Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Koliko bi morali delati na dopustu?

Strani: 1

bzzz sporočil: 1
[#3045875] 09.08.24 10:16
Odgovori   +    0
ah, preljubi čas kislih kumaric... :)
MatejRigel sporočil: 386
[#3045877] 09.08.24 10:31
Odgovori   +    14
Skrajni čas, da Mojca računalnik, ki ga je dobila njena babica od ministrstva za digitalno preobrazbo, proda in kupi nov plinski kuhalnik.
MatejRigel sporočil: 386
[#3045878] 09.08.24 10:36 · odgovor na: MatejRigel (#3045877)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: MatejRigel 09.08.2024 10:43
Je pa res, da sem v tem komentarju naredil fundamentalno napako o fiktivni babici, ko je vendar zadnjemu poštenemu državljanu znano, da je babico požrla javna uprava. Babice ni več, računalnik pa sameva v državnem skladišču
FIN-542731 sporočil: 520
[#3045881] 09.08.24 11:37
Odgovori   +    8
Še v socializmu nismo imeli takšnih butastih predpisov.

Aja, pozabil ... mi smo na poti v "svobodni komunizem" :)).
Endimion sporočil: 10.597
[#3045893] 09.08.24 15:30 · odgovor na: MatejRigel (#3045878)
Odgovori   +    4
Res je čas kislih kumaric, novinarji pa morajo nekako upravičit povišanje naročine.

Sem bil ravno pri naši kadrovnici, ker smo mi morali sprejemati interni akt na to temo. kaj v resnici pravi zakon.

Pravica do odklopa pomeni preprosto, da meni mezdniku NIHČE NE BRANI SE JAVIT ŠEFU NA TELEFON ALI NA MAIL v svojem prostem času, med vikend, ali med dopustom.. Komot to počnem še naprej.

Zakon pravi, da me šef ne sme sankcionirati, šikanirati, ali me kako drugače na kol natikati, če se mu ne.

Zakaj je bilo to potrebno zapisati v zakon, mi sicer ni jasno. Ampak tako kot je napisano, ne pomeni nobene prepovedi.
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3045899] 09.08.24 20:29 · odgovor na: Endimion (#3045893)
Odgovori   +    1
[Endimion]
Res je čas kislih kumaric, novinarji pa morajo nekako upravičit povišanje naročine.

Sem bil ravno pri naši kadrovnici, ker smo mi morali sprejemati interni akt na to temo. kaj v resnici pravi zakon.

Pravica do odklopa pomeni preprosto, da meni mezdniku NIHČE NE BRANI SE JAVIT ŠEFU NA TELEFON ALI NA MAIL v svojem prostem času, med vikend, ali med dopustom.. Komot to počnem še naprej.

Zakon pravi, da me šef ne sme sankcionirati, šikanirati, ali me kako drugače na kol natikati, če se mu ne.

Zakaj je bilo to potrebno zapisati v zakon, mi sicer ni jasno. Ampak tako kot je napisano, ne pomeni nobene prepovedi.
Pozabljaš na korporacijsko logiko "da ja ne bomo naredili kaj narobe" :)
Po tej logiki se lahko na mail strežnike vgradi zapora, da slehrni zaposleni ne bo mogel dostopati do službenega maila izven delovnega časa. Ne vem sicer kako blokirati telefone (še posebej če ga zaposleni uporablja tudi v zasebne namene), ampak tehnično je marsikaj možno...
FIN-544124 sporočil: 3.335
[#3045908] 10.08.24 07:38
Odgovori   +    1
Ja, ja, o preljuba zlata Jugoslavija !!!

Takrat je bil res pravi ODKLOP !

Ni bilo ne telefonov in ne računalnikov !

No, tudi POHLEPA ni bilo tako hudega in so tudi šefi imeli ODKLOP !

Sicer pa normalen človek, ki si želi mir, si na počitnice niti pod razno ne vleče računalnika.

Tudi nikoli nisem razumel ljudi, ki so na počitnicah imeli TV.
Endimion sporočil: 10.597
[#3045945] 10.08.24 21:39 · odgovor na: MatejRigel (#3045878)
Odgovori   +    16
Vidiš, prav danes dopoldne pa sm doživel, da pa morda te čitabe niso tako nesmiselne.

