Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Revoz: Lahko se zgodi, da bo treba proizvodnjo za kak dan ustaviti tudi aprila

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Avto (3)

Strani: 1

shevchenko sporočil: 21.898
[#2915908] 25.03.21 09:24
Odgovori   +    9
pomanjkanje cipov ali pomanjkanje povprasevanja na trgu?
1127DXSXU sporočil: 833
[#2915911] 25.03.21 09:29 · odgovor na: shevchenko (#2915908)
Odgovori   +    10
[shevchenko]
pomanjkanje cipov ali pomanjkanje povprasevanja na trgu?
Celemu svetu manjkajo čipi. Pravijo, da zaradi velikega povečanja povpraševanja po razni zabavni elektroniki, ker so ljudje več doma.
In seveda, če bi imeli več proizvodnje čipov v Evropi tudi ne bi škodilo.
murje sporočil: 5.120
[#2915917] 25.03.21 09:37
Odgovori   +    3
RFID

Glede na to, da so danes v uporabi RFID čipi tudi v trgovinah, saj so ob najbolj enostavni uporabi, praktično nalepljeni na vseh izdelkih, zato, da so zaščiteni proti kraji, ... poleg tega so v uporabi v industriji, avtomatskemu sledenju predmetov, praktično je že zajadrala v vse človekovo življenje in delo...kako se bo ta tehnologija razvijala in obvladovala naše življenje, pa je klasičen primer Švedska, kjer si državljani dajo vgraditi čipe, da bi imeli manj problemov pri plačevanju blaga in storitev...ker pa je osnovni material RFID čipov srebro in tega je v naravi omejena količina, potem se zna dogoditi, da se bo še marsikaj zaustavljalo...

sl.wikipedia.org/wik...tifikacija
www.spica.si/rfid-tehnologija
www.idshop.si/produc...gKSePD_BwE
www.soltecudine.it/i...gJNJfD_BwE
www.simptom.eu/?gcli...gLDK_D_BwE
sites.google.com/sit...ehnologije
bb.si/doc/diplome/Ka..._Tilen.pdf
www.mave.si/kaksna-j...-2017.html
www.aura.si/zig-zver...vi-v-meni/
dronyx sporočil: 4.602
[#2915925] 25.03.21 09:46
Odgovori   +    25
Zadnja sprememba: dronyx 25.03.2021 09:50
Ko se zruši kripto market, bo ta problem rešen, saj se bo lahko uporabilo čipe, ki sedaj ne počnejo praktično nič, razen da rešujejo neke namišljene matematične probleme, ki so sami sebi namen. Včasih so obljubljali, da bo na blockchainu tudi koleraba in krompir, torej vsa ozimica. Zgodilo se ni pa praktično nič, razen da so na blockchainu sedaj Goldman Sachs in JP Morgan Chase. To pomeni pa da je kolosalni kolaps samo še tik tak stran.

Ko opazujem, kakšno neverjetno smolo imam pri trgovanju na kripto marketu, se mi čedalje bolj dozdeva, da sem verjetno v prejšnjem življenju povozil kakšnega otroka. Druge logične razlage zaenkrat nimam. Boli pa, ko opazuješ, kako drugi obogatijo praktično čez noč in brez dela, sam pa denar izgubljaš, ker si ga zaupal čisto navadnim lopovom.
XDONA1 sporočil: 1.166
[#2915928] 25.03.21 09:55 · odgovor na: dronyx (#2915925)
Odgovori   +    13
[dronyx]


Ko opazujem, kakšno neverjetno smolo imam pri trgovanju na kripto marketu, se mi čedalje bolj dozdeva, da sem verjetno v prejšnjem življenju povozil kakšnega otroka. Druge logične razlage zaenkrat nimam. Boli pa, ko opazuješ, kako drugi obogatijo praktično čez noč in brez dela, sam pa denar izgubljaš, ker si ga zaupal čisto navadnim lopovom.
To je tako, tisti, ki (za)služi je običajno glasen, tisti, ki pa pušne, pa tudi približno ne tako. Zato se vedno zdi, da so na kripto trgih in tudi delnicah sami zmagovalci :)
Kar se tiče bitkonjev me vseeno preseneča, kako danes človeški pohlep po denarju ne pozna meja.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2915931] 25.03.21 09:57 · odgovor na: (#2915922)
Odgovori   +    7
očitno gre za pomankanje čipov. drugače bi lahko naslednji teden za praznike organizirali zaprtje. bi bilo precej lažje izvedljivo
kdo pa pravi, da za praznike ne bodo zaprti?

