Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bi se bojeval za svojo državo?

Strani: 1 2

rx170 sporočil: 6.516
[#3046735] 23.08.24 09:09
Odgovori   +    3
V soboto je bil naposan sorodni članek. Ali se Finance načrtno vključujejo v PR kampanjo za usmerjanje narativa?
Avtor
Gorazd Suhadolnik
23.08.2024 03:00
Čas branja: 2 min
Orodja
Shrani v Fokus
Podari članek
0 komentarjev
Deli
Facebook
X
LinkedIn

Moja izkušnja z vojaško obveznostjo, še v Jugoslaviji, je bila morbidna. Jeseni 1981, v usodnem času zahtev kosovskih Albancev po samostojni republiki, si je nadrejeni oficir zamislil, da bi na meni »pridobil zvezdico« (napredoval iz poročnika v kapetana), in me z obdolžitvijo, da sem neonacist, predal varnostni službi. Namesto da bi se usposabljal za izvidnika, sem imel do zime vsakodnevna mučna zaslišanja, po tem pa so me premestili v vod »fazanov«, v katerem sem bil edini, ki še ni sedel v zaporu. Do konca vojaščine sem spoznaval delinkventsko folkloro jugoslovanskih narodov.

Čeprav sem se v poznejših letih Jugoslovanski ljudski armadi z obrestmi oddolžil s članki o njenih »mutnih« poslih pri mednarodni preprodaji orožja, se odpora do služenja vojske nisem znebil. Svojim nediscipliniranim otrokom niti v najhujši jezi ne bi privoščil takšne izkušnje.

Že zato mi razmišljanje o »zgodovinski nujnosti« povečevanja števila vojakov in uvajanju množičnih naborov v evropskih državah, ki trepetajo pred Putinovo armado, zbuja nelagodje. Mimogrede bo naokoli že tretje leto, odkar je Ruska federacija napadla Ukrajino in še dolgo se ne bo – če sploh kdaj – z zavojevanega območja umaknila. Medtem ko se na ukrajinski fronti preživetje vojaka, podobno kot pri ameriški invaziji na Vietnam, meri v urah, se baltiške, skandinavske in tiste države, ki imajo nesrečo, da so blizu Rusiji, odločno pripravljajo na vojno. Finska in Švedska sta vstopili v Nato, Litva in Latvija izvajata staro dobro naborništvo (Estonija ga nikoli ni odpravila), Poljska napoveduje, da bo imela čez deset let najmočnejšo vojsko v Evropi.
»Do leta 2029 moramo biti pripravljeni na vojno,« je prejšnji mesec ukazal nemški obrambni minister.
Proti komu?
Pri nas, kjer je profesionalna vojska kadrovsko shirana, Janez Janša pa že leta agitira za vnovično uvedbo naborništva, je družbena podpora vojski in služenju na psu.
Profesionalna vojska je kadrovsko shirana zaradi prenizkih plač.
denac sporočil: 62
[#3046739] 23.08.24 10:10
Odgovori   +    0
Moji predniki po mamini strani so se tudi pisali Suhadolnik. Morda pa imava kaj skupnega?
0430ABAKU sporočil: 1.894
[#3046744] 23.08.24 11:36
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 23.08.2024 11:42
Bi se bojeval za svojo državo?
Morda bi, če bi imel svojo državo. Pa je nimam. :-)
Tale država, v kateri živim, pa mi je prepovedala celo (pravno) bojevati se za svoje podjetje.
Med drugim tudi zato bom zdaj zamenjal banko, ko bo prišla pod okrilje te, nekdaj moje.

Kaj sploh določa "svojo" državo?
Nekdaj v Jugi smo celo imeli nekaj nekakšne državljanske vzgoje. Pa tudi v JLA so nam prali možgane.
Meni je pa pogosto šinila skozi glavo misel, kaj točno dela to državo mojo? Nenazadnje imam nemški priimek, stara mama pa je bila rojena v ZDA.
FIN-494590 sporočil: 34
[#3046759] 23.08.24 14:54
Odgovori   +    2
Ukinitev oz. natančneje rečeno zamrznitev obveznega služenja vojaškega roka v Republiki Sloveniji, je bila ena od večjih napak, ki so jih naši politiki zagrešili po letu 2000.

Je pa seveda res, da bi bilo to služenje potrebno že kar nekaj let prej temeljito reformirati.

Iskreno upajmo, da bo odločitev bojevanja za svojo državo ostala pravica,ki se ne bo kar naenkrat spremenila v dolžnost.
PAC89 sporočil: 115
[#3046761] 23.08.24 15:01 · odgovor na: FIN-494590 (#3046759)
Odgovori   +    7
Nobene pravice ni in je nikoli ne bo, države ljubijo svoj kanonfutr, ki se mu nato oddolžijo s spomeniki in govori ob uradnih proslavah.

Citiram s strani MORS (www.gov.si/teme/slov...-vojska/):

Republika Slovenija je po uvedbi poklicne vojske za moške državljane ohranila vojaško dolžnost. Z njo jih seznani ob naboru v koledarskem letu, ko dopolnijo 18 let. Vojaški obvezniki so moški državljani od 17. do 50. leta oziroma rezervni častniki do 60. leta starosti. Vpisani so v vojaško evidenco, ki jo vodi upravni organ, pristojen za obrambne zadeve. V obrambo države se vojaški obvezniki vključijo ob izrazitem poslabšanju varnostnih razmer oziroma ob vojni nevarnosti. Zakonodaja poleg možnosti ponovne uvedbe splošne vojaške dolžnosti predvideva možnost uvedbe delovne in materialne dolžnosti v izrednem in vojnem stanju.
denac sporočil: 62
[#3046767] 23.08.24 16:51 · odgovor na: 0430ABAKU (#3046744)
Odgovori   +    1
"...stara mama pa je bila rojena v ZDA."

