Strani: 1

anon-178149 sporočil: 4.311
[#2865893] 06.09.20 18:05
Odgovori   +    1
Pridobitev soglasja lastnikov je bil in bo problem pri vzdrževnju večstanovanjskih zgradb. Načelno pa zahteva pridobitev 75% soglasja nogo osebnega angažiranja (sem bil predsednik NO preko 10 let in v mojem obdobju se je izvedlo nekaj večjih sanajcij objekta in je bila potrebna osebna intervencija širom Slovenije). Večji problem je izigravanje upravnikov, ki se sklicijejo na dobleno soglasje nevednih ali zavedenih lastnikov.
Sam ima trenutno velik problem, ker so si pač odločili energetsko sanirati naš objekt (kljub temu, da je povratna doba investicije po izračunih projektanta okoli 30 let, tega seveda ne pokažejo direktno) in se upravnik (DONF, d.o.o) sklicuje na pridobljeno 75% soglasje. Če so ljudje ovce bomo pač sanirali, toda pozor, sanacija se vrši na tak način, da se pritličnim stanovanjem zmanjša neto površina stanovanja, konkreto pokriti del atrija za okoli 1,5 m^2 ali okoli 10% celotne površine stanovanja. Seveda upravnik in NO nočeta nič slišati, da investitor poplača izgubljeno površino stanovanja, še manj poplača odškodnino za manjšo funkcionalnost (skrčenje pokrite terase iz 1,2 m na okoli 1 m + zmanjšanje dolžine za za okoli 30 cm, posledično neustreznost pohištva), glede vpisa spremembe površine stanovanja v kataster pa lepo unisono pravita, to je vaš problem.... In mirno reče, bomo pač šli na sodišče, kar prenekaterega seveda dodobra prestarši. Seveda bi tudi izvajalec rad delal po načelu najmanjšega odpora in od soseda recimo zahteva brezkskrupulozno posekanje vsega rastlinstva v vzorno urejenem atriju....
Skratka, ni vse v pridobljenem soglasju (zavedenih) lastnikov, marsikaj je tudi v zdravi pameti projektantov, upravnikov in seveda samih lastnikov.

PS.: To še ni ve, projektant tudi prevideva dodatno izolacijo podstrešja (urejeno zadnjih 10 let s soprispevkom EKO sklada v času mojega vodenja NO, zahteva dodatno izolacijo dela fasade, energetsko sanirane z dodatno plastjo izolacije pred 5 letiti zaradi sanacije poškodb na fasadi(če se ne motim prav tako s prispekom EKO sklada). Skratka umni upravniki znajo marsikaj zaračunati, kar je že bilo narejeno, kakor naprimer hidroizolacija kleti, pri čemer ni opaziti nobenih sledov popuščanja obstoječe.... Seveda spet jamra sosed, saj mu bodo posekali vse rastlinje....

Problemi, problemi....

PSS.: Bom samo dodal, da z istim upravnikom in sedej že upokojenim direktorjem g. Matasom ni bilo takšnih problemom in je prisluhnil pripombam v kolikor so bile smiselne.
aimon sporočil: 1.924
[#2866054] 07.09.20 15:45
Odgovori   +    0
"Vlada namerava ustanoviti javno najemniško službo, prek katere bi, pravijo na ministrstvu, »aktivirali obstoječi, a nenaseljeni stanovanjski fond«. Kaj to pomeni? Prazna stanovanja na trgu bi dolgoročno najela najemniška služba, ki bi delovala v okviru republiškega stanovanjskega sklada, in jih dajala naprej v podnajem. Najemnina za lastnike stanovanj bi bila nižja, kot bi jo zasebniki dobili, če bi stanovanje sami oddali na trgu, bi se pa v zameno znebili tveganj. Hkrati naj bi se za lastnika za polovico znižal tudi davek na dohodek iz oddajanja stanovanja v najem javni najemniški službi."
Ideja se mi zdi dobra.

Strani: 1