Zasebnost

Strani: 1 2

pobalin sporočil: 14.456
[#2829493] 25.03.20 20:09 · odgovor na: (#2829457)
Odgovori   +    6
[alek14]
Bili smo milsim, da četrti, sedaj pa drsimo dol, ko drugi povečujejo testiranja.
en.wikipedia.org/wik...19_testing
(klikniti je treba na "tests per million people", da se tabela presortira).
Pri tem je treba paziti tudi na datume, saj v teh razmerah nekaj dni lahko pomeni veliko razliko.

Še en podatek oz. stolpec v tej tabeli je pomemben: pozitivni rezultati na 1000 testov. Slovenija jih ima 33, kar pomeni, da testira res precej na široko (Švica 140). Kot odjemalec zdravstvenega sistema sem lahko vesel takšne širokogrudne skrbnosti.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2829496] 25.03.20 20:17 · odgovor na: (#2829417)
Odgovori   +    1
Mi jih ze imamo 5000, samo da jih nimamo potestiranih. :) Kako se bo to poznalo na intezivnem čez 10 dni, bomo pa videli...
pobalin sporočil: 14.456
[#2829498] 25.03.20 20:22 · odgovor na: dronyx (#2829462)
Odgovori   +    2
[dronyx]
>Bili smo milsim, da četrti, sedaj pa drsimo dol, ko drugi povečujejo testiranja.
Tule smo na milijon prebivalcev tretji za ZAE in Južno Korejo:
www.nijz.si/sl/dnevn...2-covid-19
S tem, da ne veš, koliko držav s podobnimi ali boljšimi podatki kot Slovenija je bilo izpuščenih, da so pri NIJZ dobili to tabelo. Vemo le to, da jih je na grafu samo 20, da gre za 5 dni star prikaz s podatki zelo različnih starosti.
Tule je originalna stran kjer sam dodajaš države:
ourworldindata.org/g...RE+USA+ITA
Podatki za Nemčijo od 15. marca?
Zbodeš se v prst in po 15 minutah izveš ali si prebolel Covid-19 in greš lahko v bife na pivo.
Bife ali pub pa odprejo posebej zate, ko jim pokažeš rezultat domačega testa? :-P
SEBASTIJAN007 sporočil: 6
[#2829500] 25.03.20 20:26
Odgovori   +    1
čas vnosa: 25.03.20 18:43
Če imaš deset procentni prirast se številka podvoji vsakih 7 dni. Torej s takim tempom okužb imamo čez 14 dni približno 2000 okuženih...obrestno obrestni račun
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2829501] 25.03.20 20:29 · odgovor na: 1127DXSXU (#2829444)
Odgovori   +    0
Zaustavili bomo težko, šlo bo malo bolj počasi, bomo videli čez kake 10 dni...

R0 je verjetno nekje med 2 in 4. Odvisno od ukrepov in odkritih okuženih...
Nollem sporočil: 976
[#2829505] 25.03.20 20:52 · odgovor na: 1127DXSXU (#2829483)
Odgovori   +    2
[1127DXSXU]
>. Trenutno pa jih imamo menda 5. In mrtve se ne da kar tako skrit. Toliko o goljufanju.

O "skrivanju" mrtvih mogoče še tale info iz Bergamo. Saj ne pravim, da je to namerno in je hotel kdo skriti, ampak cifre so pa vseeno cifre in glede na njih je čisto možno da je ostalo 70% smrti zaradi Corono izven Italijanske statistike, ki je glede tega že itak dovolj žalostna..

"Italy: in the city of Bergamo, there were 108 more deaths in the first 15 days of March this year compared to 2019 (164 deaths in 2020 vs. 56 deaths in 2019) according to the mayor of the city Giorgio Gori. During this period, 31 deaths were attributed to the coronavirus (less than 30% of the additional deaths this year)

"There are significant numbers of people who have died but whose death hasn't been attributed to the coronavirus because they died at home or in a nursing home and so they weren't swabbed," said the mayor "
kar 9 od 10 niti do bolnice ne pride
www.tgcom24.mediaset...002a.shtml
anon-20353 sporočil: 1.085
[#2829507] 25.03.20 21:04 · odgovor na: (#2829472)
Odgovori   +    0
Njbližjega, da ne zgublaš časa.
1127DXSXU sporočil: 833
[#2829510] 25.03.20 21:16 · odgovor na: anon-333107 (#2829501)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: 1127DXSXU 25.03.2020 21:32
[FrRoSt]
Zaustavili bomo težko, šlo bo malo bolj počasi, bomo videli čez kake 10 dni...

R0 je verjetno nekje med 2 in 4. Odvisno od ukrepov in odkritih okuženih...
Ja to da je brez zadrževanja med 2 in 4 ne pomaga velik.

Tale R0, zakaj me zanima? In to sedanji. Ker je ključen pri tem ali zaustavljaš epidemijo ali od ne. Kitajci so ga sproti ugotavljali, zato so tudi korigirali pristop, kot je bilo treba.

