Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0430ABAKU sporočil: 1.790
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 17.05.2021 11:58
Glede na porabo čisto možno. Delavnico imam pa tudi res. Elektrike plačujem 200€ mesečno.

Sicer bo, upam, končno vreme, da bo toplotna nehala za to sezono. Sem doma v precej mrzlem predelu, ampak osončenem, megle sploh ne poznamo. Bajta ni vrstna, sosedje me ne grejejo.

Profesionalno sem pa štromar. Razvojni inženir. To je tudi en del mojega hobija. Zato tudi še nimam solarne elektrarne. S temi stvarmi se namreč sam ubadam. Tukaj pa še zbiram pogum, da bom lezel po precej strmi in slabo pohodni strehi. Morda bo prej solarni nadstrešek terase. :-)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2929168

Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 7.990
Zadnja sprememba: FIN-379669 17.05.2021 12:21
:) Dober odgovor.

(Ko sem prenavljal vrstno hišo je prišlo v bajto en kup mojstrov in so predlagali, menjaj to, menjaj ono, kupi notranje IR panele, se boš le z njimi grel, menjaj peč, kupi toplotno črpalko, peleti... jaz vse to poslušam, pa sem se vprašal, halo, zakaj če matematika ne pije vode.)

(Je pa bila v bajti že od prej vzdrževana kondenzacijska naftna peč, ki je kar učinkovita v svojem delovanju, letnik 2011 - 2012. Še dva dobra solar panela in šibajmo. 300l bojler zagreje do 53 stopinj zjutraj naftna peč, čez dan pa appr. 45 do 50% čez leto grejeta vodo le kolektorja.)

Razmišljal sem še o 2 do 4 FV panelih na strehi za lastne potrebe, ampak bom še počakal, da mi drugi pripeljejo rešitev , pa zraven zrihtajo baterijo. Bom počakal, da mi profi prodajalec pove ceno, jaz pa bom preračunal, če se izplača. Zelo verjetno bo to aktualno čez kakih 6 let, ko bo cena elektrike iz distr. omrežja že ene appr. 30% višja od današnje, cene baterij bodo padle in poraba elek. bo večja zaradi (drugega) manjšega e-vozila pri bajti.

Zakaj bi se mučil še s čim drugim? Je treba še kaj drugega početi...
comteo sporočil: 664
Zadnja sprememba: comteo 17.05.2021 15:27
Solarna elektrarna..... in le 12 kWh baterije je v Trebnjem kolega bil lani 6 mesecev offgrid....Hiša z večjo porabo. Od marca do avgusta. Naprej ne vem. VErjetno še naprej.
Na omrežje se lahko priklopiš z NAJMAŠNIM MOŽNIM priključkom, ki ga uporabljaš le za nočno polnjenje baterij, ko je sonca malo. Recimo 1 x 16A.. ali če je kaj še cenejše.
Omrežje obremeniš minimalno, čez noč, ko je električne energije preveč. Če (ko) vsi to naredimo se velike elektrarne enostavno zaprejo. Ker ne bodo rentabilne. One delajo cel čas s polno močjo, da se izplačajo, a kupcev za to predrago energijo ne bo.
Če sam proizvajaš prihraniš še omrežnino in DDV....
Osebno nimam solarne eletrarne (še), ker sem v bloku, ampak razmišljam o baterijh. Imamo ceno za nočno energijo 1 cent za kWh - in če to polnim v baterije veliko prihranim čez dan. Prihranil bi verjertno 50€ na mesec..... baterija 10 kWh (dneva poraba) je pa cca 2000€. 5 let in sem krepko na plusu. Seveda, če bi dodal kak panel, še prej.
Solarni paneli + baterije + najcenejši priključek ali solarni paneli + baterije + en učinkovit plinski generator. Lahko je izračunati, da se močnejši priključek na omrežje kmalu ne bo izplačal.
Dodam lahko, da imamo doma 3 električna avta (v bloku), malo polnilnico na fasadi... in skupni strošek tega priključka od 24 do 32€ (z vsemi fiksnimi stroški). POlnimo izključno čez no ali vikend (ko je energija 1 cent za kWh).

Strani: 1