Zasebnost

Strani: 1

gregor2 sporočil: 174
[#3046506] 20.08.24 08:05
Odgovori   +    5
Pokriva samo inflacijo ?
Mogoče malo preverljivih dejstev ...
V članku je večkrat omenjen "realen' donos. Realnost je pa tole :

Če pogledaš 20 letno inflacijo v Sloveniji 59% ( SURS ), DAX 497% in pa dvig cene zlata za 573%, kar je na prst 10x razlike. Pri 10 letih je pa inflacija 27%, DAX 95% in dvig cene zlata 135%.
Se pa strinjam, da res ti ne preostane nič drugega, kot da pomisliš, da je izracun inflacije manipulacija ob taki disonanci.
In še se strinjam , da je zlato za dolgoročne naložbe, za naložbene lenobe in mirno spanje...
FjodorKirilovic sporočil: 1.105
[#3046514] 20.08.24 10:20 · odgovor na: gregor2 (#3046506)
Odgovori   +    7
[gregor2]
Pokriva samo inflacijo ?
Mogoče malo preverljivih dejstev ...
V članku je večkrat omenjen "realen' donos. Realnost je pa tole :

Če pogledaš 20 letno inflacijo v Sloveniji 59% ( SURS ), DAX 497% in pa dvig cene zlata za 573%, kar je na prst 10x razlike. Pri 10 letih je pa inflacija 27%, DAX 95% in dvig cene zlata 135%.
Se pa strinjam, da res ti ne preostane nič drugega, kot da pomisliš, da je izracun inflacije manipulacija ob taki disonanci.
In še se strinjam , da je zlato za dolgoročne naložbe, za naložbene lenobe in mirno spanje...
Če ne verjameš Blažu, si lahko tukaj pogledaš, kakšna je realnost.
www.longtermtrends.n...omparison/

V primerjavi z delnicami, zlatu komajda lahko rečemo "naložba".
Je pa mogoče dobro imeti par deset filharmonikov v kevdru za primer, če je treba kam na hitro zbežati (pred ženo, vojaki, revolucionarji, davkarji...). Jaz jih sicer nimam, ker mi je škoda denarja za zlato in upam, da ne bo treba bežati.
Poletje3 sporočil: 94
[#3046518] 20.08.24 11:15
Odgovori   +    6
Mi je zanimivo, kako se vedno poudarja (dobro, razumem, da to počnejo tisti, ki živijo od trgovanja s papirji, za njimi pa ponavljajo še ostali), da zlato ne prinaša dividend (tudi nepremičnine jih ne prinašajo, pa se tega ne omenja), da je neuporabno in privlačno za reveže in republikance (zakaj ga potem kopičijo centralne banke, naše seveda pričakovano ni med njimi) in kako od posedovanja nimate nič (kako nimate nič, če mu je samo letos vrednost zrasla za 20%, aja, gre za koristi iz posedovanja, pri posedovanju pa ga ne bi primerjali s papirji temveč z nepremičninami). In zlato (še) ni obdavčeno. Očitno se dobro obnese v času recesije in kriz in bistveno manj v času gospodarske rasti. Dolgoročna primerjava se mi ne zdi ustrezna, ker je zlato primerno za določena obdobja (recesija, krize, vojna). Glavno grožnjo, pa kot pri vsem ostalem predstavlja politika, ki lahko prepove ali obdavči trgovanje z zlatom (lahko ga tudi zapleni).
XFACT1 sporočil: 305
[#3046521] 20.08.24 11:38 · odgovor na: FjodorKirilovic (#3046514)
Odgovori   +    3
“In the long run, we are all dead.” - Keynes.