Sobota je moj dan za dolg sprehod. In vmes imam postojanke, kjer se vsedem, pokofektkam, pa tako. Sploh zdaj poleti, je fajn it prej, ko je še kolikor toliko sveže.

Okoli pol 11-e se vračam po Dunajski nazaj proti domu za Bežigrad pa se vsedem. Pri sosednji mizici en tip živčno tapka po tablici. Nakar telefon. Se meni za nekaj, pa reče "sam v firmo pokličem..." (sobota???)

Pokliče drugo številko, in mirno ukaže "a lahko zdele nardiš ponudbo za tole pa tole, pa tok dej popusta da bo na konc xy taužent.. pa na mail mi pošl."

Očitno mu je nekdo na oni strani poskušal pojasnit, da ma familijo in da pa lih tisti moment pa ne more. Se je pa vsulo:
"U pizdo mater kuga ne moreš? Jest še k spim o poslu študiram!!!! A u sredo bote pa plačo pa hotl met?! A zdele k pa nujn rabm pa nubenga! Kuga pa maš? 10 minut dela! U pizdomater za use sm sam. Za kuga vs pa mam!?!?!?"

Jaz pa kelnar sva se gledala... nakar je malo manj kot vrgel telefon na mizico... jaz pa nisem mogel bit tiho. Rekel sem mu, da se ga je kot podjetnika in delodajalca fajn na daleč izognit, in ga pustit, da v miru propade. On pa meni, če imam podjetje. Pa jaz pravim, da ga res nimam. On meni, da jaz nimam pojma kako je to. Da mora On 24 ur na dan garati da ma.firma 800 jurjev prometa. Pa da ma 4 zaposlene. Pa da da 150 jurjev na let za plače. Pa da itak ne morem štekat ker sem isti kurac kot uni njegovi k bi sam plačo vlekl.

Naročil sem si pivo, in gospodu pojasnil, da naša firma ima tut 800 jurjev prometa. Na teden. Ne na leto. Da ima 150 zaposlenih. Da moja dva oberšefa sedajle uživata na letnem dopustu, naša barka pa kar gre. In da nikoli, ma nikoli nobeden od njiju ni od kogarkoli za vikend hotel karkoli, razen če se je svet začel podirati. In tudi takrat do vsakega zaposlenega, od svojih vodij oddelkov, do zadnjega študenta, pristopita na spoštljiv način, in s prošnjo. Ne zahtevo.

Jaz sem bil šokiran. Ker človek ni bil mlad. Ampak nekako tam v poznih 50-ih (po izgledu). Ko bi mislil, da so ga podjetniške izkušnje že obrusile, in bo znal na vse skupaj gledat nekoliko bolj življenjsko. Ja tudi vedro. V smislu "još nikad nije tako bilo, da nije nekak bilo".

Posel delat je vedno zahtevno. In glavnina odgovornosti in odločitev, je na direktorju ali njih. Saj ti ekipa dela ponudbe pa se pogovarja pa predstavlja... posel pa sklene in podpiše ta star. Mi smo se enkrat vpričo direktorjev smejali, da v resnici mi prodajamo, ona dva pa prodata. In je res tako. Sploh za večje posle.

Ampak če šef ceni prosti čas, če sam zase zna reči, zdaj je čas da oddahnem, bo to dal svojim zaposlenim. Če pa ne, potem pač imaš kolerika s tablico v soboto dopoldne.

Jaz ne bi želel špekulirat. Ampak mislim pa si, da takih miniaturnih sobotnih podjetniških teroristov ni trivialno malo. Zato sprejemajo zakone.

Ne, ker bi VSI delodajalci bili takšni. Ampak ker vedno obstaja nek mali procent tistih, ki nočejo igrat po pravilih, hkrati ali pa neodvisno od tega, pa niso sposobni imeti osnovne človeške empatije, in so jim zaposleni le še nebodigatreba v postavki "Strošek dela" v IPI-ju.

Zakaj zakonsko? Ker imamo pravno varnost kurčevo. Moj bratranec v ZDA je tožil naročnika, ker mu ni plačal. Pri nas bi bil naročnik v stečaju, in prijavljaš terjatev v stečajno maso. Tam je pa sodnik nabil na kol lastnika in hkrati direktorja mimo tega, mu naložil (osebno) plačilo kar je dolžan, pa še desetkratnik kazenske odškodnine. Namesto 4 jurje, je bratranec dobil 50. Po plačilu odvetnikov mu je ostalo 35. Ampak je mel čisti case. Naredil, izdal račun, plačila pa ni bilo.

