Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
[alek14]
> [PyotrNovak]
> Znanec je zgradil hiso 100% po vseh teh smernicah. Pravi: "Super je, samo še kakšnih 200 let moram živet v njej, da pridem ne ceno navadne hiše. Zakon majšajočih dobitkov tudi tule velja.
>
> Vprašanje za inženirje: imam star, 24 m globok betoniran vodnjak. Če ga na dnu zaprem in napolnim z vodo skoraj do vrha, ali ga bo zemlja in voda na zunanji strani, dovolj segrevala da ga uporabim kot vir za toplotno črpalko.
> Voda v vodnjaku niha za 15m glede na letni čas, pozimi pade gladina na 22 metrov !, služi pa tudi kot odvod s strehe, tako da je poln listja. Baje naj bi bilo možno čiščenje z večdnevnim močnim izčrpavanjem vode. Tudi nisem siguren da ima dovolj pretoka za toplotno črpalko. Vse ideje zaželjene. Hvala.

Glede vodnjaka za toplotno črpalko je odgovor jain. Če misliš vodo zejemati, boš moral na vlado po koncesijo, rudarsko dovoljenje pa take zadeve. Če pa daš noter geosondo, je bolj enostvavno.

Toda zakaj bi hišo sploh greli? V Nemčiji bomo prihodnje leto postavili (predvidoma) tretjo zero-heating stavbo (Hamburg). Prejšnji dve sta na Norveškem. Odpadejo hranilniki, odpadejo zunanja senčila, ni treba 0,5 m izolacije. Tisti, ki so to doživeli nočejo imeti nič drugega. Nobenega vzdrževanja (ni nobenih premičnih delov) ni ničesar "smart" - razen, da je vse skupaj zares domišljeno, tako, da bo v nekaj letih to najcenejši način gradnje. Rabiš samo klimo in (po možnosti) centralno zračanje in morda el. talno gretje za kopalnico.
Za starejše zgradbe je to gotovo overkill, verjetno se naložba ne bi nikoli povrnila.
Za nove zgradbe gotovo bolj smiselno, se pa o teh nizkoenergijskih (pasivnih ali celo energijsko pozitivnih) stavbah govori že vsaj 10+ let.., tako da je tudi tukaj dolgoročno še vedno vprašanje TCO-ja ...