Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

JM0 sporočil: 301
Večinski sistem, ki ga nekateri zagovarjate, zagotovo ni primeren za mlade demokracije, kar Slovenija zagotovo je. Zelo hitro namreč lahko država zapade v avtoritarni / diktatorski sistem. Večinski sistem je tudi problematičen v državah, ki imajo veliko število strank, saj lahko posamezna stranka, ki ima dejansko npr. samo 20%-25% podporo med državljani , na koncu doseže večino v parlamentu in tako pridemo v položaj ko manjšina dejansko vlad večini.

Več strank in proporcionalni sistem zahteva sklepanje kompromisov, ki zagotavljajo, da se čim bolj upošteva voljo večine in ne ozkih parcialnih interesov. Seveda to zahteva odgovornost politikov in tu pridemo do dejanskih težav v Sloveniji. Imamo kopico politikov, ki v več desetletnem delovanju niso dosegli nobenih rezultatov, pa se znova in znova pojavljajo na volitvah in uspevajo. Bistveno spremembo bi dosegli z uvedbo preferenčnega glasu, kjer bi kandidate dejansko izbirali volivci in ne stranke. Seveda bi potrebovali nekaj volitev, da bi se zadeva prečistila, vendar bi v relativno kratkem času zagotovo dosegli večjo odgovornost politikov.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2734650

Strani: 1

depersin sporočil: 10.224
[JM0]
Večinski sistem, ki ga nekateri zagovarjate, zagotovo ni primeren za mlade demokracije, kar Slovenija zagotovo je. Zelo hitro namreč lahko država zapade v avtoritarni / diktatorski sistem.
Tvoj problem je, da ti gledaš izključno na neke projekcije procentov, ne pa precej velike razlike med pomenom posameznih kandidatov.

V proporcionalnem sistemu voliš stranko, znotraj te pa potem lahko izbereš še kandidata, ki ti je najljubši (v Sloveniji žal ne). Pri večinskem sistemu je poudarek na kandidatu.

Strankarski sistem bi se razvil v dvostrankarskega, kjer pa bi bilo znotraj strank več raznolikosti.

Poleg tega ponavljaš, da manjšina vlada večini. To bi veljalo, če bi sistem bil tak, da bi tisti, ki dobi največ, pa tudi, če je pod 50% prišel direktno v parlament.

Če pa imaš dvokrožni sistem, da gresta v tem primeru dva najbolj priljubljena v drugi krog, pa ni več tako. Poudarek je pa na kandidatu.
Več strank in proporcionalni sistem zahteva sklepanje kompromisov,
...po volitvah, kjer imajo običajno majhne stranke nesorazmerno moč, kot pri nas Desus v preteklosti, zdaj ima pa Levica neverjetno moč.

Strani: 1