Strani: 1 2

anon-278824 sporočil: 44
[#2611924] 16.08.16 00:37
Odgovori   +    31
a je mogoče tudi predvideno da večina v podjetju (delavci) vržejo na cesto direktorja, ker jim pač ni všeč? a ga lahko tudi zato ker imam pol plače (če jo sploh še imam) za isto delo kot par kilometrov čez Karavanke?
g. BATA-gel koliko si plačal natakarja in koliko je plača natakarja na Koroškem?
Spoštovana oblast ali kot delavec lahko zahtevam takoj odpravnino, da se mi jo izplača; ker šef ni konkurenčen in se z vami druži v VIP loži?
0126Bacis sporočil: 3.030
[#2611927] 16.08.16 06:08 · odgovor na: anon-278824 (#2611924)
Odgovori   +    25
[sladkosnedi]
a je mogoče tudi predvideno da večina v podjetju (delavci) vržejo na cesto direktorja
Seveda, pojdi v drugo službo, magari čez Karavanke.

Your future is in your hand! (od lulanja naperj)
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2611928] 16.08.16 06:08
Odgovori   +    14
Mogoče bo še kaj iz tega (ali ne!), kajti odpoved pogodbe o zaposlitvi »zaradi pomanjkanja zaupanja oziroma medsebojnega neujemanja« bolj potrebuje javni (državni) sektor kot zasebno gospodarstvo, kjer bo teh odpovedi zelo malo. Državnih služb bo v prihodnosti vendar manj in razne politične opcije ki zmagajo na državnih ali občinskih volitvah, v že zdaj prepolnih pisarnah potrebujejo več prostora in bolj kompatibilno politično usmerjenih kadrov. Kaj bodo na te odpovedi iz razloga »kompatibilnosti« povedale še trume odvetnikov, ki danes kar lepo zapletajo delovne spore? Bomo ukinili tričetrt delovnih sodišč? Kaj bo s katedrami za delovno pravo? Kaj bo s sodno prakso? Zdi se da tako preprosto spet ne bo.
BlazVo sporočil: 2.599
[#2611931] 16.08.16 07:16 · odgovor na: anon-317028 (#2611928)
Odgovori   +    13
[FIN-311684]
Mogoče bo še kaj iz tega (ali ne!)...
Ne bo, brez panike :-)
anon-207004 sporočil: 364
[#2611933] 16.08.16 07:49
Odgovori   +    19
Na prvo žogo se sliši dobra rešitev. Vendar že avtorji,katerih mnenja ste pripravili v prispevku, govorijo kontradiktorno. Če natakar dela slabo, je to kršenje njegovih temeljnih obveznosti iz dela, kar pomeni, da ne rabite posebne določbe, ampak ga disciplinsko obravnavate.
Meni se zdi težava ravno v primeru velikih družb, ki imajo pršeno lastništvo, torej majhne delničarje, državna podjetja, ministrstva in drugi upravni organi. Nekdo je sicer komentiral, da se mu zdi ravno to polje, kjer bi bilo fino odpuščati. Vendar moje mnenje je, da ta predlog spremembe delovne zakonodaje niti v najmanjši meri ne upošteva vse dosedajšnje argumente, kot so argumenti zagotavljanja strokovnosti, neodvisnosti strokovnjakov, karakterna posebnost in individualnost, problem lastnik (principal) - direktor (agent). Vse to našteto se bo porušilo. Direktorji dokazano velikokrat nimajo čustvene inteligence, imajo sicer dober nastop, kar pa ni sinonim za poštenost, odgovornost, delavnost, znanje. Ves gnev bodo potem sproščali ravno na najboljših ljudeh in strokovnjakih, zlasti v organizacijah, ki jih omenjam, kjer se bo zatirala neodvisnost, strokovnost, ta pametne bodo tlačili v drek in na koncu odpustili, ko bodo hoteli krasti, bodo imeli popoolno lojalnost, saj nihče ne bo upal nič. Zaposleni morajo namreč ščititi zlasti posle organizacije, kar pomeni, da če zaposleni s svojo strokovnostjo pripravi nekaj koristnega za organizacijo, direktor pa utaji ta dober izdelek, ker mu ne paše, mu ne gre v njegovo osebno agendo, potem imamo klasičen problem agenta - principala. Principal nedvomno si ne želi, da bi se strokoven kader odpuščal, ker ga direktor ne mara, ker je prepameten in mu soli pamet (beri: kali njegovo osebno agendo). Hkrat pa si ne predstavljam državnih uradnikov, ki bi jim predstojnik diktiral, kdaj je nekaj ne vem črna gradnja, če pa dober uradnik sam mora ugotoviti dejanski stan in znati prebrati zakon. NE rabi nobenega predstojnika, da bi mu ukazoval, da pa nekaj ni črna gradnja, če pa je, kar bi bilo seveda v primeru, da bi predstojnik ščitil svojo teto. No takšen neodvisen uradnik bi se takoj znašel na cesti. Prav tako nelojalni policisti, itd. Skratka ta določba je ekstremno nevarna za pravno državo. Katastrofa, da to predlaga ministrstvo. Kar krepko zaskrbljujoče.
crt sporočil: 27.194
[#2611934] 16.08.16 08:02
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: crt 16.08.2016 08:02
kdor je nad to moznostjo navdusen in hkrati zelo jezen, kadar je kdo zaposlen samo zato, ker "je nas", naj po moje se malo razmisli, da ne bo potem jojtegaseparesnidalopredvideti.
anon-148028 sporočil: 167
[#2611935] 16.08.16 08:07
Odgovori   +    24
Batagelj komentira: »Še od žene se lahko ločim. In denimo nekateri kandidati pridejo k nam, se predstavijo za povsem drugačne, kot se izkažejo potem, ko začnejo delati. In kaj naj človek naredi potem?!«

