Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

mimoidoci sporočil: 6.001
[1357]
Ne formaliziraj stvari ampak bodi praktičen. Kdo je postavljal nadzorne svete bank? Vlada ( vladajoča koalicija). In ti nadzorni sveti so postavljali uprave in dajali tem upravam navodila na kaj naj bo fokusirano njihovo delo. To delajo vsi nadzorni sveti kjer koli po svetu v delniških družbah. Zakaj so pa potem šefi uprav komunicirali z vladajočo politiko kadar je šlo celo po njihovo za problematične posle. In zakaj so hodili tajkuni in direktorji podjetij na dogovore o poslih v vladne sobane na Gregorčičevi če vlada ni imela ničesar zraven pri odločitvah o kadrovanju v posameznih podjetjih ali o načinu finaciranja posameznih privatnih projektov preko državnih bank?
Na te zgodbe o risk managerjih pri tajkunskem lastninjenju in državnih infrastrukturnih projektih lahko kar pozabiš. Risk managerji so bili strah in trepet za običajne komercialne najemnike kreditov pri bankah ne pa za tajkune in infrastrukturo državnega ( beri političnega) pomena za vladajočo stranko ali koalicijo. Banke bodo postale normalne ko se bodo začele obnašati striktno po ekonomski logiki brez kakršnih koli premisij politične ekonomije. V Evropi so vsa sranja v bankah nastala ravno zaradi prevelike podrejenosti politični ekonomiji in željam vsakršnih poliričnih opcij na oblasti, vsa ta sranja so se pa plačala iz denarja davkoplačevalcev na koncu.

Ne formaliziraj stvari ampak bodi praktičen. Na vsaki kreditni pogodbi na koncu stoji podpis odgovornih. Nihče od njih ni bil politično delegirani nadzornik banke alias tabula rasa bančništva.

Osebno sem bil prisoten na mnogo sestankih, kjer je iracionalni in komercialni DA za kredit prevladal nad evidentno logičnim in defenzivnim NE proti kreditu. Še posebej impresivne so bile argumentacije za DA, ki so tedaj prevladovale. Samo tvoja domišljija tu loči med navadnimi malimi povpraševalci in velikimi tajkunskimi giganti. Vse se je obravnavalo, posebej sestanki so bili pa ravno pri večjih.

Ko se je ustanovilo DUTB, se je dalo kakšnih 14 dni na internetu videti seznam vseh partij (po posameznem poslu) kreditov, ki so bili določeni za slabe. Po posamezni banki, z imenom komitenta, po letnici odobritve. Ogromno slabih kreditov in reprogramov je bilo odobrenih izven obdobja vlade, ki bi jo ti rad očrnil (pred pa tudi po njej; od 1995 do 2012).