Pa moja mama tudi.
EKSPROPRIACIJA sporočil: 488
[#3046772] 23.08.24 19:35
Odgovori   +    3
Plebiscit za priključitev k Faterlandu rabimo, da se rešimo iz te zadnje sovjetske republike.
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3046777] 23.08.24 21:49 · odgovor na: rx170 (#3046735)
Odgovori   +    7
[rx170]
V soboto je bil naposan sorodni članek. Ali se Finance načrtno vključujejo v PR kampanjo za usmerjanje narativa?

>Avtor
avtor
Gorazd Suhadolnik
23.08.2024 03:00
Čas branja: 2 min
Orodja
Shrani v Fokus
Podari članek
0 komentarjev
Deli
Facebook
X
LinkedIn

Moja izkušnja z vojaško obveznostjo, še v Jugoslaviji, je bila morbidna. Jeseni 1981, v usodnem času zahtev kosovskih Albancev po samostojni republiki, si je nadrejeni oficir zamislil, da bi na meni »pridobil zvezdico« (napredoval iz poročnika v kapetana), in me z obdolžitvijo, da sem neonacist, predal varnostni službi. Namesto da bi se usposabljal za izvidnika, sem imel do zime vsakodnevna mučna zaslišanja, po tem pa so me premestili v vod »fazanov«, v katerem sem bil edini, ki še ni sedel v zaporu. Do konca vojaščine sem spoznaval delinkventsko folkloro jugoslovanskih narodov.

Čeprav sem se v poznejših letih Jugoslovanski ljudski armadi z obrestmi oddolžil s članki o njenih »mutnih« poslih pri mednarodni preprodaji orožja, se odpora do služenja vojske nisem znebil. Svojim nediscipliniranim otrokom niti v najhujši jezi ne bi privoščil takšne izkušnje.

Že zato mi razmišljanje o »zgodovinski nujnosti« povečevanja števila vojakov in uvajanju množičnih naborov v evropskih državah, ki trepetajo pred Putinovo armado, zbuja nelagodje. Mimogrede bo naokoli že tretje leto, odkar je Ruska federacija napadla Ukrajino in še dolgo se ne bo – če sploh kdaj – z zavojevanega območja umaknila. Medtem ko se na ukrajinski fronti preživetje vojaka, podobno kot pri ameriški invaziji na Vietnam, meri v urah, se baltiške, skandinavske in tiste države, ki imajo nesrečo, da so blizu Rusiji, odločno pripravljajo na vojno. Finska in Švedska sta vstopili v Nato, Litva in Latvija izvajata staro dobro naborništvo (Estonija ga nikoli ni odpravila), Poljska napoveduje, da bo imela čez deset let najmočnejšo vojsko v Evropi.

>»Do leta 2029 moramo biti pripravljeni na vojno,« je prejšnji mesec ukazal nemški obrambni minister.

Proti komu?

>Pri nas, kjer je profesionalna vojska kadrovsko shirana, Janez Janša pa že leta agitira za vnovično uvedbo naborništva, je družbena podpora vojski in služenju na psu.

Profesionalna vojska je kadrovsko shirana zaradi prenizkih plač.
Imamo (spet) srečo, da se nam v renici ni hudo bati vojne (vsaj upam) in zato se pač lahko gremo mirovnike (od ugovora vesti, do prenizkih plač, ki ne omogočajo bildanje neke resne vojske...).

V vzhodni EU je situacija žal bistveno drugačna, oni tega previlegija nimajo in tam se je varnostna situacija z rusko agresijo na Ukrajino bistveno zaostrila.
Razloži ti enemu Latvijcu, Estoncu, Litvancu ali Poljaku, da je ruska agresija, podobnega obsega kot se je zgodila na Ukrajino, na njihovo državo nemogoča, oziroma da je Ukrajina putinov edini cilj... prav nasprotno, Enostavno zgodovinski spomin in dejstva na terenu kažejo, da nobena opcija v tem trenutku ni nemogoča.
rx170 sporočil: 6.516
[#3046778] 23.08.24 23:38 · odgovor na: 0531Zavar (#3046777)
Odgovori   +    2
Razloži ti enemu Latvijcu, Estoncu, Litvancu ali Poljaku, da je ruska agresija, podobnega obsega kot se je zgodila na Ukrajino, na njihovo državo nemogoča, oziroma da je Ukrajina putinov edini cilj... prav nasprotno, Enostavno zgodovinski spomin in dejstva na terenu kažejo, da nobena opcija v tem trenutku ni nemogoča.
Morda je temu res tako toda na nas to vpliva indirektno samo zato, ker smo se (baje) na glasovanju nespametno in po nepotrebnem odločili, da pristopimo v alianso problematične narave.

sam sicer nimam problema, da takoj dvignemo plače vojakom in da povečamo proračun. Toda posle naj dobi predvsem slovenska industrija, kjer je to možno, ne pa da se kupujejo krste na kolesih.
odvisnik sporočil: 1.063
[#3046781] 24.08.24 06:43 · odgovor na: rx170 (#3046778)
Odgovori   +    6
A ti si prespal osamosvojitveno vojno?
Zveza nato je neke vrste vip klub in seveda si lahko zunaj, dvomim pa da smo mi dovolj sposobni, da si znamo krojit svojo usodo.

