Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

1011Arist sporočil: 1.046
[FIN-311684]
> [Endimion]
> Privatna hypo banka je avstrijo kostala cca 10 mlrd €.

Tudi Slovenijo sta privatni Factor banka in Probanka veliko stali. Kaže, da bo v prihodnosti Banka Slovenije kot kontrolor bank morala bolje opraviti svojo nalogo. Povej, kako in zakaj bi privatizirana NLB lahko ponovno ustvarila milijardno bančno luknjo? Kaj in koga bi morala kreditirati za tako veliko izgubo? Sicer, ne morem si zadovoljivo razložiti zakaj Slovenija ne more imeti domačih državnih bank, saj jih imajo Nemci, Francozi, Italijani bi danes crknili brez domačih bank, Japonci z velikim javnim dolgom so večinoma dolžni domačim bankam in se zdi, da domače banke rešujejo države od bankrota.
Poskušaj razumeti bančništvo malo širše pa ti bo jasno.

Dal bom kmetijski primer in zunanji nenadni dogodek, podobno je, ko pride velika recesija.

Imaš "prekmursko banko", ki zbira denar in ga posodi kmetom za nabavo semen, nafte in zaščitnih sredstev. Denar posodi 10 kmetom, ki so imeli že 10 let ves pridelek ob koncu jeseni prodan, ker sta se pojavila dva nova kmeta denar posodi tudi njima.
Potem pride lani do močnega neurja s točo in uničenega je 30% pridelka. Trije kmetje propadejo in banki ne morejo vrniti denarja. ZA kredit imajo sicer hipoteko na njivah, ki pa jih tudi preostalih 8 kmetov ni po takih izgubah v stanju kupiti in plačati.
Banka ima izgub za 30%, ker je imela kapitala 15% od posojenih sredstev, je praktično bankrotirana, hkrati ima nekaj v tistem trenutku neprodajljivih njiv.

Potem pa pride Logar in razlaga, da je to kriminal!?!?!?
V banki je lahko tudi nekaj kriminala (mogoče ga je bilo za desetino "izgub", devet desetin pa je posledica stanja gospodarstva)
In ker je temu tako, države ne reši privatizacije bank, ker če želi da bodo kmetje in varčevalci živeli mora kakor ve in zna sanirati nastale posledice krize.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2740607

Strani: 1

r-fin sporočil: 326
Kot očitno poznavalec, pa si morda kar malo nesramno zanemaril eno - financiranje dolgoročnih naložb s kratkoročnimi viri. In to je pravzaprav povzročilo ves ali večino kažina v času globalne krize pri nas* (seveda poleg tistih 10% kriminala, ki jih omenjaš; no tudi tukaj bi verjetno bilo morda primerno malo** popravit oceno). In če ne bi bilo teh neusklajenosti, tudi banke ne bi bile za takojsnji pokop na omenjenih trenutno neprodajljivih njivah. Kaj meniš, bi bilo mogoče razmišljati tudi tako?!
*kriza pri nas je imela povsem drugačno ozadje kot globalna
** beri kar "zelo" ali "znatno"

Strani: 1