Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek JEK 2: Kaj vemo pred novembrskim referendumom

Strani: 1 2

FIN-544124 sporočil: 3.392
[#3048468] 20.09.24 08:32
Odgovori   +    9
Že danes bi morali imeti elektriko iz JEK 2.

Čimprej naj zapičijo lopate in gas.

Korejci KHNP 1400 !!!
rx170 sporočil: 6.522
[#3048469] 20.09.24 08:35
Odgovori   +    5
Elektriko obravnavati kot nek artikel, ki ga proizvajamo ali ne v odvisnosti od Excelove CBA analize kot počne ta članek, je neresno.
FIN-263888 sporočil: 407
[#3048474] 20.09.24 09:00
Odgovori   +    11
Če jaz v firmi ali doma v nekaj investiram, potem brezplačno koristim in če posodim še zaračunam.
Glede na to, da investiramo dvakoplačevalci ( Gen-i je v državni lasti ) bomo imeli posledično elektriko iz JEK 2 rezidenti RS zastonj.
Če pa bodo presežki in jo bomo prodali drugim pa bomo deležno dobička.
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048475] 20.09.24 09:10 · odgovor na: FIN-263888 (#3048474)
Odgovori   +    0
[FIN-263888]
Če jaz v firmi ali doma v nekaj investiram, potem brezplačno koristim in če posodim še zaračunam.
Glede na to, da investiramo dvakoplačevalci ( Gen-i je v državni lasti ) bomo imeli posledično elektriko iz JEK 2 rezidenti RS zastonj.
Če pa bodo presežki in jo bomo prodali drugim pa bomo deležno dobička.

Problem je, ker ti ne moreš posameznega elektrončka vprašat ali je iz JEK ali iz uvoza ali pa morda iz sosedove strehe.
FIN-263888 sporočil: 407
[#3048479] 20.09.24 09:44 · odgovor na: mimoidoci (#3048475)
Odgovori   +    4
Lahko ga vprašaš, samo odgovora ne bo, ker ne govori elektronček.
Dobavitelj elektrike pa točno ve čigav je !
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048483] 20.09.24 10:19 · odgovor na: FIN-263888 (#3048479)
Odgovori   +    0
[FIN-263888]
Lahko ga vprašaš, samo odgovora ne bo, ker ne govori elektronček.
Dobavitelj elektrike pa točno ve čigav je !
Se ne bi strinjal.
denac sporočil: 70
[#3048488] 20.09.24 10:50
Odgovori   +    9
Podvprašanje v referendumskem vprašanju bi moralo biti: Se zavedate možnosti mega korupcije pri gradnji JEK 2?
FIN-542731 sporočil: 529
[#3048489] 20.09.24 10:59
Odgovori   +    3
Električno energijo potrebujemo kot "zrak" ... gledano z mojimi očmi je to najčistejši in najbolj zeleni vir energije (kar bruhajte ogenj "uničevalci" rek, "kolektorski toplogredarji" in navsezadnje tudi "smokerji" iz TEŠ-a :)).

In glede na preprosto zapisana dejstva v enem stavku moraš res biti idiot, da greš razpisat za navedeno tematiko referendum.

Tako je pač v "svobodi" ... ne samo, da idioti svoje mesto najdejo, zasedejo ga na vrhu :((
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048497] 20.09.24 12:04 · odgovor na: denac (#3048488)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: mimoidoci 20.09.2024 12:13
[denac]
Podvprašanje v referendumskem vprašanju bi moralo biti: Se zavedate možnosti mega korupcije pri gradnji JEK 2?

Pa saj je pri zdravstvu podobno. Pa ne moreš zato ukiniti zdravstva. Izkoreniniti je potrebno korupcijo. In ker jo včasih imenujemo tudi rak rana, se je potrebno najprej zavedati, kako zelo korupcija škoduje, ker in ko se razraste, pa tudi to, kako se korupcijo izkorenini. Razrastla korupcija je ravno to, ko iz TEŠ-a sklepamo na NEK in ostanemo brez, ali pa, ko jo iz situacije v zdravstvu prenesemo še v energetiko ali kamorkoli drugam in nam postane samoumevna.

Hitro izkoreninjenje bi pomenilo takoj udariti v najvišje vrhove po katerih se zgledujejo tudi nižje ležeči. Če so krivi. Izvolitev Goloba in konzumiranje trenutnih MSM je ravno obraten proces od izkoreninjenja. Vloga MSM bi se morala iz Janše v isti meri preseliti še na levo in udariti po vseh. Golob bi moral oditi že jutri, ker je on gnojilo za laž in korupcijo njegovih, oziroma kot že povedano: Golob je kot bi se Hindenburg zaletel v Titanic. Ok, nočem biti preveč političen, ampak potrebno je vedeti, da so v tem trenutku vsi državni podsistemi usmerjeni le v ohranjevanje tekovina revolucije. In to korupciji prija. Na kulturno ministrstvo npr. te že vratar več ne spusti, če nisi njihov.

