Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Prva slovenska fotovoltaika praznuje 20 let

Strani: 1

0126Bacis sporočil: 3.030
[#2936190] 24.06.21 07:08
Odgovori   +    6
s standardno z napetostjo 220 voltov,
V Sloveniji je standardna napetost 230V
"Strokovnjaki", ki še tega ne vedo so pa res zaupanja vredni!
Razsmernik vsebuje enoto za zajem in obdelavo podatkov
Glede na to, da je bila zadeva drastično suvencionirana s preplačano ceno odkupa, pričakujem link za zgodovino proizvodnje (5-minutni podatki) za vseh 20 let.
v povprečju 987 kilovatnih ur na leto.
Po prodajni ceni je 0,15€/KWh je to 148 €/leto

Manjka podatek, kokliko je bilo izplačanih državnih subvencij na tej elektrarni.
Skupno je ApE d.o.o. doslej dobila preko milijon € državnega denarja: erar.si/prejemnik/98...ransakcije
In pri tem imajo 35.000€ bilančne izgube pri 0 (nič) zaposlenih.

Je pa koristen navedeni link fotovoltaični portal pv.fe.uni-lj.si/ S pregledom podatkov lahko hitro ugotoviš, da je PV proizvodnja zanemarljiva.
Rakijan sporočil: 1.263
[#2936211] 24.06.21 08:21 · odgovor na: 0126Bacis (#2936190)
Odgovori   +    1
Leta okoli 2000 je bila verjetno se 220V..

Ti, slaba polovicka TWh pa ni lih zanemarljiva kolicina.. Pri nacrtovano 40% pa sploh ne.. Al mi kej ni jasno?

Me pa zanima kako bodo brez novih HE le te se vedno zagotavljale 40%.. Crpalne HE so neto negativne..
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2936220] 24.06.21 08:43 · odgovor na: (#2936182)
Odgovori   +    5
[alek14]
>Na lokaciji namreč ni meritev sončnega obsevanja, obsevanje pa se preko leta in tudi med leti zelo spreminja, zato so podrobne analize relativno zahtevne in drage.

Za LJ imajo urne podatke o sončnem obsevanju metorologi, Fakulteta za strojništvo in ZAG. Tako, da ni blema za izračunat. ;-)
Ja ker sonce vsako leto potuje po drugih poteh...zato, menda nimajo podtkov..Ne me jebat...

Sonce je, kjer je, probleme fotovoltaikom delajo megla in oblaki (ker se ne znajo lepo obnašat tako po planu), pa noč, noč, ker se to frdamano sonce nekam skrije...he he
FIN-544124 sporočil: 2.873
[#2936823] 28.06.21 08:47
Odgovori   +    3
Hmmm, najprej me je malo začudil naslov, da bi naj bila prva fotovoltaična elektrarna v Sloveniji stara komaj 20 let.
No potem sem v nadaljevanju videl, da gre za prvo, ki je bila priklopljena na javno omrežje.

Dobrih 10 let nazaj se je res splačalo prodajat eletriko v omrežje, danes pa je to čista izguba.

Aja, zakaj sem s začudil? Zato, ker je znanec imel že več kot 30 let nazaj tako zadevo doma. Seveda ni bila priklopljena na omrežje in še danes ni in nikoli ne bo.
Ima pa zraven velik "zalogovnik" ali po domače akumulator in seveda polnilnik in pretvornik.
Tako potem zvečer in ponoči uporablja svojo elektriko, ki se je podnevi pridelala in shranila.

Take sisteme gradijo po Evropi. Precej tega je v Nemčiji.
Ljudje tam pač ne mečejo denarja stran, da bi podarjali električno energijo nekim elektro podtejtejm, ki itak obračajo ogromne denarje in imajo hude dobičke.

Še mimogrede, kako je sploh prišlo do tega, da si je znanec to postavil. Živi na podeželju in takrat je večkrat bila motena oskrba z električno energijo. Zato si je za najnujnejše porabnike omislil svojo zadevo. Med drugim tudi za daljinsko odpiranje ograje, razsvetljavo, sistem ogrevanja in še kaj.

Danes ima že novejše module in tudi precej več jih je, kot nekoč. Tudi kolektorje za vodo ima in toplotno črpalko. Vse skupaj tudi ogreva hišo in bazen,ki je tako uporaben vse leto.
Prava samooskrba. Pa tudi precej stane.

V kolikor ima gospodinjstvo minimalno porabo energije je investicija zelo visoka in doba vračanja predolga.
Investicija je opravičljiva, če je zraven še toplotna črpalka in polnjenje avtomobila.

Pa seveda potem moraš imeti še svojo hišo in dovolj prostora.
Za tiste v blokih je to znanstvena fantastika.

Strani: 1