a ti resno mislis, da bodo tovarne v nedogled nabijale zalogo avtomobilov, kljub temu da jim je prodaja padla za konkretne dvomestne cifre?
shevchenko sporočil: 21.898
[#2915932] 25.03.21 09:59 · odgovor na: 1127DXSXU (#2915911)
Odgovori   +    6
Celemu svetu manjkajo čipi. Pravijo, da zaradi velikega povečanja povpraševanja po razni zabavni elektroniki, ker so ljudje več doma.
sem ze prestar, da bi verjel vsemu, kar pravijo "poznavalci razmer". vem pa da je ogromno povprasevanja po graficnih karticah za rudarjenje kripticev...
In seveda, če bi imeli več proizvodnje čipov v Evropi tudi ne bi škodilo.
ocitno se tole ni izplacalo v preteklosti. ze desetletja bentim nad skodljivo odvisnostjo od aziatov, ampak lastniki kapitala vedno zgolj in samo prestevajo novce.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2915936] 25.03.21 10:03
Odgovori   +    17
V stari katrci ni bilo čipov, najbolj komplicirana elektronika je bil avtomat za žmigavce.
Nollem sporočil: 967
[#2915949] 25.03.21 10:35 · odgovor na: XDONA1 (#2915928)
Odgovori   +    7
[XDONA1]
> [dronyx]
>
>
> Ko opazujem, kakšno neverjetno smolo imam pri trgovanju na kripto marketu, se mi čedalje bolj dozdeva, da sem verjetno v prejšnjem življenju povozil kakšnega otroka. Druge logične razlage zaenkrat nimam. Boli pa, ko opazuješ, kako drugi obogatijo praktično čez noč in brez dela, sam pa denar izgubljaš, ker si ga zaupal čisto navadnim lopovom.

To je tako, tisti, ki (za)služi je običajno glasen, tisti, ki pa pušne, pa tudi približno ne tako. Zato se vedno zdi, da so na kripto trgih in tudi delnicah sami zmagovalci :)
Kar se tiče bitkonjev me vseeno preseneča, kako danes človeški pohlep po denarju ne pozna meja.
Točno tako. In ko trg raste so vsi pametni, kako so zadeve naštudirali, ti si pa glup, ker nočeš zaslužiti. Moj svak je baje u nulo naštudiral kripto. Nekaj si izbereš, kupiš in prodaš dražje. Kar si vložil vzameš ven, ostalo pa naprej vrtiš. Čista zmaga.

Nekateri so seveda veliko zaslužili, ampak na teh trgih je pač najpomembnejši faktor sreča. Nobene logike, BTC je lahko čez pol leta 200k, lahko pa le 20k.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2915965] 25.03.21 11:22 · odgovor na: dronyx (#2915925)
Odgovori   +    0
Pred kakima dvema mesecimema v torek ob 20h ali malo pred deveto, je bil na TVSlo1 dokumentarec o borzah, ne vem natančno, kako je bilo naslov.... je bil pa rdeča nit neki žvižgač, ki se je s tem tudi ukvarjal; govor in tema je bila visokrefenčno trgovanje na borzi...

VREDNO OGLEDA!! Tudi če se ne ukvarjaš z borzo! Če ga boš izbrskal, napiši naslov in podatke, morda lahko dodaš celo povezavo...
Morda je bil celo prvi torek v februarju?
shevchenko sporočil: 21.898
[#2915970] 25.03.21 11:47 · odgovor na: (#2915959)
Odgovori   +    0
[Slesh]
> [shevchenko]
> kdo pa pravi, da za praznike ne bodo zaprti?