P.S.: Nisem sicer tako kulturen, da bi o kulturnem ministrstvu, ampak ravno včeraj smo dobili novega direktorja CD, ki je sam sebi nakazoval po pogodbi s samim seboj. Podobno kot ona predsednica republike, ko je bila šefica na RK. To je tista no, jebemti se imena trenutno ne morem spomnit.
odvisnik sporočil: 1.130
[#3048499] 20.09.24 12:14 · odgovor na: mimoidoci (#3048497)
Odgovori   +    1
Mislim, da je bolj vprašanje koliko te korupcije sploh je in kaj je le nesposobnost.
Vodit projekte prek nekompetentnih ljudi zna bit zelo drago.
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048502] 20.09.24 12:46 · odgovor na: odvisnik (#3048499)
Odgovori   +    6
[odvisnik]
Mislim, da je bolj vprašanje koliko te korupcije sploh je in kaj je le nesposobnost.
Vodit projekte prek nekompetentnih ljudi zna bit zelo drago.

Se bojim, da gredo nekompetentnost, korupcija, politični interes in določena psihopatologija pogosto skupaj - z roko v roki. Še posebej v državnih firmah in še posebej pri nas.
Muki sporočil: 1.128
[#3048506] 20.09.24 13:06
Odgovori   +    4
To pa je beden občutek; veš, da rabimo JEK2, hkrati pa veš, da se bodo posamezniki na polno umastili.
GV-1113 sporočil: 549
[#3048512] 20.09.24 14:38 · odgovor na: FIN-544124 (#3048468)
Odgovori   +    6
Vprašanje je, po kakšni ceni. Če se glede na napovedi obeta cena za KW/h kot pri TEŠ6, potem je racionalni odgovor NE.

Imamo evropski trg z elektriko. Če lahko v JEK2 proizvaja po tržni ceni, potem JA, sicer pa je boljše da tisto elektriko kupimo na borzi.

Še vprašanje za slepe vernike: Če porabite po tržnih cenah za 100 EUR elektrike mesečno, ali bi bili pripravljeni namesto tega plačati 300 EUR mesečno, samo da bo "domača za vsako ceno"?
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048513] 20.09.24 14:46 · odgovor na: GV-1113 (#3048512)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: mimoidoci 20.09.2024 14:49
[GV-1113]
Vprašanje je, po kakšni ceni. Če se glede na napovedi obeta cena za KW/h kot pri TEŠ6, potem je racionalni odgovor NE.

Imamo evropski trg z elektriko. Če lahko v JEK2 proizvaja po tržni ceni, potem JA, sicer pa je boljše da tisto elektriko kupimo na borzi.

Še vprašanje za slepe vernike: Če porabite po tržnih cenah za 100 EUR elektrike mesečno, ali bi bili pripravljeni namesto tega plačati 300 EUR mesečno, samo da bo "domača za vsako ceno"?

Še drugače povedano: Že danes lahko kupimo na terminskih borzah elektriko za 3 leta vnaprej po nižjih cenah, kot jih bo v kateremkoli trenutku v prihodnosti proizvedel TEŠ 6. In gospodje na HSE to vedo pa nočejo direkt povedati, oni iz TEŠ in PV pa tega nočejo vedeti, oziroma bodo rekli, da se na trgovanje pač ne spoznajo. Oboje se da kupit; Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno).
najobj sporočil: 32.209
[#3048514] 20.09.24 15:45 · odgovor na: mimoidoci (#3048513)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 20.09.2024 15:45
[mimoidoci]
> [GV-1113]
> Vprašanje je, po kakšni ceni. Če se glede na napovedi obeta cena za KW/h kot pri TEŠ6, potem je racionalni odgovor NE.
>
> Imamo evropski trg z elektriko. Če lahko v JEK2 proizvaja po tržni ceni, potem JA, sicer pa je boljše da tisto elektriko kupimo na borzi.
>
> Še vprašanje za slepe vernike: Če porabite po tržnih cenah za 100 EUR elektrike mesečno, ali bi bili pripravljeni namesto tega plačati 300 EUR mesečno, samo da bo "domača za vsako ceno"?
Še drugače povedano: Že danes lahko kupimo na terminskih borzah elektriko za 3 leta vnaprej po nižjih cenah, kot jih bo v kateremkoli trenutku v prihodnosti proizvedel TEŠ 6. In gospodje na HSE to vedo pa nočejo direkt povedati, oni iz TEŠ in PV pa tega nočejo vedeti, oziroma bodo rekli, da se na trgovanje pač ne spoznajo. Oboje se da kupit; Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno).
... ja, in če iz kakršnihkoli razlogov www.rtvslo.si/svet/b...ket/721596 čez 3 leta štroma na svetovnem trgu ne bo za kupit nikjer, bodo slovenskemu prekupčevalcu z emisijskimi kuponi www.finance.si/okolj...jetja%20za podobni prekupčevalci s štromom - sami menda nimajo svojih elektrarn - z Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno) še vedno lahko kupili štrom pri nacifašističnem glumcu iz Kijeva - če se ne motim, je namesto ruskega plina obljubljal oskrbo s poceni štromom za celo Evropo - iz porušenih elektrarn v nekdanji sovjetski republiki Ukrajini ... eh, jebiga ...

