Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Špeckahlanje

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.944
[Odklop] Tema: Špeckahlanje
[#2800832] 29.10.19 15:56 · odgovor na: pobalin (#2800826)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 29.10.2019 16:01
[pobalin]
> [najobj]
> P.S.: ker si tako prepričan, da ni glih obratno, ampak da je fuzbal masovno malikovan in sistematično mitiziran (WTF?) zaradi reklam,

Reklam? Prepričan? Napisal?
... eh, zaradi propagande bi bila seveda boljša formulacija, ki se je jezen zaradi tvoje zaplankanosti - oprosti, ampak je res - v času pisanja nisem spomnil ... khmm, čeprav tudi reklame niso čisto mimo, ker je to samo bolj ljudski izraz za kratico EPP oziroma za ekonomsko propagandni program, ki se v milijardnih količinah obrača - I wonder why - na in okoli fuzbalskih stadionov ...
> si lahko tukaj www.youtube.com/watc...u1WanatiAM pogledaš, kako je bilo leta 1950 na stadionu pred 200.000 ljudi, ko o reklamah še ni bilo ne duha ne sluha ... aja, in da ne boš mislil, da je "fuzbal več kot igra" samo med primitivno sirotinjo v Južni Ameriki, pa si tukaj www.youtube.com/watc...DCcSNcR-mQ poglej, kako so v Nemčiji fuzbal razumeli včasih in ga glede na razprodane stadione razumejo še danes ...

Dragi moj, žal ti ne morem ponuditi premikajočih se sličic, ker jih takrat, ko je bil izumljen rek kruha in iger, še niso poznali. Zato te lahko napotim le bolje založeno v knjižnico...
... ja, rek "kruha in iger" je bil izumljen res že v časih de.wikipedia.org/wik..._circenses , ko o fuzbalu še ni bilo ne duha ne sluha, ampak rahlo dvomim, da so leta 1848 študentje de.wikipedia.org/wik...ahrhundert na Univerzi Cambridge mislili na antični Rim ali da so celo delali po naročilu svojih "gospodarjev", ko so "izumili" igro, ki je kmalu za tem obnorela celi svet ...
> khmm, in je priljubljenost fuzbala bolj ali manj enaka po celi zahodni Evropi razen v Sloveniji, kjer se zafrustrirani Slovenčeki zaradi neuspehov še iz časov Juge tolažijo, da je fuzbal šport primitivcev z nerazvitega Balkana ...

Kot otrok sem se čudil stricu, ki se je na skoraj vsako (nedeljsko) tekmo Olimpije pripeljal iz Zasavja, ker je bil njen navijač, mimogrede je pa še obiskal mamo. Te nogometne strasti nisem čisto razumel, mi je bila pa njegova predanost všeč. Takrat nisem vedel, da se na Plečnikovem, stadionu pretepajo, da zažigajo, pokajo, mažejo, mečejo, krulijo in žalijo, kot najhujša vaška svojat na lokalni veselici. Ne spomnim se, da bi za nogometno tekmo vedel, ker bi bile mestne ulice zastražene z množico oklepljenih policistov.

A da tega v 60. letih še ni bilo? Ja, potem je pa s to preobrazbo umrlo moje eventualno simpatiziranje z množičnim fuzbalstvom. Z zahrbtnim Predinovim udarcem po sodniku pa je umrlo še mnenje, da ima vsaj košarka nekaj boljšo publiko. Pa sem bil kot mulc deležen ponosa, da je moje mesto gostilo svetovna prvenstva v namiznem tenisu, hokeju, košarki, gimnastiki, kar se je vse poznalo tudi na naših igrah. In frizurah, ker mojster Kamenarić nasproti Drame je rad ustregel mulcem, ki so hoteli imeti frizuro a la Ćosić ali Jelovac (Daneu je imel že previsoko čelo, da bi nas njegovi lasje fascinirali). Najbrž sem tudi zaradi tega od nekdaj fuzbal gledal zviška, saj so v Ljubljano svetovni nivo prinašali drugi športi, v katerih naši tekmovalci niso bili glih obrobne luknje na frulici.
... evo, zato pa sem tam zgoraj napisal, da si pri naštevanju pozabil na polo, ker polo razen največ 10 ali 20 prisotnih "finih" ljudi sploh nima publike ... khmm, če pozabim na športe, ki si jih dal za "vzor" in katerih skupna značilnost je, da ni neposrednega dvoboja med dvema tekmovalcema ali ekipama, da bi se sprožile navijaške strasti, pa zato na omenjenih "civiliziranih" teniških in golf turnirjih, smučarskih tekmah vseh vrst, množičnih jadralnih regatah formata Barcolana, kolesarskih, konjskih in avtomobilskih dirkah kljub ponekod velikemu številu gledalcev ne pritegnejo tudi podivjane huliganske horde ...

