Zasebnost

Strani: 1

0126Bacis sporočil: 3.117
[#3044956] 24.07.24 18:57
Odgovori   +    1
Propad električnih avtov (VW in Mercedes)

Volkswagen EVs ABANDONED By Dealers & Used EVs Are DANGEROUS to Buy!
youtu.be/cN47mPBpeEA

Mercedes RETREATS To GAS GUZZLERS As EVs FAIL To Boost Profit!
youtu.be/1BDB1AqZfxY
FIN-467473 sporočil: 2.094
[#3044966] 24.07.24 22:41
Odgovori   +    3
In prišl ismo do zadnjega Renoja,kateri bo še narejen v Novem Nestu,mogoče naprej pa Kitajci ali pa še teh ne bo v prelepi Sloveniji.Reno je začel v Titovih zavodih LITOSTROJ IN PO PROPADU angleške grupe Austin je po politični ravni je prenesel katrco v današnji Revoz.
Vsaka zgodba se dobra ali slaba enkrat konča,vse je vprašanje voljje in časa.
XDONA1 sporočil: 1.275
[#3044975] 25.07.24 05:38 · odgovor na: 0126Bacis (#3044956)
Odgovori   +    0
[0126Bacis]
Propad električnih avtov (VW in Mercedes)

Volkswagen EVs ABANDONED By Dealers & Used EVs Are DANGEROUS to Buy!
youtu.be/cN47mPBpeEA

Mercedes RETREATS To GAS GUZZLERS As EVs FAIL To Boost Profit!
youtu.be/1BDB1AqZfxY
Ne razumem najbolj, ali ste nekateri plačani tukaj gor glede na število antipostov vsega, kar je električno/alternativnega ali imate samo delnice naftarjev :)

Popolnoma populistična linka, polna neresnic in pretiravanja. Pač v stilu youtuba.
Recimo: "Volkswagen stopping their production of EV"

Ne pozabi, skeptiki so ob pojavu bencinsko gnanih avtomobilov ravno tako trdili, da se to ne bo prijelo, da tole že ne bo izpodrinilo konjske vprege in kočije. Ostalo je zgodovina...
0126Bacis sporočil: 3.117
[#3044976] 25.07.24 05:43 · odgovor na: XDONA1 (#3044975)
Odgovori   +    2
[XDONA1]
> [0126Bacis]
> Propad električnih avtov (VW in Mercedes)
>
> Volkswagen EVs ABANDONED By Dealers & Used EVs Are DANGEROUS to Buy!
> youtu.be/cN47mPBpeEA
>
> Mercedes RETREATS To GAS GUZZLERS As EVs FAIL To Boost Profit!
> youtu.be/1BDB1AqZfxY

Ne razumem najbolj, ali ste nekateri plačani tukaj gor glede na število antipostov vsega, kar je električno/alternativnega ali imate samo delnice naftarjev :)

Popolnoma populistična linka, polna neresnic in pretiravanja. Pač v stilu youtuba.
Recimo: "Volkswagen stopping their production of EV"

Ne pozabi, skeptiki so ob pojavu bencinsko gnanih avtomobilov ravno tako trdili, da se to ne bo prijelo, da tole že ne bo izpodrinilo konjske vprege in kočije. Ostalo je zgodovina...
A tole je pa kaj bolj elektro-pozitivna novica:

Kaj lahko reši Teslo? Slabi rezultati delnico poslali navzdol
www.finance.si/kaj-l...qe_qGbZmrw
XDONA1 sporočil: 1.275
[#3044977] 25.07.24 05:50 · odgovor na: 0126Bacis (#3044976)
Odgovori   +    0
[0126Bacis]
> [XDONA1]
> > [0126Bacis]
> > Propad električnih avtov (VW in Mercedes)
> >
> > Volkswagen EVs ABANDONED By Dealers & Used EVs Are DANGEROUS to Buy!
> > youtu.be/cN47mPBpeEA
> >
> > Mercedes RETREATS To GAS GUZZLERS As EVs FAIL To Boost Profit!
> > youtu.be/1BDB1AqZfxY
>
> Ne razumem najbolj, ali ste nekateri plačani tukaj gor glede na število antipostov vsega, kar je električno/alternativnega ali imate samo delnice naftarjev :)
>
> Popolnoma populistična linka, polna neresnic in pretiravanja. Pač v stilu youtuba.
> Recimo: "Volkswagen stopping their production of EV"
>
> Ne pozabi, skeptiki so ob pojavu bencinsko gnanih avtomobilov ravno tako trdili, da se to ne bo prijelo, da tole že ne bo izpodrinilo konjske vprege in kočije. Ostalo je zgodovina...