Finance oz. Nevenka Bašek Zildžović
slabo beres..v prispevku je izjava:

»Ne gre za enkraten problem, in lahko se zgodi, da bo moral Revoz proizvodnjo za kakšen dan zaustaviti tudi še aprila,« so še dodali.
Ekoham sporočil: 49
[#2915973] 25.03.21 11:54 · odgovor na: (#2915953)
Odgovori   +    0
Se ne strinjam s tabo razen, ce nimas kaksnega verodstojnega vira. V nasprotnem je zgolj tvoje nabijanje. Ali lahko torej navedes vir? Hvala.

Tvoje trditve spodaj niso nikjer omenjene.

www.eusemiconductors.eu/esia

The market for automotive chips represents the biggest shrae of The European , market mix ...

www.mordorintelligen...ing-market

The overall demand for semiconductor manufacturing is driven by smartphones and other applications across consumer electronics, automotive applications, etc. These industries have been driven by technology transitions such as wireless technologies (5G), Artificial intelligence, etc. Also, the trend of increasing numbers of Internet of Things (IoT) devices is expected to force the semiconductor industry to invest in this equipment, in a bid to attain intelligent products. With favorable market conditions, semiconductor companies(including foundries and OEMs) are spending considerable amounts to maintain their competitiveness, driving the sales of semiconductor equipment according to SEMI. Asia continued its dominance in the overall semiconductor manufacturing market. Additionally, when a manufacturer’s existing capacity reaches optimum utilization, it tends to resort to outsourcing to fuel its expansion goals.
dronyx sporočil: 4.602
[#2915992] 25.03.21 13:03 · odgovor na: dronyx (#2915925)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: dronyx 25.03.2021 13:04
Najnovejša ideja iz Onyxove tovarne sanj.

OPIS PROBLEMA:
Trenutno imamo na enem valutnem območju eno samo valuto oziroma menjalno sredstvo. Evro cona ima evro, ZDA dolar, Hrvati pa znamenite kune. Problem? Vsi prihodki in odhodki so v eni sami valuti, država lahko spodbuja ali zavira potrošnjo praktično samo prek davkov oziroma davčne politike ali pa prek raznih spodbud. Tiste grde škatle za cigarete s slikami uničenih pljuč so zame izven konkurence.

MOŽNA REŠITEV:
Recimo da si evro območje zastavi za najvišjo prioriteto prehod na ekološko vzdržno družbo 2.0. Torej družbo, ki s svojim obnašanjem ne bo žagala veje, na katere sedi. Moja ideja je, da se obstoječa valuta razdeli na več vej. Recimo da se ustvari še “ekološki evro”, kripto valuta na tehnologiji blockchain. Ti kot posameznih se lahko odločiš, da bi del plače dobival v obliki “eko evra”. S tem “eko evrom” lahko kupuješ samo izdelke, ki spodbujajo ekološko vzdržno družbo. Recimo od Tesle solarne strešnike, električne avtomobile in kolesa, biološko pridelano hrano in tako naprej. Država to spodbuja tako, da so za te izdelke nižji oziroma minimalni davki, če jih kupiš z “eko evrom”. Seveda potem pametne glave pridejo na idejo, da to kupijo ceneje z “eko evrom” in prodajo naprej za navaden keš. Ampak tu pride pa blockchain, kjer je zapisano lastništvo. Torej to lahko prodaš naprej samo za “eko evro” in se prenese tudi lastništvo. Če te dobijo, da sistem zlorabljaš, pa greš malo sedet ali pa visoka kazen.

Če logično razmislimo je neumnost, da strehe prekrivamo z navadnimi strešniki in ne s solarnimi strešniki oziroma strešniki za segrevanje vode s pomočjo sončne energije. Ampak tega si žal sedaj ne moremo masovno privoščiti. Čez 100 let pa praktično nihče ne bo gradil hiše z navadnimi strešniki. First adopters sicer plačajo več, kot bo to stalo čez čas, morajo pa biti vgrajene vzpodbude, da de splača biti first adopter.

To je seveda samo osnutek, ki ga moram še dodelati.

In kaj jaz pričakujem od tega? The commision. Provizijo dragi moji (da ne napišem grde kletvice). Potem pa kupim s provizijami Šmarno goro, Blejsko jezero in za češnjo na torti še Katanca.

Elon Musk ni vizionar zato, ker vidi v prihodnost. On je vizionar zato, ker prihodnost ustvarja. Malce mu piham na dušo, da me pošlje na Mars!

