Strani: 1

greeny sporočil: 248
[#2737509] 12.10.18 07:32 · odgovor na: (#2737459)
Odgovori   +    2
Miloš, super, kar nekaj uporabnih informacij, če imaš še kaj na zalogi se priporočamo, predvsem kiksov, ki so bili, da jih ne ponovim :).


[rename]
Je na fotki tvoja parcela?
V takšnem okolju pa res ne rabiš prezračevalnega sistema.
Si to res dobro premislil?
Kot mi je kolega rekel - ko sem videl cevi po nekaj letih, me je do rekuperacije dokončno minilo.
Je to res tako? Sam se odločam o rekuperaciji, direktno ne poznam nikogar, ki bi jo imel že dalj časa in vedno najdem dva ekstremna pogleda na to, eden je, da je super, drugi pa, da je v ceveh svinjarija (čeprav se dobijo antistatične, antibakterijske, anti-anti...)?
mjanzekovic sporočil: 12
[#2737533] 12.10.18 09:54
Odgovori   +    4
Pri nas je bilo od prve zasajene lopate v zemljo do vselitve v hišo manj kot 6 mesecev od septembra - marca (montažna hiša). Osnovna plata nas je prišla cca 8 kEUR, to je bilo 3 000 več, kot sva računala, je pa malo naklona na parceli.

Komunalni prispevek sva plačala v dveh delih, ker na občini niso dovolili priklopa na vaški vodovod, VOKA pa ni dala soglasja, ker smo bili predaleč od glavnega voda. Torej smo imeli kapnico in zato nismo rabili plačati dela komunalnega prispevka za vodo. Za cesto (občinski kolovoz), javno razsvetljavo (drugi konec vasi) in plin, smo plačali cca 9 000 eur.
No, po 1 letu smo dobili priklop na vodovod in smo morali plačati še drugi del komunalnega prispevka. Že pri prvem izračunu meni nekaj ni šlo v račun, vendar sem imela druge skrbi in nisem našla napake. Pri komunalnem prispevku za vodo, pa sem še enkrat šla čez pravilnik, naštudirala formulo, pregledala še enkrat vso dokumentacijo in ugotovila, da imamo 1/3 parcele nezazidljive, občina pa nam je upalila komunalni prispevek na celotno površini, kar je v denarju pomenilo cca 2 000 EUR. Na našo srečo od izdaje 1. odločbe za komunalni prispevek še ni minilo 3 leta, zato je občina po uradni dolžnosti zadevo popravila. Za vodo smo potem plačali še 5000 eur, torej skupaj približno toliko kot vi.

Glede prezračevanja. Mi nimamo pasivne hiše, in nimamo prekuperatorja. V petih letih še nismo skurili 2 palet pelet na zimo, kar pomeni, da nas ogrevanje pride manj kot 500 eur/leto. Lani smo greli od 2. septembra, do začetka maja. Gretje - pritličje je talno, zgoraj, kjer je po tleh parket so radiatorji.
Glede na ceno prezračevalnega sistema, mislima, da sva se dobro odločila.

Edino, kar nama je žal: poleti grejemo vodo na toplotno črpalko, ki v kurilnici zelo ohladi zrak, v bistvu nam hladi celotni bivalni prostor v pritličju. Žal nama je tega, da nismo speljali razvoda za hladen zrak iz kurilnice v zgornje nadstropje ali v shrambo. Med gradnjo bi bilo to preprosto, sedaj je skoraj nemogoče.
mjanzekovic sporočil: 12
[#2737546] 12.10.18 10:52 · odgovor na: (#2737538)
Odgovori   +    1
No pri nas si je izvajalec privoščil eno veliko šlamastiko na začetku gradnje. Kot sem že povedala, gradnja se je začela v septembru - temeljna plošča. Nato so pripeljali 1. etažo, jo postavili. Naprej je bil napovedan en dan zelo slabega vremena. Izjava izvajalca: saj ne bo tako hudo, če pa bo, pa bodo pokrili. Vlivalo je celo dopoldne kot iz škafa. Ko je prišel moj na parcelo, je popizdil, kot še nikoli v življenju. V prvem štuku, je stalo 15 cm vode, na MONTAŽNI HIŠI. Na srečo ni način Jelovice in so pripeljali le konstrukcijo, izolacijo (kameno volno) pa potem na licu mesta.