Za začetek bi predlagal pogovor, da direktor pojasni njegove razloge in tehtne argumente kaj se mu ne zdi OK in da se skuša delojemalec spremeniti, izboljšati. Najlažje je odpustiti delavca, veliko težje pa je delati na osebnostni rasti tako sebe kot celotnega kolektiva v podjetju.
anon-277506 sporočil: 22
[#2611937] 16.08.16 08:30
Odgovori   +    12
Ali res verjamete temu, kar ste zapisali?

Vsak, ki se je sam srečal z odpuščanjem zaposlenih (bil odpuščen) ve, da je pri nas sprega prava (pravosodja) in kapitala (yeah, prinesli so svoj gnar!) tako izdelana, da tudi če dosežeš sodno zmago, zaposlitve ne dobiš nazaj. Dobiš sicer odpravnino in iztožiš maksimalno 18-kratnik plače, vendar te ta svinjska država tako davčno udari (formalno in po zakonih sicer računsko pravilno; sic, kdo je napisal te zakone in kdo jih je sprejel?!), da si iz izkupička lahko bolj malo pomagaš. Ko ti še odvetnik na tvoje dokazovanje, da v Zakonu piše tako in tako reče, "kaj čmo, to je kapitalizem", enako nato stori sodnik, ti možgani zmrznejo.

To določilo zakona je zgolj priklanjanje kapitalizmu. Dajte raje pogledat, koliko produktivnih delovnih mest so delodajalci odprli, koliko so ljudi dejansko zaposlili, ne pa da s "kreativnim računovodstvom" izkazujejo dobro poslovanje. Sramota!

Upam, da se sindikati v Sloveniji zavedajo zgodovinskosti trenutka in da izkusimo večtedensko generalno stavko, ki bo odnesla "gnoj slovenskih monejžerjev in kwazi politikov".

V nasprotnem primeru pa si to zasližimo.