Si kar v živo predstavljam, ko se SpaceX Mars Mariner 69 po enem letu vožnje uspešno spusti na površje planeta Mars, ven stopi Onyx in…

Se spotakne.

Nekaj milijard ljudi na Zemlji pa pade po tleh od smeha.

Jebi ga (fuck it).

Kaj ima to veze s čipi? Ne vem. Po mojem smo vsi čipirani.
Endimion sporočil: 10.312
[#2916001] 25.03.21 13:52 · odgovor na: (#2915991)
Odgovori   +    10
[alek14]
Jaz sem vir, ker imam isajderski vpogled v določene veje industrije in sprotna dogajanja.
Insider pri Covid, Insider pri čipih....

Bilo kuda, Alek svuda...

Zdaj srat ne upam, da mi ne boš iz skret školjke insidersko pogledal....
kzupanc sporočil: 10.519
[#2916003] 25.03.21 13:55 · odgovor na: (#2915953)
Odgovori   +    3
[alek14]
Pomanjkanje čipov je zaradi norega povpraševanja po mnogojedrnih mašinah za majnanje kripto. Povpraševanje za PC-je zaradi korone je že davno konec (nakupi so bili lani) in bilo jih ni toliko, da bi sesuli trge.
Pri kripto pa se rabi mašine z najnižjimi nanometri litografije, ker ti požrejo najmanj elektrike. Profitabilnost majnanja je odvisna od tega. Proizvodnja 8 nm čipovja zahteva veliko stranskih materialov. Sočasno je na trgu pomanjkanje Kriptona, ker ga požirajo laserji za extra fino litografijo izdelave čipov.

Tako, da kripto je začel podirati realne trge. Čim prej prepovedati majnanje.
Se strinjam. To je ena taka blesarija, da nimam več besed. Če požre toliko energije za nič. Elektrarne pa uničujejo okolje. Že kdaj sem rekel, da če je prihodnost blockchaina "samo" v neodvisnosti in sledljivosti vseh vrst transakcij, potem bo moral biti zelo zelo racionalen in hiter. Ker zadnje čase na tem področju ni videti kakšnih resnih problemov. Skoraj povsod drugje jih je več.
lea1 sporočil: 834
[#2916025] 25.03.21 16:06 · odgovor na: 1127DXSXU (#2915911)
Odgovori   +    2
Tako, ne dolgo nazaj je bila oddaja na to temo. Se mi zdi da so govorili o redkih kovinah in cepivih za covid. Rusija in Kitajska sta v nekatere države dobavili cepiva takoj, ko sta dobili ekskluzivo.
P46000 sporočil: 299
[#2916068] 25.03.21 20:25 · odgovor na: anon-333107 (#2915965)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: P46000 25.03.2021 20:26
[FrRoSt]
Pred kakima dvema mesecimema v torek ob 20h ali malo pred deveto, je bil na TVSlo1 dokumentarec o borzah, ne vem natančno, kako je bilo naslov.... je bil pa rdeča nit neki žvižgač, ki se je s tem tudi ukvarjal; govor in tema je bila visokrefenčno trgovanje na borzi...


Kaj v povezavi s to knigo mogoče: Flash boys (Mchael Lewis)
P46000 sporočil: 299
[#2916070] 25.03.21 20:33 · odgovor na: P46000 (#2916068)
Odgovori   +    1
Denarni roboti, avstrijski dokumentarni film, 16.2.2021 20:55 RtvSlo1
hostamox sporočil: 8.460
[#2916074] 25.03.21 20:49 · odgovor na: Endimion (#2916001)
Odgovori   +    2
[Endimion]
> [alek14]
> Jaz sem vir, ker imam isajderski vpogled v določene veje industrije in sprotna dogajanja.

Insider pri Covid, Insider pri čipih....

Bilo kuda, Alek svuda...

Zdaj srat ne upam, da mi ne boš iz skret školjke insidersko pogledal....
Ko sem gledal kako leto nazaj je bila cena za rudarjenje cca 5 k za en bitcoin.
Trenutno verjetno ne presega 20k.
Torej se zelo splača na large scale.
Z opcijami si verjetno lahko omejis tveganje, da bitcoine prodas vnaprej še preden si jih narudaril.