P.S.: danes ni treba biti glih neka Baba Vanga, samo to www.europarl.europa....-in-russia je treba prebrat ...
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048515] 20.09.24 17:04 · odgovor na: najobj (#3048514)
Odgovori   +    4
[najobj]
> [mimoidoci]
> > [GV-1113]
> > Vprašanje je, po kakšni ceni. Če se glede na napovedi obeta cena za KW/h kot pri TEŠ6, potem je racionalni odgovor NE.
> >
> > Imamo evropski trg z elektriko. Če lahko v JEK2 proizvaja po tržni ceni, potem JA, sicer pa je boljše da tisto elektriko kupimo na borzi.
> >
> > Še vprašanje za slepe vernike: Če porabite po tržnih cenah za 100 EUR elektrike mesečno, ali bi bili pripravljeni namesto tega plačati 300 EUR mesečno, samo da bo "domača za vsako ceno"?

> Še drugače povedano: Že danes lahko kupimo na terminskih borzah elektriko za 3 leta vnaprej po nižjih cenah, kot jih bo v kateremkoli trenutku v prihodnosti proizvedel TEŠ 6. In gospodje na HSE to vedo pa nočejo direkt povedati, oni iz TEŠ in PV pa tega nočejo vedeti, oziroma bodo rekli, da se na trgovanje pač ne spoznajo. Oboje se da kupit; Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno).

... ja, in če iz kakršnihkoli razlogov www.rtvslo.si/svet/b...ket/721596 čez 3 leta štroma na svetovnem trgu ne bo za kupit nikjer, bodo slovenskemu prekupčevalcu z emisijskimi kuponi www.finance.si/okolj...jetja%20za podobni prekupčevalci s štromom - sami menda nimajo svojih elektrarn - z Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno) še vedno lahko kupili štrom pri nacifašističnem glumcu iz Kijeva - če se ne motim, je namesto ruskega plina obljubljal oskrbo s poceni štromom za celo Evropo - iz porušenih elektrarn v nekdanji sovjetski republiki Ukrajini ... eh, jebiga ...

P.S.: danes ni treba biti glih neka Baba Vanga, samo to www.europarl.europa....-in-russia je treba prebrat ...

Včasih smo iz zajebancije pri nakupu učil v Mladinski knjigi ali knjigarni DZS zahtevali še globus Maribora. Pri tebi se pa vidi, da so ti tak globus dejansko prodali in s tem omejili tvojo percepcijo sveta.
Endimion sporočil: 10.604
[#3048536] 21.09.24 08:35 · odgovor na: FIN-263888 (#3048479)
Odgovori   +    0
In upravljavec vodovoda točno ve iz katere vrtine, od deset njih, je voda, ki teče iz tvoje pipe?
najobj sporočil: 32.209
[#3048544] 21.09.24 13:21 · odgovor na: mimoidoci (#3048515)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 21.09.2024 13:26
> > Še drugače povedano: Že danes lahko kupimo na terminskih borzah elektriko za 3 leta vnaprej po nižjih cenah, kot jih bo v kateremkoli trenutku v prihodnosti proizvedel TEŠ 6. In gospodje na HSE to vedo pa nočejo direkt povedati, oni iz TEŠ in PV pa tega nočejo vedeti, oziroma bodo rekli, da se na trgovanje pač ne spoznajo. Oboje se da kupit; Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno).
> ... ja, in če iz kakršnihkoli razlogov www.rtvslo.si/svet/b...ket/721596 čez 3 leta štroma na svetovnem trgu ne bo za kupit nikjer, bodo slovenskemu prekupčevalcu z emisijskimi kuponi www.finance.si/okolj...jetja%20za podobni prekupčevalci s štromom - sami menda nimajo svojih elektrarn - z Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno) še vedno lahko kupili štrom pri nacifašističnem glumcu iz Kijeva - če se ne motim, je namesto ruskega plina obljubljal oskrbo s poceni štromom za celo Evropo - iz porušenih elektrarn v nekdanji sovjetski republiki Ukrajini ... eh, jebiga ...
>
> P.S.: danes ni treba biti glih neka Baba Vanga, samo to www.europarl.europa....-in-russia je treba prebrat ...
Včasih smo iz zajebancije pri nakupu učil v Mladinski knjigi ali knjigarni DZS zahtevali še globus Maribora. Pri tebi se pa vidi, da so ti tak globus dejansko prodali in s tem omejili tvojo percepcijo sveta.
... eh, blagor tebi, da ti elektrike ne more zmanjkati nikoli, ker imaš v današnjem ponorelem svetu vedno v žepu potrdilo o nakupu elektrike na terminski borzi ...