Čez 2 uri je bil na gradbišču direktor firme, zamenjali so vso mokro izolacijo, na srečo je bilo naprej sončno in toplo. Hiša je bila pod streho potem v 3 dneh.

Če sedaj gledama nazaj: konstrukcija je ok, stavbno pohištvo je ok, parketrji so bili ok, vodovodarji ok, talno gretje - ok, keramičar - super, elktrika - danes bi jih nagnal, vrata notranja - katastrofa - vsa bi morali zamenjat (pa se nama ni več dalo), ometi in beljenje - lahko bi bilo boljše, stopnice - super.

V kuhinji nama je izvajalec svetoval, da je tam, kjer so bile predvidene viseče omare, v nosilni konstrukciji pripravil masiven les, kamor smo potem prišraufali - NOSILNOST.
Prav tako smo pri zunanji fasadi upoštevali nadstrešek za teraso - nosilci za streho terase so bili nameščeni pred fasado, da potem ne sidraš in ne uničiš izolacije.

Če bi še enkrat gradila - strešna okna nujno velux in nikoli lesena.
anon-401092 sporočil: 113
[#2737574] 12.10.18 12:36
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-401092 12.10.2018 12:48
Še en drobec ljudskega mnenja:
glede oljenega parketa, najin primer: 3 otroci, parket tudi v kuhinji, zaenkrat BP (res pa šele pol leta v uporabi in res v hiši nimava kosmate favne, niti je ne bova imela). Keramike nisva hotela, ker je hladna (talno gretje jeseni in pomladi ne laufaš, torej ne pričakuj, da bo zaradi tega kaj toplejša). Zgoraj sva se prav zaradi trpežnosti materiala/cene/dobre prevodnosti talnega gretja/toplega občutka odločila za vinil v imitaciji lesa.
Rekuperacija: odločila sva se za centralni sistem. Cena za celoten sistem (če upoštevam subvencijo): 4.500€, pri čemer ničesar nisva delala sama (dejansko pa sem privarčeval tudi pri nakupu in montaži nape vsaj 500€, torej je dejanska cena sistema prezračevanja 4k€). Bi še enkrat kupil? Bi. Bi še enkrat centralnega? Tudi bi, ker: ne poznam nikogar, ki bi imel v hiši decentralnega, ker je menda precej glasen in vsekakor neprimeren za spalnico (ravno tam pa potrebujem svež zrak, ker med spanjem pač ne morem odpirati oken), ker pokrije celo hišo za manjši znesek.
anon-401092 sporočil: 113
[#2737575] 12.10.18 12:37 · odgovor na: mjanzekovic (#2737546)
Odgovori   +    0
[mjanzekovic]
Če bi še enkrat gradila - strešna okna nujno velux in nikoli lesena.
Nikoli lesena. Imel v stanovanju (Velux), zato sedaj nimava v hiši niti lesenih niti Velux (ampak Fakro).
anon-401092 sporočil: 113
[#2737576] 12.10.18 12:46 · odgovor na: (#2737538)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-401092 12.10.2018 12:47
[rename]
Rekuperacijo hvalijo prodajalci... in tisti, ki jih je sram priznati, da so zaje.ali.
Takšna je vsaj moja izkušnja z znanci, ki takole na 4 oči povedo, da je bila to njihova največja napaka.
Sploh ne, še manj mi je žal priznati, da sem kje zajebal. Zajebal sem: pri izbiri zelo širokega umivalnika, pri katerem je padec vode tako nizek, da ga moraš kar naprej pucati in potiskati umazanijo proti odtoku, zajebal sem, ker smo montirali stikala za luči pri skoraj vsakih vratih drugje (enkrat pred vrati, enkrat za vrati, enkrat na levo stran, enkrat na desno), tako da se še vedno lovim, zajebal sem, ker sem nameraval dati klimo v pritličje, v največji bivalni prostor, kjer je ne rabim, zato sem po nepotrebnem plačeval predpripravo, zajebal sem s tem, da sem dal več luči, kot je potrebno (npr. na stropu stopnišča, čeprav ledice v stopnišču zadostno osvetlijo), zajebal sem, da sem v 2 prostorih zgrešil postavitev vtičnic in stikal za luči. Zajeb mi torej ni problem priznati, ampak rekuperacija to ni bila. Cena 4,5k€, ker ne rabim nape, je dejanska cena 4k€. Prihranka verjetno ne bo toliko, kvaliteta bivanja pa je neprimerljiva (kakor klišejsko se to sliši). Res pa je, da sem od sistema pričakoval več, kot sem na koncu dobil (npr. da mi poleti v vročini za hlajenje ne bo potrebno odpirati oken, ker se bo hiša ohladila prek sistema prezračevanja - tudi približno se ne).