Če so alekove info točne in to piše že nekaj časa, je bitcoin zrel za padec.
Ekoham sporočil: 49
[#2916082] 25.03.21 23:10 · odgovor na: (#2915991)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Ekoham 25.03.2021 23:17
[alek14]
Jaz sem vir, ker imam isajderski vpogled v določene veje industrije in sprotna dogajanja.

Samo za primer:
Ad hoc sem pogledal enega od dobaviteljev komponent:
www.pchand.si/graficne-kartice

Grafičnih kartic (uporabljajo se za rudarjenje) ni. Prodajajo samo dva dražja tipa - samo po naročilu (ni cene).
Zal nisi napisal verodstojen (objektiven) vir. Nasi juzni bratje bi rekli, ti si m.. k.... Da daš primer lokalnega prodajalca pa je kr neki ...

Skratka obsojat kripto rudarjenje in ga določit kot vzrok pomanjkanja čipov je zame velika nebuloza.

Da napišem še po domače in iz prve roke (ne rabim insajderske info, sploh pa ne tvoje ;)). Velik proizvajalec, ki dela elektromehanske komponente, in nima nobene kontacije z čipi kot tudi ne z enakimi surovinami, za določene artikle sploh ne sprejema naročil, drugi ima bookirano za pol let naprej ... je večina povezano z avtomobilsko industrijo. Trenutna alokacija je širok splet okoliščin in nikakor ne tako enostransko in neresenično/plastično, kot ga ti želiš prikazati.

Piseš manipulativno tako, da ustvarjas nemir in razkol, a to zavedno al buta zgolj nezavedno z zavistjo in ostalim ego s......?

P.S: ne rudarim niti ne posedujem crypto.
moon sporočil: 1.623
[#2916083] 25.03.21 23:31 · odgovor na: anon-317028 (#2915936)
Odgovori   +    3
[FIN-311684]
V stari katrci ni bilo čipov, najbolj komplicirana elektronika je bil avtomat za žmigavce.
In bila je pojem zanesljivosti ....
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2916172] 26.03.21 11:59 · odgovor na: shevchenko (#2915932)
Odgovori   +    10
čas vnosa: 25.03.21 14:30
In seveda, če bi imeli več proizvodnje čipov v Evropi tudi ne bi škodilo.


ocitno se tole ni izplacalo v preteklosti. ze desetletja bentim nad skodljivo odvisnostjo od aziatov, ampak lastniki kapitala vedno zgolj in samo prestevajo novce.

:))
Ne gre za to, ali se izplača ali ne. Evropejci in Američani so enostavno v povprečju veliko bolj zabiti, kot so Kitajci. To je tisto, kar se na Zahodu težko dojema. Povsod se namreč izhaja iz sitaucije, da so vse, kar je kdaj uporabnega bilo, naredili oni in da pred njimi ničesar ni bilo. To pa seveda ni res, zlasti v primeru Kitajske ne.

Najbolj se to vidi v popolnoma različnih šolskih sistemih. Evropski šolski sistemi vsi temeljijo na korupciji in kriminalu. Oxford in Cambridge sicer izobražujeta intelektualno elito, vendar v glavnem ne evropsko. Če greš gledati, kaj na teh dveh univerzah študira angleški vrhnji sloj, boš videl, da je to v glavnem študij visokih financ, ki pa ne daje znanja, kako se denar dela, ampak samo znanje, kako se kontrolira tiste, ki to znajo. Drugi predmet njihovega študija pa je umetnostna zgodovina in primerjalna književnost. To je izobraba tistih, ki dejansko vodijo Veliko Britanijo. Ker se na tak način v nove tehnologije ne more sproti vstopati, na nižjih nivojih napredovanje obstaja, tako kot pri nas, samo na osnovi korupcije in nepotizma. Da seveda ne govorimo o drugih univerzah, ki niso tega ranga.

