XDONA1 (#2975473)
Odgovori   +    5
[XDONA1]
Nisem gotov, da je to razlog za neoddajanje. Mislim, da je razlog v tem, da se taki bojijo najemnikov, ker nikoli ne veš, koga notri dobiš. In težko se ga potem znebiš.
lp
"Državni zbor je prejšnji teden sprejel dopolnila k stanovanjskemu zakonu, ki med drugim opredeljuje ustanovitev in delovanje Javne najemniške službe, ki bo delovala pod okriljem Stanovanjskega sklada Republike Slovenije.

Temeljno načelo tega poslovnega modela, gre za prenos tovrstne prakse iz Luksemburga, je najem praznih stanovanj od fizičnih oseb, ki bi jih nato za neprofitno najemnino oddajali upravičencem do takšnega najema. Po načrtu naj bi letos Javno najemniško službo zagnali, prihodnje leto bodo zagotovili prvih sto stanovanj, leta 2023 500, do leta 2025 pa bi prek javne najemniške službe za neprofitno najemnino oddajali dva tisoč stanovanj, kar je v okviru predvidenih sredstev največje število tovrstnih najemnih stanovanj.

»Javna najemniška služba bo lastnike stanovanj razbremenila vseh poslov in tveganj, povezanih z oddajo stanovanj, dolgoročno pa jim bo zagotavljala prejemanje rednih dohodkov. Tako želi k oddajanju stanovanj spodbuditi tudi tiste lastnike praznih stanovanj, ki imajo zadržke glede tveganj, ki jih oddaja stanovanj prinaša,« je v obrazložitvi zapisal predlagatelj ministrstvo za okolje in prostor." nepremicnine.finance...v?src=live
dz1975 sporočil: 2.264
[#2975514] 17.11.21 22:08 · odgovor na: XDONA1 (#2975388)
Odgovori   +    12
Najmenine v Slo. so že sedaj smešno nizke glede na cene nepremičnih. 6 ali 8% letno bi bil nek sprejemljiv donos (se pravi vsaj 0,5% vrednosti nepremičnine za mesečni najem). Toliko je minimum pri meni v Arizoni, s tem da je efektivni davek manj kot 10%, pa zakon precej bolj prijazen do najemodajalcev.
aimon sporočil: 1.924
[#2975521] 17.11.21 22:24 · odgovor na: dz1975 (#2975514)
Odgovori   +    0
"Davek od oddajanja stanovanja v najem ... Davek se od 1.1.2020 dalje odmeri po 27,5% davčni stopnji od davčne osnove. Davčna osnova je dosežen dohodek, zmanjšan za normirane stroške v višini 15%." www.klarinsvet.si/da...a-v-najem/
hostamox sporočil: 8.460
[#2975523] 17.11.21 22:31 · odgovor na: dz1975 (#2975514)
Odgovori   +    3
Kaj če so pa cene smešno visoke:).

Očitno so pri nas druge zakonitosti, zakaj in koliko so vzdrzne, ne vem.

Enkrat sem gledal neke svetovne primerjave in mislim, da so bila najvišja razmerja do 40 letnih najemnin za stanovanje.

Tako da ni neke univerzalne formule za vse.
dz1975 sporočil: 2.264
[#2975532] 18.11.21 01:45 · odgovor na: hostamox (#2975523)
Odgovori   +    5
2.5% letno??? V tem primeru bi samo bedaki kupovali nepremičnine, saj to ne pokrije niti obresti...
Kalkulacija stroškov in minimalnega donosa:
www.proteckservices....-property/
hostamox sporočil: 8.460
[#2975544] 18.11.21 07:50 · odgovor na: dz1975 (#2975532)
Odgovori   +    2
www.globalpropertygu...rent-ratio