In pravno varnost imamo kurčevo oboji. Tako delodajalci, kot delojemalci.

Tam to obstaja, in je skladno s tem manj potrebe po državni regulativi vsega. Common sense law.

Jaz sem tule na forumu leta in leta poslušal, kako bi bla fajn deregulacija okoli zaposlitve. Da bi blo fajn da zaposlenemu daš knjižico čez noč pa rečeš "Ne rabim te". Ok. Ampak a bi to imeli tut v obratni smeri? Danes pridem delat, jutri pa več ne? Jah to pa ne, ker delovni proces mora bit neprekinjen. A jebigapol.

Jaz vem, da ti svoje zaposlene tretiraš zelo človeško. Vem, da ne bi zahteval od svojih ljudi nečesa, kar sam ne bi naredil. In verjamem, da je takih kapitalistov in podjetnikov v Sloveniji 95%. A ostajajo primeri kot je denimo MarinBlu.

Bom vesel, ko boste delodajalci, skup s sindikati se vsedli, pa rekli:
"OK, tole in tole so minimalni standardi, al o delovnem času, al o nadurah, al o vsem. O tem se strinjamo. To je naš minimum. Kar striže, se pa bolano sankcionira!" Nisi plačal nadure? Milijon kazni. Si plačal plače kot fiktivne potne stroške? Milijon. Na glavo. Ti folk dela za vikend, pa tega kao ni? Milijon. Na glavo.

Ne le, ker zajebavajo svoje zaposlene. Ampak ker so nelojalna konkurenca vsem ostalim, ki pa poslujejo po pravilih. Tudi delodajalcem bi bilo moralo bit v interesu, da se take umakne s trga.
crt sporočil: 27.617
[#3045946] 11.08.24 07:37 · odgovor na: Endimion (#3045945)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 11.08.2024 08:10
[Endimion]
Zakaj zakonsko? Ker imamo pravno varnost kurčevo.
tega seveda zakonska regulacija in nje stopnjevanje, privijanje in bohotenje ne bo spremenilo. ker samo to, da si sprejel zakon, ne pomeni nic - in ce potem reces "bomo pa zagrozili 10x, kaj 10x, 100x kazen" (torej tako kot ti z milijonom v nadaljevanju posta), se vedno ne bo beseda sama od sebe meso postala. samo tolko bolj bo najebal tisti, ki bo iz whatever razloga pa vendarle prisel v postopek (obema je jasno, da ni edini mozni razlog resnicna krsitev, kajneda) in mu bodo rekli ja kako mislite, da je to tako rekoc smrtna obsodba, saj je ja vse po zakonu, mi samo izvajamo zakone. pa nisva se niti zacela s slamparijo pri zakonskih formulacijah, ki obstaja, ker pac lahko obstaja, ker to nic ne stane.

kljucni element varnosti delojemalca je v tem, da ga delodajalec rabi. mogoce ga rabi zato, ker je tako zelo dober, mogoce ga rabi zato, ker na splosno primanjkuje kandidatov. v taki situaciji bi tisti, ki je poslusal petelinjenje tvojega podjetnika pri sosednji mizi, mu lepo rekel pejt ti mal v kurac, tako kot si ti in drugi rekel svojemu nekdanjemu sefu (oba veva, kateremu, in cestitam :). kadar pa ni tako in je zaposleni zelo zamenljiv... tega ne bo nobena zakonodaja resila, tudi ce je zagrozena upepelitev z atomsko bombo in potem razcetverjenje. bo pa naredila to, da bo manj zanimivo sploh zaposlovati, nakar sledijo subvencije :)
odvisnik sporočil: 1.054
[#3045950] 11.08.24 09:50 · odgovor na: Endimion (#3045945)
Odgovori   +    2
Plus za "delo na terenu" izven foruma financ :)
Drugače pa dobra fora ono z bratrancem.
Pri nas imamo pa jurčke in snezice, ki se jim dolgovi odpisujejo sami pa placujejo s 500 evrskimi bankovci.
odvisnik sporočil: 1.054
[#3045951] 11.08.24 09:59 · odgovor na: crt (#3045946)
Odgovori   +    0
Pač tvoje mnenje, in ker so v slo ta zelo močna, imamo kot imamo.
Ameri npr mislim, da so dosti bolj prilagodljivi oz homogeni v svojih mnenjih.
Endimion sporočil: 10.597
[#3045956] 11.08.24 11:37 · odgovor na: odvisnik (#3045950)
Odgovori   +    8
Američani so kavboji, in kavboji hitro streljajo.