O Batagelju pa ne bom izgubljal besed. Spomnite se ga pred direktorovanjem v Postojnski jami ...
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2611939] 16.08.16 09:04
Odgovori   +    3
V Sloveniji je le »misija nemogoče« odpustiti dvakrat zaščitene starejše delavce – invalide, precej težav je pri starejših delavcih, tudi nosečnice so zaščitene...za vse ostale zakonsko predvidene odpovedi pogodb o zaposlitvi je le na postopke potrebno paziti in procesnih napak ne delati. Seveda, če delodajalec ne pripravi ustrezne pogodbe o zaposlitvi z natančno določenimi obveznostmi delavca in raje neodgovorno z delavcem sklene pogodbo o zaposlitvi na obrazcu iz knjigarne pa še tega ne izpolni, nastopijo težave...Če bi delovna reforma odpravila le zaščitene kategorije delavcev (starejši, invalidi) bi veliko koristnega za gospodarstvo (tudi za te delavce, ki večinoma ne želijo zaščite) naredila.
anon-90121 sporočil: 33
[#2611940] 16.08.16 09:05
Odgovori   +    13
"Če natakar dela slabo, je to kršenje njegovih temeljnih obveznosti iz dela, .."
Kaj pa če ta natakar dela že 7 (ali več) dni zaporedoma po 12 (in tudi več) ur na dan. Tega pri nas je veliko (kdor ne verjame naj malo prelista časopise). Zanima me kdo iz vodstva, Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije in ostalih dokaj udobnih služb bi tako delal in to za tak denar.
Glede izjava g.Batagelja: »Še od žene se lahko ločim." - Res je, ampak praviloma je to zelo drago.
Odpoved zaradi neujmenaja mi deluje kot odpoved iz nekrivdnih razlogov. Nekateri imajo za take primere predvideno odpravnino v višini 24 plač. To se mi zdi primerno in primerljivo z ločitvijo od žene (da ostanem v kontekstu).
Moje mnenje je, da se (spet) uvaja parcialne rešitve, ki niso uravnotežene in katerim ne sledjo primerni nadzorni mehanizmi.
Vsekakor je prav, da se odstrani slabe delavce, tudi zato da se zaščiti tiste dobre. Vprašanje pa je, zakaj nekdo postane slab? Kaj pa če je slab že šef ali pa delodajalec?
Prav bi bilo tudi, da se odstrani slabe zdravnike, sodnike, politike,..
Ampak to ni tako enostavno, zato je to že druga zgodba.
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2611941] 16.08.16 09:30 · odgovor na: anon-90121 (#2611940)
Odgovori   +    4
[dns7]
"Če natakar dela slabo, je to kršenje njegovih temeljnih obveznosti iz dela, .."
Kaj pa če ta natakar dela že 7 (ali več) dni zaporedoma po 12 (in tudi več) ur na dan. Tega pri nas je veliko (kdor ne verjame naj malo prelista časopise). Zanima me kdo iz vodstva, Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije in ostalih dokaj udobnih služb bi tako delal in to za tak denar.
Glede izjava g.Batagelja: »Še od žene se lahko ločim." - Res je, ampak praviloma je to zelo drago.
Odpoved zaradi neujmenaja mi deluje kot odpoved iz nekrivdnih razlogov. Nekateri imajo za take primere predvideno odpravnino v višini 24 plač. To se mi zdi primerno in primerljivo z ločitvijo od žene (da ostanem v kontekstu).
Moje mnenje je, da se (spet) uvaja parcialne rešitve, ki niso uravnotežene in katerim ne sledjo primerni nadzorni mehanizmi.
Vsekakor je prav, da se odstrani slabe delavce, tudi zato da se zaščiti tiste dobre. Vprašanje pa je, zakaj nekdo postane slab? Kaj pa če je slab že šef ali pa delodajalec?
Prav bi bilo tudi, da se odstrani slabe zdravnike, sodnike, politike,..
Ampak to ni tako enostavno, zato je to že druga zgodba.
Ta številka (24) je zelo ok. Dvoletna plača. Kdor bi zavrnil tako številko mora imeti hudo tehten razlog. Recimo, da je nekonkurenčen na trgu dela.
FIN-366791 sporočil: 1.267
[#2611942] 16.08.16 09:30 · odgovor na: anon-278824 (#2611924)
Odgovori   +    3
Lahko, če si večinski lastnik podjetja, če je podjetje tvoje.
FIN-366791 sporočil: 1.267
[#2611943] 16.08.16 09:33 · odgovor na: anon-148028 (#2611935)
Odgovori   +    1
Veliko se doseže že z meditacijo, sem slišal.
Ali mora podjetje in direktor prevzemati odgovornost za osebno rast delavca ?
anon-277506 sporočil: 22
[#2611944] 16.08.16 09:36 · odgovor na: anon-317028 (#2611939)
Odgovori   +    4
[FIN-311684]
...Če bi delovna reforma odpravila le zaščitene kategorije delavcev (starejši, invalidi) bi veliko koristnega za gospodarstvo (tudi za te delavce, ki večinoma ne želijo zaščite) naredila.
A to so ti pa strici povedali?!

