Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pozor, grozi spomladanska pozeba

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

crt sporočil: 27.236
[Glavni forum] Tema: Pozor, grozi spomladanska pozeba
[#2919467] 07.04.21 07:43 · odgovor na: (#2919458)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 07.04.2021 07:50
predvidoma albena, dobim od cloveka, ki se gre rastlinske zadeve v bolgariji (balkep).

problema z marelico sta po mojem vtisu predvsem dva:

- podlaga, na katero je cepljena: v sloveniji se se vedno strogo uporablja mirabolana (mirabolana 29c), za katero pa po svetu pravijo, da ni najboljsa in da je to tisto, kar prispeva oziroma rado pripelje do "kapi", nenadnega propada drevesa; bolgar uporablja torinel (prav tako izpeljanka slive, vendar novejsa pogruntavscina).

- lokacija; eni pravijo daj na cim bolj zasciteno lego, da bo ja vse ok, ko starta; drugi pravijo daj na cim bolj brutalno lego, da bo ja cim kasneje startala. problem je pa v tem, da odvisno od tega, kako se odvija vreme v posmeznem letu, lahko ima smisel ali eno ali drugo izmenicno. no, za moje rastlinjaske namene to ni tak problem, ker tam ob ekstra hladnih groznjah dodamo gretje.

v idealnem svetu bi sicer zelel poskusiti s slovensko pisecko marelico, ce bi jo kje lahko dobil, ali pa katero od himalajskih (hunza etc), kar prav tako ni ravno enostavno.

z marelico na nasi legi krsimo pravilo, ki se ga je sicer pametno drzati in se tudi ga: posadi tisto, kar na tvojem mestu ze samo zeli rasti, ker sicer stalno igras sizifa in brez veze tratis cas in energijo. ampak marelice so res zelo okusen cilj :)

danes zjutraj -3, prek noci -4. sadovnjak izgleda kot avantgardna umetniska instalacija, postavljeni so prireditveni sotori, ovoji vrteksa, velike vrece za smeti v raznih barvah... ne ker bi zanesljivo pricakoval, da od ovijanja res kaj bo (po izkusnjah veliko prej ne kot ja), je pa bilo enostavno riskirati tisti kratek cas, ce morda le kaj pripomore.

ce bi zelel z vecjo gotovostjo kaj doseci, bi se moral iti kurjenje (tockasto na vec mestih), orosevanje, prepihavanje... za ljubiteljski nasad ze precej hardcore operacije.

namesto tega grem (v glavnem) po dveh pravilih, tistem, ze prej omenjenem + tem, da imejmo (znotraj prvega) cim bolj raznoliko rastlinje, da v vsakih razmerah vendarle nekaj bo.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2919467

Strani: 1

rx170 sporočil: 6.409
[Glavni forum] Tema: Pozor, grozi spomladanska pozeba
[#2919525] 07.04.21 09:35 · odgovor na: crt (#2919467)
Odgovori   +    2
- podlaga, na katero je cepljena: v sloveniji se se vedno strogo uporablja mirabolana (mirabolana 29c), za katero pa po svetu pravijo, da ni najboljsa in da je to tisto, kar prispeva oziroma rado pripelje do "kapi", nenadnega propada drevesa; bolgar uporablja torinel (prav tako izpeljanka slive, vendar novejsa pogruntavscina).
Apopleksija pri marelici je nerešen problem (ne samo pri nas). Avtorji se večinoma strinjajo, da gre za kompleks vzrokov od temperaturnih šokov, propad drevesa lahko povzroči tudi hud napad cvetne monilije, nekatere talne glive kot Verticillium arboatrum in Eutypa armeniaca, nekompatibilnost med sorto in podlago itd. Po izkušnjah sodeč je najbolj zanesljivo, če se cepi (visoko) na lokalni tip slive. Uspevale so dobro v primestnem pasu okrog Maribora (cepljene na lokalni tip slive - t.i. plavkico) na višini 1 m. Čeprav tudi to ni nujno. Pred leti sem izkopal 30 koreninskih izrastkov lokalne bele slive, vložil očesa ogrske marelice in dobil 18 marelic. To je bilo leta 1995; danes še imam eno drevo, ki je verjetno danes pozeblo. To je veljalo nekje v 80 tih letih (po knjigo BOrivoje Pejkić-Kajsija) in ne vem, da bi danes bilo kaj drugače. NA službenem posestvu so sicer pred leti (2009) posadili 0,5 ha cepljene na neko novo avstrijsko podlago, ki bi naj bila dobra. Izjemno močne sadike (dobro, da je bila mokra pomlad, sicer se po mojem ne bi nobena prijela). 3 leta je nasad izgledal dobro nato pa v enem letu -30% po številu dreves. Danes tam rastejo murve za potrebe raziskovanja sviloprejk.
lokacija; eni pravijo daj na cim bolj zasciteno lego, da bo ja vse ok, ko starta; drugi pravijo daj na cim bolj brutalno lego, da bo ja cim kasneje startala. problem je pa v tem, da odvisno od tega, kako se odvija vreme v posmeznem letu, lahko ima smisel ali eno ali drugo izmenično. no, za moje rastlinjaske namene to ni tak problem, ker tam ob ekstra hladnih groznjah dodamo gretje.
Sam sem lani na rob ene izmed parcel posadil sejance. PA da vidimo, kaj bo. Stalo ni nič (razen bager), enkrat so bile zalite z 30 L vode in to je to. Presenetljivo dobro so uspevale v primestnih območjih okrog MB. Izkušnja je tudi to, da bujna rast ----> verjetnejša apopleksija (čeprav to je zgolj opažanje, nimam podatka da bi to lahko dokazal).

Strani: 1