Pri nas tožiš zaradi neplačila, pa traja leta da dobiš denar, navkljub dobljeni sodbi. Tam je vsega skupaj konec v mesecu ali dveh.

Tudi dacarji so pasji pri njih. Fašeš Audit, pa lahko samo molis da maš vse prav izpolnjeno in plačano. Res pa je, da ima pri njih samo federalni Tax Code tam nekje 50.000 strani pravil. Pol maš pa še state in county tax code. Tam folk, ki služi na več koncih in iz več naslovov, najema davčne svetovalce, da ma pravilno dohodninsko izpolnjeno.

In če se spomniš Maddoffa. Ko so ga razkrinkali, se niso vsedli le na premoženje sklada. Ampak tudi na premoženje njegove žene, otrok, njega samega, vsega.

Pri nas pa bajto prepiše na ženo, in po enem letu ni več nič za pobrat. Ali pa je babica posodila...
spitalk sporočil: 1
[#3045985] 12.08.24 09:25
Odgovori   +    2
čas vnosa: 12.08.24 08:23
Odličen zapis, ki je napisan realno in resnično za velika in mala podjetja.

"Pameten direktor želi biti tudi dober delodajalec in tudi brez pravilnika ve, kdaj dati ljudem mir."
kzupanc sporočil: 10.541
[#3046030] 12.08.24 21:09
Odgovori   +    0
Se načeloma strinjam, da popoln odklop ni vedno nujen, niti izvedljiv. Zato je vprašljivo, kako in zakaj to urediti z zakonom. Me pa zanima, ali je v zakonu urejeno, kar bi po moje moralo biti: dežurstvo in pripravljenost za klice; primer informatika. Po moje ni stvar zaposlenega, da se bori za minimalno nadometilo za čas dežurstva ali pripravljenosti in se trudi z opisovanjem, kdaj je to stanje izpolnjeno. In, da v času, ko je razpoložljiv za morebitne klice drugih zaposlenih ali odpravljanje težav, ne more biti na dopustu. To bi moralo biti (minimum) urejeno v zakonu in posledično v kolektivnih pogodbah dejavnosti. Drugo so seveda zaposleni na individualnih pogodbah.
Potem pa rečejo: bomo pač dali toliko ur kot si jih porabil. Pa že ur imaš preveč in ti jih bodo morda celo briali. Ne: dežurstvo ali pripravljenost ni stvar naknadnega poročanja o urah, ampak stvar vnaprej znanega plačila.
kzupanc sporočil: 10.541
[#3046031] 12.08.24 21:15 · odgovor na: Endimion (#3045893)
Odgovori   +    0
[Endimion]
Res je čas kislih kumaric, novinarji pa morajo nekako upravičit povišanje naročine.

Sem bil ravno pri naši kadrovnici, ker smo mi morali sprejemati interni akt na to temo. kaj v resnici pravi zakon.

Pravica do odklopa pomeni preprosto, da meni mezdniku NIHČE NE BRANI SE JAVIT ŠEFU NA TELEFON ALI NA MAIL v svojem prostem času, med vikend, ali med dopustom.. Komot to počnem še naprej.

Zakon pravi, da me šef ne sme sankcionirati, šikanirati, ali me kako drugače na kol natikati, če se mu ne.

Zakaj je bilo to potrebno zapisati v zakon, mi sicer ni jasno. Ampak tako kot je napisano, ne pomeni nobene prepovedi.
Ja. ampak marsikje in marsikdo pa zahteva, da je nekdo na razpolago za morebitno potrebno podporo (ne samo šefu, vsem, ki so plačano med kolektivnim dopustom v službi) ali odpravljanje napak kar med dopustom in brez vnaprejšnjega plačila tega časa. Češ, saj si doma ali kjerkoli...samo, pričakujem, da rešiš, če bo potrebno. Ha ha ha. Malo morgen bo tako še naprej. :)

Strani: 1