A tole je pa kaj bolj elektro-pozitivna novica:

Kaj lahko reši Teslo? Slabi rezultati delnico poslali navzdol
www.finance.si/kaj-l...qe_qGbZmrw
??
In kaj ima to vezo s "Propadom električnih avtomobilov"??

Tesla stavi na somovozečo tehnologijo, zato so imeli izredno visoke stroške RD. Električnih avtomobilov pač ne bo konec, četudi si nekateri to iz srca želite :)
crt sporočil: 27.605
[#3044978] 25.07.24 07:15 · odgovor na: 0126Bacis (#3044976)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 25.07.2024 07:16
[0126Bacis]
A tole je pa kaj bolj elektro-pozitivna novica:

Kaj lahko reši Teslo? Slabi rezultati delnico poslali navzdol
www.finance.si/kaj-l...qe_qGbZmrw
v bistvu ja, ker pove, da tesla predvsem trpi zaradi kitajske konkurence, torej zaradi dobre prodaje poceni elektro avtov.

ima pa v igri spet ze znanega jokerja:
Poleg tega je Tesli uspelo potrojiti prihodke na račun prodaje kuponov za odpustke drugim avtomobilskim proizvajalcem, ki jih ti potrebujejo za doseganje emisijskih standardov. Prodaja kuponov je k prihodkom prispevala skoraj 900 milijonov dolarjev.
torej ze znana zgodba "tesla kot podjetje za prodajo kuponov", nekaj takega kot "krka, druzba za forex in druge financne nalozbe".
0126Bacis sporočil: 3.117
[#3044979] 25.07.24 07:16 · odgovor na: XDONA1 (#3044977)
Odgovori   +    1
[XDONA1]
??
In kaj ima to vezo s "Propadom električnih avtomobilov"??
Še ena zate:

Električni avtobusi: poleti vroče, pozimi mrzlo.

Poleti blizu 50 stopinj(3 minute): 365.rtvslo.si/arhiv/.../175061530
XDONA1 sporočil: 1.275
[#3044981] 25.07.24 07:31 · odgovor na: 0126Bacis (#3044979)
Odgovori   +    0
[0126Bacis]
> [XDONA1]
> ??
> In kaj ima to vezo s "Propadom električnih avtomobilov"??
>

Še ena zate:

Električni avtobusi: poleti vroče, pozimi mrzlo.

Poleti blizu 50 stopinj(3 minute): 365.rtvslo.si/arhiv/.../175061530
Kaj želiš s tem linkom povedati?
GV-1113 sporočil: 505
[#3044982] 25.07.24 07:32 · odgovor na: FIN-467473 (#3044966)
Odgovori   +    3
Če bi bil Golob pameten, bi tovarno v NM ponudil rajši Kitajcem in dal njim subvencije, da bi izdelali bistveno več vozil.

Renault ni več primeren partner, ker nima dovolj modelov, cenovno konkurenčnih pa sploh ne. Ta predragi in slabo uporaben eTwingo se ne bo dobro prodajal, posledično niti slučajno ne bo planirane proizvodnje.

