8 min
V Munchnu na ogled nova Köglova prekucna prikolica za gradbince
1 ura
Najbolj brani članki danes
1 ura
Novi transporter s polnim naborom različic in pogonov
2 uri
Lutnick: ukinitev carin na pametne telefone in računalnike je samo začasna
2 uri
Kje je in bo denar za mala in srednja podjetja
7 ur
Ukrajina: V napadu ruskih balističnih raket na Sumy umrlo 32 ljudi; napad tudi v Gazi 18
7 ur
Združeno kraljestvo bo po reševanju jekla bolj skeptično do kitajskih naložb
9 ur
Menite, da bo letos posel slabši? Tako si lahko znižate akontacijo davka na dobiček.
9 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
11 ur
Merz o Trumpovih carinah in razpihovanju finančne krize 2
12 ur
Akt o digitalnih storitvah in srednja podjetja: kakšne so obveznosti 1
12 ur
Reuters: Koliko bo stal ta sedež ali kako ameriška podjetja že čutijo vpliv Trumpovih carin
12 ur
Pošta Slovenije prodaja več nepremičnin, tudi upravni zgradbi v Novi Gorici in Murski Soboti 1
12 ur
10 odgovorov o legalizaciji stavb in pridobivanju gradbenih dovoljenj po novem 1
14 ur
Volkovi z Wall Streeta: ob vsakem skoku S & P 500 prodajte 3
15 ur
INTERVJU Matevž Vuga, Big Bang: Avtomatizacija je smiselna tam, kjer zaposleni ne ustvari dodane vrednosti
1 dan
Najbolj brani članki danes
1 dan
Novo: ZDA so iz recipročnih carin izvzele pametne telefone, računalnike 12
1 dan
Trump načrtuje ukaz za pridobivanje kritičnih kovin 3
1 dan
Argentina je sklenila dogovor z MDS v vrednosti 20 milijard dolarjev in odpravila nadzor nad valuto

Strani: 1

XPODJ4 sporočil: 115
[#3059874] 11.04.25 07:09
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: XPODJ4 11.04.2025 07:11
Tako bomo še vedno med redkimi državami, kjer delavci plačujejo višji prispevek kot delodajalci, kar se je zgodilo precej nazaj v imenu konkurenčnosti gospodarstva.
Delitev prispevkov med delavca in delodajalca je fiktivna. Vse plača delodajalec ali vse plača delavec, odvisno s katere strani gledaš. Delodajalca zanima strošek (drugi bruto), delavca pa neto. Vmes sta oba prispevka, ki ju na koncu delodajalec plača skupaj, na istem plačilne nalogu.
Delitev bi imela smisel edino, če bi delavec dobil izplačan bruto in sam plačal svoje prispevke.
leben1 sporočil: 287
[#3059881] 11.04.25 08:58 · odgovor na: XPODJ4 (#3059874)
Odgovori   +    2
[XPODJ4]
>Tako bomo še vedno med redkimi državami, kjer delavci plačujejo višji prispevek kot delodajalci, kar se je zgodilo precej nazaj v imenu konkurenčnosti gospodarstva.

Delitev prispevkov med delavca in delodajalca je fiktivna. Vse plača delodajalec ali vse plača delavec, odvisno s katere strani gledaš. Delodajalca zanima strošek (drugi bruto), delavca pa neto. Vmes sta oba prispevka, ki ju na koncu delodajalec plača skupaj, na istem plačilne nalogu.
Delitev bi imela smisel edino, če bi delavec dobil izplačan bruto in sam plačal svoje prispevke.
Oboje je vplačilo za pokojninsko blagajno. Ki nima nič skupnega z izplačili, kjer so dodani sociala, nagrade zaslužnim, borcem itd, ko je izplačilo potem zgolj kot delanje usluge upokojencem brez povezave z vplačilom, ker če bi bilo povezano, bi upokojenci dobivali precej višje pokojnine. In to je Jerkičeva prikazala kot uspeh do delodajalca, bo pač manj izplačala upokojencem. Ker je na poziciji, ko lahko samostojno odloča o tem brez upokojencev in tudi na njihovo škodo. Pomeni da je slab pogajalec, slab kreator reforme in slab zastopnik upokojencev. Skupaj s Štrukljem in Papežem. Kdor ne verjame, naj posluša pogovore na televiziji, kdo se jih udeležuje in kdo in kako jo zagovarja.
StajercvLJ sporočil: 383
[#3059899] 11.04.25 12:27
Odgovori   +    4
Tale prispevek se bere kot da bo po novem vsega več pri enakem obsegu oz. obdobju dela -generalno višje penzije, pa višje vdovske, višje invalidnine, pa zimski dodatek itd., in vse to torej ob plačevanju enakih prispevkov. Fantastično! Če bi res bilo temu tako...
Avtorica ne pove nič o načinu usklajevanja pokojnin, kjer bo imela večjo utež kot rast plač po novem inflacija in kakšen bo učinek podaljšanja upokojitvene starosti do 67 let. In tudi zvišanje prispevne stopnje in odštetje negativnih let bo težko skompenziralo štetje vseh 40 let.
Pod črto, tale reforma je dobra za državo oz. proračun, ker bo preprečila povečanje izdatkov za pokojnine in s tem težave za javne finance. To je bil verjetno tudi smisel oz. glavni cilj reforme. Za večji del upokojencev pa ni videti kaj preveč pozitivnega. Bo pokazal čas sicer, ampak ne verjamem da se motim.
tomaz.peli sporočil: 87
[#3059901] 11.04.25 12:56
Odgovori   +    1
Če mi lahko nekdo pojasni: "delavci plačujejo višji prispevek kot delodajalci". Ker sem mal bolj počasen in nimam pravih šol si predstavljam, da kot delodajalec plačam delavcu plačo (neto, prehrana, prevoz, ZPIZ delodajalec prispevek, ZPIZ delavec prispevek, PIZ delodajalec prispevek, PIZ delavec prispevek... in vse ostalo po REKu- povečano za 16,1%) , on dobi neto plačo, vse pa je pa moj strošek?
Lidija pa razumem da trdi, da gre delavec na banko in nakaže nek znesek ZPIZu i PIZu? Od kje ga dobi ta znesek pa državo (FURS, PIZ, ZPIZ) ne zanima, ga je pa dolžan plačati (potencialno od svoje neto plače)?
rame sporočil: 982
[#3059985] 07:58
Odgovori   +    1
Problem popravkov ali reform je ,da ne popravijo krivice do moških za nazaj ko je bil odmerni odstotek 57.25% . Uskljajevanje pokojnin z inflacijo in dvigom plač (razmerje) je pa očitno na slabšem za naprej ,ker so odločevalci (politiki) ugotovili ,da bo potrebno dvigniti plače v Sloveniji v naslednjem obdobju. Vrag se zmeraj skriva v drobnem tisku.
0105Vrvic sporočil: 163
[#3060001] 14:49
Odgovori   +    0
Nauk za sindikate, da nikoli ne smemo popustiti pri razbremenitvi plač, ker se tudi začasna nikoli več ne vrne v trajno.

To je čista norost.. Če bi se v resnici borili za delavca, bi to razumeli !

Strani: 1