Smo za hlapce rojeni in za hlapce vzgojeni in hlapci ne morejo bit gospodarji.
Vsekakor bi bil za, da izstopimo iz Nata ampak ne pod Golobom in Mesecem. To je burka vaških posebnezev in ti so zelo zabavni dokler lovijo svoj rep ob resnem delu pa jih ponavadi stisne.
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3046804] 24.08.24 12:57 · odgovor na: rx170 (#3046778)
Odgovori   +    3
[rx170]
>Razloži ti enemu Latvijcu, Estoncu, Litvancu ali Poljaku, da je ruska agresija, podobnega obsega kot se je zgodila na Ukrajino, na njihovo državo nemogoča, oziroma da je Ukrajina putinov edini cilj... prav nasprotno, Enostavno zgodovinski spomin in dejstva na terenu kažejo, da nobena opcija v tem trenutku ni nemogoča.

Morda je temu res tako toda na nas to vpliva indirektno samo zato, ker smo se (baje) na glasovanju nespametno in po nepotrebnem odločili, da pristopimo v alianso problematične narave.
Če bi leta 1940 sodil v katero alianso se pridružiti, da bi čim bolj mirno prevetril II. svetovno vojno, bi se gotovo pridružil tretjem rajhu :)
In to ni iz trte izvito, tretji rajh je stari Jugoslaviji namreč ponudil zelo ugoden deal: pridružitev silam osi, v zameno za gospodarsko sodelovanje, prost prehod v Grčijo (kjer je Mussolini zasral situacijo :) in ne delanje pizdarij wehrmachtu v tem procesu..
Bohvedi, mogoče bi bilo za nas bolje če bi se to v resnici tudi zgodilo, ampak zgodovina je takšna kakršna je.
Jaz mislim , da so zahodne integracije za nas v tem trenutku še vedno najmanj škodljiva odločitev, paktiranje z fašističnimi in diktatorskimi režimi, kot so Sevrna Koreja in Rusija pa je za nas slabo.
Lahko pa se delamo tudi glupe in glumimo glivo (pač kdor zmaga, ga pozdravimo s fanfarami :)
sam sicer nimam problema, da takoj dvignemo plače vojakom in da povečamo proračun. Toda posle naj dobi predvsem slovenska industrija, kjer je to možno, ne pa da se kupujejo krste na kolesih.
Džizs , kakšne krste ?
A je kakšen slovenski vojak do zdaj že umrl na kakšni tuji misiji ? Mislim da ne.
najobj sporočil: 32.175
[#3046806] 24.08.24 13:10 · odgovor na: 0531Zavar (#3046777)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: najobj 24.08.2024 13:25
> >»Do leta 2029 moramo biti pripravljeni na vojno,« je prejšnji mesec ukazal nemški obrambni minister.
>
> Proti komu?
> >Pri nas, kjer je profesionalna vojska kadrovsko shirana, Janez Janša pa že leta agitira za vnovično uvedbo naborništva, je družbena podpora vojski in služenju na psu.
>
> Profesionalna vojska je kadrovsko shirana zaradi prenizkih plač.
Imamo (spet) srečo, da se nam v renici ni hudo bati vojne (vsaj upam) in zato se pač lahko gremo mirovnike (od ugovora vesti, do prenizkih plač, ki ne omogočajo bildanje neke resne vojske...).

V vzhodni EU je situacija žal bistveno drugačna, oni tega previlegija nimajo in tam se je varnostna situacija z rusko agresijo na Ukrajino bistveno zaostrila.
Razloži ti enemu Latvijcu, Estoncu, Litvancu ali Poljaku, da je ruska agresija, podobnega obsega kot se je zgodila na Ukrajino, na njihovo državo nemogoča, oziroma da je Ukrajina putinov edini cilj... prav nasprotno, Enostavno zgodovinski spomin in dejstva na terenu kažejo, da nobena opcija v tem trenutku ni nemogoča.
... čuj, sicer ne vem, če znaš nemško dovolj dobro, da bi lahko sam poslušal Putinov govor www.youtube.com/watc...045889f797 v nemškem jeziku z ruskim naglasom v nemškem Bundestagu o nemško-ruskih odnosih in ruskem predlogu gospodarskega sodelovanja(!) od Lizbone do Vladivostoka ... no, če pa nemško ne znaš, naj povzamem bistvo Putinovega govora (= Rusija je Evropa in ne glede na nesrečno zgodovino z Nemčijo hoče sodelovati, brez enakopravnega sodelovanja Rusije o vprašanjih vzajemne varnosti z "demokratičnim" zahodom pa se Rusija ne bo pustila jebat nikomur), tako da boš kot tipični prebivalec "demokratičnega" zahoda lahko razmišljal - ne, zgodovina se ni začela 24.februarja 2022 in Putin z vojsko v nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino ni padel z Lune - kaj se je zgodilo v času od Putinovega govora leta 2001 do danes, kdo in predvsem zakaj je "reševal" vprašanja vzajemne varnosti - ja, Američani so s sprovocirano vojno in z razjebano EU na vseh področjih za sebe naredili res vrhunski posel - tako da danes spet prestrašeni Latvijci, Estonci in Litvanci - s šenkanimi evri nafilani prepotentni Poljaki so čisto druga zgodba - razmišljajo tako, kot po prostovoljni(!) samorazpustitvi Sovjetske zveze brez skrbi za lastno varnost niso razmišljali več kot 30 let ...