Upam, da je klavzula, da Renault državno pomoč potem sorazmerno vrne, ampak saj poznamo našo vlado, hehehe...
denac sporočil: 54
[#3044990] 25.07.24 10:02
Odgovori   +    5
Stane Dolanc je na otvoritvi nove jeseniške valjarne leta 1986 vsaj pošteno povedal, da se zaveda, da bo nova valjarna prinašala izgubo (bil sem zraven), teli pa okoli Renaulta v Novem mestu hodijo ko mačka okoli vrele kaše. Sinoči so se v TVD in Odmevih hudo trudili, da prispevke o novomeški fabriki zavijejo v čim bolj bleščeč in svetleč celofan.
trocki sporočil: 1.430
[#3044994] 25.07.24 10:12 · odgovor na: XDONA1 (#3044975)
Odgovori   +    3
[XDONA1]
Ne pozabi, skeptiki so ob pojavu bencinsko gnanih avtomobilov ravno tako trdili, da se to ne bo prijelo, da tole že ne bo izpodrinilo konjske vprege in kočije. Ostalo je zgodovina...
jaz sem slišal, da so obstajali električni avti pred bencinskimi, a so jih slednji izrinili zaradi nižje cene in večjega dosega.
trocki sporočil: 1.430
[#3044995] 25.07.24 10:15 · odgovor na: GV-1113 (#3044982)
Odgovori   +    3
[GV-1113]
Če bi bil Golob pameten, bi tovarno v NM ponudil rajši Kitajcem in dal njim subvencije, da bi izdelali bistveno več vozil.
Pa ti res misliš, da je Golob tako pomemben, da hodi po svetu in ponuja zasebne tovarne direktorjem multinacionalk in jim ob tem postavlja pogoje?
FjodorKirilovic sporočil: 1.103
[#3044998] 25.07.24 10:24
Odgovori   +    8
Kaj jim je Golob ponudil?

Subvencionirana proizvodnja subvencioniranih izdelkov.
Naj spokajo, če ne znajo drugega.
XDONA1 sporočil: 1.275
[#3045002] 25.07.24 10:36 · odgovor na: trocki (#3044994)
Odgovori   +    0
[trocki]
> [XDONA1]
> Ne pozabi, skeptiki so ob pojavu bencinsko gnanih avtomobilov ravno tako trdili, da se to ne bo prijelo, da tole že ne bo izpodrinilo konjske vprege in kočije. Ostalo je zgodovina...

jaz sem slišal, da so obstajali električni avti pred bencinskimi, a so jih slednji izrinili zaradi nižje cene in večjega dosega.
Ja, mogoče so obstajali, a le v tvojem idealiziranem svetu ;)

Kaj morda kočije in konjske vprege včasih niso imele večjega dosega in bile cenejše? Če bi temu sledili, bi po tvojem še vedno se vozili s kočijami. Razvoj gre pač naprej....
Endimion sporočil: 10.596
[#3045007] 25.07.24 11:06 · odgovor na: XDONA1 (#3044975)
Odgovori   +    3
Z eno veliko razliko. Oz dvema.

Takrat nobena oblast ni šla subvencionirat MNZ avtomobilov. In prepovedovati vprege in kočije.

In drugo. Preskok od vpreg in kočij an avtomobile, traktorje in tovornjake, je dejansko bil kvantni preskok. Res pa je tehnologija potrebovala 40 let, in dve svetovni vojni (vojna je nor motor inovativnosti), da smo prišli s tem nekam.

To pot takega kvantnega preskoka ni. Le eno vrsto energenta menja drugi. Vse ostalo je pa enako. In vmes je le politična odločitev, da s(m)o naftnim derivatom pokazali sredinec. Hkrati pa smo z alternativo ravno tako omejeni.

Največji odjemalec poljskega štroma je Nemčija. A vendarle se Scholz trka po prsih, kako je nemška PROIZVODNJA štroma zelena, eko, bio, trajnostno, pozabi pa povedat, da je pa uvožena Poljska elektrika 80% iz premoga!
XDONA1 sporočil: 1.275
[#3045010] 25.07.24 11:30 · odgovor na: Endimion (#3045007)
Odgovori   +    1
Ja, seveda, saj je pri vseh zadevah tako, najprej so inovacije velike, potem pa so koraki vse manjši.
Pač situacije ne moreš aplicirati na današnji čas, ker so zakonitosti trga druge. Sem pa mnenja, da električni avtomobili so stvar prihodnosti, trenutno še precej dragi, ampak cene bodo šle gotovo dol. Subvencije so samo trenutne, za fazo prehoda, ko bodo pa enkrat cenovno ok (z množično proizvodnjo) in ko bo infrastruktura prava (mogoče tudi z menjavo baterije na za to predvidenih mestih), bomo skoraj tam.
Ker vožnja je nepredstavljivo boljša v EV, ni šaltanja, ni cukanja, ni mečkanja 30km/h v 4. prestavi. Odpadejo servisi, pa še kaj se najde....

