Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[hocevarb]
> [najobj]
> ... čuj, Borut ... evo, ker vidim, da si zelo navdušen nad novo tehnologijo in ker je oni tukaj zgoraj za primerjavo omenil čase 100 let nazaj, ko so na ceste polne konjskih vpreg prihajali prvi avtomobili, me zanima, kje ti vidiš možnost za "napredek" vetrnih elektrarn, razen da vedno bolj povečuješ površino lopatic, ki pa imajo skupaj z vetrom svoje fizične omejitve ...
>

Če bi to videl, bi šel za inženirja v Anglijo in ne bi bil več novinar v Sloveniji :-)

Ker pa sem tu in vodim tale portal, me pač zanima, kako bodo ravnali v UK. Moje ultra laično razmišljanje o tem je takšno:

-ker se Angležem zapleta že pri drugi gradnji velike nuklearke, se bodo morda (kot prvi na svetu) lotili postavljanja malih modularnih jedrskih elektrarn;
-če do tega pride, bo njihova proizvodnja elektrike bolj razpršena kot doslej in potem bo več možnosti za različne kombinacije, na primer s plinom, vetrom in še čem;
-vest o velikih vetrnicah pa me je (zaradi omembe Liverpoola) napeljala na misel, da utegnejo del energetike prevzeti v svoje roke angleške lokalne skupnosti oziroma mesta.
Ampak a ves, da se vedno nihce ne naslavlja slona v sobi. Baseload. Kaj naredis ko ni dovolj vetra? Nam ta piar rajo gre na zivce predvsem zato, ker se prekleto dobro zavedamo, da se raja lahko obrne po vetru (sic!) v trenutku, ko morajo biti 2 dni brez elektrike.

Lej inzenirje nas vrze v luft ker, ce verjames to ni prvic, ko smo sooceni s hypom. Po pravilu se vsak hype izjalovi, ker hype je nekaj, narejeno na predpostavkah in idejah. Ves koliko mojih super idej ni delovalo sploh?!

Jasno je, da si operater omrezja ne bo smel dovoliti izpadov elektrike. Kar pomeni, da bo nekje morala biti ena stara skatla na koln v topli rezervi, z vsemi zaposlenimi na delovnih mestih, ki bo lahko v nekaj minutah prevzela load, ce veter neha pihati.

Termoelektrarne in jedrske elektrarne ne bodo sle nikamor. Cist nikamor.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2754706

Strani: 1

tilenrexi sporočil: 6.775
Kaj je potrebno narediti, da neha pihati?
anon-20668 sporočil: 3.976
[bc123a]
Ampak a ves, da se vedno nihce ne naslavlja slona v sobi. Baseload. Kaj naredis ko ni dovolj vetra? Nam ta piar rajo gre na zivce predvsem zato, ker se prekleto dobro zavedamo, da se raja lahko obrne po vetru (sic!) v trenutku, ko morajo biti 2 dni brez elektrike.

Lej inzenirje nas vrze v luft ker, ce verjames to ni prvic, ko smo sooceni s hypom. Po pravilu se vsak hype izjalovi, ker hype je nekaj, narejeno na predpostavkah in idejah. Ves koliko mojih super idej ni delovalo sploh?!

Jasno je, da si operater omrezja ne bo smel dovoliti izpadov elektrike. Kar pomeni, da bo nekje morala biti ena stara skatla na koln v topli rezervi, z vsemi zaposlenimi na delovnih mestih, ki bo lahko v nekaj minutah prevzela load, ce veter neha pihati.

Termoelektrarne in jedrske elektrarne ne bodo sle nikamor. Cist nikamor.
Jaz samo ne morem verjeti tega, da očitno mnogi zgoraj zapisanega ne zapopadejo....

In verjetno tudi ne štekajo, da celoten elektroenergetski sistem ni enostavno na on/off kot lučka v domači sobi. V letih, ko je bil "dan Zemlje" še bolj moderen (to je tista bedarija, da dajmo določen dan in uro vsi ugasnit luči itd, sedaj ljudem to hvalabogu že dol visi) so se menda v elektro podjetjih bali, da ne bo res preveč ljudi naenkrat izklopilo vse porabnike - ker tudi momentalen hud padec odjema štroma je nevaren šok za sistem, prav tako kot hiter porast porabe ali hiter padec proizvodnje.

S štromom se ni za hecat - on many levels...

Strani: 1