Očitno nisi iz te kategorije. Jaz sem iz te kategorije, pa ti povem, da se formalno da to "zaščito" izigrati.

Po tvoje bi to kategorijo kar "na tuširanje" poslali ali kaj? Kako pa misliš, da bodo starejši dosegli pokojninski prag, če bi tvoja obveljala? Posadi se na voziček in poskusi najti zaposlitev!

Bodimo pošteni: v penzijo naj gre tisti, ki je oddelal 40 let. SEm pa za to, da se nekaterim vrstam poklicev (nrp rudarji, ampak v jami, ne v pisarni) omogoči tudi predčasnost upokojitve.

Buče!
Veselo2012 sporočil: 474
[#2611946] 16.08.16 09:42
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: Veselo2012 16.08.2016 09:44
Kdaj bo to sprejeto? Ker potem upam, da bo moj šef imel j...., me skeširal in poslal skozi vrata. Ker se res ne prenašava...no on mene bolj ne, ker mislim s svojo glavo...pa še blond sem....
moon sporočil: 1.623
[#2611948] 16.08.16 09:48 · odgovor na: anon-278824 (#2611924)
Odgovori   +    7
[sladkosnedi]
a je mogoče tudi predvideno da večina v podjetju (delavci) vržejo na cesto direktorja, ker jim pač ni všeč? a ga lahko tudi zato ker imam pol plače (če jo sploh še imam) za isto delo kot par kilometrov čez Karavanke?
g. BATA-gel koliko si plačal natakarja in koliko je plača natakarja na Koroškem?
Spoštovana oblast ali kot delavec lahko zahtevam takoj odpravnino, da se mi jo izplača; ker šef ni konkurenčen in se z vami druži v VIP loži?
Ne vem, zakaj ne odpres svojega podjetja ali gres za kelnarja v Avstrijo?? Najbrz te je strah, ker te lahko v AU delodajalec odpusti brez razloga (zato, ker mu nisi vsec). Si se kdaj vprasal, ce ravno zaradi tega niso place v tujini vecje, kot pri nas (poleg eveda vedno pozresne JU).
Vsak delavec lahko cisto enostano, brez razloga, poda odpoved.
Je pa res, da mu ne pripada odpravnina. Ker pa ste po vecini mazohisti, se pustite j...t za tri place.
anon-312183 sporočil: 116
[#2611952] 16.08.16 10:09 · odgovor na: anon-317028 (#2611928)
Odgovori   +    10
No, v javnem sektorju denarček v ogromnih procentih ne priteka iz uspešnosti dela, ampak iz žepa davkoplačevalcev. Tržne zakonitosti tu v večji meri ne veljajo in kdo lahko reče, da se iracionalne odliočitve (te odpustim, ker mi pač ne pašeš) v vsakem primeru ne splačajo? "Nema problema", tudi če zaradi nekaj odpuščenih strokovnjakov zadeva zaškripa, "narod će sve pozlatiti". Kaj skrbi običajnega direktorčka javnega zavoda: delovanje organizacije ali všečnost svojim nastavljalcem? Če ima nastavljalec objektivne kriterije, OK. Toda: koga nastavlja nesposobnež ali narcistični sociopat na ključna mesta? Sebi enake in še malo slabše, ali tiste, ki bi ga uspeli vznemirjati in jeziti (na primer z uspešnostjo, inovativnostjo ali pomanjkljivo priliznjenostjo). Kam potem pes taco moli?