Ne bo tako sicer, kot so si v Bruslju zamislili, prehod bo postopen, in sem gotov, da bomo čez 10, 15 let še vedno videvali dizle na cestah.
trocki sporočil: 1.430
[#3045011] 25.07.24 11:34 · odgovor na: XDONA1 (#3045002)
Odgovori   +    3
[XDONA1]
> [trocki]
> > [XDONA1]
> > Ne pozabi, skeptiki so ob pojavu bencinsko gnanih avtomobilov ravno tako trdili, da se to ne bo prijelo, da tole že ne bo izpodrinilo konjske vprege in kočije. Ostalo je zgodovina...
>
> jaz sem slišal, da so obstajali električni avti pred bencinskimi, a so jih slednji izrinili zaradi nižje cene in večjega dosega.

Ja, mogoče so obstajali, a le v tvojem idealiziranem svetu ;)

In 1888, the German Andreas Flocken designed the Flocken Elektrowagen, regarded by some as the first "real" electric car.

en.wikipedia.org/wik...ectric_car
XDONA1 sporočil: 1.275
[#3045013] 25.07.24 12:24 · odgovor na: trocki (#3045011)
Odgovori   +    0
[trocki]
> [XDONA1]
> > [trocki]
> > > [XDONA1]
> > > Ne pozabi, skeptiki so ob pojavu bencinsko gnanih avtomobilov ravno tako trdili, da se to ne bo prijelo, da tole že ne bo izpodrinilo konjske vprege in kočije. Ostalo je zgodovina...
> >
> > jaz sem slišal, da so obstajali električni avti pred bencinskimi, a so jih slednji izrinili zaradi nižje cene in večjega dosega.
>
> Ja, mogoče so obstajali, a le v tvojem idealiziranem svetu ;)


In 1888, the German Andreas Flocken designed the Flocken Elektrowagen, regarded by some as the first "real" electric car.
Priznam, tega nisem vedel.
Je pa tukaj poudarek na "experimental electric cars"

en.wikipedia.org/wik...ectric_car
crt sporočil: 27.605
[#3045016] 25.07.24 12:32 · odgovor na: XDONA1 (#3045002)
Odgovori   +    0
[XDONA1]
> [trocki]
> jaz sem slišal, da so obstajali električni avti pred bencinskimi, a so jih slednji izrinili zaradi nižje cene in večjega dosega.

Ja, mogoče so obstajali, a le v tvojem idealiziranem svetu ;)
www.caranddriver.com...tric-cars/
Endimion sporočil: 10.596
[#3045030] 25.07.24 15:05 · odgovor na: XDONA1 (#3045010)
Odgovori   +    5
[XDONA1]
Ja, seveda, saj je pri vseh zadevah tako, najprej so inovacije velike, potem pa so koraki vse manjši.
Pač situacije ne moreš aplicirati na današnji čas, ker so zakonitosti trga druge. Sem pa mnenja, da električni avtomobili so stvar prihodnosti, trenutno še precej dragi, ampak cene bodo šle gotovo dol. Subvencije so samo trenutne, za fazo prehoda, ko bodo pa enkrat cenovno ok (z množično proizvodnjo) in ko bo infrastruktura prava (mogoče tudi z menjavo baterije na za to predvidenih mestih), bomo skoraj tam.
Ker vožnja je nepredstavljivo boljša v EV, ni šaltanja, ni cukanja, ni mečkanja 30km/h v 4. prestavi. Odpadejo servisi, pa še kaj se najde....

Ne bo tako sicer, kot so si v Bruslju zamislili, prehod bo postopen, in sem gotov, da bomo čez 10, 15 let še vedno videvali dizle na cestah.
1. Ko oblast reče, da je nek ukrep začasen, se primi za denarnico. Najverjetneje je trajen. Velja tako za davke, kot umetna dihanja industriji v obliki subvencij!