Zgodba pri njih je šla pa takole, da so med 23.1 in 2.2 imeli približno tak sistem zadrževanja širjenja, kot mi zdaj (oziroma še malo bolj strogo zaprte v domovih, testirali pa ravno tako niso sumov, kot juh mi ne sedaj ).

In so uspeli zbiti R0 iz 3.8 na 1.3, kar je lep dosežek vendar ni dovolj za zaustavitev.
Kot bi rekli naši 1.3 precej splošči krivuljo vendar potem verjetno traja leto pa pol da se epidemija konča, pa še vedno je ob vrhu veliko mrtvih. Če jih vmes še več od lakote ne umre.
Zato so Kitajci po 2.2.2020 spremenili taktiko in vsakega okuženega odstranili iz prometa oziroma zaprli v skupne državne karantene, vse okoli njega pa ukazali izolirati in testirati.
In pol jim je s tem uspelo zbiti R0 na 0,3 kar je pol pomenilo popolno zaustavitev v mesecu dni in pol.

Skratka R0 bo treba znat zračunat drugače se vozimo z zavezani očmi. Če nam je uspelo s tem do zdaj R0 spravit pod 1 pol je nivo sedanje karantene zadosten, v kar sicer dvomim.
Če pa ne, je to treba čimprej odkrit in potem se ve kaj je nadaljevanje.
1127DXSXU sporočil: 833
[#2829514] 25.03.20 21:28 · odgovor na: Nollem (#2829505)
Odgovori   +    2
[Nollem]
> [1127DXSXU]
> >. Trenutno pa jih imamo menda 5. In mrtve se ne da kar tako skrit. Toliko o goljufanju.
>
> O "skrivanju" mrtvih mogoče še tale info iz Bergamo. Saj ne pravim, da je to namerno in je hotel kdo skriti, ampak cifre so pa vseeno cifre in glede na njih je čisto možno da je ostalo 70% smrti zaradi Corono izven Italijanske statistike, ki je glede tega že itak dovolj žalostna..
>
> "Italy: in the city of Bergamo, there were 108 more deaths in the first 15 days of March this year compared to 2019 (164 deaths in 2020 vs. 56 deaths in 2019) according to the mayor of the city Giorgio Gori. During this period, 31 deaths were attributed to the coronavirus (less than 30% of the additional deaths this year)
>
> "There are significant numbers of people who have died but whose death hasn't been attributed to the coronavirus because they died at home or in a nursing home and so they weren't swabbed," said the mayor "

kar 9 od 10 niti do bolnice ne pride
www.tgcom24.mediaset...002a.shtml
Ja, pa piše da po 7 ur čakajo na rešilca.
Tole naredi večja številka bolnih.
Pa pravijo, da se marsikomu tako hitro poslabša da teh 7 ur ne dočaka.
Hmmm, niso samo respiratorji ozko grlo očitno.

Testirat, testirat, testirat, ustavljal, ustavljat, drgač bo želi slabo
1127DXSXU sporočil: 833
[#2829518] 25.03.20 21:39 · odgovor na: anon-178149 (#2829490)
Odgovori   +    0
Maček marjan ;-)
Iz teh podatkov R0 ni možno dobiti. Je treba imeti veliko informacij o širjenju in sledenju posamičnih primerov, pol tisto ocenijo Z enimi kompliciranemu simulacijami na superračunalnikih

Upam, da to računajo za nas to kje na nivoju Evrope, oziroma glede na to kar je govoril Trampuž, ko je navajal podatkecsimulacij je to zelo verjetno. Mogoče še niso točni, ampak bodo ščasoma upam da bolj natančni.
ando sporočil: 6
[#2829519] 25.03.20 21:45
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: ando 25.03.2020 22:03
Če vzamemo današnjih 75 hospitaliziranih in upoštevamo, da naj bi bila 13,8% hospitalizacija in povprečno 9 dni od okužbe do hospitalizacije, smo imeli 16.3. cca 550 okuženih. Na ta dan smo jih identificirali 253, kar bi pomenilo le 2,2 faktor dejanski/identificirani. Če pa izhajamo, da je ta faktor nujno 5, potem bi morala biti stopnja hospitalizacije samo 6% (75 od 253*5). Kdor omenja faktor 10, zagovarja da je faktor hospitalizacije samo 3% (75 od 253*10). In četudi drži faktor 10, bomo imeli čez cca 10 dni "le" 160 hospitaliziranih (3% od današnjih 528*10). Recimo.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2829528] 25.03.20 22:20 · odgovor na: 1127DXSXU (#2829510)
Odgovori   +    2
[1127DXSXU]
> [FrRoSt]
> Zaustavili bomo težko, šlo bo malo bolj počasi, bomo videli čez kake 10 dni...
>
> R0 je verjetno nekje med 2 in 4. Odvisno od ukrepov in odkritih okuženih...

Ja to da je brez zadrževanja med 2 in 4 ne pomaga velik.

Tale R0, zakaj me zanima? In to sedanji. Ker je ključen pri tem ali zaustavljaš epidemijo ali od ne. Kitajci so ga sproti ugotavljali, zato so tudi korigirali pristop, kot je bilo treba.

