Strani: 1

BlazVo sporočil: 2.599
[#2799797] 21.10.19 13:53
Odgovori   +    0
Naslove ste pa autsorsali Suzy?
BlazVo sporočil: 2.599
[#2799798] 21.10.19 13:58 · odgovor na: BlazVo (#2799797)
Odgovori   +    0
Korekten naslov: Fr preds. je edf naročil, naj pripravi študijo, ali je smiselno reaktorje, ki se bodo zaprli do 2030, nadomestiti z novimi.

Verjetno pa je Borut med neposrednimi ali posrednimi prejemniki nek-ovih 16 mio
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2799803] 21.10.19 14:39 · odgovor na: BlazVo (#2799798)
Odgovori   +    1
[BlazVo]
Korekten naslov: Fr preds. je edf naročil, naj pripravi študijo, ali je smiselno reaktorje, ki se bodo zaprli do 2030, nadomestiti z novimi.
?
To, kar predlagaš za naslov, sem napisal v podnaslovu. Bi v naslov, a je predolgo.

Besedo revolucija pa sem uporabil, ker so doslej govorili o zapiranju nukleark, tokrat prvič resno (vsaj kolikor jaz sledim) omenjajo možnost gradnje novih velikih reaktorjev.

Morebitna francoska odločitev za gradnjo 6 reaktorjev je lahko game changer. V tem primeru lahko pričakujemo, da bo gradnja v Evropi postala bistveno bolj učinkovita. Zato je fajn, če to spremljamo.
Verjetno pa je Borut med neposrednimi ali posrednimi prejemniki nek-ovih 16 mio
Sodelovanje Financ z Gen energijo je transparentno. Nič mi ni treba podtikati.

Res je sicer, da so me energetiki vseh barv prepričali, da razogljičenja brez pomembne vloge jedrske energije ne bomo mogli izpeljati, a to nima zveze s poslovnimi oddelki Financ.
BlazVo sporočil: 2.599
[#2799819] 21.10.19 15:40 · odgovor na: BorutHocevar (#2799803)
Odgovori   +    0
Kar si napisal, sploh ne drži. Objavljeno je stara novica, ne pa revolucija. Francoska jedrska politika je under review in se bo o njej odločalo l.21.

twitter.com/PrstanSi...7415516161

Če si boš pa prebral, kaj je na tw napisano pod heštegovm #NEK2, pa boš mogoče postal malo bolj pameten in ti ne bo treba poslušati lobistov vseh barv.
BlazVo sporočil: 2.599
[#2799820] 21.10.19 15:42 · odgovor na: BorutHocevar (#2799803)
Odgovori   +    2
Sodelovanje naših državnih monopolistov z našimi mediji pa je nasploh znano po transparentnosti.

Monopolisti kupujejo medijski mir in uredniška mnenja. Nič za skrivat.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2799832] 21.10.19 16:57 · odgovor na: BlazVo (#2799819)
Odgovori   +    0
[BlazVo]
Kar si napisal, sploh ne drži. Objavljeno je stara novica, ne pa revolucija. Francoska jedrska politika je under review in se bo o njej odločalo l.21.

twitter.com/PrstanSi...7415516161
Članka iz Le Monda na tej povezavi nihče ne povzema. Torej le nisem prodajal nekih starih novic. Ali sem kaj spregledal?

Francosko jedrsko politiko pa razumem takole. Res je "v obravnavi", a je obravnava tekla nekako tako: najprej so sklenili, da bodo zmanjšali delež jedrske elektrike od 75 % na 50 % leta 2025, potem so spremenili ciljno leto na 2035, zdaj pa je uletel Macron z naročilom analize za 6 novih reaktorjev.

Res je sicer, da to še ne pomeni opustitev ciljnega deleža za leto 2035, a je čisto nov element. Kdaj je nazadnje kakšna zahodna država naročila študijo za 6 novih reaktorjev? In dodala, da se bo učila iz dosedanjih napak pri gradnji.
Če si boš pa prebral, kaj je na tw napisano pod heštegovm #NEK2, pa boš mogoče postal malo bolj pameten in ti ne bo treba poslušati lobistov vseh barv.
Prebral sem. In tudi polinkan članek Zorana Kusa v Mladini. Mimogrede: tudi z Zoranom Kusom sva že diskutirala o tej temi. Ne poslušam samo energetskih lobistov.

Bom navrgel nekaj številk, zelo, zelo na grobo in na pamet. Lahko je ful narobe. Celotna končna raba energije v SLO je cca 60 TWh na leto, torej poraba v prometu, energetiki, ogrevanju, industriji, kmetijstvu...

Od tega je cca 6 ali 7 TWh iz nizkoogljičnih virov (hidro, FV, NEK...), drugo so bencin, plin, nafta, premog...