2. Množična proizvodnja e-vozil ni prihodnost. Je sedanjost. To tehnologijo že obvladamo.

3. Servisi še vedno bodo. Moj šef ima e-avto, in je kar zadovoljen. A nedolgo nazaj se mu zjutraj avto ni nikamor premaknil. Razlog? Neenakomerna napetost na celicah baterije, ki jo polnilna avtomatika ni zmogla izravnati. Vleka na servis in menjava baterije. Ker avto v garanciji, bilo brezplačno. Cena po ceniku je pa 11.000€!

3. Polnilna infrastruktura. Ko smo šli iz vprege na avtomobile, se je stvar olajšala. Konj mora jesti in počivati. Avto pač rabi servis, a nahraniš ga pa v nekaj minutah. Sedanji prehod je korak nazaj. P=U×I deluje. Še vedno deluje. Da napolniš denimo 50kWH pri 440V v 10 minutah, bo povprečna moč polnjenja še vedno 300kW, tok, ki teče po kablih pa 667A. 10 avtomobilov 3MW. 100 avtomobilov 30MW. Kar je ekvivalent outputa ene hidroelektrarne! Če pa rečeš, ja saj bomo pa vsi filali ponoči pa počasi... si pri konjskih vpregah. Konj je ponoči jedel in počival. Kar je 120 let nazaj najbrž delovalo. Vsaka kmetija je imela hlev, kjer so konji in voli ponoči počivali in jedli. Ampak jebene Fužine ali štepqnjsko naselje nimajo hlevov. Niti jih ni kam postavit. Niti elektro hlevov ne.

Posiljevanje s tem... je kontraproduktivno. In tehnološke omejitve enostavno previsoke (za sedaj) da bi ekonomsko sami sebi zavili vrat v imenu naših 4% vseh globalnih emisij. Ja. Celotna EU je odgovorna za 4% svetovnih emisij toplogrednih plinov!

Naj trg naredi svoje, brez vpletanje države in javnega denarja!
XDONA1 sporočil: 1.275
[#3045032] 25.07.24 15:35 · odgovor na: Endimion (#3045030)
Odgovori   +    0
[Endimion]
> [XDONA1]
> Ja, seveda, saj je pri vseh zadevah tako, najprej so inovacije velike, potem pa so koraki vse manjši.
> Pač situacije ne moreš aplicirati na današnji čas, ker so zakonitosti trga druge. Sem pa mnenja, da električni avtomobili so stvar prihodnosti, trenutno še precej dragi, ampak cene bodo šle gotovo dol. Subvencije so samo trenutne, za fazo prehoda, ko bodo pa enkrat cenovno ok (z množično proizvodnjo) in ko bo infrastruktura prava (mogoče tudi z menjavo baterije na za to predvidenih mestih), bomo skoraj tam.
> Ker vožnja je nepredstavljivo boljša v EV, ni šaltanja, ni cukanja, ni mečkanja 30km/h v 4. prestavi. Odpadejo servisi, pa še kaj se najde....
>
> Ne bo tako sicer, kot so si v Bruslju zamislili, prehod bo postopen, in sem gotov, da bomo čez 10, 15 let še vedno videvali dizle na cestah.