P.S.: za mene je bolj od Putinovega govora pravzaprav zanimiv prvi komentar "Was hatten wir eine Chance. Warum haben sie es nicht begriffen. Jetzt ist alles kaputt." pod posnetkom na Youtube ... aja, če se ne motim, tukaj zgoraj forumaš rx170 z zaenkrat še praznimi krstami na kolesih misli na transporterje, ki jih na komando naših gospodarjev Slovenci kupujemo pri vsakem proizvajalcu na "demokratičnem" zahodu, ki si vzame pet minut časa, da pride mimo ...
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3046808] 24.08.24 13:16 · odgovor na: odvisnik (#3046781)
Odgovori   +    3
[odvisnik]
A ti si prespal osamosvojitveno vojno?
Zveza nato je neke vrste vip klub in seveda si lahko zunaj, dvomim pa da smo mi dovolj sposobni, da si znamo krojit svojo usodo.

Smo za hlapce rojeni in za hlapce vzgojeni in hlapci ne morejo bit gospodarji.
Vsekakor bi bil za, da izstopimo iz Nata ampak ne pod Golobom in Mesecem. To je burka vaških posebnezev in ti so zelo zabavni dokler lovijo svoj rep ob resnem delu pa jih ponavadi stisne.
Vse je povezano s tem, (ne glede na to kako jamramo, da smo bili izkoriščani v ex YU) da smo bili v Jugoslaviji v bistvu popek države. In še vedno nam gre na ta račun (pre)dobro, kar nekaj folka tukaj še vedno misli, da nam zahodni standard kar sleduje, ne glede na to, da se gremo balkansko mentaliteto.
Dream on suckers, ampak realna tla prihajajo :)
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3046810] 24.08.24 13:41 · odgovor na: najobj (#3046806)
Odgovori   +    2
[najobj]
> > >»Do leta 2029 moramo biti pripravljeni na vojno,« je prejšnji mesec ukazal nemški obrambni minister.
> >
> > Proti komu?

> > >Pri nas, kjer je profesionalna vojska kadrovsko shirana, Janez Janša pa že leta agitira za vnovično uvedbo naborništva, je družbena podpora vojski in služenju na psu.
> >
> > Profesionalna vojska je kadrovsko shirana zaradi prenizkih plač.

> Imamo (spet) srečo, da se nam v renici ni hudo bati vojne (vsaj upam) in zato se pač lahko gremo mirovnike (od ugovora vesti, do prenizkih plač, ki ne omogočajo bildanje neke resne vojske...).
>
> V vzhodni EU je situacija žal bistveno drugačna, oni tega previlegija nimajo in tam se je varnostna situacija z rusko agresijo na Ukrajino bistveno zaostrila.
> Razloži ti enemu Latvijcu, Estoncu, Litvancu ali Poljaku, da je ruska agresija, podobnega obsega kot se je zgodila na Ukrajino, na njihovo državo nemogoča, oziroma da je Ukrajina putinov edini cilj... prav nasprotno, Enostavno zgodovinski spomin in dejstva na terenu kažejo, da nobena opcija v tem trenutku ni nemogoča.

... čuj, sicer ne vem, če znaš nemško dovolj dobro, da bi lahko sam poslušal Putinov govor www.youtube.com/watc...045889f797 v nemškem jeziku z ruskim naglasom v nemškem Bundestagu o nemško-ruskih odnosih in ruskem predlogu gospodarskega sodelovanja(!) od Lizbone do Vladivostoka ... no, če pa nemško ne znaš, naj povzamem bistvo Putinovega govora (= Rusija je Evropa in ne glede na nesrečno zgodovino z Nemčijo hoče sodelovati, brez enakopravnega sodelovanja Rusije o vprašanjih vzajemne varnosti z "demokratičnim" zahodom pa se Rusija ne bo pustila jebat nikomur), tako da boš kot tipični prebivalec "demokratičnega" zahoda lahko razmišljal - ne, zgodovina se ni začela 24.februarja 2022 in Putin z vojsko v nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino ni padel z Lune - kaj se je zgodilo v času od Putinovega govora leta 2001 do danes, kdo in predvsem zakaj je "reševal" vprašanja vzajemne varnosti - ja, Američani so s sprovocirano vojno in z razjebano EU na vseh področjih za sebe naredili res vrhunski posel - tako da danes spet prestrašeni Latvijci, Estonci in Litvanci - s šenkanimi evri nafilani prepotentni Poljaki so čisto druga zgodba - razmišljajo tako, kot po prostovoljni(!) samorazpustitvi Sovjetske zveze brez skrbi za lastno varnost niso razmišljali več kot 30 let ...

P.S.: za mene je bolj od Putinovega govora pravzaprav zanimiv prvi komentar "Was hatten wir eine Chance. Warum haben sie es nicht begriffen. Jetzt ist alles kaputt." pod posnetkom na Youtube ... aja, če se ne motim, tukaj zgoraj forumaš rx170 z zaenkrat še praznimi krstami na kolesih misli na transporterje, ki jih na komando naših gospodarjev Slovenci kupujemo pri vsakem proizvajalcu na "demokratičnem" zahodu, ki si vzame pet minut časa, da pride mimo ...
Mladostne govore danes ostarelega diktatorja in vojnega zločinca težko poslušam, če razumeš :)
youtu.be/FtDxjVCu56E?t=49

Situacija v državah ,k i so soočene s tem fašizmom pa je nekako takšna (to sem tam začutil tudi sam):
www.youtube.com/watc...E0MCuGm3VU
suhigo sporočil: 21
[#3046817] 24.08.24 18:24 · odgovor na: denac (#3046739)
Odgovori   +    0
[denac]
Moji predniki po mamini strani so se tudi pisali Suhadolnik. Morda pa imava kaj skupnega?
Ne vem, moji so Kovačevi iz Preserja pod Krimom.
Od Suhadolnikov v Ameriki vem za Garyja, bivšega rep. senatorja v Ohiu, Roberta, biokemika v Filadelfiji in Jeffa, ki se je enkrat konec 80ih ustavil na kratko v Lj in sva izbrskala, da je njegov stari oče pred 2.vojno odšel v Ameriko iz Podpeči, kjer so imeli žgalnico apna.
denac sporočil: 62
[#3046829] 24.08.24 23:31 · odgovor na: suhigo (#3046817)
Odgovori   +    0
[suhigo]
> [denac]
> Moji predniki po mamini strani so se tudi pisali Suhadolnik. Morda pa imava kaj skupnega?

