Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Je trenutno smiselno investirati v S&P 500 ETF?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Finjajce sporočil: 22
[Borza] Tema: Je trenutno smiselno investirati v S&P 500 ETF?
[#2832485] 02.04.20 07:05 · odgovor na: anon-514918 (#2832089)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 02.04.20 00:10
A kar ste mi opisal/opzoril menite zgolj o etfih ali o vseh vrednostnih papirjih in borznem investiranju?
Priznam, da mi je hkrati zabilo cmok v grlo, me vrglo na rit in skoraj obrnilo želodec... Sem res presenečen, pravzaprav šokiran.
Ko utegnete, ali mi lahko prosim to s čim pojasnite, morda usmerite kam drugam?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2832485

Strani: 1

anon-514918 sporočil: 2.327
[Borza] Tema: Je trenutno smiselno investirati v S&P 500 ETF?
[#2832997] 02.04.20 22:32 · odgovor na: Finjajce (#2832485)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 02.04.20 22:18
Papirji, ki danes kotirajo na svetovnih borzah imajo za osnovo povsem drugačne vzorce, kot so jih imeli še pred 15. leti. Ko danes pogledaš 15 minutne japonske svečnike, tega sicer skoraj ne opaziš, vendar nižje kot greš po časovni lestvici, bolj vidiš, da so vzorci povsem skregani s kakršno koli človekovo zavestno akcijo in da so lahko le rezultat izjemno hitrih računalniških iger.

Bistvo teh iger je zavajanje, ustvarjanje navideznih vstopnih in izstopnih točk in hitro presekanje situacij, ki dajejo videz trenda, s premikom v nasprotno smer. Ta premik (mini odboj) je običajno precej hiter in za amaterja, glede na okolico, nenavadno močan in drag. Po drugi strani pa so nevarne tečajne letargije, ko tečaj ure in ure minimalno oscilira. Slednje se običajno končajo z zelo močnim in nenadnim premikom tečaja v eno ali drugo smer, ki je ni mogoče predvideti.

Zadeva ni razumljiva, dokler ne menjaš paradigme. Ne gre namreč več za funkcjo hitrosti v prostoru, ampak za funkcijo prostora ob hitrosti. Ker se je hitrost trgovanja, zaradi uporabe algoritmov, drastično povečala, običajen prostor dogajanja, kot ga prikazuje trgovalna postaja, za analizo ni več primeren in ga je treba znati prilagoditi.

Zlasti je slabo brati kake stare knjige o borzi, ker sedaj za večino amaterjev, vse kar v njih piše, deluje ravno v kontra, kot je včasih, čeprav se zares, razen hitrosti sprememb tečajev, po letu 2009 ni veliko spremenilo. Pred desetimi leti je bila uporaba minutnih tečajev in držanje pozicij več dni tudi na Wall Streetu nekaj normalnega, danes je to nekaj smešnega in norega hkrati in primernega zgolj za polpismene slovenske poslance in finančne ministre.

Da vidiš, za kaj gre, si pridobi pogled na Tick Candlestick Live, zgolj historični podatki ne pomagajo. Potem nastavi ta time frame na časovnico samo dveh ur ali manj in boš brez Jonasa videl, kaj v resnici dogaja, in zakaj so čevapi samo za nekatere, za vse ostale pa šopska.

Če se hočeš lotiti analize, ti priporočam predavanja Laure Schaposnik (Gauge theory / Higgs bundles) - UI Chicago.

ETF ne maram, ker so preveč nečisti in imajo zelo nepredvidljive prehode ali pa so obratno premočno korelirani. Isto velja za nekatere valutne pare.

Uriah Heep.

Strani: 1