Zasebnost

Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: članek Gretje z najmanj izgubami

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (2)

Strani: 1

anon-172417 sporočil: 3
[#323331] 22.09.08 10:56
Odgovori   +    0
Pri velikopovršinskih ogrevanjih govorimo o sevalni toploti, ki s termodinamiko nima nič skupnega. Pri pravilnem projektiranju stropnega ogrevanja, ki se ponavadi uporablja v kombinaciji s hlajenjem (tega ne moremo doseči pri električnem načinu ogrevanja temveč v kombinaciji s toplotno črpalko), blago sevanje stropa "rahlo" ogreje tudi tla.
Kar se porabe tiče se strinjam z avtorjem, da je potrebno predhodno preveriti priključno moč. Dejstvo je, da moramo pokriti vse transmisijke izgube objekta, ki pa se ponavadi za hišo s 250m2, gibljejo tam nekje med 10 in 15kW.
Če vzamemo povprečje, se pravi 12,5kW in preračunamo porabo elektrike na 1700 ur obratovanja (ogrevalna sezona), izračun pokaže, da je cena ogrevanja na sezono pri električnem ogrevanju, po aktualnih cenah elektrike, cca 2.080,00 EUR. V primeru, da bi imeli "klasično" talno ogrevanje pri katerem je projektna temperatura 35/30 C izračun za isto obdobje pokaže, da bi "pokurili" za cca. 1.780 EUR kurilnega olja. Vse skupaj pa se ne more primerjati s porabo toplotne črpalke, ki bi pod enakimi pogoji porabila cca 410 EUR elektrike.
V tej luči se ne strinjam z avtorjem, da je električni način ogrevanje najcenejši način ogrevanja. Izračuni namreč pokažejo, da je najdražji. Če pa še upoštevamo, da je cena električnega ogrevanja cca 70EUR/m2 (tako informacijo sem dobil prejšnji teden na sejmu MOS v Celju), potem vse skupaj kaže na to, da je elekrično ogrevanje zelo daleč od besede "ugodno". Da o besedi "najcenejše" sploh ne govorimo.
Se pa strinjam, da je električno talno ogrevanje primerno za manjše prostore, ki se ogrevajo po potrebi. Nikakor pa slednjega ne priporočam, kot primarno ogrevanje v novogradnjah.

Strani: 1