Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[macon]
> [MarijanMacek]
> > [macon]

Stalno limaš slabe vire, Pirove izgube niso bile nenadomestljive, ker je napake storil v politiki in diplomaciji. Ni imel jasnega fokusa, kaj sploh hoče, skakal je iz cilja na cilj, umrl je pa povsem neumne prezgodnje smrti.
Vsekakor imam boljše vire kot se navajajo v tej debati. O Kursku pišete na osnovi wikipedije, ki ma nekaj deset citatov, pa prav nobenega iz države zmagovalke te največje tankovske bitke. Še najbolj verodostojen se mi stalno zdi Zetterlink, pa analiza pokaže, da v vsem meni dostopnoih knjigah (privatna knjižnica) nikoli ni citiral ruskih virov. Hudičeva objektivnost, ni kaj da o bitka pišejo ljudje, ki živijo na drugi strani sveta, in se jim niti ne ljubi pogledat ruske vire.

Sicer si spesnil nov pomen Pirove zmage. Ni kaj, samo še javno objavi, recimo korigiraj wikipedijo, da bomo vedeli kaj je pirova zmaga in seveda dobrohotno namigni zgodovinarjem starge veka da spremene definicijo.

Načelno pa ni važno ali bi (Pir namreč) lahko obnovil sile, važno je, kaj je sam mislil. Sicer pa imamo podoben primer izpred 150 let v Bitki pri Solferinu. Obe strani Francozi s Piemonteži in Avstrijci na drugi strani so pretrpeli enake izgube, bitka se je končala zaradi neurja in utrujenosti po 15 urah. Francozi in Piemoteži so menda zmagali, pa so zaprosili za premirje, Avstrijci so pa mislili da so menda izgubili... Posledično je FJ I moral uvesti določene reforme (ustava madžarske, Hrvaške..) Ni važno kakšno je razmerje izgub, važno je ali jih lahko nadoknadiš in seveda kako sam sprejemaš rezultat....

Ruske izgube so bile nesorazmerne glede na sovražnikove sile in izgube.
In vendar je ruska vojska kljub občutno večjim izgubam rasla, nemška pa se je iz dneva v dan krčila..... Važna je produkcija in kot rečeno sovjetska je bila nekajkrat večja od kontinentalne Evrope.

Totalna vseh tankov in izpeljank SZ 119.270
Nemčija s Češko 49.777

Srednji tanki in izpeljanke SZ (T34-85) 23.213
Nemčija in izpeljanke (Pzkw V) 6.557

Težki tanki SZ(IS2,3, ISU 152, ISU 122) slabih 9.000
Nemci (PzkW VI, Tiger I, Tiger II+ jagt Tigri etc..) 1.919

Ne moreš dobiti vojne, če ne poznaš osnov množične proizvodnje. Te so se na srečo sovjeti naučili od američanov, ki so jim podali lecenco za izdelavo kamionov in tudi snovalec tovar v Detritu je po krizi delal v SZ in zgradil avtomobilsko industrijo.

Če ne verjameš vzhodnim virom pa en ameriški vir:

V. I. Lenin, Leon Trotsky, and Joseph Stalin all opted for technological America. One of the momentous and almost forgotten chapters of modern history concerns the Bolsheviks’ fierce determination between the two world wars to adopt the industrial legacy of the United States: to re-create the steel mills of Gary, Indiana, behind the Urals; to duplicate Ford’s River Rouge plant in Nizhni Novgorod; to erect a copy of the great dam and generators of Muscle Shoals, Alabama, on the falls of the Dnieper River—all using American methods and American engineers, planners, and managers. Few Americans today can identify Frederick W. Taylor, the father of scientific management, but he and Henry Ford and other modern American industrialists and engineers influenced Soviet history deeply and permanently. For the Bolsheviks in the 1920s, Fordism plus Taylorism equaled Americanism. And Americanism, in that sense, was crucial to the success of the communist state., povzeto iz www.americanheritage...et-machine