P.S.: kot sem že napisal, nimam nobenih problemov, če misliš drugače kot jaz, sploh ker ti misliš narobe, jaz pa prav ...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2800832

Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
[Odklop] Tema: Špeckahlanje
[#2801321] 04.11.19 11:21 · odgovor na: najobj (#2800832)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: pobalin 04.11.2019 11:33
[najobj]
so "izumili" igro, ki je kmalu za tem obnorela celi svet ...
Sic!
... evo, zato pa sem tam zgoraj napisal, da si pri naštevanju pozabil na polo, ker polo razen največ 10 ali 20 prisotnih "finih" ljudi sploh nima publike ...
Mogoče pa bistvo športa ni v tem, da igraš za publiko, ampak zase, za svoje zdravje, zabavo, ambicije... Saj tudi taroka, šnopsa, šaha, monopolija in potem prvih računalniških igric nismo igrali za publiko, ampak zase. Seveda si pa takrat, v starih dobrih časih, nismo predstavljali, da bo zrasla generacija, ki bo doma ali celo v velikih dvoranah kot pribita buljila v takšne igre drugih. Še 10-20 let, pa boš lahko pisal o računalniških igrah, ki so "obnorele celi svet" in linkal na zgodbe o prvih študentskih poskusih...
športe, ki si jih dal za "vzor" in katerih skupna značilnost je, da ni neposrednega dvoboja med dvema tekmovalcema ali ekipama, da bi se sprožile navijaške strasti, pa zato na omenjenih "civiliziranih" teniških in golf turnirjih, smučarskih tekmah vseh vrst, množičnih jadralnih regatah formata Barcolana, kolesarskih, konjskih in avtomobilskih dirkah kljub ponekod velikemu številu gledalcev ne pritegnejo tudi podivjane huliganske horde ...
Aha, pravi šport je po tvojem samo tisti, kjer se igralci med seboj fizično pehajo, butajo, spotikajo, brcajo, zmerjajo in potem stepejo? Kolikor vem, ragbi in ameriški nogomet te kriterije izpolnjujeta še bolje kot kembriški fuzbal iz 19. stoletja. Boks sem izločil, ker ne izpolnjuje kriterija čopor protiv čopora, pleme vs. pleme, naši vs. vaši. Na barcolanah jadrajo ekipe, ki se tudi trkajo in zmerjajo, s konji in avtomobili se tudi prerivajo, a vse to ostaja (pre)daleč od oči in ušes pravih ljubiteljev športa, zato pa tudi ne pritegne pravih ljubiteljev huliganstva.

Zame je najbolj zanimivo pri tej debati, da za huliganstvo okrog fuzbala in nekaj podobnih športov "veš", da je pač kolateralni pojav množičnega obiska in priljubljenosti fuzbala. Prav tako pa tudi "veš", da je huliganstvo ob množičnih demonstracijah v HK definitivno zakuhal anglosaksonski fejling impirializm, ker je čisto nemogoče, da bi se huligani kolateralno priklopili še na kakšen drug množičen zbor kot fuzbalski.

BTW, ne spomnim se, da bi naša vrla policija, sova in druge izpostave za varnost in zaščito ponosne, samostojne, suverene, napredne, socialne, evropske, zelene, srčne itn. Republike Slovenije kdaj ugotovili, kdo so bili veliki razbijači parlamenta, ki so se pojavili v okviru mirnih in vzorno organiziranih "študentskih" demonstracij. So bili to anglosaksonski imperialni agentje, udbomafija, islamisti...? Tu mač of a misteri za MojoDeželo, katere čudaštva bolje poznajo gugl, fejsbuk, cija, mosad in efesbe kot pa lastni nacionalni organi?
P.S.: kot sem že napisal, nimam nobenih problemov, če misliš drugače kot jaz, sploh ker ti misliš narobe, jaz pa prav ...
Točno moje misli... :-P

Strani: 1