1. Ko oblast reče, da je nek ukrep začasen, se primi za denarnico. Najverjetneje je trajen. Velja tako za davke, kot umetna dihanja industriji v obliki subvencij!
2. Množična proizvodnja e-vozil ni prihodnost. Je sedanjost. To tehnologijo že obvladamo.
Trenutno so v razvoju različne alternativne baterijske celice, ki bodo znatno podaljšale doseg EV.
3. Servisi še vedno bodo. Moj šef ima e-avto, in je kar zadovoljen. A nedolgo nazaj se mu zjutraj avto ni nikamor premaknil. Razlog? Neenakomerna napetost na celicah baterije, ki jo polnilna avtomatika ni zmogla izravnati. Vleka na servis in menjava baterije. Ker avto v garanciji, bilo brezplačno. Cena po ceniku je pa 11.000€!
Redni servis na 20.000 ali 25.000 km pri ostalih avtih je pa koliko, 300, 400€ ? In obvezen pri pooblaščenih, če želiš obdržati garancijo
3. Polnilna infrastruktura. Ko smo šli iz vprege na avtomobile, se je stvar olajšala. Konj mora jesti in počivati. Avto pač rabi servis, a nahraniš ga pa v nekaj minutah. Sedanji prehod je korak nazaj. P=U×I deluje. Še vedno deluje. Da napolniš denimo 50kWH pri 440V v 10 minutah, bo povprečna moč polnjenja še vedno 300kW, tok, ki teče po kablih pa 667A. 10 avtomobilov 3MW. 100 avtomobilov 30MW. Kar je ekvivalent outputa ene hidroelektrarne! Če pa rečeš, ja saj bomo pa vsi filali ponoči pa počasi... si pri konjskih vpregah. Konj je ponoči jedel in počival. Kar je 120 let nazaj najbrž delovalo. Vsaka kmetija je imela hlev, kjer so konji in voli ponoči počivali in jedli. Ampak jebene Fužine ali štepqnjsko naselje nimajo hlevov. Niti jih ni kam postavit. Niti elektro hlevov ne.
V parih mesecih sem do sedaj na hitri polnilnici čakal natanko 1x, dobrih 5 minut.
Seveda ni še infrastrukture, da bi lahko 80% avtomobilov bilo električnih, niti ne trdim, da kdaj bodo. Niti ni EV idealen za vse aplikacije.
Posiljevanje s tem... je kontraproduktivno. In tehnološke omejitve enostavno previsoke (za sedaj) da bi ekonomsko sami sebi zavili vrat v imenu naših 4% vseh globalnih emisij. Ja. Celotna EU je odgovorna za 4% svetovnih emisij toplogrednih plinov!
Mogoče se še spomniš nekdaj, ko je bil problem v ozonski luknji? Z menjavo hladilnih plinov se je to izboljšalo, dodatno se bo še z menjavo plinov ki imajo GWP 1 ali tam okrog.
Argument, da sosed svinja, ok, bom pa še jaz, ne splača se mi plačevati odvoza odpadkov, bom raje v reko stresal, ker je to cenej, je žaž bolj trhel argument. Čeprav bi imel recimo na koncu kak evro več v žepu.
Naj trg naredi svoje, brez vpletanje države in javnega denarja!
Se strinjam, in tudi bo. Kdaj so pa potrebne spodbude, da poženeš zadevo v pravo smer.
Ali ponovno, ljudje smo packi. Če bi lahko, bi smeti odlagali v prvi gozd, ker bi bilo to cenejše. Ker smo packi, je potrebna regulativa.
Endimion sporočil: 10.596
[#3045060] 26.07.24 11:47 · odgovor na: XDONA1 (#3045032)
Odgovori   +    1
Argument o svinjanju ne pije vode.

Zakaj? Ker za vsak procent, ko v EU ali drugod na zahodu zmanjšamo naše emisije, se v tretjem svetu povečajo pa za 2.

Mi recikliramo, naše tovarne imajo bolane visoko okoljsko regulativo. Medtem v Pakistanu pri Gadaniju obrtniške plavže kurijo z odpadnim oljem iz ladij, ki so jih tja poslali v razrez!

Ampak s temi, ki se okoljskih normativov ne gredo, tekmujes v globalni ekonomski tekmi.

In imamo absurd. Mi zategnemo okoljske standarde. Nakar se mal preštejemo, in ugotovimo, da so šle globalne emisije pa gor. In spet EU "pizda še premalo smo zategnil!!!!" I tako 5 il 6 puta.

Na Japonskem odfuka nuklearko ob tsunamiju. In kot rezultat gre Nemčija predčasno zapirati vseh 10 preostalih nukleark! 20.000km stran!

Slovenija skladišči kot obvezne rezerve naftnih derivatov za 90 dni. Za 90 dni imamo v skladiščih.

90 dni povprečne porabe 30kWh pri 1.2 milijona vozilih kolikor je avtoparka v Sloveniji, je 3,24TWh električne energije!

Oziroma ena četrtina letne proizvodnje VSE električne energije.

Dodatno? 14 dni nazaj je v Albaniji odfukalo varovalke v eni večji trafo postaji, pa je sistem v Albaniji, Črni gori, in Dalmaciji razpadel. 6 ur so bili brez el. Energije vsi!

Strani: 1