Strani: 1

luk33 sporočil: 122
[#2844930] 14.05.20 08:22
Odgovori   +    0
Jaz sem slišal, da v času, ko elektrarna proizvede več energije, kot jo porabiš, vrti števec nazaj (morebiti odvisno od izvedbe - nisem strokovnjak)? Po tej logiki tudi mesečni poračun ne bi smel biti problematičen?
XZDRA4 sporočil: 702
[#2844934] 14.05.20 08:31
Odgovori   +    3
Zanimiv izračun. Vendarle... Ste vzeli v izračun tudi stroške izgubljene priložnosti (opportunity cost)? Vseeno je elektrarna investicija in ni mogoče, da imate že od prvega meseca delovanja samo plus, ali pač? Da o potopljenih stroškov niti ne govorim. Seveda, lahko pa se tudi motim, ker sem jaz raje izbral desetleno varčevanje v skladu s povprečno realno stopnjo donosa 3%. Vaši stroški so pa najverjetneje nominalni, kajne? Kaj je res boljše, ne vem. Pa veliko zadovoljstva.
rame sporočil: 958
[#2844945] 14.05.20 09:32
Odgovori   +    2
Imam kondenzacijsko oljno peč za ogrevanje ,kolektorje za sanitarno vodo in klima napravo v hiši,ki je slabo izolirana za današnje standarde pa je razlika v stroških na letnem nivoju minimalna.Če bi bila cena olja normalna pa sploh ne bi bilo več razlike v stroških.
0604RAZIN sporočil: 38
[#2844946] 14.05.20 09:35 · odgovor na: XZDRA4 (#2844934)
Odgovori   +    5
Investicija je dobra. Ker je pa to Slovenija, država pa ima zraven svoje prste, je pa tudi nevarna investicija.Lansko leto so že poskusili imetnikom (tudi že obstoječim) sončnih elektrarn zaračunati omrežnino.Če se to zgodi, pa investicija ne bo več zanimiva.
1017Zdruz sporočil: 7
[#2844952] 14.05.20 10:12
Odgovori   +    3
Odličen, praktično koristen članek, ki pa bi ga bilo vredno dopolniti z nekaj dodatnimi vidiki:
- stroški čiščenja in vzdrževanja (ki ga predpiše proizvajalec in s tem pogojuje garancijo)
- stroški okvar po koncu garancije (težko oceniti... morda je najboljši približek (nekoliko pretiran) strošek strojelomnega zavarovanja)
- lasten čas vložen v izbiro, dovoljenja, izbiro/dogovore z izvajalcem, prisotnost ob montaži, vzdrževanjih...
Vsekakor pa je največja neznanka vzdržnost sedanjega (tehnično neracionalnega) net-meteringa - v primerjavi s prihajajočimi (tehnično racionalnimi) sistemi daljinskega krmiljenja porabe elektrike, kjer bodo dobavitelji verjetno ponujali znatno ugodnejše cene elektične energije za specifične (časovno fleksibilne) vrste porabe.
milos9 sporočil: 1.045
[#2845779] 17.05.20 20:56 · odgovor na: XZDRA4 (#2844934)
Odgovori   +    1
[XZDRA4]
Zanimiv izračun. Vendarle... Ste vzeli v izračun tudi stroške izgubljene priložnosti (opportunity cost)? Vseeno je elektrarna investicija in ni mogoče, da imate že od prvega meseca delovanja samo plus, ali pač? Da o potopljenih stroškov niti ne govorim. Seveda, lahko pa se tudi motim, ker sem jaz raje izbral desetleno varčevanje v skladu s povprečno realno stopnjo donosa 3%. Vaši stroški so pa najverjetneje nominalni, kajne? Kaj je res boljše, ne vem. Pa veliko zadovoljstva.
Pozdravljeni. Izračun je trenutno le teoretičen, narejen je na podlagi napovedi proizvodnje. Kako bo v praksi, ta hip ne vem, bom pa vsekakor spremljal proizvodnjo in porabo ter o tem poročal.

Financiranje je res ugodno, brezobrestno, zato so tudi mesečni obroki tako nizki. V teoriji nižji od mesečnega računa za elektriko brez sončne elektrarne.
milos9 sporočil: 1.045
[#2845780] 17.05.20 20:59 · odgovor na: 1017Zdruz (#2844952)
Odgovori   +    1
[1017Zdruz]
Odličen, praktično koristen članek, ki pa bi ga bilo vredno dopolniti z nekaj dodatnimi vidiki:
- stroški čiščenja in vzdrževanja (ki ga predpiše proizvajalec in s tem pogojuje garancijo)
- stroški okvar po koncu garancije (težko oceniti... morda je najboljši približek (nekoliko pretiran) strošek strojelomnega zavarovanja)
- lasten čas vložen v izbiro, dovoljenja, izbiro/dogovore z izvajalcem, prisotnost ob montaži, vzdrževanjih...
Vsekakor pa je največja neznanka vzdržnost sedanjega (tehnično neracionalnega) net-meteringa - v primerjavi s prihajajočimi (tehnično racionalnimi) sistemi daljinskega krmiljenja porabe elektrike, kjer bodo dobavitelji verjetno ponujali znatno ugodnejše cene elektične energije za specifične (časovno fleksibilne) vrste porabe.
Hvala za predloge,

glede čiščenja sem vprašal dobavitelja, odgovor objavim. Doslej niso omenjali kakšnih dodatnih stroškov.

Kot pišem v članku raziskave trga nisem naredil, dovoljenja pridobivajo pri Moon na podlagi mojega pooblastila.

Glede net meteringa se strinjam, pojavljajo se že rešitve v primeru da bi vlada spremenila čas obračunavanja. Nekaj semo o tem že zapisali, še več bomo.

Lp, Miloš
FIN-366556 sporočil: 179
[#2845821] 18.05.20 07:19
Odgovori   +    3
Elektriko bo proizvajal podnevi, trošil pa ponoči.
BTW dnevne cene dosegajo na nemški borzi okrog minus 70 evrov na megavatno uro, kadar sonce sije. Pošteno bi bilo, da se tudi lastnikom SE to zaračuna. Če je že treba vso to elektriko stran zmetati.
Polnil bo pa ponoči, ko je večina štroma še vedno na kolm. No, pa saj je tudi podnevi tako.

Tako da o kaki trajnosti ni niti najmanj govora. Le o prelaganju stroškov na druge, lahko govorimo. Skrito za zeleno agendo.

Strani: 1