Izbor primernega obdobja vedno pokaže ustrezen rezultat. Ne glede na pozicijo, ki jo posameznik brani.
gregor2 sporočil: 174
[#3046529] 20.08.24 12:38 · odgovor na: FjodorKirilovic (#3046514)
Odgovori   +    2
Zelo bi bil vesel konkretnih komentarjev na moje konkretne navedbe.
Dobro in slabo je predmet presoje in referenčne točke. Jaz sem samo navedel dejstva in jih lahko tudi ovržete.
Lahko da sem se tudi zmotil v navajanju.
Finance so pač postale religija. Konkretni podatki nobenega ne zanimajo. To je rekel ta, to je rekel oni. Virov ni... Treba je verjeti. Potem pa večina vernikov konča v peklu manjšina pa gre v nebesa.
0430ABAKU sporočil: 1.890
[#3046543] 20.08.24 13:40 · odgovor na: Poletje3 (#3046518)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 20.08.2024 13:44
Nepremičnine prinašajo dividende. Prinašajo pa tudi redne vzdrževalne stroške, česar druge naložbe nimajo.
Nepremičnina ima nabavno ceno in prodajno ceno. Tako kot zlato. Tako kot delnice.
Prinaša pa tudi redno najemnino (saj nepremičnine oddajamo, mar ne?) = dividenda.
Prednost zlata pred drugimi pa je, da nima nobenih davkov. Pri tem so pa najslabše dividende, ker obdavčitev ne upošteva transakcijskih stroškov in ker včasih plačujemo dvojne davke.
FjodorKirilovic sporočil: 1.105
[#3046557] 20.08.24 16:19 · odgovor na: gregor2 (#3046529)
Odgovori   +    0
[gregor2]
Zelo bi bil vesel konkretnih komentarjev na moje konkretne navedbe.
Dobro in slabo je predmet presoje in referenčne točke. Jaz sem samo navedel dejstva in jih lahko tudi ovržete.
Lahko da sem se tudi zmotil v navajanju.
Finance so pač postale religija. Konkretni podatki nobenega ne zanimajo. To je rekel ta, to je rekel oni. Virov ni... Treba je verjeti. Potem pa večina vernikov konča v peklu manjšina pa gre v nebesa.
Dajva najprej razčistit, ali ti misliš, da je bilo zlato v zadnjih 10, 30, 50 ali 100 letih bolj donosno od delnic?

Zagotovo se da najti dan, leto ali desetletje, ko je bil donos zlata višji od poljubno izbranega indeksa.
Ne vem, kje si našel ravno DAX, ampak tu imaš graf, kako DAX raztura v primerjavi z zlatom (čeprav je bil npr DAX 2008 -40, zlato pa +9): curvo.eu/backtest/en...rrency=eur

Poglej tudi, kar je napisal XFACT1.

Drugače pa your money, your funny! Želim ti dober donos. Če si pametnejši od trga in namesto mehkega pristanka pričakuješ globoko recesijo, boš zmagal. Vsaj do prvega večjega bika, ki te bo spet povozil.
crt sporočil: 27.633
[#3046558] 20.08.24 16:32 · odgovor na: FjodorKirilovic (#3046557)
Odgovori   +    3
ne gre mi za sodelovanje v vajini polemiki, samo dodajam tole rec, ker sem ravnokar naletel

'In gold terms, the S&P 500 is exactly where it was in August 1971.'

x.com/jessefelder/st...4824335695

osebno sem z eno nogo v zlatu (rudnikih ali etfjih ali fizicnem ali karkoli ze) od cca 2003, tam nekje, v obdobjih, ki se mi znotraj tega zdijo temu primerna. vcasih se mi zdijo prav, vcasih ne, ocitno pa dovoljkrat, da to pocnem se naprej.
FjodorKirilovic sporočil: 1.105
[#3046560] 20.08.24 16:53 · odgovor na: crt (#3046558)
Odgovori   +    1
[]
ne gre mi za sodelovanje v vajini polemiki, samo dodajam tole rec, ker sem ravnokar naletel

'In gold terms, the S&P 500 is exactly where it was in August 1971.'

x.com/jessefelder/st...4824335695

osebno sem z eno nogo v zlatu (rudnikih ali etfjih ali fizicnem ali karkoli ze) od cca 2003, tam nekje, v obdobjih, ki se mi znotraj tega zdijo temu primerna. vcasih se mi zdijo prav, vcasih ne, ocitno pa dovoljkrat, da to pocnem se naprej.
Poglej:
- ti si bolj pameten kot Micka Kovačeva, Janez Novak ali jaz, zato ne potrebuješ mojih nasvetov.
- Bloombergov link mi ne dela in nisem videl originalnega grafa.
- Kot veš, gre za primerjavo cen in ne donosa, ker S&P 500 nima akumuliranih dividend. Torej tudi ta graf dokazuje, da so delnice boljša naložba kot zlato.
crt sporočil: 27.633
[#3046562] 20.08.24 16:59 · odgovor na: FjodorKirilovic (#3046560)
Odgovori   +    3
kot pravim, moj vskok ni misljen kot potiskanje v eno ali drugo smer, samo zdelo se mi je nenavadno posreceno, da sem ravno hkrati s to debato naletel na ta graf.

objektivno drzi, kar pravis glede dividend.

for everything there's a season.

drugace kot ti tiste filharmonike v kevdru imam, ker tako kot ti upam, da ne bo treba bezati, ne zaupam pa, da bo to upanje zadoscalo.
gregor2 sporočil: 174
[#3046587] 20.08.24 23:02 · odgovor na: FjodorKirilovic (#3046557)
Odgovori   +    0
Ne vem od kod ideja da kaj pričakujem.
Samo dejstva navajam in ni bilo bistvo vlaganje ampak, demantirati, da rast zlata komaj presega inflacijo. In navedel podatke da rast zlata daleč presega inflacijo. Skoraj za 10x v 20 letih.

Strani: 1