Strani: 1

1127DXSXU sporočil: 833
[#2883606] 17.11.20 16:17
Odgovori   +    6
Pišete, da se največji vpliv pričakuje zaradi liberalizacije pravil o poreklu blaga.

Ravno tu sem največji skeptik uspešnosti tega sporazuma, saj je v sporazum vključena zeleo, zelo raznolika druščina, ki slovi po prikrojevanju pravil. S Kitajsko na čelu.

Tako, da se mi bolj zdi da bo v stilu tresla, se je gora, rodila pa miš.

A so se sploh dobro dogovorili, kdo in kako bo reševal spore znotraj tele druščine. Kako bo potekala časovno in finančno sprejemljiva arbitraža, kdo bo izvajal učinkovit nadzor, ker drugače bo še cel cirkus in bo to kanal po katerem se bo še zmanjšala sledljivost blaga in povečal obseg takih in drugačnih ponaredkov. Pa ne samo med članicami ampak tudi iz njih napram tretjim državam.
slovenecnb1 sporočil: 5.637
[#2883608] 17.11.20 16:24 · odgovor na: 1127DXSXU (#2883606)
Odgovori   +    3
Kitajska je tukaj zmagovalec nadomestila bo trg in dobila nove sužnje sedi i uči
1127DXSXU sporočil: 833
[#2883665] 17.11.20 21:45 · odgovor na: slovenecnb1 (#2883608)
Odgovori   +    2
[slovenecnb1]
Kitajska je tukaj zmagovalec nadomestila bo trg in dobila nove sužnje sedi i uči
Meni se bol zdi, da je namen obraten, saj je Kitajska tu daleč največji trg in poredvsem vsi drugi računajo na njen trg. Glede "sužnjev" je tako, da jih ima tale klub več kot dovolj, pa tudi Kitajska sama.

Ne, meni se zdi kot ena zadeva, ki so jo zalaufali v enih drugih časih in je zdaj zaradi inercije sklenjena, vendar so pogoji za njen uspeh veliko manjši kot prej. Na grobo gledano so v dogovoru trije bloki. Prvi je Kitajska, drugi so Azijski tigri (+Australija, ki ima ambicije po izvozu surovin in Japonska), ki so zelo povezani z ZDA, tretji pa so Azijske države v razvoju (Vietnam, Tajska, ...), ki imajo lastnosti nekdanjih tigrov v prvi fazi njihovega razvoja.
Mislim, da se bo pravila in standarde kršilo križem kražem in bo v tem "klubu" še zelo veselo. Kitajci seveda računajo da bo to vsaj deloma nadomestilo zahodne izvozne trge, vendar imajo vsi drugi zelo podobno računico.

Strani: 1