P.S.: tvoj unikatni humor - mogoče je tvoj post komu duhovit - ne razumem, če pa si mi hotel povedat, naj tvojih postov ne komentiram, ker me Mariborčana preprosto ne preneseš, pa mi to jasno povej in se ne trudi s takimi ... aja, jaz se na račun tvojega zanimivega nicka včasih malo pohecam, za razliko od tebe pa nikoli v vseh teh letih do tebe (zavestno) nisem bil žaljiv ...
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048559] 22.09.24 11:45 · odgovor na: najobj (#3048544)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: mimoidoci 22.09.2024 11:50
[najobj]
> > > Še drugače povedano: Že danes lahko kupimo na terminskih borzah elektriko za 3 leta vnaprej po nižjih cenah, kot jih bo v kateremkoli trenutku v prihodnosti proizvedel TEŠ 6. In gospodje na HSE to vedo pa nočejo direkt povedati, oni iz TEŠ in PV pa tega nočejo vedeti, oziroma bodo rekli, da se na trgovanje pač ne spoznajo. Oboje se da kupit; Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno).

> > ... ja, in če iz kakršnihkoli razlogov www.rtvslo.si/svet/b...ket/721596 čez 3 leta štroma na svetovnem trgu ne bo za kupit nikjer, bodo slovenskemu prekupčevalcu z emisijskimi kuponi www.finance.si/okolj...jetja%20za podobni prekupčevalci s štromom - sami menda nimajo svojih elektrarn - z Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno) še vedno lahko kupili štrom pri nacifašističnem glumcu iz Kijeva - če se ne motim, je namesto ruskega plina obljubljal oskrbo s poceni štromom za celo Evropo - iz porušenih elektrarn v nekdanji sovjetski republiki Ukrajini ... eh, jebiga ...
> >
> > P.S.: danes ni treba biti glih neka Baba Vanga, samo to www.europarl.europa....-in-russia je treba prebrat ...

> Včasih smo iz zajebancije pri nakupu učil v Mladinski knjigi ali knjigarni DZS zahtevali še globus Maribora. Pri tebi se pa vidi, da so ti tak globus dejansko prodali in s tem omejili tvojo percepcijo sveta.

... eh, blagor tebi, da ti elektrike ne more zmanjkati nikoli, ker imaš v današnjem ponorelem svetu vedno v žepu potrdilo o nakupu elektrike na terminski borzi ...

P.S.: tvoj unikatni humor - mogoče je tvoj post komu duhovit - ne razumem, če pa si mi hotel povedat, naj tvojih postov ne komentiram, ker me Mariborčana preprosto ne preneseš, pa mi to jasno povej in se ne trudi s takimi ... aja, jaz se na račun tvojega zanimivega nicka včasih malo pohecam, za razliko od tebe pa nikoli v vseh teh letih do tebe (zavestno) nisem bil žaljiv ...
mimoidoči napihnjenec, ki misli da vse ve (tudi budala ali kreten) ni žaljiv ampak šaljiv izraz. Tudi tvoji "dežurni forumski kreteni", ki so te njega dni zminusirali ali pa ki napišejo mnenje nasprotno tvojemu, niso žaljive ampak šaljive oznake.

Tvoja omejena percepcija sveta in globus Maribora sta pa zelo žaljivi pripombi. Žaljiv sem tudi pri drugih neduhovitostih, ki jih je pogosto tudi težko razumeti. Jaz sem žaljiv zelo pogosto, ti nikoli. Pri nabavi šolskih potrebščin sta globus Maribora in tinta za peti razred osnovne šole (popoldanski turnus) ljubljanski fori, ki sta starejši od izpada Maribora iz prve jugo lige in sploh ne sodita v moj "unikatni humor". Moj unikatni humor je le, da so tebi (glede na tvoj intelektualni domet in glede na tvojo podobo sveta) tak globus dejansko prodali.

Skupni odgovor na zgoraj navedeno pa je zelo preprost: Zamešal si pojma žaljivo in šaljivo.


