Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Vihar na obvezniških trgih

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.948
[Glavni forum] Tema: Vihar na obvezniških trgih
[#2999375] 14.06.22 12:04 · odgovor na: 1011Arist (#2999342)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 14.06.2022 12:09
[1011Arist]
> [mar123]
> Dobr da nas je jj zadolzil za 10 milijard za foro
Sicer ni 10 ampak 8, ampak tisto je bila najboljša zadolžitev, skratka odlična fora.
Res je bil denar talan malo helikoptersko, ampak tudi zaradi tega smo ohranili eno največjih gospodarskih rasti v EU. Ker je prišla inflacija, so se nominalni prihodki proračuna toliko povečali, da imamo namesto v celem letu planiranega proračunskega primanjkljaja, že v petih mesecih presežek.
Zaradi inflacije bo letos nominalni BDP blizu 60 milijard, dolžni pa smo 38, kar bo pomnilo, da nam bo dolg nominalno padel na 63% BDP. www.gov.si/assets/mi...-2022.docx

Še lepše pa je, da so bile tiste desetletne zadolžitve kuponsko okoli 0% in imajo danes na borzi www.mtsdata.com/cont...sl/fixing/
tečaje npr. okoli 80%, tiste daljših ročnosti pa celo med 40 in 60%.
To pomeni, da smo tržno dolžni že 2 milijardi manj.
RSL SI0002104105 SLOREP 0 12/02/31 02/12/2031 80.505 2.54%
RSL SI0002104196 SLOREP 0.125 01/07/31 07/01/2031 80.570 2.56%

10,039 milijard izdanih obveznic iz njegovega mandata, je danes tržno vrednih zgolj 8.02 milijardi, kar pomeni, da jih lahko država odkupi z 20% diskontom, že pri tem nivoju obrestnih mer, do konca leta lahko ta diskont zrase na 4 milijarde.

Srati po eni najboljših finančnih potez s stališča finančne stroke in finančnega upravljanja v zgodovini Slovenije, kaže samo da o tem povsem nič ne razumeš, oziroma si nasedel levim demagogom, ki dajejo PR sporočila za opranoglavce.
V času prihajajoče inflacije je zadolžitev po fiksni mer nekaj najboljšega kar lahko narediš, ker ti inflacija odplača precejšen del dolga.
... evo, to forum.finance.si/?m=...683&single preberi, da ne bom še enkrat isto pisal ...

P.S.: ker o bistvu kapitalizma na totem forumu isto ponavljam že od davnih časov pred prihodom famozne "trojke" v Slovenijo, sem v svojem forumskem arhivu z geslom "sparkira*" iz firbca poiskal svoj prvi post forum.finance.si/?m=...077&single , ko sem osem let nazaj vmes že nekajkrat pobrisanim in ponovno aktiviranim forumašem primerjavo v bližini Zemlje sparkiranega planeta uporabil prvič in mi ob številnih ponovitvah zelo nazorne primerjave noben forumski malikovalec rasti BDP-ja nikoli ni odgovoril nič ... alzo, če bistvo na kratko povzamem, takrat se je Alenka Bratušek seveda zmotila, ko je v svoji High English rekla "Vi dont nid mani, vi džast nid tajm!", ker enako kot vsi na svetu poleg tajma rabimo tudi sveže naštancan mani in je dobro, če našim gospodarjem na finančnih "trgih" s samo njim znanim izračunom bonitetne ocene za odplačevanje svojih dolgov v starem maniju s svežim manijem plačamo čim manj ...