Umazane cevi? Šala. Videl pri prijatelju: po 7 letih so cevi čiste kot prvi dan.

Jaz je nimam in nikoli ni bila opcija, ker lahko zračim naravno.
Torej se ponoči sredi zime trikrat vstaneš in vsa okna v hiši odpreš za 5 minut?
stanci25 sporočil: 10
[#2737584] 12.10.18 13:07 · odgovor na: (#2737538)
Odgovori   +    3
Pri nas imamo prisilno prezračevanje v novo zgrajeni zidani pasivni hiši, od leta 2014 in sicer Paul 300. Če pogledam nazaj, bi s temi izkušnjami, ki jih imam danes pri sami gradnji spremenil marsi kaj. A glede rekuperacije, nebi naredil nič drugače. V hiši vedno sveži zrak, nobenih vonjav po zatohlem, nobene zidne plesni, nobenega mrčesa, itd. Vse je bolj na izi, ker ni potrebe po odpiranju oken zaradi prezračevanja. V bistvu sem še danes istega mnenja, da pri gradnji kjer srmiš k čim večji energetcki varčnosti se pravi vakum hiši, nimaš kaj razmišljat a bi a nebi. Tisto kratko obdobje, ko ni ne mraz in ne vroče in ni mrčesa, pa brez problema zadevo izklopim pa okna na on.
anon-401092 sporočil: 113
[#2737588] 12.10.18 13:13 · odgovor na: stanci25 (#2737584)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-401092 12.10.2018 13:15
[stanci25]
nobenega mrčesa, itd.
Pa še na to sem pozabil. Letos je bilo grozno veliko komarjev, a v hiši praktično nobenega. En repelent vštekamo pri vhodnih vratih in na 4 oknih, ki jih ponoči uporabimo za luftanje/hlajenje, sem nalimal komarnike za 30€. Funkcionira BP.
anon-401092 sporočil: 113
[#2737594] 12.10.18 13:31 · odgovor na: (#2737589)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-401092 12.10.2018 13:32
[rename]
Tudi pozimi spiva pri odprtem oknu...
Takšen disclaimer je vsekakor potrebno napisati ob nasvetu :-)
poleg tega se moja hiša sama prezračuje, ker ni neprodušna, ampak itak vsak svojo malho hvali :-)
Neprodušna ni nobena, nekatere so bolj, nekatere manj. Od Miloša bo bolj.
milos9 sporočil: 1.044
[#2737613] 12.10.18 14:36 · odgovor na: (#2737459)
Odgovori   +    4
RE: rename


Je moja parcela. Res je na lepi legi, pod svetim Joštom v Stražišču pri Kranju. Vem, da bi lahko prezračevali le z odpiranjem oken, a so me kolegi in veliko prebranega materiala prepričali, da je stalna rekuperacija še boljša možnost. Še posebej v hladnih in bolj umazanih dneh, ko se bo iz sosedjnih dimnikov kadilo zaradi izgorevanje naftem drv...
milos9 sporočil: 1.044
[#2737617] 12.10.18 14:41 · odgovor na: greeny (#2737509)
Odgovori   +    3
Poročal bom še naprej,

predvsem o kiksih izvajalcev in upravnih organov, da morda kakšnemu od vas prihranim živce ali pa vas vsaj pripravim na črn scenarij.

