Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek Če živite z njim, ga kupite, sicer pa najemajte

Strani: 1

brabru sporočil: 632
[#2389270] 13.05.14 06:35
Odgovori   +    9
Ni realno da bi avtodom po 10 letih izgubil 80% vrednosti . Avtodomi izgubljajo na vrednosti veliko manj kot osebni avtomobili. Če seveda primerno skrbiš za njega. 20.000 km na leto je tudi precej nerealna vrednost. Mi ga veliko uporabljamo in skoraj nikoli ne presežemo 10.000 km .
milos9 sporočil: 1.046
[#2389287] 13.05.14 07:30 · odgovor na: brabru (#2389270)
Odgovori   +    4
Zato smo dali dva mnenja, izračuna. Hvala za vaše izkušnje
anon-231042 sporočil: 159
[#2389352] 13.05.14 10:01
Odgovori   +    7
Super - podobni izračuni bi bili koristni tudi za imeti ali najeti avto, saj tisti, ki imajo avto večinoma v garaži ali parkirišču bi lahko kmalu ugotovili, da bi se za denar, ki ga letno porabijo za registracijo, servise, garažiranje ... lahko potovali z javnimi prevozi, taksiji ali najetimi avtomobili. V krajih, kjer imajo subvencionirane javne prevoze ali mestne taksije, ki vozijo po nizkih cenah je imeti avto že pravi luksus. Tudi z vlaki je mogoče potovati poceni.
Na žalost je še premalo tistih, ki bi si obračunali "rentabilnost" svojega prevoznega sredstva in da bi bilo to eden od korakov k optimalizaciji naših stroškov. Pri kalkulaciji moraš vedno upoštevati vse stroške, ki jih imaš, saj je vrednost porabljenega bencina le eden od stroškov. Pa še parkirišča je vse teže najti.
milos9 sporočil: 1.046
[#2389362] 13.05.14 10:15 · odgovor na: anon-231042 (#2389352)
Odgovori   +    4
Vaša želja je naš ukaz :) Se beremo prihodnji teden
anon-184692 sporočil: 122
[#2389379] 13.05.14 10:32
Odgovori   +    4
Omislili smo si ga letos, po par letih bivakiranja v kombiju z improvizirano posteljo. Zmaga, prava zmaga je avtodom. Morda bi bilo smiselno narediti tudi kratko raziskavo oz. pregled, kaj se dobi na trgu rabljenih avtodomov. Mi smo za letnik 2002, alkoven dolg slabih pet in pol metrov (želeli smo majhen AD), lepo opremljen in res lepo ohranjen odšteli 14.500 evrov. In če se mi zahoče, da ga po par letih prodam, ne bom izgubil kaj dosti.
Je pa res, da je avtodom za tiste, ki ga ne uporabljajo redno (beri vsaj vsak drugi vikend na poti, plus vsaj en daljši dopust letno), res izguba denarja.
Če pa (skoraj) vsak prosti čas želiš izkoristiti za izlet ali karatek dopust, pa je avtodom popolna zmaga ... vse je na svojem mestu, dopolniš zalogo hrane, natočiš vodo in na pot. Priporočam.
chef sporočil: 2.986
[#2389415] 13.05.14 11:11 · odgovor na: anon-184692 (#2389379)
Odgovori   +    7
Kot sem ga jaz izkusil je lastniški avtodom za tiste, ki jim je to way of living oziroma jim to pozneje postane. Kot jadrnica. Sicer pa si z obema kar dosti omejen, tudi stroškov je dosti, zato na koncu pa postaneš ujetnik lastnega avtodoma ali jadrnice ;) Ali apartmaja na Krku :)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2389570] 13.05.14 14:19
Odgovori   +    2
Če imaš malo čez 25 dni dopusta in če jih 5 dni porabiš za razne obveznosti jih ostane še malo čez 20 dni. Če k temu dodaš še vikende in praznike, potem bi morda komaj sestavil tistih 43 dni, praktično pa bi ves dopust preživel v avtodomu...Podobno kot pri vikend apartmaju ali hiši to pomeni, da se ti nakup v aktivni dobi življenja praktično ne splača.
anon-225389 sporočil: 11
[#2389579] 13.05.14 14:28 · odgovor na: anon-204390 (#2389570)
Odgovori   +    5
Pri tej veličastni kalkulaciji se pozablja na glavno postavko, ki pa je investicija vase in v družino. In to je žal neprecenljivo... Računice ni, tukaj ni povsem nobene ekonomike. Sploh ni kaj računat, tole je smešno. Če ti paše, ga ne daš od bajte, postane way of life. PS: Vikend na Krku je na Krku, avtodom je na Krku samo kadar in če ti to paše :-)
XVISO sporočil: 1.518
[#2389588] 13.05.14 14:38 · odgovor na: anon-184692 (#2389379)
