Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[#2662521] 07.07.17 08:22
Odgovori   +    0
Madžari imajo zakon, da je lahko na trgovskih policah 70 odstotkov hrane madžarskega porekla, a tega zakona ne smejo izvajati, ker omejuje prost pretok blaga in ni skladen z EU. Če bi vsaka članica EU sprejela podoben zakon, bi morda dosegli premik in bi lahko bolj zaščitili lokalne dobavitelje hrane, s tem pa povečali samopreskrbo.
Tale je pa podoben osel kot brexitarji.

Prost pretok blaga je osnova EU in seveda EU ne bo mirno gledala taksnega protekcionizma.
anon-202165 sporočil: 970
[#2662530] 07.07.17 08:53 · odgovor na: bc123a (#2662521)
Odgovori   +    3

Tale je pa podoben osel kot brexitarji.
Jaz ne bi ravno rekel da je osel. Na splošno deluje tip kar skulirano (sploh za uradnika), ima pa pač tudi nekaj utopičnih idej. Situacijo pri trgovcih pa očitno pozna zelo dobro.

Kar se tiče pa kvot domače hrane pa je moje mnenje, da to ne bi smela stvar države, temveč pridelovalcev oz. proizvajalcev. Oni bi se morali povezati, postati prepoznavnejši, konkurenčnejši in prepričati folk, da je kupovanje domačega na koncu vsem v plus. Bo pa to precej nemogoče pri minimalnih plačah in slovenskem paradajzu po 4,5 €/kilo.
vrac sporočil: 11.068
[#2663113] 11.07.17 09:34 · odgovor na: anon-202165 (#2662530)
Odgovori   +    2
[bacco979]
Kar se tiče pa kvot domače hrane pa je moje mnenje, da to ne bi smela stvar države, temveč pridelovalcev oz. proizvajalcev. Oni bi se morali povezati, postati prepoznavnejši, konkurenčnejši in prepričati folk, da je kupovanje domačega na koncu vsem v plus. Bo pa to precej nemogoče pri minimalnih plačah in slovenskem paradajzu po 4,5 €/kilo.
Popolnoma točno, slovenski proizvajalci hrane očino nočejo prodajati večjih količin na domačem tru. Omenil si paradajz, pa fižol isto prodajajo po petkratni ceni uvoženega, da o kakšni ceni moke ne govorimo. Marže so tu nekajstoodstotne. Takoj, ko je nekaj "zdravo", recimo polnozrnata moka ali pirina moka, pa še s "slovenskim poreklom", ki ga nihče ne kontrolira, postane cena nenormalna. Sicer mi ni jasno, kdo je tu večji nategun, kmet ali trgovec. Mislim da kar oba. Seveda, domačo proizvodnjo s hrano je treba povezati v zadruge, pridobiti še evropska sredstva za promocijo in marketing ter se cenovno uokviriti v kupno moč prebivalstva v Sloveniji, pa bo takoj oskrba z domačimi pridelki tudi pri deficitarnih proizvodih narastla nad 50%. Za šole in javne zavode je pa škandal, če se kupuje uvožena hrana. Goljufe z izvorom hrane pa namakati v Ljbljanici.

Strani: 1