Zgodba pri njih je šla pa takole, da so med 23.1 in 2.2 imeli približno tak sistem zadrževanja širjenja, kot mi zdaj (oziroma še malo bolj strogo zaprte v domovih, testirali pa ravno tako niso sumov, kot juh mi ne sedaj ).

In so uspeli zbiti R0 iz 3.8 na 1.3, kar je lep dosežek vendar ni dovolj za zaustavitev.
Kot bi rekli naši 1.3 precej splošči krivuljo vendar potem verjetno traja leto pa pol da se epidemija konča, pa še vedno je ob vrhu veliko mrtvih. Če jih vmes še več od lakote ne umre.
Zato so Kitajci po 2.2.2020 spremenili taktiko in vsakega okuženega odstranili iz prometa oziroma zaprli v skupne državne karantene, vse okoli njega pa ukazali izolirati in testirati.
In pol jim je s tem uspelo zbiti R0 na 0,3 kar je pol pomenilo popolno zaustavitev v mesecu dni in pol.

Skratka R0 bo treba znat zračunat drugače se vozimo z zavezani očmi. Če nam je uspelo s tem do zdaj R0 spravit pod 1 pol je nivo sedanje karantene zadosten, v kar sicer dvomim.
Če pa ne, je to treba čimprej odkrit in potem se ve kaj je nadaljevanje.
Tako nekako! :)

Očitno ljudem še ni jasno. Pa ne mislim
tiste reveže, ampak tiste bolj "pametne", vkljucno z mojim sefom, ki se mu gre samo za sluzbe in zaposlitev očitno, okužba in širjenje je pa samo kolateralna škoda....

Mi nismo kitajska, daleč od tega! Verjetno res bolj tipajo z zavezanimi očmi....

Vse kar bo manj od španije bo za nas po teoriji kaosa Uspeh!

Lahko pa, da se motim. :))
1357 sporočil: 7.095
[#2829541] 26.03.20 00:58 · odgovor na: anon-333107 (#2829528)
Odgovori   +    2
Ne bit tako črnogled, številke so pri nas daleč od kakaega kaosa. Povprečje novih okuženih je pri nas 40 na dan, to je konstanta zadnjih 10 dni, in če pri tej konstanti ostanemo bomo čez dva tedna ko se pričakuje vrhunec nekje na številki 1200-1500 okuženih.
P.S.: Moje sožalje če imaš šefa, ki tekmuje s kitajci. Moje priporočilo: zamenjaj službo, ali pa se znebi šefa.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2829542] 26.03.20 01:48 · odgovor na: 1357 (#2829541)
Odgovori   +    1
[1357]
Ne bit tako črnogled, številke so pri nas daleč od kakaega kaosa. Povprečje novih okuženih je pri nas 40 na dan, to je konstanta zadnjih 10 dni, in če pri tej konstanti ostanemo bomo čez dva tedna ko se pričakuje vrhunec nekje na številki 1200-1500 okuženih.
P.S.: Moje sožalje če imaš šefa, ki tekmuje s kitajci. Moje priporočilo: zamenjaj službo, ali pa se znebi šefa.
Saj nisem ćrnogled! Samo razmišljam! In to, za razliko v številkah... Ne sodim in ne upam, tudi obupujem ne. Ne pravim, da je zadeva kakoična, samo pravim, kaj nakazuje teorija kaosa. To je veda, ki se ukvarja s takimi zadevami. Lahko pa, da se motim. To je čisto mogoče in upam, da se res!
Šef ne tekmuje s kitajci!! :) Tudi če bi znal, mu ne bi šlo dobro od rok!:) On tekmuje sam s seboj, svojo pravicnostjo, moralnostjo in direktoričinem pogledom in pogoji za naš oddelek. In izven teh okvirov ne more in ne zna. In v tem grmu se skriva zajec. Potem bom pa kriv jaz, ker sem psa peljal 400m na sprehod, namesto 200! :) Nočejo razumeti zadeve, ali pa dejansko ne zmorejo, potem so pa krivi vsi drugi... No, upajmo na najbolje in da enkrat za spremembo riba resnično smrdi pri repu.... :)))
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2829675] 26.03.20 12:01 · odgovor na: 1127DXSXU (#2829518)
Odgovori   +    2
[1127DXSXU]
Maček marjan ;-)
Iz teh podatkov R0 ni možno dobiti. Je treba imeti veliko informacij o širjenju in sledenju posamičnih primerov, pol tisto ocenijo Z enimi kompliciranemu simulacijami na superračunalnikih

Upam, da to računajo za nas to kje na nivoju Evrope, oziroma glede na to kar je govoril Trampuž, ko je navajal podatkecsimulacij je to zelo verjetno. Mogoče še niso točni, ampak bodo ščasoma upam da bolj natančni.
Tile Trampuževi rezultati so zelo preprosta simulacija za srednjo šolo,. Predvideval je pač 15,20 in 25% naraščanje okužb. In po njegovem bi to naj šlo v nedogled. In že začetna predpostavka o 17% dnevni rasti v Sloveniji je skoraj za 2x zgrešena. Je potrebno pogledati podatke.

