Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Nakup srebra v papirnati obliki

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

crt sporočil: 27.193
[Borza] Tema: Nakup srebra v papirnati obliki
[#2753069] 16.01.19 06:34 · odgovor na: anon-486862 (#2752543)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: crt 16.01.2019 06:50
ker si pravkar omenil, da si pricakoval vec mnenj (po moje si sicer dobil veliko robe), ti odpisujem se na to.

[uztr]
Zgodovina cene srebra kaže, na očitne trende. Ko gre trgu vrednostnih papirjev slabo, gre plemenitim kovinam dobro.
to je po mojem vtisu dalec od samoumevnosti. seveda lahko najdes obdobja, ko to drzi, in seveda lahko najdes obdobja, ko ne drzi. za hitro vajo primerjaj SPY in SLV v vsem casu obstoja SLV. bos zelo hitro videl obdobje, ko sta sla skupaj, in taksno, ko sta sla kontra.

ce pride do situacije, da zasteka likvidnost, brez skrbi, da bo slo v maloro "vse" hkrati in bo veljalo cash is king in ne bo nic pomagalo, da reces "ampak saj zlatniki so tudi denar".
Jasno, da imam namen v čim krajšem času imeti čim večji dobiček. Ampak vseeno sem »konzervativen«. Ne pričakujem 100 % rasti, nočem kupiti »canabis« delnic, ker se mi zdijo preveč tvegane ...
en izrek iz borzne folklore z zelo dolgo brado je: a gold mine is a hole in the ground with a liar on top. ker je pac zelo pisana zgodovina propadlih primerov. delnice zlato- in srebro-kopov, zlasti manjsih, so kot skupina mogoce ne ravno tako zelo dalec od skupine cannabis.
Skušam uporabljati zdravo kmečko pamet, ob zavedanju je moje znanje zelo(!) skromno.
meni grejo vsi preostali lasje pokonci, ko slisim za zdravo kmecko pamet. zakaj - zato, ker po mojem opazovanju je to ime, ki ga ljudje nadenejo svojim predstavam, kakrsnekoli ze pac imajo.

veliko boljse je razmisljat o tem, cesa vsega mogoce se ne ves (kot si tudi omenil), kot pa biti preprican, da saj tvoj pristop je zdravo-kmecko-pameten. in ze tkoaltko te potem zjebe razlika med known unknowns ter unknown unknowns. (to je normalno, cetudi zoprno.)
Govorim o višku denarja in »pasivnem« vlaganju. To ne pomeni, da potem eno leto ne pogledam cen srebra, itak jih bom dnevno spremljal. Spremljal bom tudi ostale stvari in iskal priložnosti. Ampak ne 8 ur na dan. Po navdihu in času, ki ga bom imel. Včasih 5 min, drugič 2 uri.
ce bos gledal dnevno, brez skrbi, da to ne bo ostalo pasivno - te bo potegnilo not.

in ko te bo, brez skrbi, da se bo pokazalo naslednje: dokler nisi v poziciji, je cisto stvar tvoje svobode in izbire, kdaj bos sel not. ko pa enkrat si v poziciji, ni vec stvar tebe, temvec trga, kdaj bi bilo dobro iti ven. in takrat bos ti imel 2 uri ali pa 5 min ali pa tudi 0 casa.

za moje oci si s tem, ko si se odlocil ravno za srebro (ali morda potem naprej celo delnice povezanih rudarjev), izbral nekako tako, kot ce bi morda zacel s solo jahanja, pa bi vzel za prvi okus enega divjega mustanga, ki ga je nekdo ze malo pozabljenega tam v kotu pustil, se pa vsi spomnijo razen tebe, kaksne pizdarije je znal delat.

ampak lahko imas sreco in prihajas not ravno v tocki, ko se srecujejo faktorji, ki so lahko ugodni za dvig.v tem primeru se zelo pazi glede razlikovanja med ne/sreco in nes/pametjo.

mogoce si zdaj se vedno preprican, da si v sestevku izvedel premalo.

ko sem jaz zacel s cebelami, nisem vedel nic od nic. ker ni nobene druge take stvari, da bi lahko rekel "ker imam izkusnje z X, imam s tem neko podlago tudi za cebele."

a kaj ima to veze? evo. prebral sem veliko knjig in drugega teksta. tudi na tecaju sem bil. od vsega tega sem odnesel zelo malo.zakaj- ker niti nisem imel neke podlage za razumevanje. nobenega konteksta. sele potem, ko sem se dejansko lotil, sem s tem dobil okvir, s katerim sem lazje rekel "aja..." in sel nazaj znova prebrati to in ono in tokrat vec imel od tega.

cebele pa dejansko marsikaj prenesejo in ni tako zelo pomembno v vsakem trenutku, kaj ti pocnes. podobno bos na trgu videl, da kadar itak gre gor, nima tako zelo velikega pomena, kako tocno si se ti lotil. kadar dol, pa tudi :)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2753069

Strani: 1

shevchenko sporočil: 21.898
[Borza] Tema: Nakup srebra v papirnati obliki
[#2753072] 16.01.19 07:23 · odgovor na: crt (#2753069)
Odgovori   +    2
ce pride do situacije, da zasteka likvidnost, brez skrbi, da bo slo v maloro "vse" hkrati in bo veljalo cash is king in ne bo nic pomagalo, da reces "ampak saj zlatniki so tudi denar".
odlicen post sicer, tole s cebelami je vredno kolumne :) vseeno pa mogoce ni odvec omenit scenarija, pri katerim s karjolo peljes cash do stacune, da nabavis struco kruha :) konec koncev se je zgodilo v eni najrazvitejsih drzav nedalec od nas in ne tako zelo dolgo nazaj :)
crt sporočil: 27.193
[Borza] Tema: Nakup srebra v papirnati obliki
[#2753563] 18.01.19 11:15 · odgovor na: crt (#2753069)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 18.01.2019 11:17
hej, kaj pa ce bi tole

We study a new alternative investment asset - LEGO sets. A huge secondary market for LEGO sets with tens of thousands of transactions per day has developed since the turn of the century.

We find that LEGO investments outperform large stocks, bonds, gold and other alternative investments, yielding the average return of at least 11% (8% in real terms) in the sample period 1987-2015.

Small and huge sets, as well as seasonal, architectural and movie-based sets, deliver higher returns. LEGO returns are not exposed to market, value, momentum and volatility risk factors, but have a unit exposure to the size factor, suggesting that this asset performs similarly to small stocks.

A positive multifactor alpha of 4-5%, a Sharpe ratio of 0.4, a positive return skewness and a low exposure to standard risk factors make the LEGO toy an attractive alternative investment with a good diversification potential.

poseidon01.ssrn.com/...67&EXT=pdf

Strani: 1