Odgovori   +    1
"če se mi zahoče ga prodam" je pobožna želja. Lani se je v SLO prodalo 100 novih in 100 starih Avtodomov, tako da je lahko prodaja kar zanimiva (beri: dolgotrajna).
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2389598] 13.05.14 14:50 · odgovor na: anon-225389 (#2389579)
Odgovori   +    1
[prijav]
Pri tej veličastni kalkulaciji se pozablja na glavno postavko, ki pa je investicija vase in v družino. In to je žal neprecenljivo... Računice ni, tukaj ni povsem nobene ekonomike. Sploh ni kaj računat, tole je smešno. Če ti paše, ga ne daš od bajte, postane way of life. PS: Vikend na Krku je na Krku, avtodom je na Krku samo kadar in če ti to paše :-)
Razumem in se strinjam, je pa to stvar kota gledanja. V generaciji mojih staršev (ki so recimo zdaj stari 70+) so bili glavni hit vikend hišice in apartmaji ( ni ga lepšega, kot hodit na morje ali v hribe ko ti paše, pa to...) Danes je več možnosti za preživljanje prostega časa, avtodom je pač ena od njih. Meni osebno je trenutno bolj pomembna svoboda pri izbiri, kot pa to, da se vežem na en tip preživljanja dopusta. V tem smislu je zame bolj zanimiv najem.
anon-84313 sporočil: 633
[#2389732] 13.05.14 18:50 · odgovor na: anon-204390 (#2389570)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-84313 13.05.2014 18:55
[vickibedi]
Če imaš malo čez 25 dni dopusta in če jih 5 dni porabiš za razne obveznosti jih ostane še malo čez 20 dni. Če k temu dodaš še vikende in praznike, potem bi morda komaj sestavil tistih 43 dni, praktično pa bi ves dopust preživel v avtodomu...Podobno kot pri vikend apartmaju ali hiši to pomeni, da se ti nakup v aktivni dobi življenja praktično ne splača.
Avtodomarstvo je način življenja in tu ni kaj kalkulirati. Če imaš dovolj cvenka, si ga kupi in uživaj med palmami v Maroku ali v prvi vrsti ob morju na Čiovu, ali pa prekrižari celo Evropo, kjer je neskončno lepih kotičkov, enako kot zalivov na Jadranu.
Če pa uživaš v lenobnem poležavanju na plaži, formalni obleki za kosilo in večerjo, avtodom definitivno ni prava izbira. Za ta denar kot ga plačaš za najem ali nakup, vzdževanje in štelplace ali kampiranje, si lahko privoščiš hotel na Karibih za 14 dni all inclusive ali pa tihomorske otoke za en teden.
Zato se o tem, kaj se izplača ne razpravlja, kajti avtodom je kot cigareti ali čokolada - ne koristi, ampak lepo pa je hahaha.
Priporočam vsakemu, ki je malo vagabunda in avanturista - ampak raje najem kot nakup, ker najem stane v polni sezoni okoli dva jurja za dva do tri tedne, stroški pri posesti lastnega pa so še za kakega jurja višji.
Pa še nekaj je: če ga najameš pri ugledni firmi in se ti pokvari na Nizozemskem, ti z avtovleko pripeljejo drugega v dveh dneh, pokvarjenga pa odpeljejo in popravijo. Vsaj v Trebnjem je ena taka firma. Če pa je tvoj, se potiš in peniš, ko ti pajek splete mrežo v hladilniku in ta potem greje, ne hladi, ali pa ti odpove kakšen drug sklop in ti uniči dopust. Pa pozimi ga moraš nekam postaviti in če ti glodalci ne požrejo napeljave, ti lahko zagode meter snega … Avtodom je ena velika avantura, mnogim v užitek, mnogim v pokoro. Saj se še spomnite reklame za zavarovalnico, ko je družinica odkrivala blagodati Popmpejev in Sicilije. On in ona sta bila na robu ločitve in po prihodu domov nista pol leta govorila, on pa je vsak tretji dan v kampu plačal nekomu 100 DEM (danes bi bilo 50 EUR), da mu je izpraznil fekalije iz gajbe.
Sredinec sporočil: 204
[#2389945] 14.05.14 09:27 · odgovor na: chef (#2389415)
Odgovori   +    1
[chef]
Kot sem ga jaz izkusil je lastniški avtodom za tiste, ki jim je to way of living oziroma jim to pozneje postane. Kot jadrnica. Sicer pa si z obema kar dosti omejen, tudi stroškov je dosti, zato na koncu pa postaneš ujetnik lastnega avtodoma ali jadrnice ;) Ali apartmaja na Krku :)
Se popolnoma strinjam.
Nakup česarkoli ti za bodočnost narekuje način preživljanje tvojega prostega časa.