Zoran Kus v linkanem članku pravi, da bi lahko porabo znižali za tretjino. Po naravni poti pa naj bi se po nekaterih podatkih absorbiralo cca 40 % zdajšnjega človekovega CO2. Kaj dobim, če to povežem? En gromozansko okviren podatek: za podnebno nevtralnost bomo morali proizvesti med 15 in 20 TWh nizkoogljične energije na leto.

Kako jo bomo dobili? Novih FV lahko postavimo po zelo optimisitčnih napovedih za 2 TWH, novih hidro za 1 TWH. Kaj nam torej preostane? (pa se z močjo sploh nisem ukvarjal)

Dopuščam, da sem kje močno brcnil v temo. Me lahko prepričaš?
0126Bacis sporočil: 3.031
[#2799878] 22.10.19 04:53 · odgovor na: BorutHocevar (#2799803)
Odgovori   +    2
> Verjetno pa je Borut med neposrednimi ali posrednimi prejemniki nek-ovih 16 mio

Sodelovanje Financ z Gen energijo je transparentno. Nič mi ni treba podtikati.
Zakaj je pa potem v člankih, kjer nasropa Gen-i onemogočeno komentiranje?
Res je sicer, da so me energetiki vseh barv prepričali, da razogljičenja brez pomembne vloge jedrske energije ne bomo mogli izpeljati, a to nima zveze s poslovnimi oddelki Financ.
Dolgo je trajalo, pa še vedno ni čuutiti, da bi bila JE vaša "intimna opcija".

Da ne govorim o "razogljičenju", ki je itak "gretenizemm" prve klase.
0126Bacis sporočil: 3.031
[#2799879] 22.10.19 06:56 · odgovor na: 0126Bacis (#2799878)
Odgovori   +    1
Pa še tole:

Bill Gates’ Nuclear Reactor Hits a Roadblock
www.engineering.com/...block.aspx

Jedrska energija je najbolj čista, varna, in ekonomsko učinkovita.
Zeleni teroristi so proti, ker jim uničuje raison d'etre (razlog za obstoj).

PS:
Le zakaj Gen-i propagira sončnice, če se hkrati trudi postavit NEK2?
Je kdo že pomislil, da bi dosedanje investicije/subvencije zadostovale za pol nove elektrarne?
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2799897] 22.10.19 09:21 · odgovor na: 0126Bacis (#2799878)
Odgovori   +    0
[0126Bacis]
Dolgo je trajalo,
Dolgo?
Lahko najdete kakšen moj zapis, kjer sem nasprotoval jedrski energiji? Nasprotno, večkrat sem napisal, da verjamem v prihodnost nizkoogljične energije. ;)
najobj sporočil: 31.920
[#2799936] 22.10.19 12:00 · odgovor na: BorutHocevar (#2799897)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 22.10.2019 12:03
[hocevarb]
> [0126Bacis]
> Dolgo je trajalo,
Dolgo?
Lahko najdete kakšen moj zapis, kjer sem nasprotoval jedrski energiji? Nasprotno, večkrat sem napisal, da verjamem v prihodnost nizkoogljične energije. ;)
... čuj, ampak Francozi enostavno morajo narediti nove jedrske elektrarne, ker imajo za sosede Nemce, ki se zaradi pogostih katastrofalnih potresov in posledičnih cunamijev nevarnih jedrskih elektrarn - BTW, www.msn.com/en-xl/eu...spartanntp - bojijo kot hudič križa ... khmm, ker v nasprotnem res ne vem, kje bomo dobili dodatno elektriko za "čiste" električne avtomobile, ko bodo zaradi razogljičenja "umazane" avtomobile prepovedali ...

P.S.: grebator Zoran Kus naj najprej gre v osnovno šolo in ponovi poštevanko, potem pa lahko piše članke o električni energiji ...
samen sporočil: 342
[#2799998] 22.10.19 14:46
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: samen 22.10.2019 14:47
Cena 6 reaktorjev je manjša kot subvencije za OVE v Nemčiji v dveh letih :)
Na srečo vseh ostalih, še Francozi vsaj malo razmišljajo in se zavedajo, da je treba zagotoviti vsaj enak delež jedrske energije kot jo imajo danes, da ohranijo nizke emisije.
A mi v Sloveniji se tega zavedamo?
Glede na vsebino NEPN bi rekel, da ne. Čakamo na boljše čase in da se vsi, ki delajo za subvencionirane vire lepo namastijo.
Koliko bomo mi dali za subvencije za proizvodnjo elektrike (OVE in SPTE).. cca 2 milijardi eur v 20 letih - kar je precej več kot je bil TEŠ 6. Kam tu polzi denar pa itak nobenega ne zanima. Po 20 letih pa je itak potreben nov investicijski cikel za isto količino proizvodnje :) - torej vreča brez dna

Strani: 1