Aja, pardon. Sem pozabila, da pri nas vodilni sociopati ne obstajajo, saj gre vendar povsod za najodgovornejše, najmodrejše, najpoštenejše in najbolj etične, za javno dobrobit zagrete cvetke, kar jih premore planet. Potem se seveda ni nič bati, saj bodo imeli v vsakem primeru prav.
anon-148028 sporočil: 167
[#2611955] 16.08.16 10:22 · odgovor na: FIN-366791 (#2611943)
Odgovori   +    0
Meditacijo koga? Direktorja, ki te želi brez razloga odpustiti brez da bi sploh poskusil zaposlenemu dati možnost, da se spremeni in izboljša po željah direktorja? Očitno še nisi doživel tega, da te želi delodajalec brez navedbe razloga odpustiti in ti ponudi v podpis sporazum s šestimi plačami(kao enako kot bi dobil na zavodu). Vse to se že dogaja, samo ne v javnem sektorju...
anon-401092 sporočil: 113
[#2611957] 16.08.16 10:32
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: anon-401092 16.08.2016 10:50
"Sicer pa glede tega, ali lahko odpustiš delavca zaradi kateregakoli razloga, ker te pač denimo razočara, Batagelj komentira: 'Še od žene se lahko ločim.' "

Že, že, ampak ne bi plačal tako nizke odpravnine. :)
anon-18500 sporočil: 32
[#2611960] 16.08.16 10:57 · odgovor na: anon-277506 (#2611944)
Odgovori   +    2
čas vnosa: 16.08.16 10:31
Starejši dobijo dodatek na delovno dobo in so tako dražji kot mladi, ki delajo vsaj enako dobro (nekje so izkušnje prednost, drugod pa je starost ovira in ni več rasti in učenja).
Za začetek ni nobene logike, da bi starejši za isto delo dobil več plače - ravno s tem se jih postavlja v nekokurenčen položaj.
Samo moj vidik.
Tas sporočil: 482
[#2611963] 16.08.16 11:01 · odgovor na: crt (#2611934)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Tas 16.08.2016 11:07
Se strinjam - je lufta za izkoriščanje....:-( Ampak tako kot je, ne more bit. Tako da super ideja - če so firme privatizirane... Za državne bi rekla - dobri nadzorniki - ampak vemo - sanjaj svinja kukuruz...
Skratka, huda dilema - tudi zame osebno - kje je tista prava meja. Tanja
crt sporočil: 27.194
[#2611964] 16.08.16 11:07 · odgovor na: Tas (#2611963)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: crt 16.08.2016 11:07
[Tas]
Se strinjam - je lufta za izkoriščanje....:-( Ampak tako kot je, ne more bit. Tako da super ideja - če so firme privatizirane...
yeah well... marsikaj bi bilo naceloma kul, CE ....

kot je povedal dusko radovic v casu juge:

spolja gledano sve je u redu!
ali mi nismo spolja...
unutra smo...
i to do guse
:)
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2611965] 16.08.16 11:09 · odgovor na: anon-277506 (#2611944)
Odgovori   +    1
[Johan52]
> [FIN-311684]
> ...Če bi delovna reforma odpravila le zaščitene kategorije delavcev (starejši, invalidi) bi veliko koristnega za gospodarstvo (tudi za te delavce, ki večinoma ne želijo zaščite) naredila.


