Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zaradi depeš odletela dva

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

purinoli sporočil: 8.690
[Glavni forum] Tema: Re: Zaradi depeš odletela dva
[#313771] 10.09.08 18:09 · odgovor na: anon-124452 (#313763)
Odgovori   +    0

yuslocan je napisal(a):


Bil sem prepričan, da se sprenevedaš. Zato ti nisam napisal nič konkretnega o ameriškam šolstvu. No zdaj vidim, da nekaj kratkih besed o njihovi osnovni šoli, ne bo škodovalo.

1. Nimajo ocen, in se grejo opisno ocenjevanje učencev, (Vaš otrok je v zadnjem času zelo napredoval, ker je pokazal veliko zanimanja za branje. Ocenjujemo njegovo prizadevnost kot zelo primerno, bla, bla. bla.....in tako pol strani namesto da bi mu napisala šus, ker nič ni delal in nič ni sodeloval, celo nagajal je........
2. Ne poznajo panavljanje razreda,
3. zgodovino so zreducirali na USA,
4. Geografijo tudi,
5. podajo zelo skromno znanje iz družbenih ved,
6. malo bolj se učijo naravoslovne predmete, vendar le 30 procentov našega slovenskega programa

in na koncu, ko končajo šolanje, so v veliki večini (menda 60 %) funkcionalno nepismeni. To je sicer približno povedano, ker je ta podatek star, še iz časa Busha starejšega, ko so jim Japonci dokazovali, zakaj oni v Ameriki nimajo večje produktivnosti.

Ameriške statistike so potrdile visoko nepismenost, ki je največja ovira, da bi delavcem v tovarnah razdelili pismena navodila glede proizvodnih postopkov. Pač, ne znajo prebrati najbolj enostavnih navodil, prebrano zastopiti in aplicirati. To je splošno znana resnica o ameriškem povprečnem delavcu v industriji.

To, kar ti govoriš o Nobelovcih je seveda res, ampak vsi ti ljudje so hodili v posebne šole ali dopolnino izobražovanje ali so bili nadarjeni in se sami poglabljali v učenje. Tukaj je posredovala gonilna sila in posebna skrb staršev. Pogoj je denar.

Državna osnovna šola s svojim programom od njih ne zahteva delo in učenje, in zato so večinoma slabo izobraženi.

Ameriški otroci ne bodo vedeli veliko osnovnih stvari, ki jih naši otroci po osnovni šoli obvladajo.

(Še Bush mlajši, ki je prav gotovo hodil v posebne šole, ni vedel kje je Slovenija)

Seveda, izjema, ki potrjuje pravilo so privatne šole, ki so dostopne le manjši skupini otrok v državi.

A si zdaj bolj zadovoljen?

Glede terminologije, ki se ti je tako dopadla, ker te spominja na mladost, kot vidiš je del mene.

Upam, da zato nimaš predsodke do mojega mnenja.

LP
 
Hvala za odgovor. Predsodkov do tvojega mnenja nimam, ker je pač tvoje. Slabo splošno izobraženost Američanov sem izkusil tudi sam, ko sem bil tam. Ampak mislim, da izhaja iz njihove praktičnosti. Pa mi povej, zakaj se pri nas bodoči kemik uči npr. razliko med ionskim in korintskim stebrom in še plejado podbnih "nujno potrebnih znanj za bodočega kemika"? Če so oni en ekstrem, smo mi pač drugi.

Pred 10 leti sem na neki večerji, kjer je bil tudi nek štromar ing. v Phi skoraj dol padel, ko mi je zatrjeval, da je asinhroni elektromotor in izmenični el. tok izumil Westinghause. Lepo sem ga podučil, da je v zmoti in mu serviral Teslo. In podobnih cvetk najdeš še mnogo. Ampak tam velja pač pravilo znajdi se. Ogromno bistrih mladih ljudi se zna preriniti iz revnih okolij na Harvard, Yale....hkrati pa najbrž tudi mnogo talentov za vedno obtiči v slumih...

Tisto o "širokih ljudskih masah" bom pa vseeno komentiral v svojem stilu glede na to, da me spominja na terminologijo stalinistov. Ne leti na tebe osebno, da ne bo pomote, samo na stil he he.

Lep pozdrav, Purinoli