Glede rekuperatorja, kot sem že odgovoril rename.

Meni se zdi ideja stalnega prezračevanja, filtiranja in gretja vhodnega zraka (ko je to potrebno) dobra. Manj je odpiranja oken, več je stalne svežine...

Za decentralni rekuperator pa sem se odločil po nasvetu sodelavke. Pred leti jih je prodajala in je od strank dobila dobre odzive. Tudi cena takšnega sistema je ugodnejša, avtomatsko se rešiš 80 m cevi, njihove vgradnje in skrbi za čiščenje. S tem je tudi manjša možnost nastanka plesni, razumem sistem.
milos9 sporočil: 1.044
[#2737619] 12.10.18 14:46 · odgovor na: anon-401092 (#2737574)
Odgovori   +    0
Pri decentralnem glede glasnosti le tole: v bivalnih prostorih deluje na srednji stopnji s 16 decibeli, v spalnici pa z 11 decibeli, kar res ne bo moteče. Zato me ta del ne skrbi.

ja, cena 4.500 je ok. Jaz sem izkoristil še to možnost, da mi bo vrtine v stene naredil izvajalec, prodajalec sistema bo prišel le priklopit, tako sem privarčeval 730 evrov. Skupaj s subvencijo EKO sklada bo rekuperator cenejši od 3.500 evrov brez posebnih ogodnosti.

Kako bo v praksi pa čez kakšno leto...
bc123a sporočil: 48.253
[#2737633] 12.10.18 15:59 · odgovor na: anon-401092 (#2737574)
Odgovori   +    2
[satori105473]
Rekuperacija: odločila sva se za centralni sistem. Cena za celoten sistem (če upoštevam subvencijo): 4.500€, pri čemer ničesa nisva delala sama. Bi še enkrat kupil? Bi.
Uh oh.

Ni cudno da cene nepremicnin letijo. Rekuperacija, centralni sistem, itd... kaj je narobe s centralno na olje (ali plin, ce ga imas) in radiatorji? Predvidevam da je tisto precej cenejse?

Drugace pa, ena zadeva, ki bi jo res imel, pa ne vem, ce je v sloveniji dobavljiva (pa ne planiram zivet nikoli vec v hisi) je centralna klima (taksna ameriska, s kanali) in modulom za gretje. Tam tudi enostavno dodas modul za zracenje.

Mislim, a se vse te stvari sploh splacajo, rekuperacija pa to? Saj za prezracit je dovolj da zamenjas zrak v hisi nekajkrat na dan. V zraku je minimalno zaloge energije, za velikostni razred vec je je v stenah.
anon-401092 sporočil: 113
[#2737638] 12.10.18 16:40 · odgovor na: bc123a (#2737633)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [satori105473]
> Rekuperacija: odločila sva se za centralni sistem. Cena za celoten sistem (če upoštevam subvencijo): 4.500€, pri čemer ničesa nisva delala sama. Bi še enkrat kupil? Bi.

Uh oh.

Ni cudno da cene nepremicnin letijo.
Ne vem, če je to razlog. Nakup 205 m2 velike hiše v 15 km iz LJ (v urbanem okolju) skupaj z nakupom parcele me je prišlo 250k€. S pohištvom vred. Koliko bi dal v LJ za opremljeno stanovanje?
Rekuperacija, centralni sistem, itd... kaj je narobe s centralno na olje (ali plin, ce ga imas) in radiatorji? Predvidevam da je tisto precej cenejse?
Kaj je narobe s preveč pečenimi jajci na maslu? Stvar komaditete. Pri radiatorjih zgubiš kar nekaj manevrskega prostora za postavitev pohištva (res so radiatorji praviloma pod okni, pa vseeno). Nadalje je toplotno sevanje manjše pri talnem gretju (manj suh zrak, zadostna vlažnost služnice pa zelo veliko pripomore k zdravju), manj prahu itd. Kar se tiče pa goriva pa je olje ali plin enostavno precej bolj energetsko potratno kot npr. TČ.
Drugace pa, ena zadeva, ki bi jo res imel, pa ne vem, ce je v sloveniji dobavljiva (pa ne planiram zivet nikoli vec v hisi) je centralna klima (taksna ameriska, s kanali) in modulom za gretje. Tam tudi enostavno dodas modul za zracenje.
Glej spodaj.

