Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Je trenutno smiselno investirati v S&P 500 ETF?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-126255 sporočil: 2.565
[Borza] Tema: Je trenutno smiselno investirati v S&P 500 ETF?
[#2797781] 07.10.19 20:48 · odgovor na: anon-514918 (#2797726)
Odgovori   +    1
Kakšne neumnosti, Buffetta poznam do obisti. On ne opazuje nobene delnice kot nek tehničar ampak išče podcenjena obetavna podjetja z dobrimi fundamenti. Value investing. Nikoli ampak res nikoli nebi predlagal vsega portfelja v eno obskurno (v svetovnem merilu) farmacevtsko podjetje, ki je del frontier markets (skupaj z Bangladešom, Bosno in Vietnamom). Da lokalci vlagajo v domača podjetja je znana zabloda. Za retail investitorje, ki nimamo toliko časa kot on, predlaga S&P 500. In tudi ženi je porihtal SPY. MMG pa je S&P500 indeks zadnjih par let konstatno dosegal boljše rezultate od Buffetta. Zdaj moram samo še ugotoviti, zakaj si tako burno odreagiral na moj zapis.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2797781

Strani: 1

lemming2080 sporočil: 54
[Borza] Tema: Je trenutno smiselno investirati v S&P 500 ETF?
[#2797812] 08.10.19 09:19 · odgovor na: anon-126255 (#2797781)
Odgovori   +    2
Se strinjam, Krka je rizična investicija. Super malo podjetje v super nepomembni državi. Je pa verejtno fajn za malo gemblat. Za optimalno plemenitenje večjih vsot denarja so pa po mojem mnenju samo index ETF-ji primerni (pa še to samo od razvitih držav).

"Analitiki" velikokrat priporočajo emerging markets, zlato in ne vem kaj, ampak zakaj bi vlagal v (na dolgi rok) "underperfoming" trge/surovine?

Včasih se mi zdi, da analitiki govorijo samo zato, da imajo kaj za govoriti. :) V končni fazi morajo nekaj delati... Ne morejo samo rečti: "Daj v index ETF ter drži 10+ let".
anon-514918 sporočil: 2.327
[Borza] Tema: Je trenutno smiselno investirati v S&P 500 ETF?
[#2797922] 09.10.19 00:26 · odgovor na: anon-126255 (#2797781)
Odgovori   +    2
To, kar navajam o Buffettu in Simonsu niso moje besede, ampak opazke profesorja Andrewa Lo z univerze Sloan MIT med njegovo razlago Bullet Curve, grafom, ki ga uporablja Moderna Portfeljna Teorija za določitev optimalnega portfelja.

Mož, ki po moje čaka na Nobelovo nagrado, pove, da Buffett podjetja, ki jih namerava kupiti, pred nakupom zelo temeljito preštudira. Ne uporablja visoke matematike, kljub temu pa si iz podatkov izdela vzorec, ki po moje ne more biti drugačen od tistega, ki ga na dolgi rok pokaže Tehnična Analiza. Razlika je samo v tem, da je TA ob zadnjem podatku časovne vrste mrtva, medtem ko Buffettov vzorec vsebuje podatke, ki ga delajo živega tudi v prihodnosti.

Na drugi strani je Simons, ki je doktor matematike. Okoli sebe ima 100 drugih doktorjev matematike in fizike. Kaj in kako delajo, pove Anderw Lo, ne ve nobeden, le milijarda dolarjev in pol za njegovo plačo na leto ni noben problem.

Lo hoče povedati, da je MPT samo en del financ in to za manj zahtevne stranke in povprečno sposobne finančnike. Seveda smo pri nas, tako kot vsako stvar, tudi to malo druače razumeli. Pred leti je v NLB Sklade prišla mlada diplomantka, pa so ji takoj uturili oblikovanje nekega sklada. Punca se je uprla, ker ni imela pojma, kako se lotiti. Pa so ji povedali, da to ni važno, da se bo že kaj spomnila in da itak ne odgovarja ona, ampak banka. Tako, da bistvo MPT že dolgo ni več v matematični izpeljavi, ki je rutinski posel, ampak v izboru kampijonov. Tu pa sta seveda Buffett in Simons v absolutni prednosti. Zato se ekonomistom v zadnjem času dogaja to, kar se bo v kratkem pričelo dogajati zdravnikom. Njihovo znanje bo namreč prešlo v AI serverje in bodo zdravniki kot pomnilniki ranocelniških veščin postali nepotrebni.

Uriah Heep.

Strani: 1