Če veš, da fktorja širitve R0 (ali R)ni mogoče dobiti, zakaj pa potem sprašuješ, da te zanima. Povprašaj torej tiste s superračunalniki, pa se mi zdi, da za to niso potrebni. Obstajajo že skoraj 100 let stari modeli. Seveda pa lahko računaš po Monte Carlo metodi. Meni je ustrezen logistični SIS ali SAR model, da se kaj zračuna.... In tako je računal tudi Imperial College. Problem so le vhodne predpostavke, in naš Leskovar je verjetno hudo kiksnil, ko je upošteval 38 dnevno zdravljenje. Statistika pravi drugače, in tudi priporočila so drugačna, 14 dnevna izolacija. In seveda preprosto dejstvo, da se po 12.3. število pozitivnih v Sloveniji opazno počasneje širi kot na začetku.
najobj sporočil: 32.021
[#2829710] 26.03.20 13:07 · odgovor na: pobalin (#2829493)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [alek14]
> Bili smo milsim, da četrti, sedaj pa drsimo dol, ko drugi povečujejo testiranja.
> en.wikipedia.org/wik...19_testing
> (klikniti je treba na "tests per million people", da se tabela presortira).
Pri tem je treba paziti tudi na datume, saj v teh razmerah nekaj dni lahko pomeni veliko razliko.

Še en podatek oz. stolpec v tej tabeli je pomemben: pozitivni rezultati na 1000 testov. Slovenija jih ima 33, kar pomeni, da testira res precej na široko (Švica 140). Kot odjemalec zdravstvenega sistema sem lahko vesel takšne širokogrudne skrbnosti.
... čuj, včeraj sem se sicer iz enega drugega razloga malo vrnil v forumsko zgodovino in ker čez štiri leta vse prav pride, me zanima tvoj komentar na takratne forum.finance.si/?m=...le&replies komentarje, ki so danes postali zelo aktualni ... khmm, pa ne samo v Sloveniji, ampak dobesedno v vsaki državi ekspresno deglobaliziranega sveta ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2829712] 26.03.20 13:12 · odgovor na: (#2829553)
Odgovori   +    3
[alek14]
> [pobalin]
> Še en podatek oz. stolpec v tej tabeli je pomemben: pozitivni rezultati na 1000 testov. Slovenija jih ima 33, kar pomeni, da testira res precej na široko (Švica 140). Kot odjemalec zdravstvenega sistema sem lahko vesel takšne širokogrudne skrbnosti.

Drži, tudi te gledam.
Visoka številka "pozitivni rezultati na 1000 testov" pomeni tudi visoko razširjenost bolezni.
Kako to veš? Če bi testirali random, anketno rečeno "reprezentativen vzorec populacije", bi to držalo.

Tako pa bolj drži, da višje število pozitivnih rezultatov pomeni bolj fokusirano testiranje, se pravi predvsem tistih, ki so utemeljeno osumljeni okužbe. Primerjaj naše številke z Južno Korejo, ki je bila tako hvaljena zaradi množičnega testiranja, in boš videl, da smo statistično kar blizu.

Ker Slovenija ni uprizorila originalnih cestnih drive-in performansov, ker je manj znana in pomembna od Južne Koreje, pač nismo prišli v svetovni medijski mlin. "Slava, pravim, je le slava, tudi lažna, ne le prava!" (Tone Pavček, Juri Muri v Afriki)
najobj sporočil: 32.021
[#2829715] 26.03.20 13:14 · odgovor na: anon-178149 (#2829675)
Odgovori   +    1
[MarijanMacek]
> [1127DXSXU]
> Maček marjan ;-)
> Iz teh podatkov R0 ni možno dobiti. Je treba imeti veliko informacij o širjenju in sledenju posamičnih primerov, pol tisto ocenijo Z enimi kompliciranemu simulacijami na superračunalnikih
>
> Upam, da to računajo za nas to kje na nivoju Evrope, oziroma glede na to kar je govoril Trampuž, ko je navajal podatkecsimulacij je to zelo verjetno. Mogoče še niso točni, ampak bodo ščasoma upam da bolj natančni.
Tile Trampuževi rezultati so zelo preprosta simulacija za srednjo šolo,. Predvideval je pač 15,20 in 25% naraščanje okužb. In po njegovem bi to naj šlo v nedogled. In že začetna predpostavka o 17% dnevni rasti v Sloveniji je skoraj za 2x zgrešena. Je potrebno pogledati podatke.

Če veš, da fktorja širitve R0 (ali R)ni mogoče dobiti, zakaj pa potem sprašuješ, da te zanima. Povprašaj torej tiste s superračunalniki, pa se mi zdi, da za to niso potrebni. Obstajajo že skoraj 100 let stari modeli. Seveda pa lahko računaš po Monte Carlo metodi. Meni je ustrezen logistični SIS ali SAR model, da se kaj zračuna.... In tako je računal tudi Imperial College. Problem so le vhodne predpostavke, in naš Leskovar je verjetno hudo kiksnil, ko je upošteval 38 dnevno zdravljenje. Statistika pravi drugače, in tudi priporočila so drugačna, 14 dnevna izolacija. In seveda preprosto dejstvo, da se po 12.3. število pozitivnih v Sloveniji opazno počasneje širi kot na začetku.
... ja, če z računanjem pretiravaš, zna biti matematika precej hecna zadeva ...