Očitno si že postal čisto preveč amerikanca :).
Rokc5 sporočil: 2.857
[#2975550] 18.11.21 08:12 · odgovor na: aimon (#2975482)
Odgovori   +    5
Velika težava je nezaščitenost lastnikov. Tako da javna najemniška služba bi morda bila odgovor, ker bi številne dodatna zaščitenost spodbudila, da svojo investicijsko nepremičnino dajo v oddajo. To bi po mojem mnenju tudi spremenilo mentaliteto številnih, ki nepremičnino "šparajo" za sina hčerko. Ljudje niso neumni, ne podcenjujmo jih. Če bi nekomu omogočili, da investicijsko hišo/stanovanje odda za leto, dve ,tri, za obdobje ko očitno njegovi potomci te nepremičnine še ne rabijo, bi jo dal na trg. Cvenka se nihče ne brani, očitno so trenutno minusi večji od plusov. Tak človek bi tudi investiral v nepremičnino in jo malo obnovil, saj bi vedel, da je zaščiten, da mu najemniki ne morejo razsuti vsega. Trenutno pa številni lastniki očitno raje oddajajo luknje. Javna najemniška služba bi to lahko rešila, poleg tega je teh nepremičnin kar nekaj in bi tu bila neka rezerva dodatnega najemniškega fonda, ki bi prišel na trg.
Problem je, ker se je v Sloveniji v preteklosti situacijo premalo gledalo iz strani lastnikov. Jaz jih razumem, pa sem bil doooolga leta najemnik in sem težko našel najem. Načeloma sem imel dobre izkušnje z lastniki oni pa z mano, ker sem za njihove nepremičnine skrbel in jih pustil še v boljšem stanju kot sem jih dobil :)
hostamox sporočil: 8.460
[#2975554] 18.11.21 08:23 · odgovor na: Rokc5 (#2975550)
Odgovori   +    5
[Rokc5]
dobre izkušnje z lastniki oni pa z mano, ker sem za njihove nepremičnine skrbel in jih pustil še v boljšem stanju kot sem jih dobil :)
Potlej si pa živel po luknjah:).

Stanovanje je za to, da se rabi, ne da se lepša.

Kot imam sam izkušnje z najemodajalci, so ti malo preveč sentimentalno navezani na svoja stanovanja.
To se pokaže ze z opremo iz 80tih npr.:).
Rokc5 sporočil: 2.857
[#2975609] 18.11.21 10:30 · odgovor na: hostamox (#2975554)
Odgovori   +    3
hostamox - ma ne, stanovanja so bila v redu (je pa bilo kar nekaj opreme iz osemdesetih, začetek devetdesetih :)). Zmenjeni smo bili korektno, da popravila opreme (ki bi bila neustrezna ob začetku najema, ali kar se sproti pokvari) krije lastnik in ker sva bila tu z mojo kar pedantna sva našla sproti zadeve za popravit in je na koncu stanovanje bilo v boljšem stanju kot na začetku. Lastnik je bil zadovoljen in je nasledniku za nama lahko zaračunal še večjo najemnino :)
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2975808] 18.11.21 15:34 · odgovor na: aimon (#2975435)
Odgovori   +    3
[aimon]
> [XDONA1]
> Ti resno misliš, da bodo najemodajalci za ta davek znižali cene najemnin?
Da, ker bo na trgu več najemnih stanovanj. Sedaj mnogi ne oddajajo, ker je davek. V Ljubljani je veliko praznih stanovanj, kar se lahko sami prepričamo, zvečer je mnogo oken temnih. Imajo pa prazno stanovanje kot naložbo. Sedaj jo lahko prodajo po visoki ceni, verjetno mislijo, da jo bodo prihodnje leto po še višji. Ukinitev davka na najemnine, bi prenesel spremembe na nepremičninskem trgu.
Ukinitev davKa na najemnine!?? :lol

To ne pomaga nič, ker to ni problem sploh!! Po DENARNICI je potrebno udariti lastnike PRAZNIH stanovanj in tiste, ki kopičijo stanovanja in jih na črno oddajajo!!

Davek od dohodnine je samo neki zemljiški prispevek, ki gre občinam! Ljudem,fizičnim osebam , ki legalno oddajajo, pa se prihodki od najemnin obdavčijo pod prihodki!

Kako pa se obdavčuje tuje fizične rezidente in lastnike stanovanj!??

Strani: 1