Mislim, a se vse te stvari sploh splacajo, rekuperacija pa to? Saj za prezracit je dovolj da zamenjas zrak v hisi nekajkrat na dan.
Splača se verjetno ne oz. odvisno od tega, koliko zračiš. Če nič ne zračiš, tudi prihrankov ni. Če zračiš nekaj srednega, pokriješ investicijo s prihranki verjetno v kakšnih 30 letih. Trgovci sicer pišejo precej manj, vendar pri tem predpostavljajo, da bi zamenjal ravno toliko zraka, kot bi ga če imam centralni prezračevalni sistem s rekuperacijo (kar seveda ni res: nisem še spoznal človeka, ki bi imal tako prezračen prostor, kot ga ima nekdo s prezračevalnim sistemom), poleg tega zanemarjajo stroške filtrov.

Gre za luksus svežega zraka. Ponoči ne zračiš, ker takrat verjetno spiš. Podnevi pa tudi poznam zelo malo ljudi, ki bi se vsakih toliko časa vstali, odprli vsa oz. ključna okna, ter po 5 minutah ponovili vajo z zapiranjem. V stanovanju še mogoče, v hiši pač ne.
V zraku je minimalno zaloge energije, za velikostni razred vec je je v stenah.
To je eden od razlogov, zakaj se pri nas ne prime toplozračno ogrevanje.
milos9 sporočil: 1.044
[#2737668] 13.10.18 06:20 · odgovor na: (#2737643)
Odgovori   +    0
Glede zvočne nisem nič gledal, vsaj pri stenah hiše ne.

Le Okna sem vzel z boljšo zvočno izolacijo
anon-401092 sporočil: 113
[#2737733] 13.10.18 20:21 · odgovor na: (#2737670)
Odgovori   +    0
Lahko ti povem, da se pri centralnem prezračevanju ne sliši prav nič pri ceveh (niti sredi noči v največji tišini), če pa dela prezračevanje na polno, se sliši mašino, ki je v utility-ju. Ker dela mašina na polno nekajkrat na teden po cca pol ure (ko kuhamo kaj z močnejšimi vonjavami), me to ne moti. Pa še takrat se sliši zgolj v mansardi in če so vrata utility-ja odprta. Če so vsaj 1 vrata med mašino in mano zaprta se v mansardi ne sliši ničesar, prav tako pa se ne sliši ničesar, če so odprta vsa vrata ter sem v pritličju. Če deluje mašina na 60%, kot je običajno, potem v nobenem primeru ne slišim ničesar.

Za lokalno prezračevanje pa ne vem. Miloš je sicer napisal smešno nizke decibele, drugje (pri konkurenci) berem, da deluje na precej višjih. Pojma nimam, kaj je res.
milos9 sporočil: 1.044
[#2737787] 14.10.18 12:34 · odgovor na: (#2737643)
Odgovori   +    1
Sem šel gledat projekt in vidim, da smo mislili tudi na to.

Klasično debelino sten 15 cm smo med tehničnim prostorom in kabinetom, spalnico oziroma garderobo in kopalnico ter stene otroških sob s hodnikom in med sabo, smo razširili na 20 cm. To smo delali v zadnji fazi, izvajalec popravkov ni računal.

Zgolj zaradi boljše zvočne intime :)
milos9 sporočil: 1.044
[#2737788] 14.10.18 12:36 · odgovor na: anon-401092 (#2737733)
Odgovori   +    0
Lunos obljublja 11 db na prvi, 17,5 na drugi in 23,5 na tretji stopnji delovanja rekuperatorja. Prva stopnja bo najbrž prava za spalne prostore, če bo dovolj učinkovita, pa bo pokazala praksa.
anon-401092 sporočil: 113
[#2737797] 14.10.18 13:27 · odgovor na: (#2737761)
Odgovori   +    3
Nimam. Pri večernih aktivnostih je sicer bolj pomembno preprečiti prenos udarnega zvoka.

Strani: 1