Ne vem, moji so Kovačevi iz Preserja pod Krimom.
Od Suhadolnikov v Ameriki vem za Garyja, bivšega rep. senatorja v Ohiu, Roberta, biokemika v Filadelfiji in Jeffa, ki se je enkrat konec 80ih ustavil na kratko v Lj in sva izbrskala, da je njegov stari oče pred 2.vojno odšel v Ameriko iz Podpeči, kjer so imeli žgalnico apna.
S tistim, da imava kaj skupnega, sem mislil predvsem na doživljaje v JLA.
V Clevelandu imam bratranca, ki se tako piše. Je sicer sin slovenskih staršev, slovensko pa ne zna. Njegov oče je imel potovalno agencijo v Clevelandu, je pa že dolgo med pokojnimi.
Moja mama je bila rojena v USA malenkost pred potopom Titanica. Po 1. vojni pa so prišli nazaj v Borovnico.
Ja, Suhadolniki so od Podpeči pa preko Borovnice navzgor do Menišije.
najobj sporočil: 32.175
[#3046836] 25.08.24 20:17 · odgovor na: 0531Zavar (#3046810)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: najobj 25.08.2024 20:22
> ... čuj, sicer ne vem, če znaš nemško dovolj dobro, da bi lahko sam poslušal Putinov govor www.youtube.com/watc...045889f797 v nemškem jeziku z ruskim naglasom v nemškem Bundestagu o nemško-ruskih odnosih in ruskem predlogu gospodarskega sodelovanja(!) od Lizbone do Vladivostoka ... no, če pa nemško ne znaš, naj povzamem bistvo Putinovega govora (= Rusija je Evropa in ne glede na nesrečno zgodovino z Nemčijo hoče sodelovati, brez enakopravnega sodelovanja Rusije o vprašanjih vzajemne varnosti z "demokratičnim" zahodom pa se Rusija ne bo pustila jebat nikomur), tako da boš kot tipični prebivalec "demokratičnega" zahoda lahko razmišljal - ne, zgodovina se ni začela 24.februarja 2022 in Putin z vojsko v nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino ni padel z Lune - kaj se je zgodilo v času od Putinovega govora leta 2001 do danes, kdo in predvsem zakaj je "reševal" vprašanja vzajemne varnosti - ja, Američani so s sprovocirano vojno in z razjebano EU na vseh področjih za sebe naredili res vrhunski posel - tako da danes spet prestrašeni Latvijci, Estonci in Litvanci - s šenkanimi evri nafilani prepotentni Poljaki so čisto druga zgodba - razmišljajo tako, kot po prostovoljni(!) samorazpustitvi Sovjetske zveze brez skrbi za lastno varnost niso razmišljali več kot 30 let ...
>
> P.S.: za mene je bolj od Putinovega govora pravzaprav zanimiv prvi komentar "Was hatten wir eine Chance. Warum haben sie es nicht begriffen. Jetzt ist alles kaputt." pod posnetkom na Youtube ... aja, če se ne motim, tukaj zgoraj forumaš rx170 z zaenkrat še praznimi krstami na kolesih misli na transporterje, ki jih na komando naših gospodarjev Slovenci kupujemo pri vsakem proizvajalcu na "demokratičnem" zahodu, ki si vzame pet minut časa, da pride mimo ...
Mladostne govore danes ostarelega diktatorja in vojnega zločinca težko poslušam, če razumeš :)
youtu.be/FtDxjVCu56E?t=49

Situacija v državah ,k i so soočene s tem fašizmom pa je nekako takšna (to sem tam začutil tudi sam):
www.youtube.com/watc...E0MCuGm3VU
... ja, saj zato pa sem tukaj zgoraj napisal, da si ti tipični prebivalec "demokratičnega" zahoda, ki z "demokratično" propagando opranimi možgani verjame, da se je zgodovina začela 24.februarja 2022 in da je Putin z vojsko v nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino padel direkt z Lune ...

P.S.: če se prav spomnim, je bil večkrat z veliko večino prebivalcev Rusije izvoljen ostareli "diktator" Putin - zaradi predolgega jezika s totega foruma izgnani forumaš mataj je ICC poimenoval sodišče za zamorce in balkance, ker nobenega drugega v Haagu sploh še niso obsodili - na sodišču "demokratičnega" zahoda obtožen in očitno že obsojen za vojni zločin, ker je s fronte na varno evakuiral ukrajinske in ruske otroke, medtem pa se židovski mesar iz Tel Aviva z neomejeno podporo pravice do samoobrambe (WTF?) na "demokratičnem" zahodu ne rabi bati ničesar, ker v Gazi sploh ni fronte in zato Netanjahu - ob hinavskem točenju krokodiljih solz na "demokratičnem" zahodu skoraj celo leto to dela vsaki dan - palestinske otroke pobija kot nadležni mrčes ... khmm, i nikome ništa, kot bi rekel pokojni Jože Pučnik ...
trocki sporočil: 1.437
[#3046878] 26.08.24 13:03
Odgovori   +    2
Če gre verjeti Gallupovi raziskavi, se je v EU pripravljena za svojo državo bojevati le tretjina državljanov.
Meni se zdi to kar visok delež, nikoli si ne bi mislil, da jih je toliko.
trocki sporočil: 1.437
[#3046887] 26.08.24 14:01 · odgovor na: 0430ABAKU (#3046744)
Odgovori   +    1
[0430ABAKU]
> Bi se bojeval za svojo državo?