P.S.: Tudi neskončni zapisi o nacifašističnih glumcih, skuštranih idiotih, zmešani vonderlajni in podobni, kažejo, da tvoj občutek za žaljivo izrazito presega občutek za šaljivo. Zato prednjačiš tudi na listi dolgočasnežev in agresivcev, ki nimajo dodane vrednosti in jih je bolje ignorirati. Evo spet sem bil malo šaljiv.
najobj sporočil: 32.209
[#3048562] 22.09.24 13:07 · odgovor na: mimoidoci (#3048559)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 22.09.2024 13:12
[mimoidoci]
> [najobj]
> > > > Še drugače povedano: Že danes lahko kupimo na terminskih borzah elektriko za 3 leta vnaprej po nižjih cenah, kot jih bo v kateremkoli trenutku v prihodnosti proizvedel TEŠ 6. In gospodje na HSE to vedo pa nočejo direkt povedati, oni iz TEŠ in PV pa tega nočejo vedeti, oziroma bodo rekli, da se na trgovanje pač ne spoznajo. Oboje se da kupit; Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno).
> > > ... ja, in če iz kakršnihkoli razlogov www.rtvslo.si/svet/b...ket/721596 čez 3 leta štroma na svetovnem trgu ne bo za kupit nikjer, bodo slovenskemu prekupčevalcu z emisijskimi kuponi www.finance.si/okolj...jetja%20za podobni prekupčevalci s štromom - sami menda nimajo svojih elektrarn - z Base (bolj dolgoročno) in Peak (bolj kratkoročno) še vedno lahko kupili štrom pri nacifašističnem glumcu iz Kijeva - če se ne motim, je namesto ruskega plina obljubljal oskrbo s poceni štromom za celo Evropo - iz porušenih elektrarn v nekdanji sovjetski republiki Ukrajini ... eh, jebiga ...
> > >
> > > P.S.: danes ni treba biti glih neka Baba Vanga, samo to www.europarl.europa....-in-russia je treba prebrat ...
> > Včasih smo iz zajebancije pri nakupu učil v Mladinski knjigi ali knjigarni DZS zahtevali še globus Maribora. Pri tebi se pa vidi, da so ti tak globus dejansko prodali in s tem omejili tvojo percepcijo sveta.
> ... eh, blagor tebi, da ti elektrike ne more zmanjkati nikoli, ker imaš v današnjem ponorelem svetu vedno v žepu potrdilo o nakupu elektrike na terminski borzi ...
>
> P.S.: tvoj unikatni humor - mogoče je tvoj post komu duhovit - ne razumem, če pa si mi hotel povedat, naj tvojih postov ne komentiram, ker me Mariborčana preprosto ne preneseš, pa mi to jasno povej in se ne trudi s takimi ... aja, jaz se na račun tvojega zanimivega nicka včasih malo pohecam, za razliko od tebe pa nikoli v vseh teh letih do tebe (zavestno) nisem bil žaljiv ...
mimoidoči napihnjenec, ki misli da vse ve (tudi budala ali kreten) ni žaljiv ampak šaljiv izraz. Tudi tvoji "dežurni forumski kreteni", ki so te njega dni zminusirali ali pa ki napišejo mnenje nasprotno tvojemu, niso žaljive ampak šaljive oznake.

Tvoja omejena percepcija sveta in globus Maribora sta pa zelo žaljivi pripombi. Žaljiv sem tudi pri drugih neduhovitostih, ki jih je pogosto tudi težko razumeti. Jaz sem žaljiv zelo pogosto, ti nikoli. Pri nabavi šolskih potrebščin sta globus Maribora in tinta za peti razred osnovne šole (popoldanski turnus) ljubljanski fori, ki sta starejši od izpada Maribora iz prve jugo lige in sploh ne sodita v moj "unikatni humor". Moj unikatni humor je le, da so tebi (glede na tvoj intelektualni domet in glede na tvojo podobo sveta) tak globus dejansko prodali.

Skupni odgovor na zgoraj navedeno pa je zelo preprost: Zamešal si pojma žaljivo in šaljivo.


P.S.: Tudi neskončni zapisi o nacifašističnih glumcih, skuštranih idiotih, zmešani vonderlajni in podobni, kažejo, da tvoj občutek za žaljivo izrazito presega občutek za šaljivo. Zato prednjačiš tudi na listi dolgočasnežev in agresivcev, ki nimajo dodane vrednosti in jih je bolje ignorirati. Evo spet sem bil malo šaljiv.
... čuj, mimoidoči ... evo, sicer si že spet pozabil komentirat bistvo mojega posta, in sicer kje boš ti s terminsko pogodbo na borzi našel elektriko, če bo zaradi vedno bolj bližajoče se vojne - spomni se mask na začetku pandemije covida - po celem svetu pizdarija s proizvodnjo in prenosom(!) elektrike ... no, ampak če si se že tako potrudil preiskati 32.203 postov, ki sem jih na totem forum napisal v dobrih 16 letih, da bi mi dokazal, da sem žaljiv jaz, ti pa si šaljiv, bi lahko še nalimal tiste svoje poste, na katere sem ti sprovociran odgovoril(!) z žaljivim mimoidočim naduvancem - napihnjenec mi ni blizu - da bi si naključno mimoidoči forumaši lahko ustvarili malo boljšo sliko, kdo je žaljiv, kdo je šaljiv in seveda zakaj ...

P.S.: ker si me spomnil na "dežurne forumske kretene", sem v svojem forumskem arhivu z besedilom "zased*" probal poiskat kakšen primeren post, ki bi lahko pojasnil odgovor na vprašanje, ki sem ga v totem forum.finance.si/?m=...333&single malo daljšem postu na koncu v P.S. postavil forumašu z zanimivim nickom oQI23IDCN0948R in ki ga zdaj postavljam tudi tebi - BTW, meni podobna žrtev tvojih "šaljivcev" je bil tudi legendarni dolgočasnež in agresivec bc123a, ki je zaradi minusarjenja svojih postov daleč za nazaj parkrat totalno popizdil - in sicer kako bi ti imenoval nekoga, ki te dobesedno čaka v zasedi in te potem v istem trenutku, ko opazi tvoj post, zasuje z minusi, ne glede na to, kaj si sploh napisal in komu si tisto napisal ... khmm, ob tem pa on sam seveda ostane brez komentarja in ki je pri tukaj nalimanem postu očitno kliknil na minus, še preden sem jaz kliknil na Objava ... jebiga, meni je za takšnega bolnika še najbližje poimenovanje "dežurni forumski kreten" ... aja, in še pojasnilo za naključne mimoidoče forumaše - če kdo slučajno še bere toti forum - ki na totem forumu nimajo tako dolge skupne zgodovine kot midva, toti tvoji "šaljivci" so bili aktivni takrat, ko so Financarji s "fakju" vsem aktivnim forumašem merili pamet in ko je večji "fakju" kot seštevek plusov in minusov vsakega posta pomenil, da je neki forumaš bolj pameten, drugi pa bolj glup ...
Endimion sporočil: 10.604
[#3048564] 22.09.24 13:26 · odgovor na: GV-1113 (#3048512)
Odgovori   +    1
[GV-1113]
Vprašanje je, po kakšni ceni. Če se glede na napovedi obeta cena za KW/h kot pri TEŠ6, potem je racionalni odgovor NE.

