Zasebnost

Strani: 1

0430ABAKU sporočil: 1.900
[#3048352] 18.09.24 10:21
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 18.09.2024 10:27
do višine 400 evrov posameznega izplačila se akontacija dohodnine ne plačuje. Nad to višino se akontacija plača
Tole se mi zdi nejasno.
Na primer, študent dela le 2 meseca na leto (med počitnicami) in dobi po 2x 1500€.
Akontacijo mu torej odštejejo avtomatično ob izplačilu.

Ampak v povprečju ta dohodek znaša 250€/mesec. Je mogoče potem vložiti ugovor na dohodnino in dobiti akontacijo povrnjeno? Prihodek namreč ne presega splošne davčne olajšave in niti ne dosega 25% dohodninskega razreda.


Poleg tega povsod pišejo samo o študentih do 26 let.
Doma imamo na novo podiplomsko študentko, ki je že dopolnila 26 let. Kaj v teh primerih? Jo lahko damo vsaj med vzdrževane družinske člane?
Niti zavarovalnice je nočejo nezgodno zavarovati kot študente, kar je pogoj za vpis v letnik, in je za te vse neprimerno dražje.
Tas sporočil: 491
[#3048368] 18.09.24 15:39 · odgovor na: 0430ABAKU (#3048352)
Odgovori   +    0
Živjo, vse je odvisno od vseh ostalih prejemkov ipd... načeloma bi lahko že Furs sam v IID izračunal morebitno vračilo, če pa ne, pa nč ne stane, če se da ugovor, saj gre za LETNO dohodnino, na LETNO osnovo.

Glede VDČ in 26 let pa: 115. člen zakona o dohodnini, ta definira vzdrževane družinske člane, in sicer MED DRUGIM:
Za vzdrževanega družinskega člana se šteje tudi otrok, ki izpolnjuje pogoje iz prejšnjega stavka in je starejši od 26 let, če se vpiše na študij do 26. leta starosti, in sicer največ za dobo šestih let od dneva vpisa na dodiplomski študij in največ za dobo štirih let od dneva vpisa na podiplomski študij.......

LP, Tanja
0430ABAKU sporočil: 1.900
[#3048419] 10:53 · odgovor na: Tas (#3048368)
Odgovori   +    1
Sem se naknadno pozanimal pri mulcu ...
Ob tem članku sem mu namreč hotel dati par nasvetov, kako naj zahteva povračilo davkov.
Pa mi je pokazal, da mu pri izplačilu za poletno delo niso odvedli nobenih akontacij. Samo prispevke.

Za 26 letno študentko je pa ona našla članek, da je najbolje, da se ji starši povsem (finančno) odpovemo (tudi bivanje) in je potem upravičenec do socialnih nadomestil - kot samostojna odrasla oseba brez prihodkov. Poleg rednih lahko z dokazili stroškov menda dobi celo izredna enkratna nadomestila.

Strani: 1