Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Vihar na obvezniških trgih

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

crt sporočil: 27.245
[Glavni forum] Tema: Vihar na obvezniških trgih
[#2999346] 14.06.22 08:09 · odgovor na: Rokc5 (#2999344)
Odgovori   +    26
Zadnja sprememba: crt 14.06.2022 08:20
[Rokc5]
crt - Pa mogoče eno vprašanje zate: kako lahko evropske južne države pomirijo obvezniške trge - kaj lahko neka Italija naredi, da zbije dolg? Ali lahko računa samo na hiperinflacijo, da ji ga zradira?
ne vem, ce se res hoces ravno z mano o dolgu pogovarjati... :) ker nisem pristas nemske interpretacije dolg = schuld = krivda in sicersnjega "moralnega" pristopa k tem vprasanjem.

inflacija ga bo sama pojedla. taka je tista pot, ki je najbolj zanesljiva in najmanj agresivna do kogarkoli (imetnikov dolga, podmnozic druzbe, sosedov...)

za drzave evropskega juga je bil dolgo model bivanja zivljenje s povisano inflacijo in obcasno devalvacijo valute, ki je resetirala pozicijo izvoznikov kot glavnih motorjev na znova dobro konkurencno.

temu so se odrekle z vstopom v evro, s cimer je sever dobil stabilen izvoz in manj konkurence juznih izvoznikov, jug pa znizanje stroskov financiranja drzavljanov, podjetij in drzav. nakar so bile napizdene zaradi pricakovano eksplodirane uporabe tega.

osebno to zgodbo jemljem kot prehod iz stanja, ki je bil neka zgodovinsko kolkor tolko stabilna situacija za te drzave, v nekaj, kar v bistvu to ni in zanje verjetno ne bo trajno zdrzalo. tako mislim ze dolgo in tudi se danes.

to potencialno ne-zdrzanje je malo tricky, ker je drzavam juga skupno tudi to, da so v bistvu mlade demokracije: diktatura je bila v spaniji, portugalski, grciji in jugoslaviji - samo italiji je, za moje pojme predvsem zaradi ameriske vloge, uspelo ostati izven ene ali druge barve majice diktature.

italija ima tudi primarni presezek proracuna - deficit postane, ko upostevamo servisiranje dolga. (kot vidis, se dolocena politicna resitev sugerira kar sama :)

ti si sicer verjetno hotel slisati kaj o povecanju konkurencnosti, korenitih reformah, vestnem varcevanju in kar je se teh besednih zvez, ki so na tapeti tako pogosto, da so v bistvu samo se masilo.

od res uspesnih transformacij sta zame na svetu juzna koreja in vietnam, ki sta oba kulturno-druzbeno-zgodovinsko precej drugacna od italije in slovenije.

ce presaltava kar na slovenijo, ker ni tako dalec...

recimo, da sta blizu ceska in poljska. poljsko lahko dava kar stran, ker ji zelo pomaga velik notranji trg. ceska (in poljska) pa ima med drugim .... lastno valuto. (madzarska prav tako.)

lahko se greva se baltik. kaj ima baltik, cesar slovenija ali italija nima in je kar fajn, da nima? nizek start + dolocenega soseda, ki deluje precej motivacijsko v smislu there's nothing like the threat of imminent death to wonderfully concentrate the mind.

kaj pa ima slovenija, cesar vse te nimajo?

slovenija trpi zaradi posledic socializma.

ah, ampak kaksnih posledic tocno? jah, his in vikendov vendar :)

hocem reci - tega, da je bila petelin na vrhu lokalnega kupa gnoja, v socialisticnem svetu prva na vasi. zato je v sloveniji glavna vrednota status quo - bila in je se vedno. ker se se vedno zivi dovolj dobro.

kar vodi v velike frustracije ljudi, ki bi zeleli velike politicne spremembe, in jih mestoma vodi do pridusanja, naj gre vendar vse v kurac, da bo potem velik revolt in bo sprememba. pri cemer naivno predpostavljajo, da ce se res zbudita jeza in revolt, da bodo potem vile in motike zjebale ono drugo politicno pleme in ne (spet) njihovega.

slovenija je zelo dobra v tistem, kar je tudi sicersnji glavni eu-level pristop: kicking the can down the road & muddling through - brez nekih velikih podvigov in sprememb, z relativno ugodnimi sosedi in z dovolj majhnosti, da se lahko mestoma ugodno priklopi na kak vecji proces, ne da bi to za njega kaj dosti pomenilo.

zgodovinsko ne vidim neke podlage verjeti, da bi bila karkoli drugega.

glavni riziko pa ni to, da "ni reform", temvec to, da bi se stanje v nemciji tako zagnojilo, da bi se tam gori nehali zanimati za relativno urejenost gospodarsko-politicnih kolonij. in to ni nekaj, cesar usoda se odlooci pri nas.

aja, in ce greva zdaj nazaj na italijo - kaj ima pa italija, cesar slovenija definitivno nima?

ima to, da je tretje najvecje gospodarstvo v eu.

to je situacija a la "ce si dolzan banki sto jurjev, je to tvoj problem. ce si dolzan banki sto milijonov, je to bankin problem." to je najvecji in najpomembnejsi del slike.