Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek S čistimi zasebniki nad čakalne vrste? Iluzija

Strani: 1

Poletje3 sporočil: 228
[#3083525] 04.06.26 10:29
Odgovori   +    6
Tudi v javnem zdravstvu začet plačevat po opravljenem delu in ne po mesečnikovem štempljanju pa ne bo nobenih vrst več.

Če hočeš danes zdravstveno storitev v razumnem roku jo v večini primerov dobiš pri zasebniku, ki jih je torej samo 3,2%. Ja, to je naše javno zdravstvo, kjer je zaposlenih 96,8% zdravnikov. Če opazuješ ljudi, ki čakajo cel dan v dežju na vpis/prepis k zdravniku (pa včasih še izvisijo), si misliš, da v našem javnem zdravstvu (in pristojnem ministrstvu) še niso slišali za računalnik, telefon ali e-pošto.
FIN-379669 sporočil: 9.527
[#3083526] 04.06.26 10:36
Odgovori   +    1
Kolikor vem, pretežni del desno orientiranega Fidesa predstavljajo zdravniki iz javnega sektorja. In njim so se plače pod Golobom lepo dvignile. Lepo jim je sedaj, bi pa radi nekateri še več denarja imeli, ker jih privatniki vseskozi mamijo s ponudbami.

Torej, ali bo Ostrc v soglasju s Fides povečal kapacitete koncesij (določeni privatniki a la Bitenc čakajo na to priložnost) ali pa tega ne bo mogel in bo utihnil... ali pa po pressingu odšel. Kot je že Bešič Loredan odšel in Ostrc z njim.

Po moje je Ostrc na funkciji, ki je na zelo tankem ledu.
JankoSteharnik sporočil: 186
[#3083529] 04.06.26 11:10
Odgovori   +    5
Nekaj dejstev, ki jih je potrebno razčistiti:
- koncesionarji ustvarjajo dobičke, javni zavodi izgube? Eni in drugi se izobražujejo, prvi imajo na enoto programov bistveno višji strošek informatizacije, najemnine si plačujejo sami, nimajo nepotrebne administracije... Lahko to prenesemo v JZ?
- Večina zdravstva je javna, torej razpravljati o privatizaciji je le politična igra. Edina res nevarna "privatizacija" se lahko zgodi na prostem zavarovalniškem trgu - ti so nevarni. In kdo so ti - večina zavarovalnic, ki ima v lasti zdravstvene zavode, je v delni lasti države???
- okrepiti primar je dolgoročna naloga, je pa dejstvo, da jim je prejšnja vlada dala plače, dodaten kader v ambulante, od njih pa ni izpogajala niti pacienta več - za vpis, zato bo največji problem - kako jih motivirati, da se bodo organizirali - uporabili kompetence MDS, kvaliteto organizacije SMS in v preostanku časa več delali s pacienti in posledično manj napotovali na sekundar
- Ljubljana in Maribor bi potrebovala bolnišnico sekundarnega nivoja - za to je potreben čas in veliko kadra - dolgoročen projekt, ki pa se enkrat mora pričeti. Problem LJ bo tudi stanovanjska politika - kje dobiti sestre, ki bodo za najemnino plačevale 1000€ na mesec??
- znižati je potrebno strošek diagnostike - delež amortizacije v radiologiji je previsok in posledično drage storitve - kam gre denar, če je večina v izgubah
- v absentizmu leži ogromno denarja. Kdo bo sodu izbil dno?
.......
1357 sporočil: 7.969
[#3083537] 04.06.26 14:39 · odgovor na: JankoSteharnik (#3083529)
Odgovori   +    8
Največji problem pri vsej tej zgodbi je v dejstvu da privatno zdravstvo kot takšno v Sloveniji sploh ne obstoja. V Sloveniji trenutno ni nobene privatne zdravstvene institucije, ki lahko kompletno poskrbi za vse bolnikove potrebe. Tisto kar imamo in nekateri imenujejo privat zdrvastvo so pa določeni segmenti zdravstvenega sistema, ki so ga izvajalci sami sprivatizirali, vsakokratna vladajoča politika ja pa to gledala in potrjevala. Govorim o dveh segmentih, eden je diagnostika, eostavnejše laboratorijske preiskave in razna slikanja ( roentgen, CR, MR), drugi soegment so pa ambulantni posegi niske in srednje strokovne zahtevnosti. Delna izjema pri vsem naštetem je morda edino Kirurgija Bitenc,ki izvaja tudi kompleksnejše kirurške posege. Značilnost za vse privatne izvajalce je pa ta da nimajo nobene back up-a oziroma po slovensko kadar pride do zapletov rešujejo te probleme zdravniki v javnih bolnišnicah in UKC-jih. In če na koncu potegnem črto je najbližje resnici tisto kar govori dr. Brecelj, da je v ozadju vsega cirkusa v zdravstvu ena zelo majhna skupina ljudi, ki bi si rada metaforično rečeno kupila nove ali pa večje jahte.
Firma sporočil: 212
[#3083580] 05.06.26 09:43 · odgovor na: JankoSteharnik (#3083529)
Odgovori   +    0
[JankoSteharnik]
- okrepiti primar je dolgoročna naloga, je pa dejstvo, da jim je prejšnja vlada dala plače, dodaten kader v ambulante, od njih pa ni izpogajala niti pacienta več - za vpis
A veš, kako zgleda ta "dodaten kader v ambulanti"?
Dodatna sestra ali telefonistka, ki zdravniku na mizo nosi dodatne kartone. Ker SMS niti DMS samostojno nimata pravice narediti popolnoma nič.
JankoSteharnik sporočil: 186
[#3083602] 05.06.26 15:03 · odgovor na: Firma (#3083580)
Odgovori   +    1
Seveda imata pravico. Celo plačani so za to. Le zdravnik jim mora zaupati in sam podeliti kompetence. Danes pa so jih dobili z nazivom in diplomo

Strani: 1


vm-qetesh