P.S.: toti Trampuž je ziher stručko na svojem področju, malo več razumevanja (rezultatov) matematike pa bi človek od njega vendarle pričakoval ...
anon-182066 sporočil: 11.068
[#2829717] 26.03.20 13:31 · odgovor na: najobj (#2829715)
Odgovori   +    5
[najobj]
> [MarijanMacek]
> > [1127DXSXU]
> > Maček marjan ;-)
> > Iz teh podatkov R0 ni možno dobiti. Je treba imeti veliko informacij o širjenju in sledenju posamičnih primerov, pol tisto ocenijo Z enimi kompliciranemu simulacijami na superračunalnikih
> >
> > Upam, da to računajo za nas to kje na nivoju Evrope, oziroma glede na to kar je govoril Trampuž, ko je navajal podatkecsimulacij je to zelo verjetno. Mogoče še niso točni, ampak bodo ščasoma upam da bolj natančni.

> Tile Trampuževi rezultati so zelo preprosta simulacija za srednjo šolo,. Predvideval je pač 15,20 in 25% naraščanje okužb. In po njegovem bi to naj šlo v nedogled. In že začetna predpostavka o 17% dnevni rasti v Sloveniji je skoraj za 2x zgrešena. Je potrebno pogledati podatke.
>
> Če veš, da fktorja širitve R0 (ali R)ni mogoče dobiti, zakaj pa potem sprašuješ, da te zanima. Povprašaj torej tiste s superračunalniki, pa se mi zdi, da za to niso potrebni. Obstajajo že skoraj 100 let stari modeli. Seveda pa lahko računaš po Monte Carlo metodi. Meni je ustrezen logistični SIS ali SAR model, da se kaj zračuna.... In tako je računal tudi Imperial College. Problem so le vhodne predpostavke, in naš Leskovar je verjetno hudo kiksnil, ko je upošteval 38 dnevno zdravljenje. Statistika pravi drugače, in tudi priporočila so drugačna, 14 dnevna izolacija. In seveda preprosto dejstvo, da se po 12.3. število pozitivnih v Sloveniji opazno počasneje širi kot na začetku.

... ja, če z računanjem pretiravaš, zna biti matematika precej hecna zadeva ...

P.S.: toti Trampuž je ziher stručko na svojem področju, malo več razumevanja (rezultatov) matematike pa bi človek od njega vendarle pričakoval ...
Dr. Trampuž je začutil trenutek, ko je hotel postati medijska zvezda v domovini in je zato pričel hitreje govoriti kot misliti. Spustil se je na spolzko področje statistike, ki jo očitno ne obvlada, pa še za Slovenijo, od katere je lokacijsko oddaljen 1000 kilometrov in seveda ne more vedeti, kakšno je dejansko stanje. Verjetno tako lahkotnih izjav ne bi dajal za Nemčijo, če bi ga vprašali. Pa ga tega seveda nimajo nobenega namena spraševati.
Mislim, da se z njim nima smisla preveč utrujati, ker človek nima veliko pojma o stvari. Verjetno je dober zdravnik, vse pameti pa seveda ni požrl kot on sam misli da jo je.
pobalin sporočil: 14.456
[#2829723] 26.03.20 13:33 · odgovor na: najobj (#2829710)
Odgovori   +    3
[najobj]
... čuj, včeraj sem se sicer iz enega drugega razloga malo vrnil v forumsko zgodovino in ker čez štiri leta vse prav pride, me zanima tvoj komentar na takratne forum.finance.si/?m=...le&replies komentarje, ki so danes postali zelo aktualni ... khmm, pa ne samo v Sloveniji, ampak dobesedno v vsaki državi ekspresno deglobaliziranega sveta ...
Misliš prehransko samooskrbnost ali širše? Ker to, da zdaj zaradi pandemije, ki menda izvira iz Kitajske, naši podjetniki menda za državne blagovne rezerve interventno kupujejo v Španiji maske, ki so menda narejene v Kitajski, je (vključno s hudinijevskim izginotjem tik pred ciljem) res presežek magnum opusa Frana Milčinskega. Če se Evropa ne more zaščititi, obuti, obleči ipd., ker vso to robo nabavlja na drugem koncu sveta, je to epic fail globutalizacije.