Imamo evropski trg z elektriko. Če lahko v JEK2 proizvaja po tržni ceni, potem JA, sicer pa je boljše da tisto elektriko kupimo na borzi.

Še vprašanje za slepe vernike: Če porabite po tržnih cenah za 100 EUR elektrike mesečno, ali bi bili pripravljeni namesto tega plačati 300 EUR mesečno, samo da bo "domača za vsako ceno"?
Ja imamo trg z elektriko. Pri čemer se je pa vseeno potrebno zavedati dvojnega.

1. Ja, komot lahko danes s "fjutčrsom" kupiš EE za tri leta vnaprej. A vendarle je ne kupiš od elektrarne, ampak od Trgovca. Denimo GEN-i. Ali nekega tujega. In na področju energetike zdaj že imamo "pravno prakso". Spomni se Geoplinovih kolobocij, ko že plačan ruski plin zaradi sankcij ni mogel po ceveh v Slovenijo! Obstaja možnost, da ti kupljenih elektrončkov ne boš dobil.

2. Tudi če vso EE kupimo zunaj, morajo pač zunaj obstajati te presežne kapacitete. In v tisti "tržni" ceni je ravno tako amortizacija elektrarne. In izgube po daljnovodih se merijo v % na zelo dolge razdalje.

Geostrateški vidik lastne elektrarne ni nepomemben. Odločitev, koliko si "samooskrben" je pomembna. TEŠ predstavlja 35%. NEK 17% (slovenska polovica). Še 25% pridodajo HE. In sončna in vetrna 4%. Razliko že sedaj uvažamo. Ko daš iz enačbe teš in nek, smo "samooskrbni" manj kot tretjinsko. In to še predno smo zamenjali vozni park na EV vozila.

Če zamenjamo le 1/3 vozil na EV, to je v Sloveniji 400.000 vozil, in vsako res v povprečju porabi le 20kWh dnevno, bomo vseeno potrebovali dodatnih 2,928TWh električne energije letno. Če se vseh 400.000 porazdeljeno polni čez dan, to zahteva elektroenergetski objekt ranga 300MW.

Reciva da 1GW NEK stane 15 milijard. Skupaj s podkupninami. Življenjska doba je 30 let. V povprečju obratuje 11,2 meseca na leto, ker imava vmes menjave goriva in remont. V življenjski dobi bo torej ta elektrarna proizvedla 241.920.000MWh EE. Amortizacije bo torej 62€ na MWh. Tvoja predpostavka o 300€ na MWh "domače elektrike" enostavno ne pije vode. Morda cena spleza na 150€.

Point pa je, da je ta EE potem cenovno stabilna. Ko zamenjaš gorivne elemente za eno leto in pol vnaprej veš koliko bo MWh. In dobavljiva je. 24 ur na dan. Ni nihanj med dnevom in nočjo. Ni nihanj zaradi spremenljivega vodostaja rek, ali pa moči vetra.

In znotraj države je.

In prosim, ne mi o PV nadomestku. Sem šel "postavit" 1GWp solarno na Jarški prod v Ljubljani. In prišel do proizvodnje 1 TWh letno.

Izvoli izračun:
globalsolaratlas.inf...10,1000000

Decembra ti bo dala ušivih 23GWh. V celem letu pa 1/8 tistega, kar bi dala ekvivalentna JEK z enako nazivno močjo.

Še o ceni. Če je denimo cena panela 800€ na kW, in želiš ekvivalent električne energije, kot jo daje 1GW nuklearka, te v Sloveniji, zarad osončenja, samo paneli stanejo 7 in pol milijarde €. Ker moraš čez dan energijo hranit, moraš imeti hranilnike. Pri taki velikosti je to komotno se 4 milijarde, pa sva na 12. In to še predno smo šli odkupovati zemljišča.

Point je le v tem, da se odločimo kako samooskrbni želimo bit z EE.
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048567] 22.09.24 15:24 · odgovor na: Endimion (#3048564)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: mimoidoci 22.09.2024 15:37
[Endimion]

Ja imamo trg z elektriko. Pri čemer se je pa vseeno potrebno zavedati dvojnega.