Očitno nisi iz te kategorije. Jaz sem iz te kategorije, pa ti povem, da se formalno da to "zaščito" izigrati.
Zaščite invalidov se na zakoniti način ne da izigrati, če pa ga invalid pije ali ne prihaja na delo, zaščite ni. Po zakonito izpeljani odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov so delavci – invalidi zaščiteni po pokojninski zakonodaji. V praksi se velikokrat srečujemo s starejšimi delavci ali invalidi, ki ne želijo zaščite in želijo, da se jim odpove pogodba o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, ko pa povemo, da jim brez njihovega soglasja delodajalec ne more odpovedati pogodbe o zaposlitvi, če pa podpišejo soglasje nimajo pravic na zavodu za zaposlovanje iz naslova brezposelnosti...slišimo marsikaj. Dobro, za starejše se najde obvod.
Tas sporočil: 482
[#2611966] 16.08.16 11:11 · odgovor na: crt (#2611964)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Tas 16.08.2016 11:16
Tjko kot je, ne more bit. Je pa drugače, če mam jaz slaščičarno in notri nekoga zaposlim (zelo karikiram, valda), kot če vzamem enega na denimo državni energetiki za nabavnika...in kle je j... slo realnosti, ja :-( :-) A ne, kok bi bilo lepo, če bi tukaj sindikati odigrali pošteno vlogo... pa lih v energetiki ;-)
0512SEMAF sporočil: 307
[#2611971] 16.08.16 12:10 · odgovor na: anon-148028 (#2611955)
Odgovori   +    1
Uh, to je pa res hudo, če ti nekdo ponudi šest plač, če mu nisi všeč.. Vzemi, pa na sabbatical polletje na dopust...
0512SEMAF sporočil: 307
[#2611973] 16.08.16 12:13 · odgovor na: anon-401092 (#2611957)
Odgovori   +    1
A če odpoveš dobavitelja, mu tudi plačaš odpravnino kot ženi ob ločitvi?

Čisto iskreno: delavec sem dobavitelj. Skrbeti moram, da so moje storitve konkurenčne. Potem pa mi dajte tistih šest do 24 plač, pa grem na dopust ali pa na dodatno izobraževanje do nove zaposlitve.

Raje imam več služb in konkurenco med delodajalci kot pa debelo zaščito pred armado na zavodu za zaposlovanje.
anon-148028 sporočil: 167
[#2611987] 16.08.16 13:28 · odgovor na: 0512SEMAF (#2611971)
Odgovori   +    1
Ne živimo vsi iz danes na jutri, vseeno je potrebno malo več razuma pri obvladovanju tveganj, ki se pojavljajo v življenju.
0512SEMAF sporočil: 307
[#2611990] 16.08.16 13:39 · odgovor na: anon-148028 (#2611987)
Odgovori   +    1
Tveganj ti ne bo pomagal obvladovati delodajalec. Tveganja moraš obvladovati sam, z znanjem in veščinami ter s prihrani in nizkim dolgom.

Največje tveganje je, če ne moreš dobiti nove zaposlitve. In kateri delodajalec ti jo bo dal, če bo vedel, da je tvoj cilje obvladovanje tveganj? Cilj mora biti prodati svoje storitve za dostojno ceno. Čimprej, brez čakanja na delo. Potem pa tveganja niso tak problem.
anon-148028 sporočil: 167
[#2611991] 16.08.16 13:51 · odgovor na: 0512SEMAF (#2611990)
Odgovori   +    3
Ja, ja se povsem strinjam z napisanim, vendar nekomu pač takšna ponudba ne pride v poštev. Ne moreš soditi druge po sebi, ker je vsak v drugačnem položaju.
anon-401092 sporočil: 113
[#2611994] 16.08.16 14:14 · odgovor na: 0512SEMAF (#2611973)
Odgovori   +    4
[0512SEMAF]
A če odpoveš dobavitelja, mu tudi plačaš odpravnino kot ženi ob ločitvi?

Čisto iskreno: delavec sem dobavitelj. Skrbeti moram, da so moje storitve konkurenčne. Potem pa mi dajte tistih šest do 24 plač, pa grem na dopust ali pa na dodatno izobraževanje do nove zaposlitve.

Raje imam več služb in konkurenco med delodajalci kot pa debelo zaščito pred armado na zavodu za zaposlovanje.
Poglej, reagiral sem zgolj na plehek argument, v debato o vsebini se nisem spuščal.

Sedaj se pa bom :).
Recimo da for the sake of the argument sprejmem tvojo logiko, da je delavec (zgolj) dobavitelj in da morajo biti tvoje storitve konkurenčne. Daj mi prosim nekaj pojasni: kakšna storitev je biti všečen in kako lahko izboljšaš to storitev, da boš bolj konkurenčen?

Strani: 1 2