Po drugi strani pa nisem zagovornik davkoplačevalskega ohranjanja vsake hribovske njivice ali starega hišnega vogala po principu "naj davkoplačevalce stane kar hoče". Kar me spomni na epopejo prvoklasnih njiv, ki so kot pohorski bataljon tragično padle zaradi Magne, veliko prej pa so se njihove sosede junaško žrtvovale za nujno potrebno letališče (in kasneje še za avtocesto). :-P

Življenje je ekvilibristika in to naj velja tudi za samooskrbo, ki bi ji jaz v panevropskem duhu odprtih meja in usklajenih politik raje rekel regionalna oskrba. BTW, nekoč sem pezdel, da Nutello k nam čisto neekološko vozijo cca 1000 km daleč iz Poljske, čeprav izvira iz cca 600 km oddaljenega Piemonta. Pred časom sem ugotovil, da Ferrero Nutello v Italiji proizvaja v obratu nekje pri Neaplju, ki je od Moje Dežele oddaljen približno toliko kot poljska fabrika. In tako je propadel moj čudoviti eko argument proti poljski Nutelli. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2829729] 26.03.20 13:49 · odgovor na: (#2829726)
Odgovori   +    2
[alek14]
V bistvu Korejskih drive-in nismo dobro razumeli. Korejci so tja odhajali na osnovi zdravnikovega napotila.
Drive-in je bil namesto šotora zaradi produktivnosti.
Ta razlaga mi je nova in je super. Mekdonaldizacija zdravstva... :-)
anon-48899 sporočil: 1.153
[#2829734] 26.03.20 13:54 · odgovor na: pobalin (#2829723)
Odgovori   +    1
V teh dnevih prihajajo mnogi absurdi na dan. Eden od minornih a pomembnih v tem korona casu v Sloveniji je npr ta,da ni bila uvedena obvezna izdelava dezinfienca v Slo kemicni industriji za potrebe prebivalstva.Kapacitet imamo vec kot marsikatera drzava/na prebivalstva. Pa je to poleg mask ena od proritet. Vsaj nisem zasledil taksne uredbe.
najobj sporočil: 32.021
[#2829780] 26.03.20 15:29 · odgovor na: pobalin (#2829723)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: najobj 26.03.2020 15:34
[pobalin]
> [najobj]
> ... čuj, včeraj sem se sicer iz enega drugega razloga malo vrnil v forumsko zgodovino in ker čez štiri leta vse prav pride, me zanima tvoj komentar na takratne forum.finance.si/?m=...le&replies komentarje, ki so danes postali zelo aktualni ... khmm, pa ne samo v Sloveniji, ampak dobesedno v vsaki državi ekspresno deglobaliziranega sveta ...
Misliš prehransko samooskrbnost ali širše? Ker to, da zdaj zaradi pandemije, ki menda izvira iz Kitajske, naši podjetniki menda za državne blagovne rezerve interventno kupujejo v Španiji maske, ki so menda narejene v Kitajski, je (vključno s hudinijevskim izginotjem tik pred ciljem) res presežek magnum opusa Frana Milčinskega. Če se Evropa ne more zaščititi, obuti, obleči ipd., ker vso to robo nabavlja na drugem koncu sveta, je to epic fail globutalizacije.

Po drugi strani pa nisem zagovornik davkoplačevalskega ohranjanja vsake hribovske njivice ali starega hišnega vogala po principu "naj davkoplačevalce stane kar hoče". Kar me spomni na epopejo prvoklasnih njiv, ki so kot pohorski bataljon tragično padle zaradi Magne, veliko prej pa so se njihove sosede junaško žrtvovale za nujno potrebno letališče (in kasneje še za avtocesto). :-P

Življenje je ekvilibristika in to naj velja tudi za samooskrbo, ki bi ji jaz v panevropskem duhu odprtih meja in usklajenih politik raje rekel regionalna oskrba. BTW, nekoč sem pezdel, da Nutello k nam čisto neekološko vozijo cca 1000 km daleč iz Poljske, čeprav izvira iz cca 600 km oddaljenega Piemonta. Pred časom sem ugotovil, da Ferrero Nutello v Italiji proizvaja v obratu nekje pri Neaplju, ki je od Moje Dežele oddaljen približno toliko kot poljska fabrika. In tako je propadel moj čudoviti eko argument proti poljski Nutelli. :-)
... ne, ampak mislim točno na to "čuj, sam sicer nisem učena glava, ampak jaz lokalno samooskrbo razumem, da imaš v vsakem trenutku nekaj za rezervo in da ne crkneš takoj, če zaradi nepričakovane globalne pizdarije globalna oskrba postane globalna neoskrba" , kar sem napisal na začetku nalimanega posta ...