Morda bi, če bi imel svojo državo. Pa je nimam. :-)
Tale država, v kateri živim, pa mi je prepovedala celo (pravno) bojevati se za svoje podjetje.
Med drugim tudi zato bom zdaj zamenjal banko, ko bo prišla pod okrilje te, nekdaj moje.

Kaj sploh določa "svojo" državo?
Nekdaj v Jugi smo celo imeli nekaj nekakšne državljanske vzgoje. Pa tudi v JLA so nam prali možgane.
Meni je pa pogosto šinila skozi glavo misel, kaj točno dela to državo mojo? Nenazadnje imam nemški priimek, stara mama pa je bila rojena v ZDA.
Moja stara mama pa je bila rojena v Avstro-Ogrski, moja mati v Italiji, Jaz pa v Jugoslaviji. Torej to ne more imeti nič s "svojo državo". Ta je pač tista, kjer trenutno plačuješ večino davkov in se s časoma lahko spreminja.
odvisnik sporočil: 1.063
[#3046894] 26.08.24 14:49 · odgovor na: trocki (#3046878)
Odgovori   +    0
Odvisno kak je bil vzorec, če od 15 do 75 je komot tak procent.
Mi smo se na plebiscitu izrekli pred 90,ce bi bilo takrat vprasanje ali ste se pripravljeni boriti me ne bi presenetil 70 posto za.
odvisnik sporočil: 1.063
[#3046898] 26.08.24 15:09 · odgovor na: trocki (#3046887)
Odgovori   +    0
Sedaj se bomo spet tadesni streljali, ko bo prišel mir bi pa ta levi talali zasluge.
Večina partizanov je bilo kristjanov npr.
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3046923] 26.08.24 20:55 · odgovor na: najobj (#3046836)
Odgovori   +    1
[najobj]
> > ... čuj, sicer ne vem, če znaš nemško dovolj dobro, da bi lahko sam poslušal Putinov govor www.youtube.com/watc...045889f797 v nemškem jeziku z ruskim naglasom v nemškem Bundestagu o nemško-ruskih odnosih in ruskem predlogu gospodarskega sodelovanja(!) od Lizbone do Vladivostoka ... no, če pa nemško ne znaš, naj povzamem bistvo Putinovega govora (= Rusija je Evropa in ne glede na nesrečno zgodovino z Nemčijo hoče sodelovati, brez enakopravnega sodelovanja Rusije o vprašanjih vzajemne varnosti z "demokratičnim" zahodom pa se Rusija ne bo pustila jebat nikomur), tako da boš kot tipični prebivalec "demokratičnega" zahoda lahko razmišljal - ne, zgodovina se ni začela 24.februarja 2022 in Putin z vojsko v nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino ni padel z Lune - kaj se je zgodilo v času od Putinovega govora leta 2001 do danes, kdo in predvsem zakaj je "reševal" vprašanja vzajemne varnosti - ja, Američani so s sprovocirano vojno in z razjebano EU na vseh področjih za sebe naredili res vrhunski posel - tako da danes spet prestrašeni Latvijci, Estonci in Litvanci - s šenkanimi evri nafilani prepotentni Poljaki so čisto druga zgodba - razmišljajo tako, kot po prostovoljni(!) samorazpustitvi Sovjetske zveze brez skrbi za lastno varnost niso razmišljali več kot 30 let ...
> >
> > P.S.: za mene je bolj od Putinovega govora pravzaprav zanimiv prvi komentar "Was hatten wir eine Chance. Warum haben sie es nicht begriffen. Jetzt ist alles kaputt." pod posnetkom na Youtube ... aja, če se ne motim, tukaj zgoraj forumaš rx170 z zaenkrat še praznimi krstami na kolesih misli na transporterje, ki jih na komando naših gospodarjev Slovenci kupujemo pri vsakem proizvajalcu na "demokratičnem" zahodu, ki si vzame pet minut časa, da pride mimo ...

> Mladostne govore danes ostarelega diktatorja in vojnega zločinca težko poslušam, če razumeš :)
> youtu.be/FtDxjVCu56E?t=49
>
> Situacija v državah ,k i so soočene s tem fašizmom pa je nekako takšna (to sem tam začutil tudi sam):
> www.youtube.com/watc...E0MCuGm3VU