Mi gremo na izlete in dopust z avtom. Ko se zvečeri, pričnemo iskati prenočišče, včasih ga že prej rezerviramo preko spleta. Če nam je všeč ostanemo še kakšen dan ali dva, sicer šibamo dalje.
V bistvu je to "avtodom" varianta, le da imamo (po moje za manj denarja) čez noč pravo streho nad glavo, konkreten WC in tuš, zjutraj zajtrk...:-)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2390049] 14.05.14 12:00 · odgovor na: Sredinec (#2389945)
Odgovori   +    0
[Sredinec]
> [chef]
> Kot sem ga jaz izkusil je lastniški avtodom za tiste, ki jim je to way of living oziroma jim to pozneje postane. Kot jadrnica. Sicer pa si z obema kar dosti omejen, tudi stroškov je dosti, zato na koncu pa postaneš ujetnik lastnega avtodoma ali jadrnice ;) Ali apartmaja na Krku :)

Se popolnoma strinjam.
Nakup česarkoli ti za bodočnost narekuje način preživljanje tvojega prostega časa.

Mi gremo na izlete in dopust z avtom. Ko se zvečeri, pričnemo iskati prenočišče, včasih ga že prej rezerviramo preko spleta. Če nam je všeč ostanemo še kakšen dan ali dva, sicer šibamo dalje.
V bistvu je to "avtodom" varianta, le da imamo (po moje za manj denarja) čez noč pravo streho nad glavo, konkreten WC in tuš, zjutraj zajtrk...:-)
Tole počnejo moji sosedje, baje je super, mi se še nismo opogumili ...
Edino kar me skrbi, kaj narediš če pridete nekam zvečer vsi zmatrani in potrebni tuša, apartmaja pa ni za dobit ...?
bc123a sporočil: 48.253
[#2390050] 14.05.14 12:01 · odgovor na: anon-204390 (#2390049)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
Tole počnejo moji sosedje, baje je super, mi se še nismo opogumili ...
Edino kar me skrbi, kaj narediš če pridete nekam zvečer vsi zmatrani in potrebni tuša, apartmaja pa ni za dobit ...?
Dvomim, da je bilo misljeno, da to delas sredi turisticne sezone recimo na hrvaskem.
anon-212796 sporočil: 28
[#2390067] 14.05.14 12:17
Odgovori   +    0
Menim, da preveč uporabnikov uporablja avtodom le v glavni sezoni, torej v poletju. Zaradi velikega povpraševanja v tem obdobju je tudi cena ustrezno višja. Vendar lahko avtodom uporabljamo tudi izven sezone in obiščemo kraje, ki niso nič manj čudoviti kakšen mesec pozneje. Večina obmorskih letovišč je še vedno aktualna v septembru ali oktobru. Seveda so zanimive destinacije pozimi smučišča, skozi leto obiski zabaviščnih parkov, zgodovinskih mest, narodnih parkov, ogled kolesarskih dirk,...
Za konec pa še priporočilo. Kot je že avtor dejal, je potrebno paziti na "dodatne stroške", kot so stroški čiščenja. Nekateri ponudniki ne zaračunavajo nobenih stroškov, če avtodom pripeljete nazaj v istem stanju, kot ste ga prejeli, kot je primer tukaj: www.avtodom-novomest...cenik.html
Sredinec sporočil: 204
[#2390721] 15.05.14 10:24 · odgovor na: anon-204390 (#2390049)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
Tole počnejo moji sosedje, baje je super, mi se še nismo opogumili ...
Edino kar me skrbi, kaj narediš če pridete nekam zvečer vsi zmatrani in potrebni tuša, apartmaja pa ni za dobit ...?
Morda se ti bo zdelo nenavadno, ampak čisto vedno se najde prostor za prespat. Ok, morda ni vedno idealen, bo pa naslednji dan več sreče...:-) Je pa pametno tja po 17:00 izbrati kraj, kjer boš prespal. Če te premami kakšen simpatičen kraj med potjo, pa toliko lepše. Če si malce bolj "ziheraške" narave, si lahko že doma narediš načrt in vnaprej preko interneta rezerviraš prenočišča...kar lahko delaš tudi sproti, dandanašnji je za to dovolj pametni telefon v žepu...

Je pa res, kar je napisal eden izmed komentatorjev, da se ne podajamo (oz. bolj redko) v obmorske turistične centre... Tam itak nimaš kaj videti, sobodajalci se v takih krajih izogibajo oddajanju samo za dan ali dva. No, pod noč običajno popustijo, hehe...
V zadnjih letih smo tako dodobra prekrižarili vzhodno Evropo...od Balkana pa tja do Baltika...
anon-184692 sporočil: 122
[#2391477] 16.05.14 12:44 · odgovor na: XVISO (#2389588)
Odgovori   +    0
Glede na to, da mi jih je kar nekaj "ušlo", ker sem bil par ur prepozen, se mi zdi, da ga je možno prodati. In tudi za korektno ceno. Seveda se podrtije res ne prodajajo, če pa je avtodom lepo ohranjen in vse dela kot mora, s prodajo ni velikih težav.
anon-184692 sporočil: 122
[#2391479] 16.05.14 12:46 · odgovor na: chef (#2389415)
Odgovori   +    0
Se popolnoma strinjam. Nam je bil avtodom že nekaj let "way of life", edino avtodom je še manjkal :D:D:D

Strani: 1