1. Ja, komot lahko danes s "fjutčrsom" kupiš EE za tri leta vnaprej. A vendarle je ne kupiš od elektrarne, ampak od Trgovca. Denimo GEN-i. Ali nekega tujega. In na področju energetike zdaj že imamo "pravno prakso". Spomni se Geoplinovih kolobocij, ko že plačan ruski plin zaradi sankcij ni mogel po ceveh v Slovenijo! Obstaja možnost, da ti kupljenih elektrončkov ne boš dobil.

2. Tudi če vso EE kupimo zunaj, morajo pač zunaj obstajati te presežne kapacitete. In v tisti "tržni" ceni je ravno tako amortizacija elektrarne. In izgube po daljnovodih se merijo v % na zelo dolge razdalje.

1. Not true

2. Not true


P.S.: Not true pomeni, da je pretežni del zapisa vsebinsko napačen ali pa vsaj nenatančen za razumevanje. Ne da pa se mi ponovno "iz nule" o terminskih borzah.
Endimion sporočil: 10.604
[#3048568] 22.09.24 15:38 · odgovor na: mimoidoci (#3048567)
Odgovori   +    0
S terminsko pogodbo se prodajalec zaveže, da bo nekoč v dogovorjeni prihodnosti prodal XY količine nečesa po YZ fiksirani ceni. In nkupec se zaveže, da bo to kupil in plačal. to enako količino XY po YZ ceni.

Prvi mora imet na dan izpolnitve robo, drugi pa denar. To niso terminske, ki so cash-settled, kot so denimo terminske na indeks. te so commodity settled.

Ob tem žoganju je nekdo v moji ne tako oddaljeni preteklosti skoraj kupil tanker nafte...
0531Zavar sporočil: 1.552
[#3048569] 22.09.24 16:08 · odgovor na: denac (#3048488)
Odgovori   +    0
[denac]
Podvprašanje v referendumskem vprašanju bi moralo biti: Se zavedate možnosti mega korupcije pri gradnji JEK 2?
Standardna korupcijska šticunga je že vračunana v ceni :)
(torej je vprašanje brezpredmetno)
0531Zavar sporočil: 1.552
[#3048571] 22.09.24 16:20
Odgovori   +    0
S stisnjenimi zobmi bo najbrž obkrožil ZA.
S tem da je 10 miljard res balkanska cena, podobno kot je 10 miljard ultra balkanska cena za sanacijo preteklih poplav. Skratka v SLO se v takšnih projektih napajajo domače in tuje pjavke na davkoplačevalskem denarju do maksimuma. Alternativa je edino ta da, dejansko nimamo nič več v lokalni lasti (banana republika). Glede na splošno stanje duha v SLO, pa si mislim da bi bilo slednje navsezadnje celo boljše za nas (ampak bom vseeno glasoval ZA) :)
mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048574] 22.09.24 17:42 · odgovor na: Endimion (#3048568)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: mimoidoci 22.09.2024 17:56
[Endimion]
S terminsko pogodbo se prodajalec zaveže, da bo nekoč v dogovorjeni prihodnosti prodal XY količine nečesa po YZ fiksirani ceni. In nkupec se zaveže, da bo to kupil in plačal. to enako količino XY po YZ ceni.

Prvi mora imet na dan izpolnitve robo, drugi pa denar. To niso terminske, ki so cash-settled, kot so denimo terminske na indeks. te so commodity settled.

Ob tem žoganju je nekdo v moji ne tako oddaljeni preteklosti skoraj kupil tanker nafte...

Če se v odgovoru navežem tudi na predhodno korespondenco, ki je žal zgoraj nisi ohranil:

Že prvi stavek tu zgoraj pove, da Geoplin z Rusi ni sklenil terminske pogodbe. Na borzi ti niti ne veš, da je na drugi strani ravno Rus, še manj mu pa to plačaš vnaprej, npr. tik preden on napade Ukrajino. Tam nič ne prodajaš, niti ne kupuješ ampak, le skleneš (skleneš "zastonj", potrebuješ pa na računu denar za kritje cenovnih razlik) nakupno(e) ali prodajno(e) pozicijo(e) za standizirano količino, standardiziranega blaga po določeni ceni. Vsak dan si pri poravnavi dolžan poravnati razliko v ceni, ob tem pa še nisi nič kupil niti prodal. O razlogih in posledicah teh smešnih poslovnih odnosov, ki trajajo že nekaj sto let pa kdaj drugič.

Navajanje pravne prakse ob neizpolnjevanju pogodbe med Rusi in Geoplinom torej nima nobene veze z neizpolnjevanjem pogodb, ki potekajo preko terminskih borz. To je že prva kar velika prednost sklepanja pogodb preko teh borz.

So pa še druge posebnosti. EE na borzi ne "prodajajo" samo trgovci, ampak lahko tudi jaz ali ti. Lahko sva pa tudi kupca. In oba se bova -v izogib tankerju nafte- poravnala v denarju še pred zapadlostjo z zapiranjem pozicije ali pa prijavila cash-settlement ob zapadlosti, ne bova pa prijavila transfera blaga, ker ga nimava in ker ga ne rabiva.