... ja, saj zato pa sem tukaj zgoraj napisal, da si ti tipični prebivalec "demokratičnega" zahoda, ki z "demokratično" propagando opranimi možgani verjame, da se je zgodovina začela 24.februarja 2022 in da je Putin z vojsko v nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino padel direkt z Lune ...
Definitivno ni padel iz Lune, saj se je na to vojno pripravljal več let. Kot je dejal eden od njegovih bivših svetovalcev, je svoje poteze planiral vnaprej vsaj 10 let.
Vendar pa, ne glede na to, da je (taktično gledano) do 2022 vlekel (bolj ali manj) pravilne poteze v svojem končnem cilju, pa je le ta zgrešen, zato pa sem ti dal primerjavo z enim drugim diktatorjem, ki je prav tako (nekaj časa navidez brez napake) brzel v propad.
P.S.: če se prav spomnim, je bil večkrat z veliko večino prebivalcev Rusije izvoljen ostareli "diktator" Putin - zaradi predolgega jezika s totega foruma izgnani forumaš mataj je ICC poimenoval sodišče za zamorce in balkance, ker nobenega drugega v Haagu sploh še niso obsodili - na sodišču "demokratičnega" zahoda obtožen in očitno že obsojen za vojni zločin, ker je s fronte na varno evakuiral ukrajinske in ruske otroke, medtem pa se židovski mesar iz Tel Aviva z neomejeno podporo pravice do samoobrambe (WTF?) na "demokratičnem" zahodu ne rabi bati ničesar, ker v Gazi sploh ni fronte in zato Netanjahu - ob hinavskem točenju krokodiljih solz na "demokratičnem" zahodu skoraj celo leto to dela vsaki dan - palestinske otroke pobija kot nadležni mrčes ... khmm, i nikome ništa, kot bi rekel pokojni Jože Pučnik ...
Čeprav se strinjam, da so zahodni standardi v tem pogledu dvolični, pa so bili vsi obtoženi na Haaškem tribunalu nedvomno krivi. In kot kaznjenci so bili deležni humanega ravnanja in milorečeno blagih kazni. Torej nečesa, česar sami svojim žrtvam niso nikoli privoščili.
odvisnik sporočil: 1.063
[#3046924] 26.08.24 21:02 · odgovor na: 0531Zavar (#3046923)
Odgovori   +    0
Kak je putinov končni cilj oz je bil?
najobj sporočil: 32.175
[#3046927] 26.08.24 22:11 · odgovor na: 0531Zavar (#3046923)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 26.08.2024 22:21
> ... ja, saj zato pa sem tukaj zgoraj napisal, da si ti tipični prebivalec "demokratičnega" zahoda, ki z "demokratično" propagando opranimi možgani verjame, da se je zgodovina začela 24.februarja 2022 in da je Putin z vojsko v nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino padel direkt z Lune ...
Definitivno ni padel iz Lune, saj se je na to vojno pripravljal več let. Kot je dejal eden od njegovih bivših svetovalcev, je svoje poteze planiral vnaprej vsaj 10 let.
Vendar pa, ne glede na to, da je (taktično gledano) do 2022 vlekel (bolj ali manj) pravilne poteze v svojem končnem cilju, pa je le ta zgrešen, zato pa sem ti dal primerjavo z enim drugim diktatorjem, ki je prav tako (nekaj časa navidez brez napake) brzel v propad.
... čuj, sicer bi raje sam slišal tistega bivšega svetovalca - danes to ni problem - kot pa da mi ti poveš, kaj se je 10 let pletlo v Putinovi glavi, ampak ker imam bolj od tvoje "baba čula, baba rekla" raje dokumentirano zgodovino - danes to ni problem - zato raje sam slišim, kaj je podprto z dokumenti o Putinovovem predlogu za "Endlösung der Russenfrage in Ukraine" povedal www.youtube.com/watc...6EZUKGBkPA švicarski zgodovinar dr. Daniele Ganser in kaj je o bistvu vojne v imenu "demokratičnega" zahoda odgovoril www.youtube.com/watc...8ZmkIhs8r0 v svojo večvrednost prepričana nagravžna britanska spaka in zakaj je Putinov predlog za "Endlösung der Russenfrage in Ukraine" zgrešen ...
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3047006] 27.08.24 20:50 · odgovor na: odvisnik (#3046924)
Odgovori   +    3
[odvisnik]
Kak je putinov končni cilj oz je bil?
Putin je otrok hladne vojne in je v svojem razmišljanju ostal še vedno tam (po njegovem je bil razpad SZ največja katastrofa 20tega stoletja). Njegov končni cilj je restavracija nekdanje moči in globalnega vpliva te propadle države (ne komunizma, da ne bo pomote, Lenina namreč prezira, za razliko od Stalina, katerega po tihem občuduje, zaradi njegove brezkompromisne kolonialne politike).
Center njegove obcesije je prav Ukrajina, kateri ne priznava državnosti (kliče jo bivša sovjetska republika Ukrajina - to kar papagajsko ves čas ponavlja najobj), prav tako Ukrajincem ne priznava enakopravne nacionalne suverenosti (to je zgolj nadaljevanje nekoč še carske, kasneje sovjetske zatiralske politike)
Na kratko:
www.atlanticcouncil....obsession/

Ta mešanica neokolonialnih apetitov, osebnih frustracij (ob razpadu SZ), zgodovinskih fiksnih idej (on namreč ni zgodovinar, zgodovino razume in interpretira zgolj parcialno) in pa seveda bolestnega boja za oblast, ter osebnega boja za lastni obstoj (dobro se zaveda kaj se v Rusiji zgodi s padlimi diktatorji) je predvsem gorivo te vojne.
najobj sporočil: 32.175
[#3047011] 27.08.24 22:09 · odgovor na: 0531Zavar (#3047006)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 27.08.2024 22:19
[0531Zavar]
> [odvisnik]
> Kak je putinov končni cilj oz je bil?
Putin je otrok hladne vojne in je v svojem razmišljanju ostal še vedno tam (po njegovem je bil razpad SZ največja katastrofa 20tega stoletja). Njegov končni cilj je restavracija nekdanje moči in globalnega vpliva te propadle države (ne komunizma, da ne bo pomote, Lenina namreč prezira, za razliko od Stalina, katerega po tihem občuduje, zaradi njegove brezkompromisne kolonialne politike).
Center njegove obcesije je prav Ukrajina, kateri ne priznava državnosti (kliče jo bivša sovjetska republika Ukrajina - to kar papagajsko ves čas ponavlja najobj), prav tako Ukrajincem ne priznava enakopravne nacionalne suverenosti (to je zgolj nadaljevanje nekoč še carske, kasneje sovjetske zatiralske politike)
Na kratko:
www.atlanticcouncil....obsession/