V Ameriki je verjetno Yale edina univerza, na kateri korupcija in nepotizem ne igrata nobene vloge. Univerza namreč s svojimi resursi sama povečuje svoje premoženje, ki danes že presega 25 milijard dolarjev in tako ni odvisna od kakih očkotov, ki diskretno, v korist svojih sinkotov, vsake toliko na račun nakažejo kakih sto milijonov dolarjev, kot je to primer na drugih šolah. Seveda pa so to izjeme, saj je v Ameriki prva stopnica do visoke izobrazbe in kariere v okviru elite precej visoka. To je NCEE (National College Entrance Exam), ki je zelo zahteven splošni test, ki zahteva globinsko razmišljane in široko splošno izobrazbo. Zahteva 4 ure popolne koncentracije in 65% pravilnih odgovorov.

Kitajski Gaokao pa je veliko hujša in bolj komplicirana zadeva. Navzven se od ameriškega NCEE loči po tem, da traja dva dni po 4 ure, s približno 30 do 40 procentov težjo snovjo, kot je to značilno za ameriški NCEE. Tu seveda pride na dan kitajska tisočletna tradicija, saj se je bilo recimo za cesarskega ministra treba izobraževati 30 let. Vendar je to samo vnanji videz. Prava struktura Gaokao je očem zahodnjakov skrita, saj to ni samo izpit nekega posameznega aspiranta, kot je to primer v Ameriki, ampak že v srednji šoli nastopa kot samostojna instutucija. Srednje šole na Kitajskem so očitno bile narejene po zgledu Južno Korejskih in so tako kot njihove tudi izjemno stroge. Srednja šola na Kitajskem že definitivno loči tiste, ki bodo študirali od onih, ki ne bodo. Vsi, ki izpolnjujejo pogoje, pridejo v režim priprave na Gaokao. Ta del izobraževanja je popolnoma ločen od vsebin, ki jih zahteva srednja šola. Vsak dijak je razporejen v skupino, ki jo vodijo točno določeni profesorji, ki niso, tako kot pri nas, plčani, da spijo v službi ali doma, ampak so plačani od uspeha dijakov na Gaokao. Vpis dijaka na univerzo v bistvu predstavlja bonus njegovega srednješolskega profesorja in ta bonus Komunistična Partija Kitajske izplača v denarju tako šoli kot profesorju. Že tu Amerika in seveda vsi ostali Kitajcem do kolen ne sežejo. Sam študij pa je potem samo mozganje, seks in joging. Seveda so tudi obeti taki, da dodatne stimulacije ni treba iskati.

Naslednja prednost Kitajcev, ki je drugi ne razumejo, je jezik in pisava. Ko se začneš učiti kitajsko, pravzaprav šele vidiš, kako je ta jezik enostaven. Angleščina s svojimi časi in milijonom gramatičnih posebnosti je pravi relikt v primerjavi s kitajščino, ki je še najbolj podobna nekemu strojnemu jeziku. Jezik ni narejen na združevanju povsem ločenih delov, ampak na dodajanju elementov glede na potrebo in situacijo. Čeprav inteligenten človek ne misli v jeziku, ampak v njegovih okrajšavah, je mišljenje v kitajščini lahko še veliko hitrejše, saj je v bistvu precej podobno bruto poravnavam v realnem času. Se pravi, enostavno v mislih letiš preko pismenk in samo delaš spremembe v njih.

Tako izobražen folk se seveda lahko loti česar koli, enopratijska oblast, ki ne potrebuje mimikrije politične demokracije in podobnih jajc, pa je drugi faktor uspeha, ki je v dvajstih letih pregazil vse, kar je Amerika 150 let delala.

Če pogledamo k nam, vidimo, da je Slovenija s svojim samoupravnim sistemom še leta 1980 bila v idealnem položaju, da prej kot v desetih letih doseže Ameriko. Samo kako ameriško elitno univerzo bi bilo treba v Slovenijo pripeljati, tako kot so to v tistem času naredili kitajski komunisti in kitajska velemesta natlačili z ameriškimi šolami. Je pa res, da v istem času v vrhu kitajske Partije ni bilo nobenega ciganskega super bebota, ki bi mu namesto ameriške tehnologije šli po glavi romski svetniki, kot je bil v Sloveniji primer s prekmursko opico Milanom Kučanom.

Uriah Heep.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2916177] 26.03.21 11:59
Odgovori   +    2
čas vnosa: 25.03.21 12:44
Še vedno manjka tudi tisti čip, ki ga že Rop ni imel v glavi.


Uriah Heep.

Strani: 1