P.S.: srčno upam, da se s črnogledostjo motim, ampak ko bodo Bosanci spustili prej ali slej okužene migrante - kdo jih ne bi ? - iz svojih prenatrpanih taborišč skupaj z vedno novimi in novimi migranti iz južnejših delov Balkana in jim bodo Hrvati z maskami na obrazih pokazali - kdo jim ne bi ? - najbližjo pot v Slovenijo, boš kmalu tudi ti postal zagovornik davkoplačevalskega - pozabi na pomoč EU - ohranjanja vsake hribovske njivice ali starega hišnega vogala po principu "naj davkoplačevalce stane kar hoče" - BTW, zakaj bi imeli celo Slovenijo, če je Ljubljana dovolj, ker se to za davkoplačevalce najbolj splača - ker bosta, če sploh bosta vojska - jebem jim blesavim marsovcem iz Levice vse po spisku - in policija brez podpore lokalnih kmetov na meji s Hrvaško pred katastrofo zaradi nenadzorovanega širjenja korone bolj težko obranila Ljubljano ... no, ampak se bojim, da bo takrat že prepozno ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2829837] 26.03.20 17:39 · odgovor na: najobj (#2829780)
Odgovori   +    1
[najobj]
P.S.: srčno upam, da se s črnogledostjo motim, ampak ko bodo Bosanci spustili prej ali slej okužene migrante - kdo jih ne bi ? - iz svojih prenatrpanih taborišč skupaj z vedno novimi in novimi migranti iz južnejših delov Balkana in jim bodo Hrvati z maskami na obrazih pokazali - kdo jim ne bi ? - najbližjo pot v Slovenijo, boš kmalu tudi ti postal zagovornik davkoplačevalskega - pozabi na pomoč EU - ohranjanja vsake hribovske njivice ali starega hišnega vogala po principu "naj davkoplačevalce stane kar hoče" - BTW, zakaj bi imeli celo Slovenijo, če je Ljubljana dovolj, ker se to za davkoplačevalce najbolj splača - ker bosta, če sploh bosta vojska - jebem jim blesavim marsovcem iz Levice vse po spisku - in policija brez podpore lokalnih kmetov na meji s Hrvaško pred katastrofo zaradi nenadzorovanega širjenja korone bolj težko obranila Ljubljano ... no, ampak se bojim, da bo takrat že prepozno ...
Pa kaj ima vrtičkarstvo in vogalovarstveništvo zveze z migranti/begunci? In od kod tebi ideja, da moram v Moji Deželi, ki je na zahodu obdana s super kužnimi sosedi, kjer ljudje cepajo kot muhe (celo v presvetli Švici), jaz zdaj trepetati pred gobavci z jugovzhoda? Urangst ali kaj?

Ja, val beguncev/migrantov je šit, vojne so šit, suše so šit, lakota je šit, vse je šit, ni pa to razlog, da moram imeti že zdaj čisto usrane gate. Je pa razlog za razumen pogled na nacionalno varnost, to je varnost meja, oskrbe, gospodarstva, reda, miru... in razsodnosti.
najobj sporočil: 32.021
[#2829849] 26.03.20 18:35 · odgovor na: pobalin (#2829837)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 26.03.2020 18:53
[pobalin]
> [najobj]
> P.S.: srčno upam, da se s črnogledostjo motim, ampak ko bodo Bosanci spustili prej ali slej okužene migrante - kdo jih ne bi ? - iz svojih prenatrpanih taborišč skupaj z vedno novimi in novimi migranti iz južnejših delov Balkana in jim bodo Hrvati z maskami na obrazih pokazali - kdo jim ne bi ? - najbližjo pot v Slovenijo, boš kmalu tudi ti postal zagovornik davkoplačevalskega - pozabi na pomoč EU - ohranjanja vsake hribovske njivice ali starega hišnega vogala po principu "naj davkoplačevalce stane kar hoče" - BTW, zakaj bi imeli celo Slovenijo, če je Ljubljana dovolj, ker se to za davkoplačevalce najbolj splača - ker bosta, če sploh bosta vojska - jebem jim blesavim marsovcem iz Levice vse po spisku - in policija brez podpore lokalnih kmetov na meji s Hrvaško pred katastrofo zaradi nenadzorovanega širjenja korone bolj težko obranila Ljubljano ... no, ampak se bojim, da bo takrat že prepozno ...
Pa kaj ima vrtičkarstvo in vogalovarstveništvo zveze z migranti/begunci? In od kod tebi ideja, da moram v Moji Deželi, ki je na zahodu obdana s super kužnimi sosedi, kjer ljudje cepajo kot muhe (celo v presvetli Švici), jaz zdaj trepetati pred gobavci z jugovzhoda? Urangst ali kaj?

Ja, val beguncev/migrantov je šit, vojne so šit, suše so šit, lakota je šit, vse je šit, ni pa to razlog, da moram imeti že zdaj čisto usrane gate. Je pa razlog za razumen pogled na nacionalno varnost, to je varnost meja, oskrbe, gospodarstva, reda, miru... in razsodnosti.
... eh, ko bodo super kužni sosedi z zahoda rinili k nam - itak so prvi tja s smučmi in nazaj s korono "opremljeni" rinili naši nadobudni smučarji - se bom o nenevarnosti nenadzorovanega in pravzaprav nehotenega širjenja korone strinjal s tabo, če pa vrtičkarstvo mešaš z razumno (= višjo) mero samooskrbe na področju kmetijstva in živinoreje - BTW, ko smo bili še v Jugi, nismo imeli globalne oskrbe s ceneno hrano, pa nismo bili lačni - pa se s tabo enostavno ne morem strinjat, ker kot zdaj v "nenormalnih" cajtih v zelo kruti obliki lahko gledamo, zgolj merjenje stroškov na kateremkoli vitalnem področju v "normalnih" cajtih pač ni pametno, jebiga ...