Ta mešanica neokolonialnih apetitov, osebnih frustracij (ob razpadu SZ), zgodovinskih fiksnih idej (on namreč ni zgodovinar, zgodovino razume in interpretira zgolj parcialno) in pa seveda bolestnega boja za oblast, ter osebnega boja za lastni obstoj (dobro se zaveda kaj se v Rusiji zgodi s padlimi diktatorji) je predvsem gorivo te vojne.
... holy shit ! ... čuj, najprej moram priznati in te pohvalit, da imaš neverjetno sposobnost videti v glave drugih ljudi, kar pa se mojega papagajstva tiče, pa sicer vem, da mi ne boš verjel, ampak res še nikoli nisem slišal Putina - razen njegovih starih na toti forum nalimanih govorov in kratkih aktualnih posnetkov pri poročilih na TV, Putina ves čas vojne sploh še nisem slišal govoriti - da bi on nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino imenoval bivša sovjetska republika Ukrajina ... no, vsekakor pa se priporočam za en sam link - danes to ni težko - kjer Putin nekdanjo sovjetsko republiko Ukrajino - jaz gledam rdeče obarvano liveuamap.com/ in po dveh letih in pol vem, da kljub vedno močnejšemu orožju in asistenci strokovnjakov NATO pakta Ukrajina nikoli ne bo več v svojih nekdanjih mejah, ker bo prej z atomskim armagedonom konec Rusije, s koncem Rusije pa konec sveta - imenuje bivša sovjetska republika Ukrajina ...

P.S.: čeprav ti raje gledaš v Putinovo glavo - ker tega www.youtube.com/watc...6EZUKGBkPA nič ne komentiraš, imaš očitno težave s švicarsko nemščino švicarskega zgodovinarja dr. Daniele Ganserja - za spremembo probaj v angleščini poslušat www.youtube.com/watc...ksYzAqdmrI , kaj o že nekaj časa nič več skrivani vojni NATO pakta z Rusijo razmišljajo Glenn Diesen, John Mearsheimer, Chas Freeman, Jeffrey Sachs in Lawrence Wikerson, kar sem slučajno ujel na forumu MMC Slovenija ...
primvla sporočil: 786
[#3047018] 28.08.24 07:51 · odgovor na: 0531Zavar (#3047006)
Odgovori   +    0
putin ni zgodovinar, ti pa si... psihoanlaitik? en (da ne nastevam ostalih) temeljnih vzrokov za probleme cloveske druzbe je projekcija. in pa ignoriranje oz. cherry picking dejstev.
odvisnik sporočil: 1.063
[#3047023] 28.08.24 08:30 · odgovor na: primvla (#3047018)
Odgovori   +    0
Napad ukrajine, zapiranje nasprotnikov, sprememba trajanja mandata, smrti v nenavadnih okoliščinah niso nič projekcije, temveč dejstvo.
Sedaj če meniš, da so to le izmišljotine in je vse skup le igra, pojdi na fronto, stran lahko izbereš, povsod te bojo veseli
0220Agrok sporočil: 96
[#3047027] 28.08.24 08:39
Odgovori   +    2
Fantje (predvidevam), malo ste zašli.
DA, bi se boril za svojo državo! Ni najboljša, ampak kakšne so druge opcije?
Marsikateremu maminemu sinčku, danes tudi že očkovemu, sploh ne bi škodilo, če bi mu kdo podrl mavrični grad, mu dal vedeti, da ni le on na svetu, ga usmeril v sodelovanje s kolektivom. Pa ne na JLA način, kjer se je preveč ukvarjalo z ideologijo, od pravega usposabljanja pa ni bilo bolj nič.
Govorim nemško, italijansko, 'bosansko' in še kaj (madžarsko ne), a mi je slovenščina ljuba. Ravno zaradi govorcev naštetih jezikov potrebujemo več narodne zavesti, katere del je tudi lastna vojska!
A me je strah, da se ob rolanju Radia Aktual težko pogovarjamo o narodnem ponosu!
primvla sporočil: 786
[#3047029] 28.08.24 08:57 · odgovor na: odvisnik (#3047023)
Odgovori   +    1
[odvisnik]
Napad ukrajine, zapiranje nasprotnikov, sprememba trajanja mandata, smrti v nenavadnih okoliščinah niso nič projekcije, temveč dejstvo.
Sedaj če meniš, da so to le izmišljotine in je vse skup le igra, pojdi na fronto, stran lahko izbereš, povsod te bojo veseli
ja, vojna se je zacela februarja 2022, ane? prej so pa kajbojci sadili rozice? podobno in se vec, kar ti pises za rusijo, se je dogajalo v ukrajini. posiljanje na fronto se mi zdi skrajno neokusno, ces cas pisem o tem, da bi bilo treba zadevo cimprej ustavit, za kar je potrebno poznat vzroke, ne pa jih proizvajat. vzroki definitivno niso samo na ruski strani, kaj sele izkljucno v putinovi glavi. da to trdis, moras biti precej usekan al pa opran.

Strani: 1 2