Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: članek Sesutje vrednosti skladov pregnalo le malo vlagateljev

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (2)

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-15342 sporočil: 8.014
Po mojem ne gre za to, da "so se vlagatelji vdali v usodo", ampak predvsem za pri nas zelo priljubljeno, čeprav z vidika zrelega vlaganja absurdno stališče "medved gor ali dol, recesija gor ali dol, slabi rezultati gor ali dol, dražje od tujine gor ali dol – pod nakupno ceno ne bom prodal nikoli, pa četudi gre na koncu vse v maloro!"

Neposredni odgovori na sporočilo št. 306205

Strani: 1

anon-72566 sporočil: 3.465
tile udarni clanki lahko povzrocijo drugim vlagateljem precej skode. Borznikom je jasno v interesu, da se promet poveca....
anon-24983 sporočil: 7.885

TadejK je napisal(a):
Po mojem ne gre za to, da "so se vlagatelji vdali v usodo", ampak predvsem za pri nas zelo priljubljeno, čeprav z vidika zrelega vlaganja absurdno stališče "medved gor ali dol, recesija gor ali dol, slabi rezultati gor ali dol, dražje od tujine gor ali dol – pod nakupno ceno ne bom prodal nikoli, pa četudi gre na koncu vse v maloro!"
 Ne gre za to, samo to kar si napisal, bi bolj veljalo za delnice, čeprav je tudi to kar si napisal nekako zajeto v tem. One grejo precej lažje v maloro, skladi malo težje ker je premoženje razpršeno. Pač gre za to, da so jih koritarji uspeli prepričati, z nekaterimi trhlimi argumenti.
Glavni argument je dolgoročno. Sem slišal one pravljice, dolgoročno delnice rastejo, če imaš dovolj dolgo naloženo je povprečni donos letno tam 7-8%. Tako da potem res sledi to, da ne bo prodal pod nakupno ceno, ampak čakal onih 10 ali koliko let, oni loleki pa bodo ta čas lepo provizijo vlekli, ker loleki nimajo provizije od dobička, ampak od vloženih sredstev. No za mene so vsi ki imajo provizije koritarji. V čem je sploh fora ali upravljajo z več ali manj denarja, kaj dosti bolj razpršene naložbe niso, samo več posameznih delnic kupijo. Se pravi isto dela, stroški nakupa in prodaje malenkost višji, provizije pa krepko višje.
No in potem vprašanje. Zmeraj se splača vložiti v sklad ne glede na "ceno", a si jih še kdaj slišal, da bi rekli kdaj se splača izstopiti ? No saj logično da nikoli, če služijo od denarja ki ga upravljajo :) Najbolje je vlagat postopoma, da še malo zmanjšaš tveganje. Pač res ni to vdanost v usodo, je pač plod lažne propagande.
V bistvu ni razlike med skladi in delnicami glede časa nakupa in prodaje. Samo da je pri skladu še bolj zajebano, ker imajo zamik pri obračunu točk. Tako da lahko kupiš ali prodaš mimogrede po 5% drugačni ceni.
anon-17087 sporočil: 1.583
Gre seveda za efekt psihologije množic,kot jih je na borznem področju opisoval Kostolany.Množica vedno kupuje,ko borza raste,sama postane glavni generator rasti.V krizi običajno ali postopno prodaja ali kot tukaj stoično obdrži deleže.
Vedno je bilo tako in nikoli ne bo drugače,človek ima pač tako psihološko strukturo,močan je ko so drugi z njim,,ko trpi,trpi skupaj z njimi in čaka na bolja vremena.
Naačeloma je znan tudi razplet,a faktor časa je spremenljivka brez jasnega odgovora.
anon-157715 sporočil: 1.025

TadejK je napisal(a):
Po mojem ne gre za to, da "so se vlagatelji vdali v usodo", ampak predvsem za pri nas zelo priljubljeno, čeprav z vidika zrelega vlaganja absurdno stališče "medved gor ali dol, recesija gor ali dol, slabi rezultati gor ali dol, dražje od tujine gor ali dol – pod nakupno ceno ne bom prodal nikoli, pa četudi gre na koncu vse v maloro!"
 Ja, imam prijatetelja, ki sem mu lani poleti "svetoval", da je prisel cas, da remisli o umiku svojih sredstev iz skladov. 
Pa je odsel do upravljalca in se vrnil z idejo, da se sedaj pa res ne prodaja in da mu je upravljalec povedal, da se v VS vlaga dolgorocno.Ko je trg konec lanskega leta ze nekoliko padel, sem ga zopet "v rokavicah" povprsal o nalozbah v skladih. Ker so bili ze padci, in ga je stvar zacela srbeti, je zopet odsel do upravljalca...Ko sva se cez teden dni srecala, sem ga povprasal, kako se je odlocil. Zacel mi je govoriti, da mu je upravlalec odsvetoval umik, saj bo imel izstopno, vstopno provizijo, davek... pa seveda, da se v VS vlaga dolgorocno in da nizje pa ze skoraj ne more iti.
No, ko sem ga pred kaksnim mesecem srecal in potipal "v okavicah", je imel samo se "misel", ki ga je grela. Povedal je, da je kupil VS, saj je dolgorocni vlagatel...
kot kaze, upravljalci VS znajo svoje vernike prepricati, da sredstev ne umaknejo, saj so "dolgorocni vlagatelji", ki na dolgi rok lepo zasluzijo. In pri tem so upravljalci zelo uspesni. Svaka cast. po mojem si ze zato zasluzijo placo. Kvalitewta upravljanja VS je tu drugotnega pomena.
No, moramo pa priznati, da upravljalcem ni tezko prepricati svojih vernikov. Ce pogledamo nazaj, do lanskega leta,si zelo lepo zasluzil, ce si samo dokupoval in nic prodajal. In to pri skoraj vseh SLO delnicah.

Strani: 1