Interes za dobavo blaga ima ponavadi manjšina udeležencev trgovanja, mednje pa sodijo tisti, ki so (v primeru EE) dejansko lastniki generatorjev in večinoma zavzemajo prodajne pozicije, in pa tisti, ki kupujejo in ki vedo, komu bodo EE prodali (dobavili) naprej in so torej kupci EE - večinoma tudi pogodbeno zavezani za dobavo.

In še enkrat: O razlogih in posledicah teh smešnih poslovnih odnosov (terminskih pogodb), ki z razlogom trajajo že nekaj sto let, kdaj drugič. Ali pa če koga zanima od kje trgovcem HSE po 40.000 EUR nagrade k mesečni plači.
najobj sporočil: 32.209
[#3048576] 22.09.24 20:08 · odgovor na: mimoidoci (#3048567)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 22.09.2024 20:10
[mimoidoci]
> [Endimion]
>
> Ja imamo trg z elektriko. Pri čemer se je pa vseeno potrebno zavedati dvojnega.
>
> 1. Ja, komot lahko danes s "fjutčrsom" kupiš EE za tri leta vnaprej. A vendarle je ne kupiš od elektrarne, ampak od Trgovca. Denimo GEN-i. Ali nekega tujega. In na področju energetike zdaj že imamo "pravno prakso". Spomni se Geoplinovih kolobocij, ko že plačan ruski plin zaradi sankcij ni mogel po ceveh v Slovenijo! Obstaja možnost, da ti kupljenih elektrončkov ne boš dobil.
>
> 2. Tudi če vso EE kupimo zunaj, morajo pač zunaj obstajati te presežne kapacitete. In v tisti "tržni" ceni je ravno tako amortizacija elektrarne. In izgube po daljnovodih se merijo v % na zelo dolge razdalje.
1. Not true

2. Not true


P.S.: Not true pomeni, da je pretežni del zapisa vsebinsko napačen ali pa vsaj nenatančen za razumevanje. Ne da pa se mi ponovno "iz nule" o terminskih borzah.
... evo, in kot sem v najinih "duelih" na totem forumu navajen, pri mimoidočem odgovor "true" pomeni, da na moje vprašanje forum.finance.si/?m=...562&single že spet vse tiho je bilo ... eh, jebiga ...

P.S.: just couldn't resist ...
odvisnik sporočil: 1.130
[#3048577] 22.09.24 20:30 · odgovor na: mimoidoci (#3048574)
Odgovori   +    0
Kaj če se zgodi nekaj podobnega koroni in države rabijo ee le zase, ali pa da pride do zaprtja borze, mogoče celo ukinitve
.
Takrat ti tvoja pozicija nič ne pomaga, makar si v plusu. Za fizično dobavo moraš pa plačat takoj.
Kaj če pride do hiperinflacije, takšnega dviga ali padca in gre tvoja nasprotna stran v stečaj.

Ajde preden bomo zgradili nek2, se bojo morali ti scenariji že zgodit ;).
Bogomir1 sporočil: 69
[#3048578] 22.09.24 20:42
Odgovori   +    2
Ob bok tehtnih argumentov ene in druge strani, naj dodam še v razmislek:

Po mojem razumevanju obstaja velika verjetnost, da se bo nuklearka gradila ravno v času prihajajočega vrhunca krize svetovnih razsežnosti. Zaradi iskanja novih družbenih ureditev bo neurejenost trga začasno velika. Valutna tveganja bodo visoka, dobavne verige bodo še bolj nestabilne, dobavljivost vseh energetskih virov se bo zmanjšala in cene zvišale. Poiskati bo treba manjše zlo. Morda je najmanjše tveganje, če se nuklearko zgradi čim prej in se v pogodbah ustrezno zavaruje.

V življenju nisem bil ravno pristaš črnih scenarijev, vendar sedanji trendi že nekaj časa ne kažejo dobro. Trgovinsko-tehnološke bitke prehajajo v vojne, polarizacija v družbah in s tem neučinkovitost se povečuje, avtokratski režimi postajajo agresivnejši. Zelo verjetno smo priča koncu enega socialno-ekonomskega cikla. Argumenti, ki temeljijo zgolj na slovenskih razmerah ob predpostavki, da bo svetovno okolje ves čas ostalo tako kot je danes, so neustrezni.
odvisnik sporočil: 1.130
[#3048579] 22.09.24 21:14 · odgovor na: Bogomir1 (#3048578)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: odvisnik 22.09.2024 21:15
Glede na našo počasnost, bo kriza mimo preden bomo dobro začeli oz končali :).
V slabih scenarijih se verjetno še da podaljšat obratovanje nek za kakih deset let. Če bo nova nuklearka tam čez 20 let online ne bo prezgodaj niti prepozno.
Ob resnejši krizi in dokler nimamo 50 posto voznega parka na strom, bo tudi pol trenutne proizvodnje dovolj :).
Pač ne gre pes za repom, temveč rep za psom :).
Če bojo povsod po eu imeli je in dovolj stroma, ga bo neka malenkost ostala tudi za nas.

Strani: 1 2