P.S.: preventivni(!) pogled tri prste dalje od lastnega nosa ne pomeni imeti usrane gate, ampak je to razumen pogled na nacionalno varnost, to je varnost meja, oskrbe, gospodarstva, reda, miru... in razsodnosti ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2829913] 26.03.20 20:21 · odgovor na: najobj (#2829849)
Odgovori   +    0
[najobj]
... eh, ko bodo super kužni sosedi z zahoda rinili k nam - itak so prvi tja s smučmi in nazaj s korono "opremljeni" rinili naši nadobudni smučarji - se bom o nenevarnosti nenadzorovanega in pravzaprav nehotenega širjenja korone strinjal s tabo,
Ne samo naši smučarji in doktorji... tale brexitanska zgodba je iz daljnega 10. marca:
The medic at Aintree University Hospital in Liverpool has been in self-isolation since being confirmed as positive, a hospital spokesperson said.
Liverpool University Hospitals NHS Foundation Trust has contacted patients who may have come into contact with the surgeon, who had recently returned from a holiday in Italy.
www.bbc.com/news/uk-...e-51822307
Še dobro, da je pandemija tako huda, da desni+levi ekstremisti še niso kaj dosti prodrli tezo, da je pandemija rezultat razvratnega globalizma in kozmopolitskih belosvetskih elit. Vsaj jaz še nisem zasledil česa takega.
BTW, ko smo bili še v Jugi, nismo imeli globalne oskrbe s ceneno hrano, pa nismo bili lačni - pa se s tabo enostavno ne morem strinjat, ker kot zdaj v "nenormalnih" cajtih v zelo kruti obliki lahko gledamo, zgolj merjenje stroškov na kateremkoli vitalnem področju v "normalnih" cajtih pač ni pametno, jebiga ...
Ej, pa kje si živel in kje zdaj živiš? A smo zdaj lačni? A se v SFRJ ni merilo nobenih stroškov, ni bilo nobenih cen in pomanjkanja, je bilo vse indijskokoromandijsko? V Jugi smo imeli svoj trg in tudi Slovenci smo se futrali iz jugo žitnice, jugo sadovnjakov itn. Meni je še zdaj žal za nekaj super pridelkov iz bivše države. Po drugi strani je res, da nismo mi razbijali skupnega trga in države. Mi smo samo ušli pred retrogradnimi despoti in njihovimi steklimi klavci. Bom kar vesel, ko/če bomo nekoč spet vzpostavili normalno menjavo med normalnimi ljudmi. Prepočasi se premika...
najobj sporočil: 32.021
[#2830308] 27.03.20 15:39 · odgovor na: pobalin (#2829913)
Odgovori   +    1
[pobalin]
> [najobj]
> ... eh, ko bodo super kužni sosedi z zahoda rinili k nam - itak so prvi tja s smučmi in nazaj s korono "opremljeni" rinili naši nadobudni smučarji - se bom o nenevarnosti nenadzorovanega in pravzaprav nehotenega širjenja korone strinjal s tabo,

Ne samo naši smučarji in doktorji... tale brexitanska zgodba je iz daljnega 10. marca:

> The medic at Aintree University Hospital in Liverpool has been in self-isolation since being confirmed as positive, a hospital spokesperson said.
> Liverpool University Hospitals NHS Foundation Trust has contacted patients who may have come into contact with the surgeon, who had recently returned from a holiday in Italy.
> www.bbc.com/news/uk-...e-51822307

Še dobro, da je pandemija tako huda, da desni+levi ekstremisti še niso kaj dosti prodrli tezo, da je pandemija rezultat razvratnega globalizma in kozmopolitskih belosvetskih elit. Vsaj jaz še nisem zasledil česa takega.

> BTW, ko smo bili še v Jugi, nismo imeli globalne oskrbe s ceneno hrano, pa nismo bili lačni - pa se s tabo enostavno ne morem strinjat, ker kot zdaj v "nenormalnih" cajtih v zelo kruti obliki lahko gledamo, zgolj merjenje stroškov na kateremkoli vitalnem področju v "normalnih" cajtih pač ni pametno, jebiga ...

Ej, pa kje si živel in kje zdaj živiš? A smo zdaj lačni? A se v SFRJ ni merilo nobenih stroškov, ni bilo nobenih cen in pomanjkanja, je bilo vse indijskokoromandijsko? V Jugi smo imeli svoj trg in tudi Slovenci smo se futrali iz jugo žitnice, jugo sadovnjakov itn. Meni je še zdaj žal za nekaj super pridelkov iz bivše države. Po drugi strani je res, da nismo mi razbijali skupnega trga in države. Mi smo samo ušli pred retrogradnimi despoti in njihovimi steklimi klavci. Bom kar vesel, ko/če bomo nekoč spet vzpostavili normalno menjavo med normalnimi ljudmi. Prepočasi se premika...
... čuj, ne hvali dneva pred večerom, ker nismo še niti pri zajtrku ...

P.S.: drugega ne bom komentiral, ker nočem komentirat nekaj, kar si ne želim, da se bo zgodilo ...

Strani: 1 2