Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Prodal bi svoje podjetje. Zakaj, kje, kako?

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2918310] 01.04.21 14:37
Odgovori   +    1
Obstaja tudi najbolj enostaven način. Edini lastnik podjetja, kar pomeni lastnik 100% poslovnega deleža ima kupca, dogovorita se za ceno (nekaj na roke, nekaj v pogodbo), gresta k notarju, ki jim sestavi pogodbo o prodaji 100% poslovnega deleža ali že prineseta pogodbo na eni strani, saj tukaj velike filozofije ni, podpišeta pogodbo, novi lastnik imenuje sebe za direktorja...in je to to. Stari lastnik v januarju naslednje leto prijavi odsvojitev poslovnega deleža in plača davek. Enako je, če je prodajalcev deležev ali kupcev več. Sicer, najtežje je določiti vrednost podjetja, ugotoviti dejansko stanje, mogoče dane garancije za kakšne kredite ali leasinge, poroštvene izjave, izdane menice, davčne postopke...Prodaje poslovnih deležev potekajo po sistemo videno-kupljeno. Opisano velja predvsem za manjša podjetja.
cokoladnipiskotek sporočil: 18
[#2918358] 01.04.21 17:17 · odgovor na: anon-317028 (#2918310)
Odgovori   +    1
Kaj pa če bi hotel kupiti po načelu "seller financed", s tem da bi trenutni in bodoči lastnik postala partnerja, zadnji pa bi equity stake prvega skozi leta odplačal iz cash flowa podjetja? Postopni prenos znanja, win-win za obe strani.
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2918360] 01.04.21 17:46 · odgovor na: cokoladnipiskotek (#2918358)
Odgovori   +    3
[cokoladnipiskotek]
Kaj pa če bi hotel kupiti po načelu "seller financed", s tem da bi trenutni in bodoči lastnik postala partnerja, zadnji pa bi equity stake prvega skozi leta odplačal iz cash flowa podjetja? Postopni prenos znanja, win-win za obe strani.
To je kar veliko srranje...

Če si direktor (in nisi lastnik/solastnik) ne moreš kupiti deleđa firme kar tako.

Spadaš med povezane osebe, torej cena ne more biti "poljubo" tržna, ampak mora biti narejena uradna cenitev in Furs mora "minimalno" ceno požegnat...

Bine There done That...

Jaz sem moral profesionalni davčni svetovalki (precej poznana, dela za znano firmo z precej razširjenim računovodskim programom) svetovati kako bomo zadevo izpeljali, da bo Furs požegnal....Ona ni znala...Kar je ona predlagala moj partner ni hotel sprejet, sem moral jaz izzumiti postopek, ona pa je na koncu prikimala...No to pa gre, ...prej je bilo pa vsaj ene 3x ...to pa ne gre skozi pri Fursu....
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2918363] 01.04.21 17:54 · odgovor na: cokoladnipiskotek (#2918358)
Odgovori   +    0
[cokoladnipiskotek]
Kaj pa če bi hotel kupiti po načelu "seller financed", s tem da bi trenutni in bodoči lastnik postala partnerja, zadnji pa bi equity stake prvega skozi leta odplačal iz cash flowa podjetja? Postopni prenos znanja, win-win za obe strani.
Tole brez dobrega svetovalca ne bi šlo, osebno se s tem ne ukvarjam. Je sploh kakšen primer takšnega financiranja v Sloveniji? Kako davkarija gleda na to?
KaA sporočil: 528
[#2918368] 01.04.21 18:43 · odgovor na: anon-317028 (#2918363)
Odgovori   +    2
[FIN-311684]
> [cokoladnipiskotek]
> Kaj pa če bi hotel kupiti po načelu "seller financed", s tem da bi trenutni in bodoči lastnik postala partnerja, zadnji pa bi equity stake prvega skozi leta odplačal iz cash flowa podjetja? Postopni prenos znanja, win-win za obe strani.

Tole brez dobrega svetovalca ne bi šlo, osebno se s tem ne ukvarjam. Je sploh kakšen primer takšnega financiranja v Sloveniji? Kako davkarija gleda na to?
Jaz poznam samo enega - Titro Bazeni. Kar nekaj strankam sem predlagal izvedbo prodaje/umika na ta način ali pa bil na strani ponudnikov s takim predlogom, pa je hudič, ker vsi delujejo po principu pare na sunce. Tudi če to pomeni, da dobijo bistveno manj, kot bi dolgoročno lahko.

Strani: 1